Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Sobota, 25. nov. 2023

TV Slovenija 1 • Sob, 25. nov.

Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

V Ljubljani poteka 39. Slovenski knjižni sejem, že drugič pri dnevni svetlobi prostrane dvorane na Gospodarskem razstavišču. Selitev iz Cankarjevega doma se je izkazala za dobro potezo. Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev GZS je ugotovila velik porast obiska: lani si je sejem ogledalo kar 45.000 ljubiteljev knjig in pestrega spremljevalnega programa. V letošnji sejemski vrvež se bo podala tudi ekipa TV Slovenija in za gledalce še med sejmom, ki se bo končal v nedeljo, 26. novembra, pripravila reportažo. Med drugim boste videli dobitnico nagrade za najboljši prvenec Pio Prezelj, Schwentnerjevega nagrajenca Miho Kovača, sejem bo obiskala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, od katere knjižni založniki in prevajalci po uspehu častnega gostovanja Slovenije na Frankfurtskem knjižnem sejmu upravičeno pričakujejo posluh za nadaljnji razvoj mednarodne izmenjave.

Avtorici oddaje Meta Česnik in Eva Semič.

Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.

Bacili, koki, virusi in druga mikrobitja so lahko velika nadloga. Se strinjate? Tako pravi tudi Pino! Pepe pa meni, da je pretiran strah pred njimi večkrat popolnoma odveč. Ste za to, da skupaj ugotovimo, zakaj?

Pri nogometu Zeleni cmokec opazi posebno žogo, vendar se noče žogati z drugimi. Kmalu pa spozna, da je igra s prijatelji veliko zabavnejša!

Tilen Jelen in Srčkane srne v Vetrniku snemajo novi videospot. Vsi so navdušeni, le Jani ne, njegova Zalka v njem namreč igra Tilnovo dekle. Je Jani malce ljubosumen? To pa ni pametno!

Mili in Moli obiskujeta kmeta Horvata in si pridobita zaupanje dveh konjičkov. A Moli ni tako samozavestna in se ju še vedno malo boji. Z Mili se odpravita na ježo in Moli se boji, da bo konjička kaj prestrašilo in bosta oddirjala v neznano. Vse mirno poteka, dokler mimo ne pridrvi Hubert na kolesu. Glasno cinglja in vpije. A Sol in Poper sta vredna zaupanja in dekleti mirno odneseta domov.

Sofija je iznajdljiva deklica, ki se rada giba in telovadi v naravi. Poleg plezanja pokaže zabavne vaje joge in izvrstne vaje s palico, ki jo je našla ob reki. Kako pa bodo za gibanje poskrbeli Kriškraški v studiu? Pošastica Bu misli, da telovadbi rečemo tulivadba in enostavno tulimo. Ojoj.

Spoznavanje črke H bo kar hrupno. Če karkoli v domu ne deluje, je treba popraviti. Kaj vse mora znati hišnik? Na hitro popraviti stol, namestiti strešnik na streho, da ne pušča, namestiti tesnilo na pipo, še na elektriko se mora spoznati. Gaki je očitno precenil svoje sposobnosti o hišnih opravilih, predvsem pa popravilih, zato Malinka pripelje šolskega hišnika, ki zna v hipu rešiti vsako zagato. Kot vsak dober mojster, pride na obisk s svojim orodjem, ki ga zna spretno uporabljati. Bodo Gakiju koristili nasveti hišnika Boštjana? Malinka meni, da zagotovo.

Mili gre prepoznavanje okusov res dobro. Kaj pa če bi se v tem preizkusili kar vsi Firbcologi? Matija in Simon gresta medtem na obisk k slepim in slabovidnim, Jakob in Tisa spoznavata slikopleskarski poklic, Mila P. in Marli pa se preizkušata v risanju na kavo. Natakarski poklic postaja vse bolj zanimiv in zabaven, kar ugotavljajo tudi Firbcologi v stanovanju.

Gaja in Klemen bosta tokrat brskala po spominu in se spomnila najbolj znanih napevov in glasbe iz različnih filmov. O filmski glasbi se bosta pogovarjala s skladateljem Mitjo Reichenbergom, v Krompirjev studiu sta povabila avtorja glasbe Šepet metulja Tima Žibrata in glavnega igralca Alija Ogrizka, v rubriki Kaj znaš pa ti?, pa se bosta predstavila mlada filmarja Asja in Kolja Milovanović.

