Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Osrednji gost oddaje je harmonikar, avtor, oče, mentor Toni Sotošek z družino. V kvintetu igrajo sinovi Toni mlajši, Matic, Jaka, Miha in hčerka Eva. Na pogovornem kavču je tudi Franc Gašper Jazbec, osrednji vokalist in avtor večine uspešnic ansambla Stil. Nastopajo še OPZ OŠ Koprivnica, Folklorna skupina Senovo, Dolenjskih 5, Polkaholiki ter Anika Horvat. Sandi Morel izvaja Venček napitnic. Voditelj je Andrej Hofer.
Ekipa oddaje Na lepše je v Trbovljah obiskala najvišji dimnik v Evropi, ki s svojimi 360-timi metri velja tudi za sedmi najvišji na svetu. Mogočna zgradba, ki bi zdržala potres do 10. stopnje očara je tudi magnet za mnoge adrenalinske navdušence, ki se kljub prepovedi želijo povzpeti nanj. Trboveljski dimnik pa je tudi spomenik industrijske preteklosti in hkrati objekt, ki izziva ideje o svetli prihodnosti. Vzpenjanje na dimnik sicer ni dovoljeno, se je pa ob predhodni prijavi mogoče dogovoriti za njegov ogled in virtualno plezanje. Prihodnji načrti zadevajo dve razgledni ploščadi na višini 160 in 260-ih metrov, plezalna stena in spust po jekleni žici. V oddaji tudi zgodba o turističnem potencialu reke Reke, ki spada znotraj Biosferno območje Kras, kjer se vse bolj opušča kmetijstvo. Skozi kmetijsko-turistične krožke se tako med osnovnošolce ponovno vrača zavest o pomenu obdelane krajine za turizem celotne regije Zeleni kras. Ustvarjalki pa sta tudi preverili, kako se turistično razvijata mesti Oglej in Čedad v luči čezmejnega projekta GO 2025. Obe mesti imata še danes močan delež slovenskega prebivalstva. Na terenu pa se vse bolj krepijo tudi zamisli, da bi čezmejno območje, bolj kot samo po nakupovanju v bližnji Palmanovi, postalo znano tudi po ponudbi slovensko-italijanske gastronomije in kulturnega turizma.
Bili smo na 43. Dnevih nemega filma v Pordenonu v Italiji, na festivalu filmskih arhivov z vsega sveta, ki se ukvarjajo z ohranjanjem, restavriranjem in prikazovanjem filmske dediščine iz časa pred prihodom zvoka. Pogovarjali smo se s Craigom Barronom, mojstrom posebnih učinkov, ki je bil za film Nenavaden primer Benjamina Buttona, režiserja Davida Fincherja, nagrajen z oskarjem. O zgodovini punka pa smo poklepetali z Julianom Templom, britanskim veteranom rockovskega dokumentarizma.
Dokumentarni film Čebelice in rožice raziskuje področje spolne vzgoje v Sloveniji. Različni strokovnjaki nas seznanijo z definicijo spolnosti in nam predstavijo zgodovino spolne vzgoje na našem območju. Ob tem pojasnijo najnujnejše težave in predloge za izboljšanje stanje. Film bogatijo animacije, glasba, primeri dobre prakse in mnenja dijakov in študentov o pomenu kakovostne spolne vzgoje. Film pa odgovori tudi na ključno vprašanje, zakaj je spolna vzgoja nujna.
Ravnatelji sami iščejo kadre tudi na zavodu za zaposlovanje, za učitelja tehnike na primer najamejo inženirja lesarstva. Na razpise se ne javlja nihče, matematiko in slovenščino poučujejo študenti, za pomoč prosijo upokojene učitelje. Gre šolstvo po poteh razkroja javnega zdravstva?
V dokumentarni seriji zgodovinarji in arheologi v sodelovanju z drugimi znanstveniki razkrivajo, kako so na vzpone in padce starodavnih civilizacij – od bronaste dobe do zatona Rimskega cesarstva – vplivale spremembe podnebja in naravnega okolja pa izbruhi ognjenikov in pojavi epidemij. Do novih spoznanj jih vodi tudi proučevanje ostankov starodavnih delcev onesnaženja, ujetih v arktičnem ledu, pa cvetnega prahu, planktona in človeškega DNK-ja. Serijo bogatijo še prepričljiva grafika in igrani prizori. THE SECRETS TO CIVILIZATION / Velika Britanija / 2021
Bernarda Žarn je v Dnevno sobo povabila Vido Žabot Coppo, neustrašno raziskovalko življenja, klinično psihologinjo in filozofinjo z bogatimi psihoterapevtskimi izkušnjami, ki jo pogosto opisujejo kot - sinonim za modrost, ljubezen in svetlobo. Iskali bosta odgovore na vprašanja: kako najti poti do radostnega, lahkotnega, sproščenega bivanja, do notranjega miru ter kako premagovati strahove in tesnobo.
Eksoplaneti so planeti zunaj našega Osončja. Težko jih zaznamo, ker so majhni in krožijo tik ob svetlih zvezdah. Prvega so odkrili leta 1992, od takrat pa so jih našli že več kot 5600. Kako zapleteno je iskanje eksoplanetov? Danes še ne vemo, ali imajo vse zvezde svoj planetarni sistem. Znanstveniki ocenjujejo, da bi lahko skoraj 90 % vseh zvezd imelo vsaj en planet. Do zdaj najzmogljivejši vesoljski teleskop Jamesa Webba preverja eksoplanete, na katerih bi bilo mogoče življenje. Kako to počne? Kakšne so možnosti, da na katerem izmed njih obstaja življenje?
Kdo se bo januarja vselil v Belo hišo? Spremljajte ameriške volitve na RTV Slovenija.
V današnjem času razumno presojo dejstev pogosto izpodrivajo čustva, alternativne resnice pa neredko premagujejo znanost. Kako danes obnoviti vrednote kritičnega mišljenja? Ali v sodobni družbi in kulturi potrebujemo drugi razsvetljenski projekt? V oddaji bo objavljen pogovor s kanadskim filozofom Josephom Heathom, ki v knjigi Razsvetljenstvo 2.0 predlaga novo različico razsvetljenstva. Gostje v studiu: dr. Ksenija Vidmar Horvat, dr. Gregor Moder, dr. Mirt Komel in dr. Tomaž Grušovnik Urednica oddaje: Nina Jerman
Neveljaven email naslov