V Sloveniji deluje več kot 100 klekljarskih društev, sekcij in skupin. Najbolj znani klekljarski kraji so seveda Žiri, Idrija, Železniki in Gorenja vas, presenetljivo pa med najštevilnejša sodi tudi Društvo klekljaric Koroške. Letos praznujejo deset let obstoja in v tem času so veščino klekljanja tako razširili, da so postali eden vodilnih centrov klekljanja na Slovenskem. Ob jubileju so pripravili tudi razstavo. Delo zahteva veliko časa, zato klekljajo predvsem ženske v pokoju.
"To je bila moja velika želja, ampak dokler sem hodila v službo, to pač ni bilo mogoče," pravi Milena Brezovnik.
Klekljanje na seznamu žive kulturne dediščine
"Tako, da je zelo množično in nas primerjajo z Železniki izpred sto let približno, ker takrat je bil tam tak bum, zdaj je pa na Koroškem tak bum," se velikega števila mojstric veseli predsednica Društva klekljaric Koroške Mira Časar, s šolskimi krožki pa znanje prenašajo tudi na mlade. Posebej ponosne so, ker je klekljanje slovenske čipke od februarja letos vpisano tudi v nacionalni register žive kulturne dediščine.
Ob deseti obletnici društva so pripravile bogat pregled svojih izdelkov.
Več pa v spodnjem prispevku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje