Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Nedelja, 16. feb. 2025

TV Slovenija 2 • Ned, 16. feb.

Vokalna akademija Ljubljana je bila ustanovljena septembra 2008 in jo sestavlja od šestnajst do dvajset izkušenih zborovskih pevcev iz vse Slovenije. Leta 2009 je na 57. mednarodnem zborovskem tekmovanju v Arezzu v Italiji prepričljivo zmagala v vseh štirih prijavljenih kategorijah ter osvojila še veliko nagrado. Slednja jo je 15. maja 2010 popeljala še do zmage na Tekmovanju za veliko nagrado Evrope v Varni. Leta 2011 so v Arezzu prejeli še prestižno nagrado Guidoneum award 2011 za izjemne dosežke in doprinos k razvoju zborovske glasbe v svetovnem merilu. Vztrajni in predani umetniški vodja in dirigent skupine pevcev je maestro Stojan Kuret. Pod njegovim vodstvom so se domači publiki predstavili v napolnjeni Cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani. Na svoj nastop so povabili gostujoči glasbenici, pianistko Mojco Prus in sopranistko Martino Burger.

V Kulturnem domu Šmartno pri Litiji je potekal festival tamburašev in mandolinistov, na katerem so se predstavili najboljši orkestri. Svoje muziciranje sta predstavila tudi Tamburaška skupina KUD Oton Župančič Vinica (umetniška vodja Mojca Mravinec, predsednica Željka Karin Biličič) in Tamburaški orkester Cirkovce (umetniški vodja Urban Erker, predsednik Vlado Brglez). Režija Aleksander Šmuc, urednik Daniel Celarec.

Pianistki Nadja Rus in Neža Koželj muzicirata kot klavirski Duo Scaramouche že sedmo leto. Prejeli sta že veliko nagrad, na zadnjem, 5. tekmovanju »Primož Ramovš« za slovenske inštrumentalne komorne skupine pa je Duo Scaramouche poleg 2. nagrade v drugi kategoriji prejel tudi »posebno nagrado«, ki jo je podelilo Uredništvo glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija za snemanje krajšega televizijskega glasbenega portreta v letu 2016.
Za TV sta zaigrali plese Stravinskega, Arenskega, Griega in Milhauda. Urednica oddaje Danica Dolinar, režija Aljaž Bastič.

Za Roka Petroviča je bilo smučanje poezija, umetnost in ustvarjalnost, vožnja med vratci pa neke vrste balet.

Brušenje grobega kamna do popolnosti, do kristala, je delo, ki zahteva polno mero znanja, smisla za lepoto, strasti in užitka. Rok Petrovič je prišel, videl in zmagal na belih poljanah. Njegova tridesetsekundna »meditacija« na vsakokratnem startu se je vtisnila v spomin tisočim oboževalcev. Rok ni bil običajen posameznik, bil je tudi mnogo več kot vrhunski smučar, ki je slovel po svoji inovativnosti, tako v tehniki smučanja kot pri uporabi materialov. Joga in meditacija sta bili pomemben del njegovega življenja. S svojimi načini sproščanja, z maksimalno koncentracijo ter vztrajnostjo in garanjem na vseh področjih delovanja je dosegel svoj zmagoviti pohod na vrh v sezoni 1985/1986 in takoj nato našel nov izziv — v svetu znanosti. Pri svojem raziskovalnem delu je združeval izkušnje smučarja, razodetja joge in spoznanja časa. Dokumentarni film je nastal po scenariju Nuše Ekar in Boža Grlja, slednji je film tudi režiral.

Vladimir Kavčič je pisatelj z najobsežnejšim opusom v sodobni slovenski književnosti in največji mojster vojne proze na Slovenskem.

Ko je Vladimir Kavčič, rojen 1932, leta 2014 prevzemal Prešernovo nagrado za življenjsko delo in bogat literarni opus, so ga tudi uradno oklicali za klasika slovenske literature z najobsežnejšim opusom v sodobni slovenski književnosti in zaradi njegove vztrajne brezkompromisnosti in boja proti dogmatizmom vseh vrst za največjega mojstra vojne proze na Slovenskem. Kot je v intervjujih sam večkrat izpostavil, so ga najbolj prizadevala moralna vprašanja, od kod posamezniku pravica, da prizadene sočloveka, od kod toliko zla v človeku. Globoko in zavezujoče spoznanje: žrtve vojne so vsi, tako poraženci kot zmagovalci.
Njegov govor ob podelitvi Prešernove nagrade so sodobniki ocenili kot enega najboljših na teh proslavah vseh časov. Pol leta po prejemu Prešernove nagrade je Vladimir Kavčič umrl. Na njegovo željo so ga pokopali na pokopališču v rodni Poljanski dolini, ne v Ljubljani, kjer je preživel večji del življenja.
Film odkriva manj znana poglavja iz Kavčičevega razgibanega življenja in predvsem njihovo neznano ozadje. Otroštvo v Poljanski dolini, z vojnimi grozotami za vse življenje zaznamovano mladost in travmatično vživljanje v urbanem okolju Ljubljane v nevarnih povojnih letih.Tudi oblikovanje družine z izbranko iz znamenite družine doktorja Breclja, cenjenega partizanskega zdravnika in v povojnem času osebnega Titovega zdravnika.
Vladimir Kavčič je Prešernovo nagrado sprva po večkratnih neuspešnih kandidaturah v jeseni življenja nameraval odkloniti, pa ga je družina prepričala, naj tega ne stori. Že zaradi grenke izkušnje iz sedemdesetih let, ko mu je bila nagrada že namenjena za roman ZAPISNIK o dachavskih procesih, pa je bila po intervenciji politike zaradi »sporne tematike« preklicana, knjige zasežene, strokovna komisija pa zamenjana. Pa to ni bila edina Kavčičeva grenka izkušnja. Med prvimi je pisal o takoimenovanih prepovedanih temah: o begu in vračanju domobrancev in njihovi usodi, o povojnih pobojih, travmah vojnih zmagovalcev in moralni stiski posameznika v vojnem času.
V filmu poleg članov ožje družine, soproge Barbare, hčerke Lenke, zeta Igorja in vnukov, sodelujejo nekdanji sošolci iz gimnazije, literarna zgodovinarja dr. Janko Kos in dr. Igor Grdina, sodelavci v različnih uredništvih od književne založbe Borec do revijalnih izdaj časopisov in drugi poznavalci Kavčičevega pisateljskega delovanja, Tone Partljič, dr. Marija Stanonik, Viktor Žakelj, pobudnik postavitve spominskega kotička v knjižnici Žiri in drugi.
Scenarist in režiser je Slavko Hren, direktor fotografije in snemalec Marko Kočevar, montažerka Martina Bastarda.

Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.

Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.

Novice o najnovejših umorih se hitro razširijo, Ian se ponovno pridruži policiji, da bi pomagal najti storilce. Lisa Warnerjevima pove o pismu in dokazih, ki jih je dobila. Ian in Julie poskušata začeti zvezo, vendar jima to ne uspeva najbolje. Ryan, ki je poslal prijatelje, da skrbijo za sestro, iz zapora poskuša voditi posel, s katerim se ukvarjajo.

SHERWOOD (II.) / 2024 / Velika Britanija
Scenarij: James Graham
Režija: Clio Barnard
V glavnih vlogah: David Morrissey, Lesley Manville, Robert Glenister, Lorraine Ashbourne, Kevin Doyle, David Harewood, Robert Lindsay, Monica Dolan, Sharlene Whyte, Stephen Dillane

Inuo se rodi kot pokveka, zato zgroženi starši vsako ped njegova telesa pokrijejo s tkanino, obraz pa se skriva pod masko. Tomona je radoveden deček s podeželja, ki v nenavadni nesreči izgubi vid.

Nekega dne se njuni poti prekrižata in Inuo prosi Tomono, zdaj slepega potujočega pevca,naj napiše pesem o njegovem življenju. Tomona napiše pesem o njuni usodi, na katero Inuo odpleše izjemno koreografijo, čeprav sploh ni vedel, da zna odlično plesati.

Sčasoma obstranca širita svoj repertoar in postaneta zvezdnika v deželi. Seveda pa slava, primerljiva z rokovskimi zvezdami, ni nekaj, kar bi v srednjeveški Japonski obstalo brez odobravanja oblasti. Proti njima se zarotijo sile kontinuitete, ki bodo s prevarami načele tudi njuno iskreno prijateljstvo.

Originalni naslov: INU-OH
Leto produkcije: 2021
Država: Japonska, Kitajska
Žanr: animirani film
Režija: Masaaki Yuasa
Scenarij: Akiko Nogi po romanu Hidea Furukawe
Glasovi: Avu-chan, Mirai Morijama, Tasuku Emoto, Kenjdžirô Tsuda, Yutaka Matsušige

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov