Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
V Galeriji Jakopič smo si ogledali razstavo Naša last, ki je posvečena protestni fotografiji. Dela so nastajala kar dve leti, od aprila 2020 do aprila 2022, v obdobju krize ob pandemiji, ko so se v Sloveniji vrstili protesti proti vladi in njenim ukrepom. Kljub zaostrenim razmeram so dogajanje na ulicah dokumentirali fotoreporterji, z nekaterimi izmed njih smo se pogovarjali o izkušnji ustvarjanja v tem času. V studiu bomo gostili Simona Popka, programskega direktorja Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala. Med drugim bomo izvedeli, zakaj je vredno obiskati že 35. Liffe. V mariborski drami smo bili na uprizoritvi Brechtove Malomeščanske svatbe v režiji Mateje Koležnik. Ostro kritiko malomeščanske družbe je režiserka postavila na oder že pred petnajstimi leti, z njo smo med drugim govorili o tem, kako je potekala obnovitev predstave. Na Dunaju pa smo si ogledali obsežno razstavo kiparja Medarda Rossa. Ta je bil izmed pionirjev modernizma, kljuboval je konvencijam tradicionalnega kiparstva ter vplival na številne ustvarjalce.
V oddaji Osmi dan smo se z zgodovinarko Lindo Borean z univerze v Vidmu pogovarjali o življenju umetnikov v Benetkah v zgodnjem novem veku. Kdo so bili, kaj so počeli in kako so živeli ter kdo so bili kupci njihovih umetnin, ki so prihajali tudi iz naših krajev. V Rimu smo obiskali obsežno retrospektivno razstavo slovitega kolumbijskega umetnika Fernanda Botera. Leto dni po njegovi smrti je v Palači Bonaparte na ogled več kot 120 del, od slik do nadrealističnih figur, ki jih nemalokrat prežema satira ali oster politični komentar. O svojem življenju, delu in izkušnjah je z nami spregovorila uspešna ameriška sopranistka Emily Pogorelc. V prihodnjem mesecu jo čaka cikel nastopov v sloviti newyorški Metropolitanski operi. Nedavno je obiskala Slovenijo, od koder izvira njena družina. Letos mineva 30 let od izida kultnega albuma Leva scena Ali Ena. Z različnimi sogovorniki smo se pogovarjali, kako je album odražal takratno družbo in medijsko sceno, kako je tlakoval pot kulturi hiphopa pri nas ter zakaj ni izgubil svoje aktualnosti.
Dan pred podelitvijo nagrade Milke in Metoda Badjure za življenjsko delo na področju filmske umetnosti bomo predstavili nagrajenko Zvonko Makuc, kostumografko, ki je s svojim delom zaznamovala številne filme. Pogovarjali se bomo z nekaterimi njenimi sodelavci, ki so z njo sodelovali pri številnih projektih, zapisanih v zgodovino slovenskega filma in televizijske produkcije. Ogledali smo si nekatere kolekcije oblačil na 10. Ljubljanskem tednu mode. V zadnjem času oblikovalce navdihujejo dediščina, zgodovina in družbene spremembe, koncept trajnosti pa je vodilo vseh. Mlajši izstopajo z drznostjo. Povprašali jih bomo, kako vidijo prihodnost oblikovanja, ki zaradi umetne inteligence prinaša številne spremembe, in zakaj so njihove kolekcije spolno nevtralne. Vila na Tyrševi 19, znana tudi kot Černičev sanatorij, velja za arhitekturni biser modernističnega obdobja v Mariboru, a je že več kot deset let zapuščena. Z različnimi strokovnjaki smo razmišljali o tem, zakaj je obnova stavbe nujna in kako bi jo bilo mogoče uporabljati. V Galeriji mesta Ptuj pa smo obiskali skupinsko razstavo Risomanija. Na njej sodeluje trinajst avtoric in avtorjev, ki predstavljajo svoja umetniška dela.
