V nocojšnji Kulturi vas bomo seznanili z monografijo o zapuščini enega največjih umetnikov vseh časov - Michelangela Buonarrotija, ki je pred kratkim izšla pri Mladinski knjigi. Predstavili bomo novega umetniškega vodjo baleta v SNG Opera in balet Ljubljana Renata Zanello. Poslušali smo novi album Paula McCartneyja: Paul McCartney III in spletni koncert glasbenika Draga Ivanuše in pesnice Anje Golob v živo iz Gallusove dvorane Cankarjevega doma.
Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Oddaja Dobro jutro je oddaja gledalcev. Sreda prinaša uporabne nasvete: starši na porodniškem dopustu boste pri strokovnjakinji za gibalni razvoj otrok preverili, kako pravilno rokovati z dojenčkom in ga spodbujati. Pravnik vam pove, kako in kdaj lahko koristite dopust, ki ga boste prejeli v teh dneh. Psihologi pa svetujejo, zakaj je pospravljanje vaše omare lahko prava terapija. Ne zamudite!
Mnogi se zjutraj s strahom in odporom odpravijo v službo. Misel na delo, ki so ga nekoč morda imeli celo radi, jih zdaj navdaja z obupom in depresijo. Razlog je lahko mobing, dolgo, sistematično, čustveno in psihično nasilje na delovnem mestu. Hiter odziv in primerni ukrepi so pri mobingu nujni, sicer lahko ta pusti dolgoročne posledice. Zato pa ga je treba v prvi vrsti znati prepoznati. Kaj je mobing, kdo so žrtve, kdo storilci in kako ga preprečiti, v tokratni oddaji Na kratko.
Nošenje mask, higiena rok, upoštevanje medsebojne razdalje in izogibanje nakupovalnim središčem, kadar obisk ni nujen, so minimalni koraki solidarnosti, ki jih lahko vsak napravi za družbo in ranljive skupine ob slabšanju zdravstvenih razmer v Sloveniji, opozarja stroka. Ob tem pa se porajajo številna vprašanja v zvezi z novim koronavirusom in ukrepi za zajezitev okužbe. Nanje bomo odgovarjali v kontaktni oddaji Premagajmo covid 19. Vprašanja nam lahko pošljete na e-naslov korona@rtvslo.si.
Štefa Obišče Don Corleone, njegov veliki šef iz Sicilije. S svojimi gorilami pride iskat Svetlano, ki jo je Štef pravzaprav uvozil, da bo nekoč postala Corleonejeva žena. Toni in Johnny jo brezuspešno poskušata obdržati. Takrat pa stopita v akcijo Anže in njegov prijatelj Max...
Dokumentarno izobraževalni film Krajinski park Radensko polje popelje na odkrivanje raznolikih obrazov majhnega in dragocenega pretočnega kraškega polja. Mokrišče še vedno osuplja s svojo botanično pestrostjo, dvoživkami in metulji ter kraško hidrološko podobo. Osem evropsko pomembnih življenjskih okolij je na Radenskem polju, tri pa še posebej varuje omrežje Natura 2000. A močvirske in travniške ptice kljub temu že močno občutijo vplive sodobnega urbanega in kmetijskega utripa. Bo ta izjemno lepi in pomembni mali prostor uspel ohraniti svoje zaklade?
V oddaji s šolsko ministrico o dilemah odpiranja šol ter vlogi stranke SMC v vladi in koaliciji.
Pod Objektivom skupine, ki so jih protikoronski paketi ukrepov prezrli.
Pogledali smo, kakšna bi morala biti nova družbena pogodba za globalno trgovino in produkcijske verige.
Ob koncu pa še o fenomenu serij, ki so ob pandemiji dobile nov pospešek.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Od kod izvira matematika – smo si jo ljudje izmislili ali zgolj odkrili? Matematičarka dr. Hannah Fry v tridelni dokumentarni seriji razkriva razvoj te vede, vse od njenih začetkov v filozofiji do statusa univerzalnega jezika, ki podpira vso preostalo znanost.
1. del: Števila kot bog
V prvem delu Hannah Fry odpotuje v čas starih Grkov, da bi ugotovila, zakaj so bili tako očarani nad zvezo med milozvočno glasbo in matematiko. Vzorci, ki so jih v glasbi prepoznali naši predniki, so povsod okoli nas, v načinu razporeditve sončničnih semen in v številu cvetnih lističev. Tudi za obliko najmanjših gradnikov živega sveta, kot so virusi, se zdi, da sledi matematičnim pravilom. Vse to govori v prid trditvi, da matematiko odkrivamo.
Oddaja »Rojaki« je most med domovino in Slovenci, ki živijo zunaj njenih meja. Pesem, literatura, folklora in številne druge oblike izražanja ohranjajo živo slovensko besedo in tradicijo. Slovenstvo živi naprej tudi po zaslugi novih gospodarskih povezovanj, raziskovalnih in turističnih pobud ter izjemnih posameznikov, ki bogatijo naš skupen prostor. Vse to so Rojaki, spoznajte jih skupaj z nami.
Žabec se norčuje iz racaka Petra. Užaljeni Peter za zmerja odide iz ribnika. Ampak "sovražnika" pogrešata drug drugega. Bo Manji uspelo, da se spet pobotata?
9- letna Anna živi z očkom , ki služi kruh kot ulični umetnik/zabavljač. Doma samostojna deklica se tudi zunaj veliko igra sama, najraje gradi peščene gradove ob bližnji reki, ki pa jih nagajivi fantje vedno porušijo. Ko se nekega dne žalostna sprehaja ob reki, v vodi zagleda steklenico z nenavadnim napisom (akbiolahdia).
Ko besedo glasno izgovori, vsi mimoidoči obstanejo kot kip...Potem jo izgovori še enkrat in vse je tako kot prej. Steklenico vzame domov. Ko čarobni učinek preizkusi še na očku, in deluje na enak način, zato je prepričana, da ima posebno moč. Steklenica s čarobno besedo ji pomaga ustaviti nagajiive fante ob reki. Dečki pa so radovedni in hitro razkrijejo Annino skrivnost ter ji steklenico ukradejo. V trgovini s slaščicami uporabijo moč uroka in si nagrabijo ter se do sitega najejo slaščic...Čarobni urok preizkusijo še na Anninem očetu in objestno pograbijo ves denar, ki ga je zaslužil tisti dan. Anna vse to vidi, zato naredi načrt, kako jih bo preslepila in jih pripravila do tega, da vrnejo očku denar, slaščičarju pa priznajo tatvino. Potem gre steklenica s čarobno močjo lahko nazaj v reko ...
Valentinovo je. Peppermint Patty čaka na svojega plesalca in ugotovi, da je zaljubljena. Sally čaka, da bo od svojega pikca dobila voščilnico, in hoče v kinu sedeti zraven njega. Lucy pa je neznansko tečna.
Yael je aktivna deklica in vso svojo energijo uporabi za to, da bi rešila mestni gozdiček. Blizu njenega doma je namreč park z gozdom, kjer se otroci lahko svobodno igrajo. Predvideno pa je, da bodo mestne oblasti ta delček narave sredi mesta žrtvovale za gradnjo nove tramvajske proge. Yael se zaveda vseh možnosti uporabe demokratičnih poti, ki so na voljo vsakemu državljanu. Z očetovo pomočjo sestavi peticijo, dobi potrdila in zadostno število podpornikov, da predlog predstavijo v mestni skupščini. Sledi referendumsko odločanje o tem, ali naj gozd ostane ali naj ga posekajo. Vsa Yaelina družina ves dan spremlja dogajanje na volišču: le kako se bodo odločili volilci?
V enajsti oddaji si nasproti sedijo Zala, Julija in Andrej iz OŠ Ivana Groharja v Škofji Loki (rumeni) ter Nina in dva Matica iz OŠ Solkan (vijolični). Evrski bankovci, merske enote, pomladne pesmi in olimpijske discipline so vsem blizu, vrste medu in učenjaki, ki so govorili latinsko, pa malo manj. In če imajo rumeni raje kraški pršut, si vijolični prste obliznejo ob prekmurski gibanici.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe.
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Tržič se je kot urbano naselje izoblikoval med hribi ob pomembni prometni cesti, ki je povezovala Kranjsko in Koroško, kulturni spomeniki pa pričajo o njegovem nekdanjem ugledu. Vsak izmed nas je v življenju že hodil naokrog v čevljih izdelanih v Tržiču, ki ga je zaznamovala bogata čevljarska tradicija. Danes jo ohranjajo le še posamezni izdelovalci, razvoj te rokodelske in nato industrijske obrti, ki jo narekovala razvoj in način življenja kraja, pa si lahko ogledamo v zbirkah Tržiškega muzeja. Pogled na domače mesto Tržič bodo predstavili kustos Bojan Knific, etnologinja Pija Japelj in mojster rokodelske obrti Matej Kosmač.
