Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Četrta adventna nedelja nas vabi, da se umirimo, skušamo utišati vsakdanji hrup in odpremo srca za mir, ki ga prinaša božično sporočilo. Tokrat bomo premišljevali o pripravi na praznike, odkrivali lepoto jasličnih figur ter se prek glasbe in pričevanj zazrli v bližajočo se skrivnost božične noči.
Zakaj se tretja nedelja v adventu imenuje Gaudete, veselite se? Le še polovica adventnega časa nas loči od praznovanja božiča. Zakaj se tretja nedelja v adventu imenuje Gaudete, veselite se? Na adventnem vencu prižgemo tretjo roza svečo in tudi nekateri duhovniki oblečejo roza mašno oblačilo. Le še polovica adventnega časa nas loči od praznovanja božiča. Naši kraji so vedno bolj razsvetljeni, tudi domovi. Česa pa se veselimo mi? Nekateri med nami pomoči otrokom, drugi varovanja naših življenj in vzpostavljanja miru. Novi kardinali, med katerimi je tudi argentinski Slovenec Vinko Bokalič, pa novega služenja papežu in ljudem. Francozi pa z radostjo in ponosom vstopajo v obnovljeni pariški biser, katedralo Notre dame. Razširjena družina Rezar s Teharij pa skupnega prepevanja ob prazničnih božičnih večerih. Prisluhnite jim!
8. decembra katoličani praznujejo praznik Marijinega brezmadežnega spočetja. Ali ima verska resnica danes še pomen? 8. decembra katoličani slovesno praznujejo praznik Marijinega brezmadežnega spočetja. Ali ima verska resnica papeža Pija IX. iz leta 1854 danes še kakšen pomen? Ali je Marija, Mati Boga res most med Bogom in človekom, kot pravi Janez Duns Scot? Prisluhnite ženskam različnih narodnosti, veroizpovedi in iz različnih družbenih okolij, kako v družino prinašajo življenje in plemenitijo naš kulturni prostor. Kdo vse pa najde prostor v novem župnijskem domu na Krki? V pripravah na božič smo obiskali tudi Nino in Domna Kljuna s Pustega Hriba pri Ortneku.
Knjižni sejem nas z raznovrstnimi deli tudi ob začetku adventa vabi k branju. Zakaj nas s posebnim pismom za leposlovje želi navdušiti tudi papež? Zakaj naj bi v pripravi na božične praznike tudi brali? Na letošnjem knjižnem sejmu, ob začetku adventa, bodo predstavili raznovrstna dela. Nekdanji profesor književnosti, papež Frančišek, pa nam v branje priporoča leposlovje. Brez njega si človekove vzgoje in rasti ni mogoče zamisliti, pravi. 17. julija je zato napisal posebno pismo, v katerem z velikimi književniki – Lewisom, Proustom, Eliotom, Celanom – spodbuja k branju romanov in poezije. Tudi slovenski pisatelji nam bodo v oddaji pojasnili, kako z branjem vstopamo v dialog s kulturo našega časa. V adventu nas Matija in Tilen vabita k posebni akciji. Akademski slikar Janez Kovačič pa se v Galeriji Družina predstavlja z Barvami tišine, katerim bo pred prazniki dodal še božične motive.
22. novembra, ob godu svete Cecilije, se veselijo ustvarjanja glasbeniki. O tem, v katero smer gre sakralna glasba in kaj si mladi glasbeniki v prihodnje želijo, pa prisluhnite gostom v oddaji. 22. novembra, ob godu svete Cecilije, se veselijo ustvarjanja glasbeniki. V Župniji Marijinega oznanjenja v Ljubljani že od nekdaj na poseben način skrbijo za vrhunsko glasbo in glasbene skupine. Letos se spominjajo obletnice skladateljev jubilantov, patrov Franceta Ačka in Hugolina Sattnerja, ter pesnice, sestre Elizabete Kremžar. Praznujejo pa tudi 25-letnico orgel v župniji. O tem, v katero smer gre sakralna glasba in kaj si mladi glasbeniki v prihodnje želijo, pa prisluhnite gostom v oddaji. Eden bolj poslušanih radiev, Radio Ognjišče, z zelo razgibano vsebino za vse generacije, je 30-letno delovanje zaznamoval tudi z Gala koncertom v Cankarjevem domu v Ljubljani. Na svetovni dan mladih prisluhnite IniciativAngola, k čemu vas v tednu Karitas mladi vabijo!
Ali lahko omejimo socialno in ekonomsko neravnotežje? Kako denar služi, se sprašujemo na svetovni dan revnih. Ali lahko omejimo socialno in ekonomsko neravnotežje in uberemo drugačno pot? Neenakost med ljudmi je vse večja, ekonomska kriza se ponavlja, hitro bogatenje posameznikov uhaja izpod nadzora. Kdaj je javni denar v službi vseh ljudi in pospešuje trajnostni razvoj O tem se bomo spraševali na svetovni dan revnih, pa tudi, kako graditi skupnost med ljudmi, v kateri denar služi, in ne vlada. O solidarnosti nam bo spregovorila nacionalna koordinatorka Karitas v Malaviju, Chimwemwe Nyambose Ndhlovu. Strokovni sodelavec terapevtske skupnosti Slovenske Karitas, Alojzij Štefan, pa predstavil, zakaj ga je nadškof posvetil v stalnega diakona. Na mednarodni znanstveni konferenci v Celju so se strokovnjaki spraševali, kako sta digitalizacija in umetna inteligenca v izziv etiki in religiji.
