Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ali lahko omejimo socialno in ekonomsko neravnotežje? Kako denar služi, se sprašujemo na svetovni dan revnih. Ali lahko omejimo socialno in ekonomsko neravnotežje in uberemo drugačno pot? Neenakost med ljudmi je vse večja, ekonomska kriza se ponavlja, hitro bogatenje posameznikov uhaja izpod nadzora. Kdaj je javni denar v službi vseh ljudi in pospešuje trajnostni razvoj O tem se bomo spraševali na svetovni dan revnih, pa tudi, kako graditi skupnost med ljudmi, v kateri denar služi, in ne vlada. O solidarnosti nam bo spregovorila nacionalna koordinatorka Karitas v Malaviju, Chimwemwe Nyambose Ndhlovu. Strokovni sodelavec terapevtske skupnosti Slovenske Karitas, Alojzij Štefan, pa predstavil, zakaj ga je nadškof posvetil v stalnega diakona. Na mednarodni znanstveni konferenci v Celju so se strokovnjaki spraševali, kako sta digitalizacija in umetna inteligenca v izziv etiki in religiji.
Ob zaključku triletne sinode papež poziva k spreobrnjenju tudi slovenske katoličane. Triletna sinoda o skupni hoji vseh krščenih je z oktobrskim zasedanjem v Vatikanu končana. Bila je posebna po dolžini, vrsti udeležencev in načinu dela. Poleg škofov so z volilnim glasom odločali tudi laiki, med njimi ženske. Ob koncu pa je na presenečenje vseh papež Frančišek sklepni dokument razglasil za apostolsko spodbudo vsem Cerkvam po svetu. H kakšnemu spreobrnjenju poziva tudi slovenske katoličane? V Cerkvi, tudi pri nas, se začenja novo obdobje reform različnih služb in struktur, da bodo služili človeku in Bogu. Nikodemovi večeri pa so letos v Ljubljani potekali na različnih lokacijah na temo molitev. Pred 25. leti sta Svetovna luteranska zveza in Katoliška cerkev podpisali Skupno izjavo glede nauka o opravičenju. Ob dnevu reformacije sta na pomemben korak sprave spomnila škofa Leon Novak in Peter Štumpf. Papež pa v novembru vabi k sočutju do staršev, ki so izgubili otroka. Ta družba naj živi, prepevajo ob godu svetega Martina Fantje z Viča.
Reformacija je bila versko, kulturno in politično gibanje v 16. stoletju z namenom preurediti Rimskokatoliško cerkev. Obhajanje državnega praznika dneva reformacije nas vsako leto spodbudi, da premislimo o svojem odnosu do vere in slovenske kulture, še zlasti do slovenskega jezika. Letos obhajamo Meškovo leto, saj se je pred 150 leti rodil duhovnik in pisatelj Franc Ksaver Meško. V župnijah v Škofji Loki in okolici si prizadevajo za versko prenovo v okviru Loškega misijona 2024. Ob zaključku sinode pa bo glavne poudarke izpostavil dr. Maksimilijan Matjaž.
»Pojdite in povabite vse na gostijo!« je naslov poslanice papeža Frančiška za 98. Svetovni dan misijonov, ki ga obhajamo tretjo nedeljo v oktobru. V oddaji na misijonsko nedeljo boste tako izvedeli, kaj je bistvo misijonskega poslanstva, kako so s sinodo stopili na pot misijonske cerkve v župniji Velenje, kako misijonarijo katoliški novinarji na Hrvaškem in v Sloveniji in zakaj Cerkev v oktobru moli rožni venec. Dobrodošli v naši družbi
Pomagajmo živeti! Sočutna, tudi materialna pomoč, v tem trenutku preizkušanim v Bosni in Hercegovini najbolj pomaga. Prebivalci Bosne in Hercegovine so v nedavnih poplavah utrpeli katastrofalne posledice. Z bližino in tudi materialno pomočjo jim v tem trenutku lahko največ pomagamo. Pridružite se nam! Naše duševno zdravje je zaradi načina življenja in preizkušenj vse bolj krhko. To vpliva tudi na telesno zdravje in kvaliteto našega življenja. Zato so nas na svetovni dan duševnega zdravja spodbudili h krepitvi in k prepoznavanju ter zdravljenju duševnih motenj. Pri uravnoteženem zdravju pa nam pomagata tudi vera in duhovno življenje.
