Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Tjaša in Robi na vrtu opazujeta oblake različnih oblik. Tjaša pojasni, da so vsi oblaki del oblačne velikanke, ki je videti natanko tako kot Maša. Ta ju popelje v svet oblakov. A nenadoma začne Maša deževati in postopoma izgine ...
Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Cmok se je pošteno zamislil. Vedno jejo kar za pultom, kar je čisto narobe. Lepo pripravljena hrana, zaužita za mizo, je veliko boljša in zdrava. Juš in Tita izvesta veliko novega o obnašanju za mizo, uporabi pribora, razvoj pogrinjka in še marsikaj zanimivega. Seveda ne bodo sedeli ob praznih krožnikih. Pri Cmoku se vedno kaj dobrega je.
Zakaj se tretja nedelja v adventu imenuje Gaudete, veselite se? Le še polovica adventnega časa nas loči od praznovanja božiča.
Zakaj se tretja nedelja v adventu imenuje Gaudete, veselite se? Na adventnem vencu prižgemo tretjo roza svečo in tudi nekateri duhovniki oblečejo roza mašno oblačilo. Le še polovica adventnega časa nas loči od praznovanja božiča. Naši kraji so vedno bolj razsvetljeni, tudi domovi. Česa pa se veselimo mi? Nekateri med nami pomoči otrokom, drugi varovanja naših življenj in vzpostavljanja miru. Novi kardinali, med katerimi je tudi argentinski Slovenec Vinko Bokalič, pa novega služenja papežu in ljudem. Francozi pa z radostjo in ponosom vstopajo v obnovljeni pariški biser, katedralo Notre dame. Razširjena družina Rezar s Teharij pa skupnega prepevanja ob prazničnih božičnih večerih. Prisluhnite jim!
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Dokumentarna serija je zgodba o najbolj osupljivih, tudi dramatičnih prizadevanjih živali, da bi našle ustreznega partnerja in ustvarile trajno zapuščino. Serija predstavi, kaj je v igri parjenja potrebno za uspeh.
4. del: Pravi trenutek
Sladke vode zavzemajo le majhen del površine Zemlje, vendar so za številne živali pomembno življenjsko okolje – prizorišče, na katerem se jih zbere tudi na milijone, da bi si poiskale partnerja. Ker je vode malo in še ta je pogosto na voljo le kratek čas, je za večino živali največji izziv, kako premagati tekmece in zadeti ravno pravi trenutek za parjenje.
THE MATING GAME / Velika Britanija / 2021 / Režija: Joe Loncraine
Dejstvo je, da meje med državama že nekaj let ni več in čeprav je v vsakdanjih pogovorih in navadah še vedno prisotna, se je na omenjenem območju marsikaj že spremenilo. Čedalje več je namreč stikov med slovenskim in italijanskim prebivalstvom, več je skupnih pobud, istočasno pa se je v marsikaterem pogledu spremenilo tudi samo stanje in vzdušje znotraj slovenske manjšine. Nov čas je namreč prinesel številne spremembe, ki označujejo prehod v nov čas, katerega se prebivalci tega območja verjetno premalo zavedajo.
Naslov oddaje se torej navezuje na miselno prehajanje v nov čas, ki se izraža tako v navadah kot v postopni spremembi mišljenja. Posledično postaja tudi prehajanje državne meje ustaljena in čedalje pogostejše navada, ki nedvomno spodbuja spoznavanje in zato tudi razumevanje soseda ter razmišljanje o in delovanje v skupnem prostoru.
V oddaji se torej opiramo tudi na prehode iz preteklih miselnih okvirov v nove.
V njej z zanimivimi gosti iz obeh strani nekdanje meje predstavljamo uspešna sodelovanja na različnih področjih: kulturi, gospodarstvu, znanosti in družbeno političnemu življenju.
Rosalie je navdušena, ker se Michael ob obisku policije zavzame zanjo, a jo veselje hitro mine, ko ji očita nepravilnosti pri poslovanju. Komisar Rosalie naroči, naj sestavi seznam strank, ki so plačale z gotovino, da bi tako ugotovili, kdo je uporabil registrirani bankovec iz denarja za odkupnino.
Lucy pregovori Majo, da bo fotografirala na Timovi in Franzijini poroki. Toda Maja nujno potrebuje temnico in jo z Wernerjevo pomočjo tudi dobi. Toda med razvijanjem filma na eni od fotografij odkrije nekaj strašnega.
Vanesso hudo potre ugotovitev, da bo morala zaradi natrganega meniskusa za dlje časa nehati sabljati. Poleg tega Alfonsov največji tekmec opazi, da so priponke, ki mu jih je priskrbela, le kopije. Tako je njegov nastop na tekmovanju receptorjev ogrožen.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Egon in Ajda ves dan uživata na snegu, ko je čas, da pospravita sani, pa Egon opazi, da je izgubil svoj srečni cofek. Žal ni kaj ukreniti. Zunaj se temni in počakati mora na jutro. Ko se zbudi, pa je neprijetno presenečen. Ponoči je pokrajino prekrila nova plast snežne odeje, a živordeči cofek se bo gotovo našel.
V 9. oddaji za napetost poskrbijo Ajda, Zala in Maj iz OŠ prof. dr. Josipa Plemlja Bled (rumeni) ter Naomi, Zoja in Eda iz OŠ Franceta Bevka Tolmin (vijolični). Potujejo po Evropi in iščejo vročo sled, za bienale oblečejo srajco ter izmerijo en bum. V labirintu najdejo šolarja in šal, na koncu pa še malo globoko zadihajo. Za koga je odločilno zadnje vprašanje in kdo se veseli zmage v Hitrih lončkih, Jakob, Fran in Nikola iz OŠ Grm Novo mesto ali Brin, Andraž in Luka iz OŠ Gustava Šiliha Velenje, pa v Malih sivih celicah.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Osrednja mozaična oddaja Uredništva oddaj o kulturi. Osmi dan je kozmopolitska oddaja, v kateri najdejo prostor vse oblike klasičnega in sodobnega umetniškega ustvarjanja, humanizem, kulturna dediščina, fenomenološko in sociološko obravnavanje tem in kulturna politika.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Kultura je kratka aktualna informativna oddaja o kulturi in umetnosti, v kateri se praviloma izpostavljajo osrednji dogodki dneva. V njej najdejo prostor tudi mednarodne novice in problemske teme. V ustvarjanje oddaje so vključeni dopisniki doma in v tujini.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Michelangelo Merisi da Caravaggio (29. 9. 1571–18. 7. 1610) je bil eden od največjih italijanskih zgodnjebaročnih slikarjev. Njegova dela odlikujejo dramatična napetost v odnosih med številnimi figurami in predvsem posebna osvetlitev ter kontrasti med temo in svetlobo, kar se je s Caravaggiom uveljavilo kot likovna tehnika chiaroscuro (ital. izraz za svetlo-temno).
Zaradi svobodnjaškega duha in uporništva zoper estetske kanone protireformacije ter slikanja nabožnih podob je bil Caravaggio pogosto v težavah. Pri upodabljanju svetnikov in blaženih devic si je pomagal z modeli, ki so bili iz najnižjih slojev rimskega podzemlja. Ko je bil Papež V. obveščen, da Caravaggio v svojih delih upodablja prostitutke, tatove in berače, je ukazal, da se zadeva razišče. Poleg tega ga je bremenila obsodba, da je umoril tekmeca, vendar je prosil za pomilostitev. Imenovan je bil preiskovalec, znan kot Senca (ital. ombra), od katerega bo odvisna slikarjeva usoda.
L'OMBRA DI CARAVAGGIO / Caravaggio's Shadow / Italija, Francija / 2022
Scenarij: Sandro Petraglia, Fidel Signorile
Režija: Michele Placido
V glavnih vlogah: Louis Garrel, Isabelle Huppert, Riccardo Scamarcio, Micaela Ramazzotti, Lolita Chammah, Vinicio Marchioni, Lea Gavino, Orfeo Orlando, Maurizio Donadoni, Alessandro Haber, Luigi Chiocca, Michele D'Attanasio
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.