UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.
Ljubozver je razočaran, ko mu vreme prekriža načrte in odpadejo dejavnosti, ki jih je pripravil za deževen dan, saj se hočejo na lepem vsi igrati zunaj.
Dan začnite s ponedeljkovo oddajo Dobro jutro, da bo prehod v nov delovni teden bolj prijeten! Voditelja Ljubica Mlinar in Boštjan Romih vas popeljeta skozi pozitivne in dobre novice. Po pregledu dnevnega tiska in aktualne teme vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. Druga ura oddaje je posvečena zdravju in odkrivanju dejstev o manj znanih temah v rubriki (Ne)znano. Ob ponedeljkih vas povabimo tudi v Domačo lekarno, vas motiviramo z navdihujočo Osebno zgodbo, nato pa vas v ritmih glasbe prepustimo novemu dnevu naproti.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali. Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali. Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali. Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Steffen pred selitvijo v Amsterdam ponudi v odkup pivovarno Franzi in Timu, ki sprva oklevata, nato pa sprejmeta ponudbo, saj jima bo kot novi poslovodja pomagal Christoph.
Rosalie se še vedno trudi s peko tort, ki ji ne gre od rok, zato prepriča Michaela, da prosi Amelie za pomoč. Michael nato po naključju odkrije posnetek joka in ugotovi, da je Rosalie jokajoči duh v apartmaju Sissi.
Joell je navdušen nad jokajočim duhom v Knežjem dvoru in spet dobi navdih. Za pomoč pri pisanju novega romana prosi Lucy, ki je očarana nad njim, a jo Vanessa opozori, naj ne pričakuje preveč, da ne bo razočarana.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v čisto novi križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča in finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
V seriji 50 knjig, ki so nas napisale, iščemo knjigo, ki nas je najbolj zaznamovala, ki nas je skratka napisala. Kersnikove Kmetske slike so v suhoparnem pravnem jeziku zemljiške knjige naše pretresljive sgodbe, ki jih piše življenje.
Na prelomnici med romantiko in realizmom, med ganljivo lepoto narave in trdo realnostjo kmečkega življenja, vzniknejo Kersnikove Kmetske slike. V tej zbirki črtic je v idiličnem okolju gradu Brdo pri Lukovici skozi tančico romantike realistično naslikal življenje kmečkega prebivalstva. Toda ob ponovnem prebiranju stoletje kasneje v oddaji iz serije 50 knjig ugotovimo, da življenje še vedno slika podobne slike, ki jih vestno beleži zemljiška knjiga. V oddaji smo skušali priti do samih začetkov zgodbe, mag. Žarko Bizjak iz zgodovinskega arhiva v Ljubljani nam je zato v regionalnih arhivih, ki se merijo v kilometrih, pokazal zapuščino spisov po notarju Janku Kersniku, medtem ko nam je literarno ozadje razsvetlil dr. Igor Grdina.
Alenka Puhar zaznamuje slovenski prostor predvsem s publicističnim delom, v katerem se loteva prepovedanih, zamolčanih ali »raje pozabimo« tem, ki jih zna popisati občutljivo, znanstveno natančno in z izbrušenim jezikom. Med prvimi v socialističnih državah je leta 1967 prevedla preroški Orwellov roman 1984, s pisanjem in raziskovanjem pa se posveča temnim stranem zgodovine. V devetdesetih se je odločno postavila za slovensko pomlad in demokratizacijo družbe, njen občutek za pravičnost in človekove pravice pa najdemo v številnih knjigah in zbornikih, ki jih je napisala ali uredila.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Siegfried se urejen in ves na trnih odpravi na hipodrom, kjer se poteguje za mesto glavnega veterinarja. Rad bi naredil vtis, toda ko pripeljejo bolnega konja, noče ugajati šefom, temveč da prednost konju. Hugh pričakuje svojega dirkalnega konja Andanteja. V mestu je semenj, zato je Siegfried Tristanu naročil, naj pobere dolgove, saj bodo ljudje prišli s polnimi žepi. Jamesa pokličejo zaradi konja, ki ima težave s prebavili. Žal ugotovi, da je z njim nekaj hudo narobe.
