Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
V zadnji letošnji oddaji Slovenci po svetu bomo objavili pogovor z ministrom za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazdom Žmavcem, ki bo ocenil delo ministrstva v iztekajočem letu in nakazal smernice za prihodnje. V nadaljevanju oddaje pa bo na sporedu pogovor s slovensko izseljensko slikarko Ejti Štih iz Bolivije.
V novembrski oddaji Slovenci po svetu bo novinar Marjan Šrimpf predstavil 2 zanimiva ustvarjalca, ki živita v tujini. To sta video- umetnica Nataša Prosenc Stearns iz Los Angelesa in pesnik, misionar in filozof Vladimir Kos iz Tokia na Japonskem.
V oktobrski oddaji Slovenci po svetu boste lahko videli prispevek ob 100 letnici slovenske cerke sv. Cirila v New Yorku, ki so jo obeležili 16. oktobra. V nadaljevanju bomo objavili pogovor s kanadskim Slovencem Maksom Slavičem iz Toronta, ki je te dni praznoval 75- letnico. Ob tem pa bomo spregovorili še o nekaterih rojakih iz Ontaria v Kanadi.Za konec oddaje pa bo na sporedu še zgodba o Mojci Cajnko , Mariborčanki, ki živi že več desetletij v Čilu. Vabljeni k ogledu!
V današnji oddaji Slovenci po svetu bomo predstavili zgodbi dveh Slovencev, ki živita na tujem in sta bila poleti na obisku v domovini. To sta Ivan Jantol iz Motevidea v Urugvaju in Vesna Grgolet iz Osla na Norveškem. Obe zgodbi sta povezani tudi z našo oddajo Slovenci po svetu. Vabljeni k ogledu!
Oddaja Slovenci po svetu v avgustu bo nekoliko drugačna od prejšnjih. V njej boste videli portret slovenskega zdravnika- ortopeda dr. Silvestra Langa iz Deskel na Primorskem, ki že več kot 40 let živi in dela v New Yorku, pred kratkim pa je izdal tudi knjigo: SPOMINI ZDRAVNIKA- moja pot iz Slovenije prek Švice v ZDA. Obiskali smo ga v njegovi ordinaciji sredi Manhattna, kjer kljub skorajšnji upokojitvi še vedno sprejema bolnike z ortopedskimi težavami.
V julijski oddaji Slovenci po svetu bo večina vsebine namenjena srečanju izseljencev in zdomcev DOBRODOŠLI DOMA, ki je bilo tokrat v začetku julija v Ljubljani. Pogovarjali smo se spredstavniki društev in klubov naših rojakov. Gost oddaje je tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc, ki je bil junija na obisku pri izseljencih v Kanadi in ZDA.
Tokratna oddaja Slovenci po svetu bo skoraj v celoti posvečena spominom naših izseljencev in drugih na 25- letnico osamosvojitve države. Pogovarjali smo se z rojaki v Avstraliji in ZDA- povezovalec teh dogajanja pa je bil Svetovni slovenski kongres. O tem bo govoril njegov predsednik Boris Pleskovič. Avtor oddaje je Marjan Šrimpf. Vabljeni k ogledu!
V oddaji bo osrednji gost Sergej Peljhan, predsednik Slovenske izseljenske matice. Sodeloval bo tudi dolgoletni urednik Rodne grude, pisatelj Ivan Cimerman. V New Yorku pa smo intervjuvali podjetnika Emila Gasparija in Stanko Šmon, vodjo zagotavljanja kvalitete letalskih operacij na misijah OZN. Vabljeni k ogledu!
V aprilski oddaji Slovenci po svetu bomo objavili dva zanimiva pogovovara, ki sta ju novinar Marjan Šrimpf in Robert Kranvogel posnela konec februarja v New Yorku in Washingtonu. Gosta bosta veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Božo Cerar in svetovno znani urolog dr. Ciril Godec, ki je prvi na svetu udejanil operacijo prostate brez izgube pacientove krvi. Vabljeni k ogledu!
Novinar Marjan Šrimpf in snemalec Robert Kranvogel sta v februarju snemala pogovore z našimi izseljenci v New Yorku. V oddaji Slovenci po svetu boste najprej videli pogovor s patrom Martinom Cimermanom- Krizologom, ki vodi najstarejšo slovensko cerkev v ZDA. Cerkev sv. Cirila bo namreč 4. julija praznovala 100 let obstoja in ob tej priložnosti pripravljajo več slovesnosti. V tej cerkvi je vitraž z Barago v osrednji vlogi naslikal akademski slikar Miro Zupančič, ki bo o tem tudi govoril. Zadnji sogovornik v oddaji je priznani slovenski ortoped Silvester Lango- napisal je knjigo Moja pot iz Slovenije prek Švice v ZDA. V njej opisuje svoje pestro in bogato življenje, spregovoril pa je tudi o pomembni vlogi ameriških Slovencev pri osamosvajanju in priznavanju RS- leta 1991 je bil namreč predsednik slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa. Vabljeni k ogledu!
Novinar Marjan Šrimpf in snemalec Robert Kranvogel sta sredi februarja obiskala Bahame- privlačno turistično destinacijo za obiskovalce s celega sveta. Lani je bilo tam 6 milionov turistov. Avtorja sta se najprej ustavila nja majhnem otoku Bimini, ki je pomemben po tem, da je tam 2 leti živel in pisal Ernest Hemingway, Tam sta nastali knjigi Imeti ali ne imeti in Tokovi bahamskih otokov ter zasnova romana Starec in morje. Bimini sestavljata dva malo večja, a izredno privlačna otoka, zato se je tam ustavilo lani pol milijona turistov. S tega otoka sta odletela na najpomembnejši otok New Providence z glavnim mestom Bahamov Nassau. Posnela sta najlepše plaže in Paradise Island, kjer počitnikujejo bogataši. V tamkajšnem hotelu Atlantis stane spanje v dvoposteljni sobi na noč od 300 do 1300 ameriških dolarjev. Sicer pa sta posnela tudi zgodovinske zanimivosti Nassaua z znamenitim muzejem Piratov, ki je edinstven na svetu in pripoveduje zgodbe o tem kako so najbolj slavni pirati s Črnobradcem na čelu potapljali španske galeje polne naropanega zlata in drugih dragocenosti. V potopisu ne bo manjkalo tudi zanimivih podatkov o Bahamih, ki je ena večjih davčnih oaz na svetu in privablja investitorje iz celega sveta. Vabljeni k ogledu!
Neveljaven email naslov