V 6. oddaji se za pokal Malih sivih celic potegujejo Sara. Maša in Urban iz OŠ I Murska Sobota (rumeni) ter Anika, Klara in Jernej iz OŠ Dobje (vijolični), v Hitrih lončkih pa stotinke lovijo Kiara, Adam in Nik iz OŠ Ivana Groharja Škofja Loka ter Nikolai, Luka in Jakob iz OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava. Polni pozitivnih čustev se tekmovalci zapodijo v Hitre celice in dela Dese Muck, v labirintu iščejo denar in srečo, skozi vprašanja opazujejo opoldansko senco, spreminjanje barv hortenzije ter bonbonov, nudijo prvo pomoč poškodovancu in se sladkajo s sladicami brez živil živalskega izvora. Ali bo kdo zaplul do Sredozemskega morja, pa v oddaji.

Edini in zelo popularen kviz za mlade Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.

Pri Infodromu smo na spletnih straneh osnovnih šol med drugim zasledili tudi, da vas še kar redno obiskujejo uši. Te praviloma raje pridejo v nižje razrede, a ker imate nekateri tudi mlajše brate in sestre, prek vaših glav najdejo pot tudi k učencem druge in tretje triade. Kako se spoprijeti s to nadlogo, so nam povedali učenci z Osnovne šole Danile Kumar v Ljubljani. S Slovenskega knjižnega sejma pa se je oglasil otroški poročevalec Gal. Pogovarjal se je z Ramom in Miho, ki sta ustvarila izvirni slovenski risoroman Tik je šel v gozd po drva, ki je letos prejel nagrado zlata hruška. V Infogromu mladi razmišljajo, kako dobro so slišani v svoji družbi, okolici in pri odločevalcih, v Spletkah pa je Metka tokrat raziskovala, kako družbena omrežja vplivajo na našo samopodobo.

Ustvarjalci Osvežilne fronte so se lotili zahtevne teme, pogovarjali so se o ustrahovanju. Dojenček se je zatekel po pomoč, saj ga skrbi, da je bully. Juš se je na terenu srečal s psihologinjo Nino Babič in zbral nekaj nasvetov za žrtve ustrahovanja. Rok je v Kvikijih preveril, kako deluje spolno ustrahovanje na spletu. Premierno bo v tokratni Osvežilni fronti rubrika Frendiša, Silvester in frizer Miki pa sta prebrala vse vaše komentarje.

Ustvarjalnost in umetnost združujeta domišljijo, izvirnost, inovacijo, izražanje in globlje razumevanje sebe in sveta. Umetniško ustvarjanje nam pomaga pri izražanju čustev, izkušenj in idej, ki presega omejitve jezika. Hkrati nam umetniško izražanje pomaga graditi samozavest in boljšo samopodobo, sam ustvarjalni proces pa pripomore k obvladovanju stresa in anksioznosti. V studiu oddaje Ah, ta leta! gostimo Alenko Vidrih, skrbnico študijske smeri Pomoč z umetnostjo na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Da ustvarjalnost vedno najde pot, pa s svojim umetniškim ustvarjanjem dokazujeta Željko Vertelj, ki slika z usti, in gluhoslepi kipar Anton Polutnik.

V Slovenskem društvu Hospic, ki deluje že 28 let, si prizadevajo, da bi smrt sprejemali kot del življenja in da bi se v družbi oblikoval bolj naraven odnos do umiranja in žalovanja. Skrb namenjajo hudo bolnim, ki se jim življenje izteka, pa tudi njihovim svojcem.
V dvanajstih območnih odborih po vsej Sloveniji je dejavnih dvesto prostovoljcev, ki se strokovno izpopolnjujejo v programu »Pot k sebi«.

Peter Tomažič, generalni tajnik Slovenske karitas nam je predstavil pomen akcije »Rad imam življenje«. Slovenska karitas, Zveza paraplegikov, Spominčica, Slovensko društvo Hospic in Slovensko združenje paliativne in hospic oskrbe so združili moči v prizadevanju za priznavanje enakih pravic in dostojanstva za vsakega posameznika.