ALL CREATURES GREAT AND SMALL / Velika Britanija / 2020
scenarij: Ben Vanstone
režija: Brian Percival
v glavnih vlogah: Dame Diana Rigg, Nicholas Ralph, Callum Woodhouse, Anna Madeley, Rachel Shenton, Samuel West
Ivan Sancin - Gianni je v svoji avtobiografiji Življenje v operi predstavil pol stoletja dolgo ljubezen do glasbe.
O tem v oddaji s hčerko Valentino Sancin in urednikom publikacije Borisom Pangercem.
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon ter minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek sta bila na dvodnevnem delovnem obisku na Koroškem.
Gledališčniki KPD Planina Sele so premierno uprizorili komedijo Voda. Za novo predstavo je društvu uspelo združiti 40 navdušenih igralk in igralcev vseh generacij.
Lutkovna skupina slovenskega društva v Kotmari vasi je z lutkami in animacijo navdušila gledalce. S predstavo Ko so vrane bile še pisane so mladi lutkarji dokazali, da je vsak človek pisan – v srcu in dejanjih.
SAK gostuje pri amaterjih WAC. Bo po četrtem spomladanskem neodločenem rezultatu sledila prva zmaga?
Graščina Retzhof pri Lipnici je vabila na tradicionalni čezmejni velikonočni sejem s slovenskimi in avstrijskimi ponudniki.
http://slovenci.orf.at
Sergey in Sofia bi rada večerjala. Nič nenavadnega? Hja, a želita večerjo direktno iz morja. Kdo to bolj obvlada kot Ribič Pepe. A brez zapletov tudi tokrat ne bo šlo, med drugim bo Pepe ribe pozdravil v vodi. Kaj bo na koncu za večerjo? Pridruži se nam, za vse je bo dovolj.
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Podjetnica Anita Šumer je v zadnjih 11 letih poskrbela za pravi razmah peke z drožmi pri nas in v svetu. Je samoukinja; kruh z drožmi je začela peči, ker njen mož zaradi zdravstvenih težav ni smel uživati pekovskih izdelkov s kvasom, a je kmalu ugotovila, da je to pravi posel zanjo. Njeni videoposnetki peke in krašenja kruha so na družbenih omrežjih in na spletu dosegli že več kot 40 milijonov ogledov. Vabijo jo na pekovske delavnice po vsem svetu, je tudi avtorica treh knjig o peki z drožmi, ki so prevedene v pet jezikov. Za svojo zadnjo knjigo Umetnost krašenja kruha je lani na Švedskem prejela prestižno nagrado Best of the Best, za najboljšo kuharsko knjigo leta, ki velja za oskarja na področju kuharskih knjig. Prvo mesto si je prislužila v konkurenci 1558 knjig iz več kot 200 držav.
Bor igra namizni tenis. Igra je zelo naporna, če igraš proti sebi, in tudi žogice vse prevečkrat končajo v grmovju. Toda ko se Bor jezi, da je njegova košarica z žogicami prazna, Vida na drugi strani grmovja čaka presenečenje. Prelepo belo jajce, za katero je treba poskrbeti. Zvit in Zaja se hitro napotita iskat ptičkove starše. Ptic sicer ne najdeta, več sreče pa ima Bor, saj najde soigralca – Vida.
Maša Trubačev in Petra Trofenik, mladi ljubiteljski kuharici, sta nova obraza druge sezone popoldanske kuharske oddaje Šef doma. Širši javnosti sta poznani kot finalistki priljubljenega kuharskega šova, sodelovali pa sta tudi pri drugih odmevnejših kulinaričnih dogodkih v Sloveniji.
Maša in Petra si bosta med tednom predajali kuharsko štafeto, ob petkih pa bosta v prenovljenem kuharskem studiu združili moči, druga drugo učili novih kuharskih trikov in skupaj opogumljali kuharske navdušence ter tiste, ki radi dobro jedo, da tudi sami postanejo kuharski šefi v svojih domačih kuhinjah.
Po travnikih in gozdovih že veje najomamnejši vonj pomladi. Govorim o čemažu, ki ima številne prečiščevalne lastnosti.