Ob zaključku triletne sinode papež poziva k spreobrnjenju tudi slovenske katoličane. Triletna sinoda o skupni hoji vseh krščenih je z oktobrskim zasedanjem v Vatikanu končana. Bila je posebna po dolžini, vrsti udeležencev in načinu dela. Poleg škofov so z volilnim glasom odločali tudi laiki, med njimi ženske. Ob koncu pa je na presenečenje vseh papež Frančišek sklepni dokument razglasil za apostolsko spodbudo vsem Cerkvam po svetu. H kakšnemu spreobrnjenju poziva tudi slovenske katoličane? V Cerkvi, tudi pri nas, se začenja novo obdobje reform različnih služb in struktur, da bodo služili človeku in Bogu. Nikodemovi večeri pa so letos v Ljubljani potekali na različnih lokacijah na temo molitev. Pred 25. leti sta Svetovna luteranska zveza in Katoliška cerkev podpisali Skupno izjavo glede nauka o opravičenju. Ob dnevu reformacije sta na pomemben korak sprave spomnila škofa Leon Novak in Peter Štumpf. Papež pa v novembru vabi k sočutju do staršev, ki so izgubili otroka. Ta družba naj živi, prepevajo ob godu svetega Martina Fantje z Viča.
Reformacija je bila versko, kulturno in politično gibanje v 16. stoletju z namenom preurediti Rimskokatoliško cerkev. Obhajanje državnega praznika dneva reformacije nas vsako leto spodbudi, da premislimo o svojem odnosu do vere in slovenske kulture, še zlasti do slovenskega jezika. Letos obhajamo Meškovo leto, saj se je pred 150 leti rodil duhovnik in pisatelj Franc Ksaver Meško. V župnijah v Škofji Loki in okolici si prizadevajo za versko prenovo v okviru Loškega misijona 2024. Ob zaključku sinode pa bo glavne poudarke izpostavil dr. Maksimilijan Matjaž.
»Pojdite in povabite vse na gostijo!« je naslov poslanice papeža Frančiška za 98. Svetovni dan misijonov, ki ga obhajamo tretjo nedeljo v oktobru. V oddaji na misijonsko nedeljo boste tako izvedeli, kaj je bistvo misijonskega poslanstva, kako so s sinodo stopili na pot misijonske cerkve v župniji Velenje, kako misijonarijo katoliški novinarji na Hrvaškem in v Sloveniji in zakaj Cerkev v oktobru moli rožni venec. Dobrodošli v naši družbi
Pomagajmo živeti! Sočutna, tudi materialna pomoč, v tem trenutku preizkušanim v Bosni in Hercegovini najbolj pomaga. Prebivalci Bosne in Hercegovine so v nedavnih poplavah utrpeli katastrofalne posledice. Z bližino in tudi materialno pomočjo jim v tem trenutku lahko največ pomagamo. Pridružite se nam! Naše duševno zdravje je zaradi načina življenja in preizkušenj vse bolj krhko. To vpliva tudi na telesno zdravje in kvaliteto našega življenja. Zato so nas na svetovni dan duševnega zdravja spodbudili h krepitvi in k prepoznavanju ter zdravljenju duševnih motenj. Pri uravnoteženem zdravju pa nam pomagata tudi vera in duhovno življenje.
Konec septembra se je papež Frančišek odpravil v središče Evropske unije. Obiskal je državi Luksemburg in Belgijo. Konec septembra se je papež Frančišek odpravil v središče Evropske unije. Za obisk držav Luksemburg in Belgije je izbral vodilo »Služiti« in »Na poti z upanjem«. Čeprav majhna vojvodina Luksemburg velja za najpomembnejšo članico unije. Deželo katoličanov pa pretresa finančni škandal Karitasa. Bogata kraljevina Belgija je stičišče mnogih evropskih kultur. Z ugodno lego je med najgosteje naseljenimi v Evropi. V njej prevladujejo francoski, nemški in nizozemski običaji. Katoliško cerkev v tej sekularizirani državi pretresajo spolni škandali. Luksemburški kardinal Jean-Claude Hollerich velja za vplivnejšo osebnost v Vatikanu, tudi pri zaključni fazi zasedanja sinode, ki poteka ta mesec, igra pomembno vlogo. Sinoda o skupni hoji odpira za lokalne Katoliške cerkve novo zgodovinsko obdobje misijonskega delovanja, zato ni čudno, da se je papež udeležil 600. obletnice praznovanja katoliške univerze v Leuvenu. Evropejce pa je spodbudil k skupnemu sodelovanju in zavzetosti kristjanov, da stara celina ponovno zaživi.
V kaj mladi danes verujejo? Septembra se spominjamo obletnic iz življenja prvega blaženega Slovenca, škofa Antona Martina Slomška: pred dvesto leti je bil posvečen v duhovnika, pred 165 leti je prenesel škofijski sedež v Maribor, pred 25 leti ga je papež Janez Pavel II. razglasil za blaženega. Posebno skrb je čutil do slovenskega naroda in jezika, v srcu pa je nosil mlade. Zato je tudi za duhovnike, učitelje in vzgojitelje napisal priročnik Blaže in Nežica v nedeljski šoli. V kaj pa mladi danes verujejo? Iz česa črpajo oporo in smisel v življenju? O z mladimi po največjem festivalu, Stični 2024. Festivala sodobne krščanske glasbe Ritma srca pa si ne moremo zamislite brez Mance Hribar, Andreja Jermana in Jakoba Čuka. V pesmi nam sporočajo, Odpočij si tam govori.
Neveljaven email naslov