Veliko smo v zaprtih prostorih, zunaj pa vdihavamo hladen zrak, kar je tudi eden izmed razlogov, da hitreje zbolimo. Vsaj manjše težave lahko omilite že z nekaj spremembami življenjskega sloga, medtem ko se pri resnejših in dolgotrajnejših bolezenskih znakih oglasite pri otorinolaringologu.
Dihajte skozi nos
"Grlo je organ, s katerim dihamo in govorimo. Če vas boli žrelo, je prizadeta zgornja prebavna pot, pri bolečem grlu pa zgornja dihalna pot, ki se križata. Zrak okrog nas bi moral biti primerno topel, vlažen in čist brez dražečih delcev," je v oddaji Svetovalni servis pojasnila prof. dr. Irena Hočevar Boltežar, dr. med. specialistka otorinolaringologinja. Priporoča dihanje skozi nos, saj se tako zrak segreje in očisti, različni delci pa ostanejo na sluzi, ki pokriva nosno sluznico. Pri dihanju skozi usta vdihnete mrzel in neočiščen zrak, ki suši, draži in hladi ter povzroča krčenje žil. Za notranje prostore lahko preventivno uporabite vlažilce zraka. Ko ste zunaj se toplo oblecite, saj podhladitev vpliva tudi na vaše grlo in žrelo.
Poskrbite za glas s pitjem dovolj tekočine in s primerno hrano
Hočevar Boltežarjeva opozarja, da se morate držati osnovnega pravila, kar pomeni, da nikoli ne greste prek vaših zmogljivosti. Sami morate presoditi, kje so vaše meje, saj nekateri lahko govorijo tri ure, drugi pa le eno. Poleg govora spada med obremenitve grla tudi kričanje, vpitje, petje, oponašanje živali, kašelj in smrčanje. "Ko prekoračite svoje zmogljivosti, lahko poškodujete organ, ki ga uporabljate, zato se obremenite do vaših zmogljivosti. Predvsem pa dovolj pijte. Za glas boste poskrbeli tudi z ustrezno prehrano, kar pomeni, da se izogibajte preveč mastni, sladki ali začinjeni hrani in imejte manjše obroke. Ravno tako pijte čim manj alkohola in kave, skratka, živite čim bolj zdravo."
Razlogi za bolečine v grlu in žrelu
Dihanje na usta pomeni stalno draženje grla in žrela, zato v tem primeru zdravila ne pomagajo. Vzroki za boleče grlo so lahko tudi alergija, dražilci v zraku, gastroezofagealni refluks, ko na primer pogoltnete slino in vas peče. Posamezniki so pa tudi nagnjeni k bolečinam v grlu, je povedala Hočevar Boltežarjeva. Izogibajte se okoliščinam in dejavnikom, ki na različne načine dražijo sluznico. Pomagate si lahko z različnimi pršili in tabletami, ki jih kupite v lekarni, ter poskrbite, da vas ne zebe. Nekateri tožijo, da imajo težave s suhim grlom, do česar pride, če žleze slinavke ne izločajo dovolj sline. To je lahko povezano z jemanjem določenih zdravil, starostjo in Sjögrenovim sindromom (vnetna revmatska bolezen). Suho grlo imate lahko tudi v stresnih situacijah, ko ste nervozni.
V Svetovalnem servisu so govorili tudi o spremembi glasu po operaciji, zmanjšani zmogljivosti glasu, kar je povezano s staranjem, in o hormonskih spremembah, ki doletijo ženske v meni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje