Preglednik je oddaja, ki povzema najpomembnejše dogodke iz severovzhodne Slovenije, o katerih so poročali med tednom, in omogoča vpogled v aktualno dogajanje vsem gledalcem, ki med tednom niso mogli vsakodnevno spremljati programa Televizije Maribor.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.
Oddaja Utrip Ormoža predstavlja dogodke iz Spodnjega Podravja, kjer se vedno dogaja kaj zanimivega. Kjer ne zamujajo z razvojem, a ostajajo zvesti tradiciji svojega pogleda na življenje in svoji prleščini ter običajem, trdno povezanim z vinorodnim okolišem. Oddaja že več kot četrt stoletja beleži utrinke gospodarskih, političnih, kulturnih, športnih in drugih dogodkov v občinah Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž.
Utrip Ormoža – informativno-magazinska oddaja KTV Ormož - v nedeljo ob 14.30 na sporedu Televizije Maribor.
Pregled tedna ptujske televizije PeTV je tedenska splošnoinformativna oddaja o dogodkih iz ptujske občine in okolice, ki zagotavlja uresničevanje pravice do javnega obveščanja in obveščenosti.
Oddaja je premierno predvajana enkrat tedensko in gledalcem ponudi pregledne informacije s področja politike, kulture, gospodarske in okoljske infrastrukture, umetnosti, zabave ter športa preteklega tedna.
Namen oddaje je gledalcem predstaviti dogajanje, naložbe, novosti in razvoj Ptuja kot najstarejšega mesta v Sloveniji.
Belokranjski obzornik pripoveduje o dogajanju in življenju na sončni strani Gorjancev. To je v treh občinah – Metliki, Črnomlju in Semiču – še kako pestro in raznoliko: od bogatega kulturnega izročila, kmetijstva, naravne in kulturne dediščine, ki jih skozi različne dogodke z živo sliko zapiše tudi oddaja Belokranjski obzornik. V njej ne manjka raznolikih vsebin o praktično vsem, kar se dogaja v Beli krajini.
Dan začnite s ponedeljkovo oddajo Dobro jutro, da bo prehod v nov delovni teden bolj prijeten! Voditelja Ljubica Mlinar in Boštjan Romih vas popeljeta skozi pozitivne in dobre novice. Po pregledu dnevnega tiska in aktualne teme, ki jo bo Monika Tavčar postavila V Središče, vam še pred osmo svetujemo glede različnih tematik. Druga ura oddaje je posvečena zdravju, za vse ljubitelje rastlin pa je poskrbljeno v rubriki Na pomoč, vrtnar. Da bi vsakdanje življenje okoli nas še bolje razumeli, se v (Ne)znanem lotevamo raziskovanja preprostih, a pomembnih mitov in resnic. Ob koncu oddaje vam ponudimo še idejo za vaš dom in vas v ritmih glasbe prepustimo novemu dnevu naproti.
Na festivalu avstrijskega filma Diagonale v Gradcu je film Izginjanje avtorice Andrine Mračnikar v izboru celovečernih avstrijskih dokumentarnih in igranih premiernih filmov prejel nagrado občinstva.
Po koronskem premoru je graščina Retzhof pri Lipnici na južnem Štajerskem spet vabila na tradicionalni čezmejni velikonočni sejem.
V Pavlovi hiši v Potrni je na ogled razstava Pogled od zgoraj, ki prikazuje dela 29. mednarodnega likovnega simpozija Slovenija odprta za umetnost na Sinjem vrhu pri Ajdovščini.
V avstrijski odbojkarski ligi se začenja finalna serija na štiri dobljene tekme med Dobljani in moštvom iz Waldviertla. Tokrat so favoriti severni možje iz Waldviertla.
http://slovenci.orf.at
Talentirani in pogumni finalisti_ke iz druge kategorije otrok, to so učenci_ke od šestega do devetega razreda, so:
STELA TAVŽELJ iz OŠ SV. TROJICA, TIMON ZORE iz OŠ PODLEHNIK, LARA KRAMBERGER iz OŠ CERKVENJAK, ENEJ STANOVNIK iz OŠ BREG, NUŠA VODUŠEK iz OŠ ROGATEC, IZA KORPAR iz OŠ ORMOŽ, HANA BERLAK iz OŠ JURŠINCI, MAJA NOVAK iz OŠ MAJŠPERK, ZALA STOLEC iz OŠ MARKOVCI, DORA ŠANDOR iz OŠ GORIŠNICA, NUŠA BEZJAK iz OŠ DORNAVA, MAJA FERK iz OŠ VIDEM, KATARINA HERCEG iz OŠ STARŠE, ELA OPARENOVIĆ iz OŠ LAVA CELJE in NAJA FRIDL iz OŠ OLGE MEGLIČ.
Voditelja: Dalibor Bedenik in Domen Hren. Vabljeni k ogledu!
Okrevanje po epidemiji koronavirusa in vojna v Ukrajini sta dodobra pretresla svetovne trge. Tudi trg energentov ni nobena izjema. Energetska kriza, ki je pred vrati, bo v naslednjih mesecih zahtevala naše hitro prilagajanje. Kakšni so torej izzivi in priložnosti energetske krize?
Sirota deklica hodi skozi gozd, kjer jo neke noči nagovori gozdni duh. Vodi jo na goro, na kateri prebiva krokar. Ta je nanjo čakal dolga leta, da bi se skupaj odpravila po svetu in ljudem pripovedovala o ljubezni in sočutju ter spoštovanju do planeta.
Dobrodošli v najbolj čudni trgovini na svetu! Čudoprodajalka Sara vas takoj ob vstopu v trgovino pozdravi z nasmehom in sladkim presenečenjem. Kaj pa vam ponuja? Robčke, ki kihajo, kuhan zrak, dinozavrove korake, žogo s slonjim rilcem … In kako vse to plačati? S čisto posebno plačilno valuto …
Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak delovni dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Kultura je kratka aktualna informativna oddaja o kulturi in umetnosti, v kateri se praviloma izpostavljajo osrednji dogodki dneva. V njej najdejo prostor tudi mednarodne novice in problemske teme. V ustvarjanje oddaje so vključeni dopisniki doma in v tujini.
Naš gost je Vili Ravnjak, dramaturg, režiser, pisatelj in scenarist. Rodil se je v Celju, otroštvo je preživel v kmečkem okolju Zreškega Pohorja, študiral je na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. Zelo zgodaj je začel preučevati ezoterične tradicije, že tri desetletja ta znanja posreduje tudi drugim.
Vabimo vas, da si pogovor z letošnjim Glazerjevim nagrajencem Vilijem Ravnjakom v oddaji Dober večer ogledate v ponedeljek 18. aprila ob 20. uri v sporedu Televizije Maribor!
Voditelj Boštjan Romih z ekipo obiskuje hiše, vrtove in stanovanja ter s pomočjo slovenskih arhitektov odkriva domiselne arhitekturne rešitve. Oddaja je zanimiva za vse, ki jih zanima arhitektura in oprema ambientov, ki želijo graditi, opremiti ali prenoviti dom.
Če bi se lastniki hiše, ki jo bomo predstavili, odločili za prodajo, bi lahko uporabili take besede: »Na robu Vrhnike stoji ekskluzivna hiša, ki skozi velike zasteklitve lovi čudovite razglede na južne obronke Alp. Hiše ne odlikuje le odlična lega, temveč tudi številne domišljene rešitve v notranji opremi.« Ampak, prav kmalu se ne bodo nikamor selili, glede na to, kako brezhibno so si vse uredili.
Pomlad prinese prelepe barvne spremembe v naravi, ki glasno oznanjajo novo življenje, zato ne čudi, če si kakšne nove barve zaželimo tudi znotraj naših bivališč. Novi odtenki sten ali predmetov okoli nas vedno prinesejo občutek spremembe in osvežitve, ampak ni nujno, da je konec, ko smo enkrat konec.
Od vseh barv in nians pa nadaljujemo s številnimi odtenki le ene barve in sicer sive. V majhnem, a markantnem stanovanju, zasnovanem za samskega moškega, jih je občudovala in morda tudi preštela kolegica Anja Prusnik.
Okrevanje po epidemiji koronavirusa in vojna v Ukrajini sta dodobra pretresla svetovne trge. Tudi trg energentov ni nobena izjema. Energetska kriza, ki je pred vrati, bo v naslednjih mesecih zahtevala naše hitro prilagajanje. Kakšni so torej izzivi in priložnosti energetske krize?
Na festivalu avstrijskega filma Diagonale v Gradcu je film Izginjanje avtorice Andrine Mračnikar v izboru celovečernih avstrijskih dokumentarnih in igranih premiernih filmov prejel nagrado občinstva.
Po koronskem premoru je graščina Retzhof pri Lipnici na južnem Štajerskem spet vabila na tradicionalni čezmejni velikonočni sejem.
V Pavlovi hiši v Potrni je na ogled razstava Pogled od zgoraj, ki prikazuje dela 29. mednarodnega likovnega simpozija Slovenija odprta za umetnost na Sinjem vrhu pri Ajdovščini.
V avstrijski odbojkarski ligi se začenja finalna serija na štiri dobljene tekme med Dobljani in moštvom iz Waldviertla. Tokrat so favoriti severni možje iz Waldviertla.
http://slovenci.orf.at
Akademik prof. dr. Jože Pirjevec se je rodil leta 1940 v narodnozavedni slovenski družini, očetu Miroslavu iz starodavne kraške rodbine in mami Otiliji Oswald, po rodu Ptujčanki. Zgodnje otroštvo je preživel v Sežani, ki je bila med obema vojnama del Italije in do kapitulacije leta 1943 še pod italijansko okupacijo. Potem so jo zasedli Nemci, ob koncu vojne so skoznjo bežali četniki, po osvoboditvi so tja prišli partizani in hkrati tudi angloameriška zavezniška vojska. Leta 1947 se je Pirjevčeva družina preselila v Trst, kjer profesor Pirjevec živi in ustvarja še danes. Skozi čas sta se spreminjala tudi njegovo ime in priimek. Italijani so Slovencem med obema vojnama prisilno poitalijančili imena in priimke. Krščen je bil kot Giuseppe Pierazzi, po vojni, v času Josipa Broza - Tita in Josipa V. Stalina, so mu v šolsko spričevalo zapisali ime Josip, pozneje pa si je, kljub vsem takratnim italijanskim birokratskim oviram, ponovno nadel ime Jože Pirjevec. V Spominih bomo spremljali Pirjevčevo življenje v Trstu v prvem povojnem desetletju, ko je bilo mesto pod angloameriško vojaško upravo. To je bil izjemno buren čas, poln narodnih in drugih nesoglasij. Pozneje, po končanih več študijskih smereh na mnogih evropskih univerzah, je desetletja predaval zgodovino na univerzah v Pisi, Padovi in Trstu. Profesor Pirjevec je po raziskavah v najpomembnejših svetovnih arhivih napisal izjemno število knjig, predvsem o polpretekli zgodovini jugoslovanskega prostora, in tako se bomo posvetili tudi njihovi vsebini in sporočilom. Deloval je tudi v okviru Znanstvenoraziskovalnega središča v Kopru. Naj spomnimo le na zelo odmevni knjigi v zadnjem času »Tito in tovariši« ter »Partizani«.