Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Vsebina oddaje: Taktilna galerija v Kromberku je največja mednarodna galerija, ki je nastala v sklopu uradnega programa EPK Nova Gorica - Gorica. Z dr. Marino Lukšič Hacin in dr. Damirjem Josipovičem predstavljamo knjigo Slovenske selitve v času socializma, ki je izšla pri ZRC-ju. Na avstrijskem Koroškem v dvojezičnih otroških vrtcih primanjkuje dvojezično usposobljenih vzgojiteljev in vzgojiteljic.
Vsebina oddaje: Letošnja 56. revija Primorska poje je v polnem zagonu. Skupno se bo na 35 revijah v Sloveniji, zamejstvu in na Hrvaškem predstavilo 210 zborov z okrog 3800 pevkami in pevci. Vida Matjan je ob še nekaterih Slovencih pomembno vplivala na razvoj glasbenega izobraževanja. Osnovna in srednja šola iz Kotorja, ki nosi tudi njeno ime, je v sodelovanju s črnogorsko glasbeno akademijo po več kot šestdesetih letih pripravila glasbeno scensko delo Neprespana gozdna noč. Glavni cilj Rafaelove družbe je spremljanje in povezovanje rojakov po svetu. Ena izmed aktivnosti Slovencev doma in po svetu je tudi fotografski natečaj Moj košček Slovenije. Člani slovenskega društva Triglav iz Banja Luke odkrivajo še zanje neodkrite delčke Slovenije.
Obiskali smo Slovensko društvo Vida Matjan iz Podgorice v Črni gori, ki obeležuje četrt stoletja delovanja. Krščanska kulturna zveza je v Celovcu pripravila tradicionalno pevsko revijo Koroška poje. Na sedežu Glasbene Matice v Rojanu se je sinoči sklenilo tridnevje prvega mednarodnega tekmovanja za harfe Adriatic, ki ga je priredila prav slovenska glasbena šola. Vsak otrok, ki zaradi resnih zdravstvenih težav mora na operacijo in del otroštva preživeti v bolnišnici, je zgodba zase. Deset takih zgob je zajetih v knjigi, ki jo je uredilo Združenje operiranih otrok bolnišnice Burlo Garofolo v Trstu. Udeležili smo se koncerta Glasovi žensk na robu meja, ki se je odvil v goriškem Kulturnem domu.
Oddaja »Rojaki« je most med domovino in Slovenci, ki živijo zunaj njenih meja. Pesem, literatura, folklora in številne druge oblike izražanja ohranjajo živo slovensko besedo in tradicijo. Slovenstvo živi naprej tudi po zaslugi novih gospodarskih povezovanj, raziskovalnih in turističnih pobud ter izjemnih posameznikov, ki bogatijo naš skupen prostor. Vse to so Rojaki, spoznajte jih skupaj z nami.
Spoznali bomo izjemno zanimivega Iztoka Bartolja, ki je že šestdeset let razpet med majhnim Gozdom Martuljkom in gromozansko velikim Chicagom, ki zanj pravi dom jin hrupa poln, v Gozdu Martuljku pa posluša, kako tišina šepeta. Častitljivo obletnico delovanja letos praznuje Inštitut za narodnostna vprašanja. Sto let so bili in so še številni strokovnjaki na nekaj lokacijah marljivi raziskovalci slovenstva doma in čez mejo. O letošnjih dejavnosti nam bo spregovoril pomočnik direktorice doktor Danijel Grafenauer. V Celovcu je minule dni potekal Lutkovni in gledališki festival mladih Tribuna, na treh lokacijah se je predstavilo 11 skupin. Kot vselej je bilo tudi tokrat zanimanje za Tribuno izjemno. Vabljeni k ogledu.
Vsebina oddaje: -Tržaške glasbeniceTatjana Jercog, Lusia Antoni in Beatrice Zonta so vsestranske ustvarjalke in umetnice, ki so pomembno sooblikovale 9. mednarodni festival sodobne glasbe Bienale Koper. -Doktor Štefan Bogdan Barenboim Šalej, je Slovenec, ki že 60 let živi v Braziliji. - Dr. Klavdija Sedar se je v zadnjem obdobju ukvarjala s slovensko izseljensko kulturno dediščino. - V črnogorskih mestih Kotor, Cetinje in Podgorica so obudili znamenito otroško glasbeno bajko Neprespane gozdne noči, začetnice sodobnega pouka glasbene vzgoje Slovenke Vide Matjan.
Tokrat smo obiskali Novo Gorico in Gorico, ki sta končno uradno vstopili v težko pričakovani projekt Evropske prestolnice kulture.Kaj od nove avstrijske vlade pričakuje slovenska manjšina na avstrijskem Štajerskem? Slovenska gimnazija v Celovcu je priznana dvojezična izobraževalna ustanova, ustanovljena leta 1957. Med njenimi dijaki so mladi koroški Slovenci, nemško govoreči dijaki iz Avstrije, dijaki iz Slovenije in Furlanije-Julijske krajine.Kako so se organizirali slovenski izseljenci v Braziliji v kulturnih in narodno podpornih društvih v vseh obdobjih nastajanja skupnosti, to je pred prvo svetovno vojno, med obema svetovnima vojnama, po drugi svetovni vojni in po osamosvojitvi Slovenije, prinaša znanstvena monografije Neže Hlebanja.
Z razstavo in kulturnim programom bomo med Slovenci v Bruslju. Dramska skupina Slovenskega kulturnega društva Bazovica z Reke je pripravila novo predstavo Žalujoči ostali. Tudi v Monoštru so ob slovenskem kulturnem prazniku pripravili zanimivo prireditev. Z Vero Papež Adamič, rojeno v Banjaluki, danes pa živečo v Ljubljani, bomo spregovorili o stoletnici prisotnosti Slovencev v vasi Slatina. Lea Globočnik je zmagovalka Tischlerjevega govorniškega natečaja za mlade.
Vsebina oddaje: - Pretekli teden so v slovitem muzeju Belvedere na Dunaju slovesno odprli izjemno likovno razstavo - 108 umetnin najpomembnejših slovenskih slikark in slikarjev iz druge polovice 19. stoletja in začetka 20.-ega je postavljenih v dialog s sočasnimi mednarodnimi deli. - Predstavniki zvez slovenskih kulturnih in prosvetnih društev iz vseh štirih sosednjih držav želijo spodbuditi oblikovanje državne strategije za utrjevanje skupnega slovenskega kulturnega prostora. - Z Jurčkom Žmaucem smo se pogovarjali o njegovem življenju, delu in povezovanju Slovencev v Clevelandu, Celovcu in v Sloveniji. - Dvojezična trgovska akademija letos praznuje 35 let delovanja. Šola je po konceptu izobraževanja edinstvena in že od ustanovitve dalje presega meje.
Krščanska kulturna zveza in Narodni svet koroških Slovencev sta tokrat podelila 46. Tischlerjevo nagrado Francu Kattingu. Pripravili Kranjec Tanja in Petra Kos Gnamuš. Marica Hartmann je že več kot pol stoletja steber Slovenskega kulturnega društva Celovec. Pripravila Tanja Kranjec. Slovenski duhovniki na Hrvaškem v 19. in 20. stoletju. Pripravila Tjaša Lotrič. V Monoštru so se spomnili nekdanjega dopisnika RTV Slovenija iz Porabja Ernesta Ružiča. Pripravil Dušan Tomažič. Slovensko društvo Triglav, Subotica ima izredno razvejano dejavnost delovanja. Pripravil Dušan Tomažič.
Tokrat smo obiskali v domači Izoli gledališko ustvarjalko Agato Tomšič, ki je svojo kariero postavila v Italiji, a nikoli pretrgala stik z rodnim okoljem. V središču Pliberka že šest desetletij stoji dom upokojencev. Za starejše in onemogle, predvsem duševno prizadete ženske, so dolga leta skrbele šolske sestre svetega Frančiška v Pliberku. Pred štirimi leti je upravljanje doma prevzela koroška Karitas. Na skrajnem vzhodnem delu Vojvodine, vsega 2 kilometra od romunske meje leži vas Gudurica. Po 2. svetovni vojni so se v to popolnoma nemško vas naselili pripadniki 22 narodnih skupnosti, danes pa jih tam živi še 16. Slovenci so številčno na tretjem mestu.
Na avstrijskem Koroškem dvojezični pouk očitno doživlja svojevrsten preporod. Strpnejše razmere do koroških Slovencev in slovenskega jezika so rodile večje zanimanje jezik, saj k pouku prihaja rekordno število otrok, v vseh šolah skoraj 4000 med njimi tudi neslovenskega rodu. Reportažo je pripravila Tanja Kranjec. Osrednji gost oddaje bo nekdanji sodelavec, ki je pripravil že svojo 60 dokumentarno oddajo. Zadnjo v nizu posveča brazilskemu Slovencu Bogdanu Šaleju. V predstavitvi slovenskih društev, ki delujejo v Vojvodini, se bomo tokrat spoznali s predsednikom Zoranom Jovičićem, ki vodi društvo Emona iz Rume.
Neveljaven email naslov