»Kaj ni to prijetno, če more človek komu kaj prijaznega povedati, če že ne storiti?« (Josip Stritar)
razmišlja MOJCA KEPIC

Gostja v oddaji NaGlas je predavateljica makedonskega jezika, književnosti in kulture na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, doktorica Namita Subiotto. Vrstijo se proslave številnih makedonskih društev v Sloveniji ob 30. obletnici njihovega delovanja. Ob stoti obletnici rojstva Iva Robića pa poročamo, da je prav legendarni hrvaški pevec iz 60. in 70. let prejšnjega stoletja tudi avtor svetovno znane uspešnice Strangers in the Night. Za konec pa še recept za pripravo sandžaških mantij, tj. žepkov z mletim mesom, ki ga je posebej za NaGlas! pripravila Elizabeta Beti Maleškić iz društva slovensko-bosanskega prijateljstva Ljiljan.

V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.

13:20
Šport

V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.

13:30
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

Obiskali smo društvo za pomoč živalim Wet noses in spoznali prijazno psičko Pupo. Po petih letih ujetosti v boksu, zdaj išče nov skrben dom. Preverili smo, katere ptice in druge živali lahko na pragu zime opazujemo v Krajinskem parku Škocjanski zatok. Predstavljamo muce, ki v Zavetišču za živali Maribor čakajo na nove skrbnike. Opozarjamo na ponavljajoča vnetja ušes pri psih in svetujemo, kako pomagati. Odkrivamo ozadje trgovine z ogroženimi prostoživečimi živalmi in pojasnjujemo kaj pomeni CITES. Vabljeni k ogledu.
ozivalih@rtvslo.si

Ekipa Na lepše je raziskovala, kako se turizem razvija v nekoč popolnoma izpraznjenih Abitantih. Ta najbolj odmaknjena vasica koprske občine je bila avgusta 1987 razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena in je vpisana v register kulturne dediščine. Nekoč je v vasi živelo okoli sto petdeset ljudi in tudi do sto dvajset glav živine, od katere je bilo odvisno življenje v vasi. Vsako leto so med drugim pridelali dobrih petsto hektolitrov vina, predvsem refoška, ki je veljal za eno od najboljših vin primorske regije. Druga svetovna vojna je vas zelo osiromašila, saj so prebivalci hranili kar tri vojske. V zadnjih letih pa vas tudi z različnimi dogodki ponovno začenja živeti.
V samostanu in galeriji Kostanjevica na Krki ponujajo skozi delavnice grafičnega tiska in tako ohranjajo kulturno dediščino.
Namig za jesensko rekreacijo predstavlja kompleks rovov pod Sveto Goro, ki predstavljajo edinstven in razvejan kompleks vojaške infrastrukture, katere so v živo skalo izkopali vojaki avstro-ogrske vojske, ki so se med letoma 1915 in 1917 na tem območju spopadali v dvanajstih bitkah Soške fronte.

Za konec pa še ne čisto turistična zgodba o Mokrem potoku. Kočevarski vasici, ki je položena globoko v kočevske gozdove, na rob gozdnega rezervata. Mokri potok je bila mešana vas s slovensko-nemškimi prebivalci, kar je bil tudi razlog, da jo v Roški ofenzivi leta 1943 niso porušili. So jo pa zato z vojsko zravnali kasneje, ko je bil Mokri potok del varovanega in zaprtega širšega območja Kočevske Reke. V zadnjih desetih letih se je v Mokrem potoku oblikovala samozadostna vasica, ki jo je čisto na novo zgradila skupina ljudi, združena pod okriljem zadruge Mokri Potok. Zgodovina vasi se je začela na novo pisati leta 2013, z odkupom parcel ob Občine Kočevje. In tako je iz zaraščenega ter nekultiviranega prostora, kjer je bilo nekdaj posejanih 18 kmetij, nastala eko vasica 5-ih hiš in 18-ih prebivalcev. Njihov koncept ekološke gradnje, naravne pridelave hrane, z rabo obnovljivih virov energije, recikliranjem in čim manjšem ekološkemu odtisu, pa se želi v prihodnje odpirati tudi turizmu.

