Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Nekdanji šef dirigent Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, En Shao, je na koncertu predstavil program z deli svojih rojakov iz Kitajske. Posnetek v uvodu ponuja izvedbo simfonične pesnitve Xu Zhenmina, ki uživa velik ugled med kitajskimi skladatelji. Sledi izvedba koncerta za pipo z naslovom Junaški sestri stepe skladatelja Wu Zugjanga, v katerem je predstavljen primer sožitja kitajske ljudske glasbe s simfoničnimi prvinami klasične glasbe zahoda. V solistični vlogi nastopa priznana virtuozinja Hongyan Zhang na tradicionalnem kitajskem glasbilu, ki se imenuje pipa.
V okviru Svetovnih glasbenih dnevov, ki so leta 2003 potekali v Sloveniji, sta v Galeriji Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki nastopila tudi naš mednarodno priznani klarinetist Mate Bekavac ter prav tako naš Godalni kvartet Tartini. V njuni občuteni in pretanjeni izvedbi boste spremljali delo Sanje in molitve slepega Izaka, ki je nastalo pod peresom argentinskega skladatelja Osvalda Golijova. Skladba je zanimiva glasbena različica zgodovine judovstva, njeni trije stavki pa ponazarjajo tri jezike (skoraj 6000 let trajajoče) judovske zgodovine: armenščino, jidiš in hebrejščino.
Duo Lorenz-Šček v sestavi Tomaž Lorenz (violina) in Alenka Šček-Lorenz (klavir) je začel delovati leta 1980. Z bogatim repertoarjem, ki sega od baročne do sodobne glasbe, je z velikimi uspehi nastopal doma in na tujem, za svoje delo pa je prejel tudi nagrado Prešernovega sklada.
Baročni orkester Evropske unije predstavlja edinstven glasbeni sestav, ki na vsakoletnih avdicijah zbere najboljše mlade baročne glasbenike iz vse Evrope. Ti si v šestih mesecih dela in nastopanja pod vodstvom enega izmed vodilnih dirigentov za to vrsto glasbe pridobijo neprecenljive izkušnje. Prav zaradi tega orkester vedno zaznamujeta mladostna živahnost in svežina, ter dovršenost in občutek novega odkrivanja. Vodja orkestra je danski dirigent in čembalist Lars Ulrik Mortensen, ki se je ob študiju muzikologije močno navdušil in specializiral v zvok in poustvarjanje baročne glasbe ter igranje čembala. Orkester se je poslušalcem predstavil v okviru Festivala Seviqc Brežice, ki po vsej Sloveniji uspešno oživlja staro glasbo. V zgodovinskem ambientu Gradu Slovenska Bistrica so tako zazvenele slikovite baročne plesne in sakralne kompozicije francoskih skladateljev J. F. Rebela in M. A. Charpentiera. Začetno delo predstavlja zanimivo vsebinsko uglasbitev elementov, ki ponazarjajo nastanek sveta. To so voda, zemlja, ogenj in zrak.
Televizijska upodobitev Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in dirigenta Rossena Milanova. Orkester v studijski upodobitvi predstavlja bisere klasične glasbe, Air iz Suite št. 3 Johanna Sebastiana Bacha, Adagio za godala Samuela Barberja, Kanon v D-duru Johannesa Pachelbela in odlomek Nimrod iz Variacij Enigma Edwarda Elgarja. Zasnova programa in urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Aljaž Bastič.
Big band RTV Slovenija je na zanimivem in zvočno razkošnem koncertu v eni od ljubljanskih koncertnih dvoran nastopil z gostujočim dirigentom Izidorjem Leitingerjem. Dirigent in trobentač Izidor Leitinger že nekaj let živi in ustvarja v Parizu, njegov najodmevnejši projekt pa je slovenski big band The Fool Cool Jazz Orchestra, ki ga vodi in zanj tudi piše avtorsko glasbo. Tokrat je Leitinger popolnoma nov program napisal za solista – pianista Bojana Z in za nizozemskega trobentača Erica Vloeimansa. Solista sta pod spretno 'taktirko' Izidorja Leitingerja nastopila ob spremljavi Big banda RTV Slovenija in s svojim muziciranjem prepričala številne zbrane jazzovske zanesenjake.
V televizijski studijski upodobitvi glasbene suite Živalski karneval francoskega skladatelja Camillea Saint-Säensa se je pod taktirko Davorina Morija predstavil Simfonični orkester RTV Slovenija. V štirinajstih hudomušnih, barvitih in melodično spevnih stavkih je Camille Saint-Säens z glasbo ponazoril mnogotere živalske karakteristike. V solističnih vlogah so nastopili flavtistka Irena Kavčič, kontrabasist Janez Avšič, violončelistka Maruša Turjak Bogataj ter dva mlada, nadarjena pianista Lana Oprešnik in Nejc Kamplet. Režiser Aljaž Bastič.
V okviru cikla Mladi virtuozi sta se predstavila izjemna kitarista mlajše generacije, Nejc Kuhar in Mak Grgić. S svojimi nastopi sta se že uveljavila in potrdila kot prava mojstra kitarske igre. Nejc Kuhar se poleg interpretiranja glasbe vse bolj posveča tudi skladateljevanju. Na koncertu v Viteški dvorani Križank sta tako predstavila tudi nekaj njegovih kompozicij. Prav posebno mesto med njimi ima vizualno-glasbeno delo z naslovom Niagarski slapovi. Poleg njegovih del pa je zazvenel še neminljiv repertoar kitarskih plesov španskega, italijanskega in brazilskega porekla. Predstavila sta dela skladateljev Manuella De Falle, Enrique Granadosa, Joaquina Turina, Luigija Boccherinija in Egberta Gismontija.
Spremljali boste odlomke priljubljenih arij iz svetovne zakladnice muzikalov. Simfonični orkester in Big Band RTV Slovenija sta k sodelovanju povabila slovito Mestno gledališče Brno, ki goji bogato tradicijo uprizarjanja muzikalov. Nastopili so pevki Ivana Vaňková in Viktória Matušovová, ter pevca Petr Gazdík in Lukáš Vlček. Taktirka je bila v rokah češkega dirigenta Dana Kalouska. Skozi program znanih pesmi iz muzikalov Jezus Kristus Superzvezdnik, Dr. Jekyll in g. Hyde, Zgodba z zahodne strani, Lasje, Mačke, Nesrečniki, Porgy in Bess in drugih je glasbenike z iskrivo vsebino pospremil voditelj Ambrož Kvartič.
V novo leto bomo vstopili s tradicionalnim glasbenim voščilom Dunajskih filharmonikov iz Zlate dvorane Musikvereina. Glasbeno vodstvo bo prevzel italijanski dirigent Riccardo Muti, ki je svoje bogato sodelovanje z dunajskim orkestrom začel leta 1971 in bo tokrat že sedmič vodil to prestižno novoletno prireditev. Program koncerta bo tudi tokrat sestavljen iz glasbe skladateljske dinastije Strauss in njenih sodobnikov. Glasbeni svet v letu 2025 praznuje 200. obletnico rojstva Johanna Straussa mlajšega, ki je avtor številnih polk in valčkov, med drugimi valčka Na lepi modri Donavi, ki vsako leto zveni na Novoletnem koncertu z Dunaja. Koncert bodo tudi tokrat obogatili plesalci Dunajske državne opere.
Uživali boste lahko v spremljanju posnetka koncerta New Swing Quarteta, ko se je po desetih letih premora vrnil na koncertni oder. Ob 50-letnici delovanja je v okviru Zimskega festivala s svojo energijo in doživeto izvedbo navdušil polno Unionsko dvorano v Ljubljani. Člani New Swing Quarteta so: Dare Hering in Oto Pestner (tenor), Tomaž Kozlevčar (bariton) in Marijan Petan (bas). Urednik oddaje Daniel Celarec, režiser televizijskega posnetka Marjan Kučej.
Uredništvo glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija je v studio povabilo priznano jazz pevko Nino Strnad. Po več kot dvajsetletni glasbeni poti se predstavlja z avtorsko glasbo, v kateri iskreno opisuje osebno zgodbo ustvarjalnega odraščanja. Njena besedila skozi raznolik nabor pesmi zvenijo v bogati zvočni priredbi za jazzovski orkester, ki sta jo pripravila aranžer Michael Abene in dirigent koncerta Lojze Krajnčan. Ob subtilni interpretaciji Nine Strnad se s solističnimi nastopi predstavljajo člani Big Banda RTV Slovenija in gostujoči glasbeniki: tolkalist Lazaro Zumeta, bobnar Gašper Bertoncelj in saksofonist Jaka Kopač.
Neveljaven email naslov