Konec septembra se je papež Frančišek odpravil v središče Evropske unije. Obiskal je državi Luksemburg in Belgijo. Konec septembra se je papež Frančišek odpravil v središče Evropske unije. Za obisk držav Luksemburg in Belgije je izbral vodilo »Služiti« in »Na poti z upanjem«. Čeprav majhna vojvodina Luksemburg velja za najpomembnejšo članico unije. Deželo katoličanov pa pretresa finančni škandal Karitasa. Bogata kraljevina Belgija je stičišče mnogih evropskih kultur. Z ugodno lego je med najgosteje naseljenimi v Evropi. V njej prevladujejo francoski, nemški in nizozemski običaji. Katoliško cerkev v tej sekularizirani državi pretresajo spolni škandali. Luksemburški kardinal Jean-Claude Hollerich velja za vplivnejšo osebnost v Vatikanu, tudi pri zaključni fazi zasedanja sinode, ki poteka ta mesec, igra pomembno vlogo. Sinoda o skupni hoji odpira za lokalne Katoliške cerkve novo zgodovinsko obdobje misijonskega delovanja, zato ni čudno, da se je papež udeležil 600. obletnice praznovanja katoliške univerze v Leuvenu. Evropejce pa je spodbudil k skupnemu sodelovanju in zavzetosti kristjanov, da stara celina ponovno zaživi.
V kaj mladi danes verujejo? Septembra se spominjamo obletnic iz življenja prvega blaženega Slovenca, škofa Antona Martina Slomška: pred dvesto leti je bil posvečen v duhovnika, pred 165 leti je prenesel škofijski sedež v Maribor, pred 25 leti ga je papež Janez Pavel II. razglasil za blaženega. Posebno skrb je čutil do slovenskega naroda in jezika, v srcu pa je nosil mlade. Zato je tudi za duhovnike, učitelje in vzgojitelje napisal priročnik Blaže in Nežica v nedeljski šoli. V kaj pa mladi danes verujejo? Iz česa črpajo oporo in smisel v življenju? O z mladimi po največjem festivalu, Stični 2024. Festivala sodobne krščanske glasbe Ritma srca pa si ne moremo zamislite brez Mance Hribar, Andreja Jermana in Jakoba Čuka. V pesmi nam sporočajo, Odpočij si tam govori.
Papež Frančišek se je v začetku septembra odpravil na svoje najdaljše apostolsko potovanje v Azijo. Papež Frančišek se je v začetku septembra odpravil na svoje najdaljše apostolsko potovanje v Azijo. Obiskal je Indonezijo in Papuo Novo Gvinejo, nato Vzhodni Timor in nazadnje najbogatejšo državo na svetu, Singapur. Kakšen je bil namen njegovega obiska te celine, kjer živijo majhne skupnosti kristjanov? K čemu je v mesecu varovanja okolja v zdajšnjih družbenopolitičnih razmerah spodbujal svet? Kljub visoki starosti se bo čez teden podal opogumljat kristjane tudi v Belgijo in Luksemburg. Na velikem sinodalnem srečanju v Ljubljani pa so slovenski katoličani prisluhnili drug drugemu o tem, kako v naših družbenopolitičnih razmerah razumejo življenje po evangeliju in kaj si v skupni hoji v Cerkvi v prihodnosti želijo. Dikasterij za nauk vere je v četrtek objavil noto o duhovni izkušnji povezani z župnijskim svetiščem Kraljice miru v Medžugorju.
