Gosta v studiu. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Gosta v studiu. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Vsak od nas ima svojo zgodbo, ki dokazuje, da je vloga učitelja več kot zgolj podajanje znanja.

Oddaja Ah, ta leta! raziskuje, kako pomembni so učitelji v življenju posameznika. Gostje oddaje – upokojena učiteljica matematike in fizike Mira Širaj, učitelj matematike in ravnatelj Nermin Bajramović, učiteljica angleščine Jožica Frigelj in profesor Igor Saksida – so vsak po svoje razkrili, kaj pomeni biti učitelj. V Slovenskem šolskem muzeju pa smo se vrnili v preteklost in se ozrli v zgodovino učiteljskega poklica.

Oddaja Ah ta leta! ob 17.20 na 1. programu TV Slovenija

Biti učitelj je poslanstvo

Mira Širaj je že v drugem razredu osnovne šole vedela, da želi postati učiteljica. "Moji učitelji so mi s svojim zgledom pokazali pot," pravi. Prepričana je, da je uspešen učitelj tisti, ki zna prisluhniti učencem: "Videti jih moraš, začutiti jih moraš, delati z njimi." Izziv je vsaka šolska ura zase, saj redko poteka točno tako, kot si načrtoval. Njena izkušnja ji je prinesla pomembno spoznanje, ki ga deli z mladimi učitelji: "Učiteljski poklic je poslanstvo. Strokovna podkovanost je nujna, a ključna je tudi sposobnost komunikacije – ne le z učenci, temveč tudi s sodelavci in starši."

Matematike ne potrebuješ nikjer – razen povsod

Nermin Bajramović, učitelj matematike in ravnatelj, je znan po inovativnih pristopih k poučevanju. "Najprej mora snov zanimati mene, da lahko navdušim otroke," pravi. Vse delo in priprave pa so poplačani takoj, ko stopi v razred in vidi, kako se v otroških očeh prižgejo iskre radovednosti. Pri svojem delu ocen ne postavlja na prvo mesto. "Zanima me predvsem otrokov napredek." Njegovo sporočilo učencem?"

Šolski muzej. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Šolski muzej. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Matematike ne potrebuješ nikjer – razen povsod."

Učenje potrpežljivosti in čakanja

Spoznali smo tudi učiteljico angleščine Jožico Frigelj iz Osnovne šole Ketteja in Murna, ki z letošnjim šolskim letom končuje dolgoletno kariero. "Na začetku si mlad in zagnan in misliš, da boš takoj spremenil svet. Zdaj, po vseh teh letih, sem morda izkušena in vem, da ga res spreminjam," priznava. Pri svojih učencih opaža, da so radovedni in iskrivi, vendar jim sodobno okolje zmanjšuje potrpežljivost. "V zadnjih desetletjih so otroci postali nemirni, ker je tudi okolje okoli njih hitrejše in bolj intenzivno," pravi.

Jožica Frigelj je v svoji dolgi karieri poučevala več kot 3000 otrok. Vsak izmed njih je pustil svoj pečat in se za vedno zapisal v njen spomin. Njeno zadnje leto poučevanja je posvečeno učenju veščin, kot so potrpežljivost, čakanje in sprejemanje dolgčasa, ki se ga vsi bojimo, a je neskončno pomemben del našega življenja in predvsem naše ustvarjalnosti.

Učitelji kot ključni stebri družbe

Igor Saksida, profesor na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani, vzgaja nove generacije učiteljev. Po njegovem mnenju je glavna naloga učitelja v tem, da zna prisluhniti mladim generacijam na vseh stopnjah, od vrtca do univerze, in jih nato voditi: "Pouka in druženja z mladimi ne sme spreminjati v poučevanje neke naporne tuje učenosti, ampak mora znati snov osmišljati."

Na vprašanje, zakaj učiteljski poklic izgublja privlačnost, odgovarja: "V družbi se izgublja avtoriteta znanja. Pred 30 leti je znanje še nekaj pomenilo, danes pa 'stric Google' ponuja vse odgovore." Saksida opozarja, da je šola predvsem prostor trdega dela, kjer se morajo učenci potruditi, da dosežejo rezultate. "Najslabša šola je prijazna šola, kjer otrokom za uspeh ni treba ničesar narediti," poudarja.

Igor Saksida. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Igor Saksida. Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Podpora staršev – ključ do uspešnega učenja

Saksida meni, da si mora avtoriteto v razredu vsak učitelj zgraditi sam, a pri tem potrebuje tudi podporo staršev: "Dober učitelj bo poskrbel, da tako 'polžki' kot 'zajčki' napredujejo v svojem tempu. Ključno pa je, da ga starši podprejo v njegovih pričakovanjih do otrok."

Oddaja Ah, ta leta! nas opominja, da so učitelji v življenju vsakega posameznika pomembni vodniki, ki z zgledom, znanjem in spodbudo pomagajo graditi prihodnje generacije.