V uredništvu Otroškega in mladinskega programa je nastala serija prikupnih lutkovnih oddaj pod skupnim naslovom Vesela hišica. Glavna junaka sta smešni in prikupni bitji Čik in Čok, ki prebivata v hišici, polni pravljic in pravljičnih doživetij. V vsaki oddaji posebej predstavita po eno klasično pravljico, otroku svetujeta, kako narediti najbolj preproste lutke in odigrati pravljico tudi doma.
Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Obiskali smo odprtje razstave fotografa Jake Babnika v Muzeju sodobne umetnosti v Beogradu. V Koroški galeriji likovnih umetnosti so ob 150. obletnici rojstva kiparja Franca Bernekerja postavili razstavo njegovih del. V SNG Nova Gorica pa smo si ogledali komično dramo irskega avtorja Marka O'Hallorana Pogovori po seksu, pod režijo se podpisuje Tijana Zinajić.
- Andrejek Judit evangélikus lelkész adventi köszöntője;
- bírósági döntés a szlovén és a magyar nyelv egyenrangú használatáról;
- ülésezett a Hodos Községi MNÖK Tanácsa;
- az általános iskolások magyar történelmi vetélkedője;
- Ajándéktárgyak éve – a felsőlakosi hímző szakkör kiállítása;
- adventi műhelymunka Csentében;
- Egészségünkre!: természetes immunerősítők.
Vsebina oddaje:
- adventno voščilo evangeličanske duhovnice Judit Andrejek;
- pravnomočna odločba o enakopravni rabi slovenskega in madžarskega jezika;
- seja Sveta MSNS Občine Hodoš;
- tekmovanje iz madžarske zgodovine za osnovnošolce;
- Leto daril – razstava krožka vezenja iz Gornjega Lakoša;
- adventna delavnica v Čentibi;
- Na zdravje!: naravna krepitev imunskega sistema.
Spoznavali smo živali, ki jih združuje društvo »Pepson's eksotične živali«. Predstavljamo zgodbo psičke iz Španije, ki je v Sloveniji našla čudovit dom, z razumevajočimi in ljubečimi posvojitelji. Dobila pa je tudi novo ime – Mamacita. Obiskali smo Krajinski park Rački ribniki Požeg in občudovali raznolikost vrst ptic, ki so se tam ustavile ali pa tam prezimujejo. Opozarjamo na posledice nezakonite vzreje velikih mačk in trgovanje z njihovimi telesnimi deli v Južni Afriki. Vabljeni k ogledu.
ozivalih@rtvslo.si
Oddaja Dobro jutro je oddaja gledalcev. S svojimi svetovalnimi, izobraževalnimi, razvedrilnimi in informativnimi vsebinami sledimo željam gledalcev vseh starostnih skupin. V večurnem živem in dinamičnem jutranjem programu, ki je na sporedu vsak delovni dan, se prepleta studijski del z aktualnimi vklopi v živo z različnih koncev Slovenije. Raziskujemo teme, ki se dotikajo vsakdanjega življenja ljudi, in ponujamo najrazličnejše vsebine: od zdravstvenih, pravnih in kuharskih nasvetov, svetovanj o medosebnih odnosih, receptov iz domače lekarne do predstavljanj osupljivih življenjskih usod, vrtičkarskih in prehranskih nasvetov in atraktivnih nagradnih iger. Oddaja poteka tudi v sodelovanju z RTV centrom Koper in RTV centrom Maribor, s čimer v živi program vnašamo še več lokalnih vsebin.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Včeraj smo obeležili Mednarodni dan invalidov. Kljub obsežni zakonodaji, jim v praksi še zdaleč niso zagotovljene vse pravice, zato je vselej na mestu vprašanje, kaj bo po včerajšnjem dnevu drugače? Naši sogovorniki bodo: generalna sekretarka Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, predsednik Združenja multiple skleroze Slovenije, ter strokovni sodelavec Društva študentov invalidov Slovenije.
Vabimo vas, da si oddajo Omizje o pravicah in položaju invalidov v Sloveniji ogledate nocoj, v sredo 4. decembra ob 20. uri v sporedu Televizije Maribor!
Na Vurberku, v štajerski zibelki Slakove glasbe, so letos na grajskem dvorišču ponovno odmevali valčki in polke zasedb, ki imajo v svojem sestavu diatonično harmoniko ter pojejo dvo- ali večglasno. Vabljeni k ogledu.
Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
V uredništvu Otroškega in mladinskega programa je nastala serija prikupnih lutkovnih oddaj pod skupnim naslovom Vesela hišica. Glavna junaka sta smešni in prikupni bitji Čik in Čok, ki prebivata v hišici, polni pravljic in pravljičnih doživetij. V vsaki oddaji posebej predstavita po eno klasično pravljico, otroku svetujeta, kako narediti najbolj preproste lutke in odigrati pravljico tudi doma.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Pločevinke fižola, energijske ploščice, testenine, tablete joda. Bi morala vsaka družina po zgledu Skandinavcev imeti tridnevno zalogo hrane in zdravil za izredne razmere? Kako zanemarjena so številna zaklonišča, ki smo jih nazadnje uporabili med osamosvojitveno vojno? Na kaj so nas opozorile migrantska kriza, pandemija, naravne nesreče in bližina vojne? In kako nam lahko spopadanje z nemirno resničnostjo morda celo pomaga.
Tokrat smo bili v Zagrebu, kjer že 95 let deluje Slovensko društvo Slovenski dom. Slovenska gospodarska zveza v Celovcu je lani zaznamovala 35 let neprekinjenega delovanja. Krovna organizacija gospodarstvenikov slovenske narodne skupnosti na Koroškem podpira slovenske gospodarstvenike, ob tem pa spodbuja povezave in izmenjave s podjetji sosednjih držav. Številna slovenska društva, ki delujejo v tujini imajo v svojih vrstah bodisi izvrstne umetnike, raziskovalce, imajo pa tudi številne vrhunske športnike. V slovenskem društvu Cankar iz Sarajeva je skupaj s starši dejavna tudi Maša Garić. Znan je uradni program Evropske prestolnice kulture, ki bo združil moči obeh Goric. Ta bo prinesel, kot poudarjajo, kulturni razgled od Soče do Alp in Jadrana, od Mušiča in Basaglie do Ravnikarja in Gadjieva, ter se hkrati ozira v svet onkraj meja.
Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
Tokratni nedeljski gost je predsednik Goriške Mohorjeve družbe, duhovnik v zamejstvu in izvrsten publicist ter raziskovalec narodnega izročila, mag. Renato Podbersič. V teh dneh mineva 100 let, odkar so prve knjige te založbe zakrožile med primorskimi Slovenci. Zaradi krivične Rapalske meje so namreč Primorci ostali pod Italijo in bili žrtev hudega raznarodovanja. Italija je ovirala slovenski tisk in takrat se je pojavila potreba, da se ustanovi posebna založba. Temelj zanjo je bila pravzaprav Mohorjeva družba, ki jo je leta 1857 ustanovil škof Anton Martin Slomšek. Kot pojasni gost, so poglavitno breme za obstoj slovenstva pod fašizmom prevzeli primorski duhovniki, ki so bili tudi med pobudniki ustanovitve Goriške Mohorjeve družbe. Ta zamejska založba vsako leto izda zbirko s koledarjem in še vrsto zanimivih del. Eno od teh so letos objavljeni spomini znamenitega primorskega duhovnika Virgila Ščeka, ki se je kot poslanec v rimskem parlamentu pred sto leti spopadel z Mussolinijem. Msgr. Podbersič je omenil tudi spomine Štefana Ceka, duhovnika v Istri, ki so ga preganjali fašisti in po vojni še komunisti, kar je bilo v tistem času za primorske duhovnike skoraj običajno.
Msgr. Podbersič je dragocen raziskovalec narodnega blaga. Samo o ljudski dediščini Vrtojbe je napisal več zanimivih knjig. Raziskuje tudi vrtojbensko narečje, v katerem so, kot pojasni, sledovi furlanščine, italijanščine, nemščine in tudi jezika uskokov – beguncev pred Turki, ki so se pred 500 leti množično priseljevali z juga. Izdal je knjigo o vodnjakih, raziskal pa je tudi ljudsko izročilo iz vasi Golac v Čičariji in izsledke objavil v posebni knjigi.
Gost predstavi tudi svojo življenjsko pot. Končal je semenišče v Vipavi, ljubljansko bogoslovje ter magisterij iz sodobne pastorale v Rimu. Najprej je služboval v Idriji, nato pa kar 32 let kot kancler in generalni vikar v škofiji. Spremljal je pozitiven razvoj slovenske in primorske Cerkve ter obenem tudi »upehanje« Cerkve ter čas preizkušenj, v katerem smo se znašli zdaj. Gre za krizo vrednot, poudarja župnik Podbersič. Naša naloga je, da vzgajamo z zgledom, posvetiti se moramo človeku v stiski in nasploh služiti ljudem, zatrjuje gost nedeljskega Intervjuja. Glede na to, da se je slovenski narod zadnjih 150 let utrdil in se obranil s pomočjo knjige, je župnik v zamejskih Sovodnjah prepričan, da bo dobro čtivo ključno za naš obstanek tudi v prihodnosti.