Iva postavi svojega moža Igorja pred dejstvo, da si mora poiskati službo, saj njegovo brezdelje traja že dve leti. Medtem pa Tatjana od Kajetanove razredničarke izve neprijetno novico, da se je sinu v šoli nabralo veliko neopravičenih ur. Sprašuje se, kaj sama počne narobe, da je popustil v šoli. Iva ji svetuje pogovor, a Tatjana ne more kar tako iz svoje kože. Klemen se ob težavah odloči, da bo več časa preživel s sinom in ženo, a potrebuje nekoga v sprejemni pisarni. Maša mu takoj predlaga, koga naj zaposli. Medtem pa Igor v Angel baru Mikiju razloži svoje probleme okoli zaposlitve, Miki se spomni na svojega dobrega prijatelja, maserja Marinka in Igorja napoti k njemu iskat službo.

Pridružite se nam na potovanju v svet tišine in slovenskega znakovnega jezika. Tokratna oddaja Prisluhnimo tišini bo namreč posvečena dnevu slovenskega znakovnega jezika, ki ga praznujemo 14. novembra. Privoščite si edinstveno izkušnjo in se skupaj z nami poglobite tudi v izvor besed oziroma kretenj slovenskega znakovnega jezika. Vabljeni k ogledu oddaje Prisluhnimo tišini, ki bo na sporedu 25. novembra ob 15.25 na prvem programu Televizija Slovenija.

Tokrat smo obiskale rojake v vasi Števanovci in njihove najmlajše v tamkajšnji dvojezični šoli. Družili smo se z zamejskimi Slovenci, ki študirajo na slovenskih univerzah. Ogledali smo si novo otvorjeno razstavo v Pavlovi hiši, ki tematizira življenje na avstrijsko-slovenskem obmejnem območju. Pogovarjali smo se z raziskovalcem Robertom Devetakom z Inštituta za narodnostna vprašanja.

Spoznali boste kamnoseke, ki morajo zelo dobro poznati vse vrste kamnin in njihove lastnosti. Danes jim delo lajšajo stroji, a brez izurjenih rok ne gre. Tudi izdelki slaščičarke Laure Rotar so delo pridnih in inovativnih rok. Po pridobivanju izkušenj doma in v tujini je stopila na samostojno pot.

MAČEHE SO NADOMESTILE OKRASNE KOPRIVE
Verena in Zvonko Mikša iz Dornava obožujeta okrasne koprive. Te, žal, ne prezimijo na prostem, zato jih novembra izpulita in dasta na kompost. V prazne lonce posadita rumeno cvetoče mačehe. Niti pozimi dom ne sme biti brez cvetja, pravita. Koprive pa ohranjata v spominu tudi tako, da jih naredita iz krep papirja.

NENAVADNE GUNERE
Ko smo nedavno obiskali Gorazda Mauerja na njegovem vrtu Rifnik, so nižjo posodo prekrivale drobne sadike. Izvedeli smo, da gre za sejančke dlanastokrpe gunere, rastline z ogromnimi listi. Nekaj let vzgoje je treba, da je sadika primerna za presajanje. Predstavljamo nekaj zanimivosti iz življenja guner.

DEKORACIJA IZ BREZE IN KALIKARPE
Sebastjan Lipar tokrat navdušuje z zunanjo postavitvijo. Pred začetkom adventa je ob figo postavil konstrukcijo iz brezovih vej. Mednje je dodal vijoličaste plodove. Belo-vijoličasta je tradicionalna adventna kombinacija, ki ju je Sebastjan prepoznal v brezi in kalikarpi.

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Poročilih ob petih se lahko hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta.

17:10
Šport

Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.

Logipo je uspešno opravil pomemben izpit in ekipa mu je priredila potastično zabavo.

Oranžni cmokec se poškoduje. Rožnati, Modri, Zeleni in Rumeni cmokec se na vso moč trudijo pomagati Oranžnemu, da bi se čim prej počutil bolje.

Naša dežela na vsakem koraku preseneča s svojo pokrajinsko raznolikostjo, ki se zrcali tudi v poselitvenih vzorcih, arhitekturi, kulturi in ljudeh. Za našo jubilejno oddajo smo se odločili, da vas peljemo na poseben izlet, in sicer v nebo, od koder bomo odkrivali to našo neprecenljivo Slovenijo na drugačen način ‒ to so Ambienti iz zraka.
So projekti, ki narišejo nasmeh na obraz in pričarajo iskrice v oči. Franckina hiša je brez dvoma eden izmed teh - z lokacijo na vrhu hribčka in s čudovitim razgledom ter zgodbami, ki jih pripovedujejo stene, stare več kot 200 let.
Ko gre za naše vrtove, smo tudi tukaj Slovenci nekaj posebnega. Oblikovanje pestre, premišljene ter sonaravno urejene okolice kaže na naš pristen in globok stik z naravo. Spoznali smo par, ki mu največ pomenita vrt in svet rastlin. Zato ne preseneča, da je njun rajski vrt zelo velik, vsebinsko bogat in poln življenja.

18:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

18:57
Dnevnik

Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.

19:45
Šport

Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.

19:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

Čaka nas nova, razburljiva epizoda kviza Joker, v kateri bo svoje znanje preizkusil Bogdan Slovnik iz Ljubljane. Poslovni svetovalec je prav letos izpolnil pogoje za upokojitev, a bo vseeno še nekaj časa delovno aktiven. Njegova navada je zgodnje vstajanje in razvada jutranja kava na domači terasi ter dnevni sprehodi. Dvakrat letno si privošči daljše potovanje, pokoj pa si želi preživeti v hiški ob morju. Vlogo super jokerja bo zaupal sinu Janu.

V oddaji Kaj dogaja? pa tokrat še o nogometu, polarnem mrazu in incidentu v državnem zboru. Na terenu smo spremljali predsednika vlade pri izvajanju anket, v Redni rubriki pa se z Aerobijem Petanom naučimo političnih plesnih korakov. Magister Baltić je novo besedo tedna našel kar v hlevu in jo rešil pred nemogočimi razmerami, v telenoveli Palomar pa pogledamo, kako so naši politični veljaki preživeli dogajanje v Stožicah. V rubriki Glas ljudstva vam svetuje Angelca L., naš gost v studiu pa bo sveže pečeni frontman evrovizijskega dueta Zalagašper Gašper Šantl, ki bo z nami kot član fantovske zasedbe Foxy boys zapel njihovo legendarno balado Kozmični dež.

Melissa povabi Frances in Bobbi v poletno hišo na Hrvaškem. Lastnica hiše je Melissina agentka Valerie. Frances in Nick nista govorila že več tednov, zato ji je v njegovi družbi zelo neprijetno. Bobbi začuti privlačnost med Frances in Nickom. Frances izve, da je za Nickom težko obdobje, in kmalu spoznata, da je med njima še vedno močna privlačnost.

CONVERSATIONS WITH FRIENDS / Velika Britanija, ZDA / 2022
V glavnih vlogah: Alison Oliver, Sasha Lane, Jemima Kirke, Joe Alwyn
Scenarij: Sally Rooney, Alice Birch, Mark O'halloran, Meadhbh Mchugh, Susan Soon He Stanton
Režija: Lenny Abrahamson, Leanne Welham

V Poročilih ob 22.00 uri se lahko hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta.

22:30
Šport

Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.

22:40
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

Film o krvavih dogodkih, ki so v šestdesetih letih pretresli podeželsko mesto v nekdanji Sovjetski zvezi, a so zaradi prikrivanja oblasti dolga desetletja ostali zamolčani.

Novočerkask, Sovjetska zveza, leta 1962. Ljudmila je članica lokalnega odbora komunistične partije. Vrednote partije zagovarja z vso vdanostjo in prezira vsakršno nasprotovanje. Nekega dne pa je priča dogodku, ki ji za vedno spremeni pogled na svet. Oblasti v bližnjo tovarno pošljejo vojsko, da bi zadušila stavko delavcev, vendar pa se vse skupaj sprevrže v masaker. Mesto preplavijo izgredi, veliko je poškodovanih in pogrešanih. Izgine tudi Ljudmilina hčerka, zato se zaskrbljena mati nemudoma odpravi na nevarno, a odločno iskanje. Film natančno prikaže potek dogodkov, ki epilog dobijo šele po razpadu Sovjetske zveze.


Originalni naslov: DOROGIE TOVARIŠČI
Leto produkcije: 2020
Država: Rusija
Žanr: zgodovinska drama
Režija: Andrej Končalovski
Scenarij: Andrej Končalovski, Elena Kiseleva
Igrajo: Julija Visotskaja, Vladislav Komarov, Andrej Gusev, Julija Burova, Sergej Erliš

Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.

Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.

Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov