Sveta gora nad Novo Gorico. Foto: BoBo
Sveta gora nad Novo Gorico. Foto: BoBo

"Po 80 letih od konca druge svetovne vojne ugotavljamo, da v kraških breznih na Trnovski in Banjški planoti še vedno ležijo posmrtni ostanki, menimo, da je to treba urediti," je dejal eden od pobudnikov iz Civilne iniciative TBH Anton Harej. Predlagal je, da bi vse pokopali v skupno grobnico, ki bi jo postavili na območju pod Sveto goro.

Do zdaj so posmrtne ostanke našli in zaščitili v treh breznih na planoti. Kot je na konferenci za trajni mir in pokop žrtev, ki jo je v Novi Gorici pripravila Civilna iniciativa TBH, dejal zgodovinar Renato Podbersič, so bile žrtve različnih narodnosti, ne le Italijani, kot je splošno razširjeno prepričanje. "Velikokrat se poudarja vtis, da gre za žrtve italijanske narodnosti. Vendar to ne drži, ni šlo za etnično čiščenje. Med žrtvami najdemo različne narodnosti, vseh narodnosti so tudi storilci," je navedel.

Iz časa med drugo svetovno vojno med žrtvami po njegovih navedbah prevladujejo Slovenci, zlasti iz vasi v Vipavski dolini, ožje Goriške, Goriških brd, Posočja in tudi z Goriškega Krasa. V povojnem obdobju pa naj bi bili ubiti predvsem z območja Gorice in širše okolice, ki naj bi bili odpeljani na planoto in tam izginili.

"Od teh več kot 900 žrtev je bilo vsaj 30 odstotkov drugih narodnosti, ne Italijanov in Furlanov," je dejal Podbersič. Po njegovih raziskavah je bilo tako med ubitimi tudi več Slovencev in Hrvatov, pa tudi nekaj Nemcev.

"Če smo zgodovinsko pošteni, ne moremo govoriti o etničnem čiščenju, ampak je šlo za medsebojne obračune, za poravnavanje starih računov, tudi za neke vrste maščevanje fašistom, namišljenim fašistom, tistim, ki so jih osumili fašizma. Skratka, šlo je za kaotično stanje ob koncu vojne, ki je imelo jasen namen – znebiti se vseh dejanskih in potencialnih političnih sovražnikov režima, ki je nastopil ob koncu druge svetovne vojne," je pravi Podbersič.

Koliko je bilo dejansko žrtev, še ne vedo. Eden od predavateljev na konferenci, zgodovinar Mitja Ferenc, je dejal, da bo potrebna širša preiskava in izkop posmrtnih ostankov, da bi lahko vsaj okvirno določili število žrtev. Po nekaterih podatkih naj bi bili tam ostanki najmanj 900 ljudi, ubitih med drugo svetovno vojno in v prvih mesecih po vojni.