Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Otroci decembra pišejo različnim dobrim možem, da jim prinesejo darila. Nekatera niso prav nič skromna, zato so se letos dobri možje odpravili na počitnice.
Pisma, ki so jih napisali otroci so ostala na policah, kjer so jih položili. Ne vedo kaj se je zgodilo. Povprašat gredo Ribič Pepeta, če morda on kaj ve, kje so dobri možje. Seveda ve, saj je dobil razglednico junakov, Miklavža, Božička in Dedka Mraza, ki veselo počitnikujejo na tropskem otoku.
Kdo bo letos nosil darila? Bodo prekinili počitnice in šli na pot okoli sveta?
V hiši na obrobju mesta vodijo obokana vrata v klet. V njej je veliko skladišče, v katerem ima svoje gnezdo na moč zanimiva druščina: sedem otrok in dva odrasla lumpa. Preživljajo se z zbiranjem starin, ki jih urejajo in prodajajo za majhne denarce. Pravzaprav so glasna in vesela druščina, ki ji na prvi pogled prav nič ne manjka … Toda – včasih bi bilo lepo, če bi bilo njihovo gnezdo malce pospravljeno, če bi jim kdo očistil in pokrpal oblačila in skuhal kaj slastnega … Načrt, ki se jim porodi, je naravnost osupljiv.
Jana se veseli, da bo božične praznike preživela skupaj z mamo. Ne ve pa, da se mama bori z depresijo in zato mora Jana nepričakovano k babici. Počitnice so polne različnih doživetij. Jana dobi tudi nove prijatelje: ogromnega potepuha Duleta, ki živi v gozdu, in dva vrstnika: Sonjo in Leona. Jana kmalu spozna, da se mora odpreti drugim ljudem in s to novo izkušnjo pomaga mami, da se zopet postavi na noge.
Tudi petkova jutra so najboljša v družbi oddaje Dobro jutro! Ob petkih vam podajamo ideje za izlete po Sloveniji, preverjamo setveni koledar ter vam skupaj z našimi kuharskimi mojstri ponujamo ideje za kosila. Delimo tudi gospodinjske nasvete, v posebni rubriki pa sprejemamo pozdrave in čestitke gledalcev za svoje bližnje. Ne zamudite oddaje Dobro jutro!
Novo stanovanje v eni od ljubljanskih sosesk je bilo na začetku podaljšane tretje gradbene faze, ko se je arhitektka lotila načrtovanja končne ureditve in opreme. Imela je odprte možnosti, zato je lahko prisluhnila mnogim željam naročnikov ter celo uresničila zahtevno nalogo, kako v stanovanje umestiti kamin, kljub temu, da njegova vgradnja v osnovi ni bila predvidena.
V jedru srednjeveškega mesta, kjer vsaka ulica diši po zgodovini, se skriva stanovanje, ki je postalo ne le dom, temveč zgodba o prenovi in spoštovanju preteklosti. Ko je arhitektka prvič vstopila vanj, so jo očarala velika polkrožna okna, skozi katera je pronicala svetloba, ter duh umetnikov, ki sta tu ustvarjala. Kljub temačnosti in starinskemu šarmu je takoj prepoznala potencial in v njem zasnovala svoj novi dom.
Leto pa zaključimo na Štajerskem. Več kot 160 let stara hiša v občini Lovrenc na Pohorju govori v jeziku obokanih stropov, starinskega pohištva in toplih peči, ki prebujajo spomine na preteklost. Tu se čas upočasni, notranji mir pa dobi otipljivo obliko.
V Hallstattu v avstrijskih Alpah leži najstarejši rudnik soli na svetu, po tem starodavnem naselju se imenuje tudi halštatska železnodobna kultura. Sol, belo zlato Alp, je majhno skupnost postavila v središče mednarodne trgovske mreže: najdbe slonovine in jantarja dokazujejo povezave Hallstatta z Afriko, Azijo in celotno evropsko celino. Dokumentarna oddaja pojasnjuje, kako je prazgodovinskim rudarjem uspelo izkopati večkilometrske rove, kako so živeli ter kako in s kom so trgovali.
THE SALT SAGA - WHITE GOLD OF THE ALPS / HALLSTATT UND DAS WEIßE GOLD - DIE SALZ-SAGA / Avstrija / 2020 / Režija: Katharina Heigl
Izvrsten in zabaven film, deloma komedija, deloma film o samospoznanju, ki ga odlikuje paleta odlično izrisanih likov.
Martin je popolnoma običajen danski moški, ki ga pesti izjemno težavna kriza srednjih let. V iskanju samega sebe se oborožen samo z lokom in oblečen v živalske kože odpravi živet v norveško divjino. Tam sreča begunca Muso, ta pa ga potegne v nevaren, a tudi izjemno humoren vrtiljak dogodkov, ki mu ritem narekuje beg pred policijo, nevarnimi preprodajalci mamil in zaskrbljeno ženo.
Originalni naslov: VILDMÆND
Leto produkcije: 2021
Država: koprodukcija
Žanr: kriminalna črna komedija
Režija: Thomas Daneskov
Scenarij: Thomas Daneskov in Morten Pape
Igrajo: Rasmus Bjerg, Marco Ilso, Sofie Grabol, Bjorn Sundquist, Zaki Youssef
Špela Strašek prihaja iz Celja, po izobrazbi je sociologinja, ima rada zgodovino, zlasti zgodovino oblačilne kulture, po poklicu pa je – klobučarka. Klobučarstvo je obrt in umetnost, ki jo v Sloveniji pozna in v njej ustvarja zelo malo mojstrov, naša sogovornica pa je zaslužna, da je postalo del nesnovne kulturne dediščine Slovenije.