Dogodek v mestu Gogi predstavlja vrh slovenskega ekspresionističnega gledališča. Napisal ga je Slavko Grum, leta 1901 rojeni Dolenjec, po poklicu zdravnik, ki je snov za svojo dramo v marsičem črpal tudi iz Freudove psihoanalize. O izrednem pomenu ekspresionističnega gledališča smo se pogovarjali z režiserjem Draganom Živadinovim, ki nam je pred sliko izvirne Gogine scene osvetlil vpliv scenografije na vsebino drame, o tem, kako je bilo delati priredbo Goge, pa smo v temnih globinah gledališča razpravljali z dramaturginjo Evo Mahkovic.
Le kaj je siva oblika, ki se vselej drži naših nog in nam sledi, kamorkoli gremo? Zmedi se poigra s senčnimi lutkami, pokvari svetilnik in odkrije, kaj je senca.
Mali Timotej in njegova prijateljica hobotnica se odpravita na izlet v Osončje. Ko hobotnica pade v Jupitrovo "oko", jo mali Timotej reši iz zagate. Hobotnica in Jupiter sta mu hvaležna.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v čisto novi križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča in finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak delovni dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Komična drama. Po ločitvi se Maggie, zdaj samohranilka, in njen dvanajstletni sin Oliver preselita v Brooklyn. Maggie v novi službi veliko dela in potrebuje varstvo za svojega sina. Pri roki je sosed Vincent, upokojeni vojni veteran iz Vietnama, nergač in hazarder, ki je ostal brez denarja in prihodnosti. Za dostojno plačilo je seveda pripravljen pomagati. Toda iz sebičnega dejanja se porodi nenavadno, trdno prijateljstvo med Vincentom in Oliverjem. Vincent s svojim znanjem, izkušnjami in cinizmom pomaga Oliverju, da se v življenju postavi na pravo stran, Oliver pa v Vincentu prepozna nerazumljenega človeka z velikim srcem.
ST. VINCENT / ZDA / 2014
Scenarij in režija: Theodore Melfi / Igrajo: Bill Murray, Melissa McCarthy, Naomi Watts, Jaeden Martell, Chris O'Dowd, Terrence Howard, Kimberly Quinn, Lenny Venito , Nate Corddry, Dario Barosso, Donna Mitchell, Ann Dowd, Scott Adsit, Reg E. Cathey, Deirdre O'Connell …
Mario je žerjavist v manjši ladjedelnici na otoku. Nekega pustega in vetrovnega dne ga spreleti misel, da mora narediti nekaj, kar presega rutino vsakdana in je povezano z ljubljeno osebo. Odloči se, da bo zbežal pred samoto in rutino. Ta dan, ko je na svet pogledal z drugimi očmi, si bo zapomnil za dolgo.
Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Predstavljamo prenovljeno publikacijo Listen To Slovenia, žepni glasbeni vodič, ki omogoča pregled celotnega slovenskega glasbenega prostora v angleškem jeziku. Obiskali smo razstavi v ljubljanski Aksiomi in Škucu, v branje pa priporočamo knjigi Patrick Melrose, britanskega pisatelja in novinarja Edwarda St Aubyna in Držimo pesti, literarni prvenec švedske pisateljice Caroline Setterwall.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Leto 2021 je leto Josipa Jurčiča. Umrl je leta 1881, pri rosnih sedemintridesetih. Kako danes, 140 let po Jurčičevi smrti, sprejemamo njegovo izročilo? Kakšna je usoda prevodov njegovih del? Pisatelj in časnikar, avtor prvega slovenskega romana Deseti brat, je bil ena od osrednjih kulturnih in političnih oseb druge polovice 19. stoletja. Po študiju na Dunaju se je vrnil v domovino in kot urednik dnevnika Slovenski narod predstavljal nov prototip intelektualca, ki si služi kruh izključno s peresom. Gostje: dr. Janko Kos, dr. Tone Smolej, dr. Urška Perenič in Barbara Rigler.
Voditeljica: Nina Jerman
Tržič se je kot urbano naselje izoblikoval med hribi ob pomembni prometni cesti, ki je povezovala Kranjsko in Koroško, kulturni spomeniki pa pričajo o njegovem nekdanjem ugledu. Vsak izmed nas je v življenju že hodil naokrog v čevljih izdelanih v Tržiču, ki ga je zaznamovala bogata čevljarska tradicija. Danes jo ohranjajo le še posamezni izdelovalci, razvoj te rokodelske in nato industrijske obrti, ki jo narekovala razvoj in način življenja kraja, pa si lahko ogledamo v zbirkah Tržiškega muzeja. Pogled na domače mesto Tržič bodo predstavili kustos Bojan Knific, etnologinja Pija Japelj in mojster rokodelske obrti Matej Kosmač.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.
Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak delovni dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.