15. septembra, na god Žalostne Matere Božje, bo v Katoliški cerkvi prvič dan žalujočih. 15. septembra, na god Žalostne Matere Božje, bo v Katoliški cerkvi prvič dan žalujočih. Zakaj je žalovanje pomembno, kako preobrazimo bolečino? O tem je v novi knjigi razmišljal p. dr. Ivan Platovnjak, ki v Ignacijevem domu duhovnosti s sodelavci vodi tudi program za žalujoče. Ob izgubi in misli na smrt nam marsikdo pomaga vstati in iti naprej s sočutjem. Na Teološki fakulteti v Ljubljani so pred tednom na Konferenci o liturgiji in liturgični glasbi udeležencem približali lepoto pete liturgije. Na nedeljo svetniških kandidatov ljubljanske metropolije, ki je letos posvečena škofu Frideriku Ireneju Baragi, nam v Muzeju krščanstva na Slovenskem odkrivajo njegovega ožjega sodelavca, Janeza Čebulja.
Marija ima v življenju vernih pomembno mesto. Mnogi Slovenci radi poleti poromajo v Medžugorje. Na praznik Marijinega rojstva bomo v oddaji govorili o odnosu do Božje matere Marije. Številni Slovenci se ji priporočajo v njej posvečenih cerkvah v domovini, veliko pa jih k njej poroma tudi zunaj naših meja. Med najbolj obiskanimi romarskimi kraji je Medžugorje. O tamkajšnjih prikazovanjih in vlogi tega priljubljenega hercegovskega romarskega kraja bo govoril papežev odposlanec nadškof Aldo Cavalli. Z mladimi se bomo pogovarjali o tem, s kakšnimi vtisi so se vrnili s 35. Festivala mladih v Medžugorju in kako odnos do Marije vpliva na njihovo vero. Predstavili bomo baziliko Lurške Matere božje v Brestanici in si pogledali, kako v okviru akcij Za srce Afrike, Z delom do dostojnega življenja in Kupim kozo najrevnejšim prebivalcem afriške celine pomaga Slovenska karitas.
V jeseni glejmo nad izzive življenja odgovorno, a tudi s pravo mero humorja. Ali ne prav humoristom radi prisluhnemo? Ob koncu poletja in v jeseni nas novi izzivi navdajo tudi s skrbmi in strahovi. Prav je, da jih sprejmemo odgovorno, a tudi s pravo mero humorja. Humoristi so med nami najbolj zaželeni ljudje. Radi jim prisluhnemo, ker s smehom premagujejo družbene ovire in vsakdanje težave. Humor ustvarja prostor svobode in nas povezuje. Tudi papež Frančišek vsak dan moli: »Gospod, daj mi smisel za humor!« Junija je v Vatikan povabil več sto komedijantov iz 15. držav.
V Parizu potekajo olimpijske igre. Kako uspeva športnikom po vzoru antičnih iger graditi zaupanje in širiti mir? Od 26. julija do 8. septembra bodo v Parizu potekale olimpijske igre. Po resoluciji OZN naj bi bil teden pred igrami in po njih čas miru po vzoru olimpijskega premirja iz antike. Ali so v tem z vojno prepletenem času olimpijske igre še spodbuda za ustavitev vojaških spopadov? O tem, kako športnikom uspeva graditi mostove zaupanja in sodelovanja ter širiti mir med ljudmi, pa bomo v oddaji govorili tudi z gostoma, Mio Krampl in Anžetom Štremfljem. Od velikega šmarna do malega pa po običaju naših prednikov romamo tudi v Marijino božjepotno svetišče na Brezje. V avgustu papež vabi k molitvi za politične voditelje, da bi bili v službi ljudstva. Ob evropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov bomo prek znanstvene monografije Pragovi nasilja predstavili kritične plati vojne med letoma 1941 in ’43 na Dolenjskem in v Beli krajini.
Neveljaven email naslov