Tik pred začetkom njegove funkcije generalnega direktorja Cankarjevega doma smo se pogovarjali z Juretom Novakom. Obiskali smo ga v Prešernovem gledališču Kranj, kjer je bil do zdaj direktor in umetniški vodja. Med drugim smo govorili o njegovih raznovrstnih izkušnjah s področja kulture – deloval je kot režiser, performer, glasbenik, pisec in še marsikaj – ter o tem, kako bo vse to vplivalo na prihodnje izzive. Naša ekipa je bila v Pordenonu, kjer potekajo že 43. Dnevi nemega filma. Festival je obogaten s posebnimi dogodki, retrospektivami, predstavitvami knjig in seveda zanimivimi pogovori, gre pa za najstarejši, največji in najpomembnejši festival nemega filma na svetovni ravni. V Sarajevu smo se udeležili predstavitvene konference evropske platforme LINA, ki združuje mrežo arhitekturnih institucij. Predstavljamo 25 projektov mladih arhitektov, ki so jih kot najbolj perspektivne izbrali na javnem pozivu. Skupen jim je poziv k trajnostni arhitekturi in krožnemu gospodarstvu.
Obiskali smo festival Indigo, ki je tudi letos privabil številna zveneča imena, od filozofov Slavoja Žižka, Mladena Dolarja in Petra Szendyja do hrvaške pisateljske zvezde Kristiana Novaka. Festival, ki filozofijo, oblikovanje, literaturo in fotografijo prepleta z glasbenimi in avdiovizualnimi performansi, je tokrat odpiral vprašanje vzporednih resničnosti. Ogledali smo si prenovljene začasne prostore ljubljanske Drame na Litostrojski 56, ki so jih zasnovali v arhitekturnem biroju Vidic Grohar. Tako z arhitekti kot z ravnateljico Drame Vesno Tadel Jurca smo med drugim govorili o posebnostih prostorov, ki jih gledališče potrebuje za nemoteno delovanje, in zakaj so po njenem mnenju prostori na Litostrojski v tem trenutku najbolj ustrezna rešitev. Na Dunaju smo se udeležili festivala Step Across The Border: Slovenia. Gre za doslej največji slovenski festival jazzovskih in sorodnih glasbenih praks zunaj Slovenije, ki poteka v kultnem klubu Porgy & Bess. Tam se predstavlja kar 30 slovenskih glasbenic in glasbenikov, z nekaterimi smo se pogovarjali tudi mi. Simfonični orkester RTV Slovenija pa smo spremljali na gostovanju v Madridu, kjer so s celovečernim programom nastopili na dobrodelnem koncertu, hkrati pa sklenili uspešno petletno sodelovanje z dirigentom Rossenom Milanovom.
Na Festivalu migrantskega filma smo se pogovarjali z avstralskim režiserjem Davidom Fedelejem. Ta je pojasnil, kako je nastajal dokumentarni film To jungo življenje. Gre za pretresljivo zgodbo o skupini mladih beguncev in prosilcev za azil iz Sudana, ki živijo na ulicah Maroka. Srečali smo se z albansko pisateljico in filozofinjo Leo Ypi, ki je v Ljubljani predstavila avtobiografski roman Svobodna. V njem skozi družinsko zgodbo pojasni albansko politično zgodovino, predvsem pa se ukvarja z vprašanji politične, družbene in osebne svobode ter z odraščanjem med albansko tranzicijo v devetdesetih. Obiskali smo dunajsko razstavišče Kunsthalle, kjer se na prvi razstavi pod vodstvom nove umetniške direktorice predstavlja slovenska umetnica Aleksandra Domanović. Njena dela, v katerih se stikajo tehnologija, zgodovina in kultura, so s humorjem prežeta poglobljena analiza sodobne družbe. Predstavljamo še ustvarjalno dvojico, ki je zaznamovala marsikatero otroštvo. Jelka Reichman in Anja Štefan sta pripravili novo slikanico z naslovom Čez potoček in naprej. Knjiga je izšla ob 85-letnici ilustratorke Jelke Reichman.
V oddaji Osmi dan bomo predstavili umetnost naše milenijske generacije. V Galeriji Cankarjevega doma smo si ogledali razstavo Odprti globus, kjer so na ogled dela desetih vizualnih umetnic in umetnikov, rojenih v 80-ih in 90-ih letih prejšnjega stoletja. Skupno jim je tudi to, da živijo v tujini in so prisotni na mednarodnem umetniškem trgu. S fotografinjo Tilyen Mucik smo se pogovarjali o nenavadni fotografski tehniki; namesto fotografskega papirja namreč uporablja sveže rastlinske liste. Zanimive fotografije, ki jih navdihuje botanični svet, avtorica predstavlja v ljubljanski Galeriji Kresija. V slovenske kinematografe prihaja film Stekleničarji in ob tej priložnosti smo se pogovarjali z režiserjem, srbskim dokumentaristom Nemanjo Vojinovićem. V tem vizualno osupljivem dokumentarnem filmu spremlja nenavadno skupnost, zbiralce plastenk oz. " stekleničarje" na enem največjih evropskih smetišč v bližini Beograda, hkrati pa sproži premislek o sodobni potrošniški kulturi. Založba ZKP je na novo izdala kultni – in edini – istoimenski album slovenske skupine Izvir. S člani smo se med drugim pogovarjali o tem, kaj je leta 1977 zaznamovalo skrivnosten izid te mojstrovine jugoslovanskega progresivnega rocka.
Ogledali smo si predstavo Šivi, ki obravnava razmerje med vojno, njenimi posledicami in umetniškimi praksami. Z avtorjem predstave, Damirjem Avdićem, smo se pogovarjali tudi o ustvarjanju med vojno, umetniški svobodi, odnosu do nostalgije in družbenem angažmaju. Ena od gostij letošnje prireditve Kranj Foto Fest je bila iransko-kanadska fotografinja Kiana Hayeri. Razstava njenih del, ki ima naslov Obljube, vpisane v led, puščen na soncu in je na ogled v galeriji Fotografija v Ljubljani, razkriva vsakdanjik afganistanskih žensk med letoma 2018 in 2021, ko so Talibani uničili vse, kar je bilo v 20 letih v Afganistanu doseženega na področjih svobode izražanja, pravic žensk in izobraževanja. Pogovarjali smo se še z Zlatkom Burićem, prvim hrvaškim igralcem z evropskim oskarjem. Tega je prejel za vlogo ruskega oligarha v filmu Trikotnik žalosti. Njegova igralska pot je nekoliko neobičajna, pri štiriinštiridesetih letih se je bolj kot ne po naključju z manjših gledaliških odrov »preselil« še na filmsko platno – in uspelo mu je. Burić o sebi rad pove, da je kulturni aktivist, in kljub velikemu uspehu ostaja skromen.
Spremljali smo mednarodni literarni festival Vilenica, ki se letos z osrednjo tematiko o umetni inteligenci sprašuje, kako lahko ta vpliva na človeško ustvarjalnost. Podrobneje bomo predstavili glavnega nagrajenca festivala, bosansko-hrvaškega avtorja Miljenka Jergovića, ter Moniko Herceg, prejemnico nagrade SEP za mlade avtorje, ki je v tem trenutku eden najodmevnejših glasov sodobne hrvaške literature. V studiu pa bomo gostili Dušana Šarotarja, pisatelja, pesnika in scenarista, ki je letošnji slovenski avtor v središču festivala. Predstavili bomo letošnje nagrajence 81. Beneškega filmskega festivala, na katerem je za leve tekmovalo 21 filmov. Žiriji tega najstarejšega filmskega festivala, ki napoveduje tudi kandidate za oskarje, letos predseduje francoska igralka Isabelle Huppert. Obiskali smo še 19. festival sodobnega plesa Fronta v Murski Soboti, na katerem so potekale številne odmevne domače in tuje plesne predstave. Med drugim smo se pogovarjali z gostujočimi južnokorejskimi koreografi.
V studio prihaja gostja Alma R. Selimović, dolgoletna sodelavka in direktorica Zavoda Bunker, ki deluje v Stari mestni elektrarni. Ta dragoceni prostor za sodobno uprizoritveno umetnost deluje že 20 let. Ozrli se bomo v zgodovino, predstavili pomen tega prostora za sodobno ustvarjalnost ter razkrili vizijo za prihodnost. Zanimiv pogled na sodobno arhitekturo in okus novega razreda bogatih v ameriški družbi nam bo predstavila mlada ameriška arhitekturna kritičarka Kate Wagner. Ker živi med Združenimi državami in Slovenijo, bo komentirala tudi prostorsko ureditev in arhitekturo pri nas. Ogledali smo si razstavo Od korzeta do žaketa v ljubljanskem Mestnem muzeju, ki se osredotoča na oblačilni videz Ljubljančank in Ljubljančanov med letoma 1850 – 1950. Kako zvenijo skladbe Bacha, Mozarta ali Piazzole v izvedbi dveh vrhunskih harmonikarjev Marka Hatlaka in Franca Žiberta, smo preverili na koncertu njunega projekta Harmonikart.
Predstavljamo reportažo z jubilejnega, 30. sarajevskega filmskega festivala, na katerem se je letos predstavilo rekordno število slovenskih filmov, kar 12. Obiskali smo številne premiere, tudi slovenskih filmov; predstavili bomo nagrajence. Pogovarjali smo se s protagonistom dokumentarnega filma Praslovan Zoranom Predinom, ki je med drugim pojasnil, kako je bil vpet v nastanek filma, kako je ogledati si portret o sebi in zakaj je humor ključni element filma. Južnokorejska književnost je v ospredju letošnjega festivala Dnevi poezije in vina. Pogovarjali smo se z nekaterimi izmed 21 pesnic in pesnikov iz 14 držav, ki letos sodelujejo na festivalu. Ogledali smo si tudi več razstav, ki celovito prikazujejo delo ene najvidnejših slovenskih grafičnih umetnic dvajsetega stoletja, Adriane Maraž.
Obiskali smo slovenski oglaševalski festival v Portorožu, kjer so številni mednarodni strokovnjaki spregovorili tudi o tem, kako umetna inteligenca vpliva na kreativno industrijo in zakaj generacija z spreminja svet. Med drugim smo se pogovarjali z znanim newyorškim ilustratorjem Timothyjem Goodmanom ter slovenskim skladateljem Anžetom Rozmanom, ki sodeluje z legendarnim oskrjevcem Hansom Zimmerjem. Maratonci tečejo zadnji krog ali Kdo neki tam poje; s črnim humorjem prežetih filmskih klasik ni treba posebej predstavljati. O njihovem nastanku ter še o marsičem smo se pogovarjali z režiserjem Slobodanom Šijanom, častnim gostom jubilejnega 20. Grossmanovega festivala. Zazrli se bomo tudi že v poletje, v 64. jazz festival, ki ga po novem vodi Tina Lešničar. Predstavljamo nekdanjo Delovo novinarko, ki je področje jazza spremljala skoraj dve desetletji, v njem pa vidi revolucijo misli in zgled za bolj etično družbo. Tudi v mednarodnem okviru ena redkih žensk na vodilnem mestu ima jazz celo v krvi, po dedu in očetu. Obiskali smo še prireditve, ki so potekale pod okriljem Foruma Tomizza, obmejnega srečanja, ki skozi literaturo povezuje Slovenijo, Italijo in Hrvaško. Forum, ki je poimenovan po pisatelju Fulviu Tomizzi, je letos praznoval 25 let, utemeljen pa je bil kot prostor sodelovanja, spodbujanja in omogočanja dialoga v širšem obmejnem prostoru.
Neveljaven email naslov