Pri nabiranju moramo biti previdni, da ga ne zamenjamo za jesenski podlesek ali šmarnico. Zaradi arome in okusa po česnu je cenjen v kulinariki, saj ponuja veliko možnosti za kuharsko ustvarjanje. Ob čemaževi juhi bo Maša postregla še preproste skutne cmoke, ki bodo uravnotežili obrok z nežno sladkostjo.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v čisto novi križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča in finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
V Cankarjevem domu poteka seja Nacionalnega sveta za kulturo, ki je posvečena vplivom draginje na kulturo. Torej, kakšni sistemski ukrepi lahko ublažijo siromašenje kulturne produkcije in krčenje njene dostopnosti. Udeležila se je bo tudi ministrica za kulturo. V Layerjevi hiši v Kranju smo si ogledali dve razstavi. Hannah Koselj Marušič Zaodrje življenja in Anje Kužnik Smeti kot valuta. V središču Ljubljane pa je v Filipovem dvorcu zaživel Design Corner Ljubljana, kjer so zbrana dela več kot štiridesetih oblikovalcev.
Vlada je pred dnevi napovedala davčno reformo, o kateri pa je v javnosti znanega bolj malo. Obetajo se spremembe pri dohodnini, neto obdavčitev vseh prihodkov, ki naj bi bila bolj pravična od sedanje, davčna razbremenitev dela ter obdavčitev nepremičnin in premoženja. Zaradi skopih uradnih podatkov se v oddaji Arena sprašujemo: kakšno davčno reformo potrebuje Slovenija in kakšno si lahko privošči. Oddajo vodi Vida Petrovčič.
Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
V tokratnem Opusu bodo predstavljeni trije uspešni kitaristi mlajše generacije, to so Aljaž Cvirn, Jure Cerkovnik in Erazem Grafenauer. Aljaž in Jure že več let živita v Švici, kjer sta tudi študirala, zdaj pa v Zurichu poučujeta, nastopata in snemata, včasih tudi v duu. Izidor Erazem Grafenauer pa ostaja zvest slovenskemu občinstvu, tako je med drugim zasnoval edini kitarski cikel pri nas in sicer v Cekinovem gradu v Ljubljani, kamor vabi tudi ugledne tuje kitariste.
Za projekt Mini opere III so študenti Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani ustvarili štiri nova izvirna kratka operna dela in jih krstno uprizorili na odru SNG Opera in balet Ljubljana.
Opero Umetna ljubezen, ki sta jo napisala skladatelj Otmar Taber in libretistka Ana Lorger, sta izvedla projektni zbor in orkester Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani pod taktirko Jakoba Barba. V glavnih vlogah sta se predstavila Ana Benedik (Mirjam) in Blaž Stajnko (Jan), pod režijo se je podpisala Eva Hribernik.
Simfonični orkester RTV Slovenija je vodil gostujoči finski dirigent Ville Matvejeff. Na koncertu v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma so uvodno predstavili prvo slovensko izvedbo kompozicije Shadows of Stillnes – Sence tišine skladateljice Nine Šenk. Zasnovala jo je v času kulturnega molka zaradi epidemije covida 19 in predstavlja občutja strahu in napetosti, ki so zaznamovala življenje v tem času. Sledila ji je izvedba enega od najbolj znanih klavirskih koncertov romantike norveškega skladatelja Edvarda Griega. Z njo je poslušalce očarala hrvaška pianistka Martina Filjak, ki ji je zmaga na Mednarodnem pianističnem tekmovanju v Clevelandu leta 2009 prinesla prepoznavnost in mednarodni uspeh.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.
Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
V Cankarjevem domu poteka seja Nacionalnega sveta za kulturo, ki je posvečena vplivom draginje na kulturo. Torej, kakšni sistemski ukrepi lahko ublažijo siromašenje kulturne produkcije in krčenje njene dostopnosti. Udeležila se je bo tudi ministrica za kulturo. V Layerjevi hiši v Kranju smo si ogledali dve razstavi. Hannah Koselj Marušič Zaodrje življenja in Anje Kužnik Smeti kot valuta. V središču Ljubljane pa je v Filipovem dvorcu zaživel Design Corner Ljubljana, kjer so zbrana dela več kot štiridesetih oblikovalcev.