
Ekipa strokovnjakov s Cambridgea je namreč z Nasinim teleskopom James Webb v ozračju omenjenega planeta odkrila sledi molekul, ki jih na Zemlji proizvajajo preprosti organizmi. Strokovnjaki so dejali, da je to do zdaj "najtrdnejši dokaz" o obstoju življenja tudi na drugih planetih, a opozorili, da morajo za potrditev teh spoznanj opraviti še dodatne raziskave, poroča BBC.
Točka preloma?
Vodja raziskav Nikku Madhusudhan je dejal, da upa, da se bodo kmalu dokopali do trdnejših dokazov za svoje trditve. "A to je do zdaj največji namig, da zunaj našega sončnega sistema obstaja življenje. Realno bi lahko te dokaze potrdili v letu ali dveh." Dodal je: "Morda bomo čez desetletja spoznali, da je bil to trenutek, ko smo potrdili, da v vesolju nismo sami. To bi bila lahko točka preloma, ki bi dala odgovor na vprašanje o življenju tam zunaj."

Planet K2-18b je dvainpolkrat večji od Zemlje, od našega planeta pa je oddaljen 1120 trilijonov kilometrov. Leži v ozvezdju leva. Okoli svoje zvezde kroži v območju, kjer ni ne prevroče ne prehladno za to, da bi bila na njem prisotna voda, ki je najpomembnejši gradnik življenja.
Znanstveniki so že leta 2019 z vesoljskim teleskopom Hubble v njegovem ozračju zaznali vodno paro in takrat ta planet razglasili "za življenje najprimernejši planet" zunaj našega sončnega sistema.
Dve spojini, ki sta na Zemlji povezani z življenjem
Teleskop James Webb je še zmogljivejši. Z njim so tako nedavno analizirali kemično sestavo omenjenega planeta na podlagi svetlobe, ki jo oddaja malo rdeče sonce, okoli katerega kroži. Strokovnjaki so ugotovili, da ozračje vsebuje kemične sledi vsaj ene izmed dveh spojin, ki sta, vsaj na Zemlji, povezani z življenjem. Gre za dimetil sulfid in dimetil disulfid. Ti dve spojini na našem planetu proizvajajo morski fitoplankton in bakterije, dodaja BBC.
Madhusudhan je dejal, da ga je presenetila količna plina, ki so ga zaznali v ozračju med opazovanjem. "Količina plina v atmosferi je bila tisočkrat večja od tiste, ki jo imamo na Zemlji. Če lahko potegnemo vzporednice z razmerami na našem planetu, potem lahko sklepamo, da planet K2-18k prekipeva od življenja," je pojasnil in šel še korak naprej: "Če bomo potrdili življenje na tem planetu, bomo lahko sklepali, da obstaja življenje tudi drugod v galaksiji."

Neodvisna raziskovalka Catherine Heymans je sicer opozorila, da tudi če bi potrdili obstoj omenjenih plinov v ozračju, bi še vedno morali ugotoviti, kaj je njihov izvor. "Na Zemlji ga proizvajajo mikroorganizmi v oceanih, ne vemo pa, ali je to izvor tega plina tudi na drugih planetih. V vesolju se namreč dogaja množica zanimivih stvari, ne poznamo niti geološke aktivnosti tega planeta, ki bi prav tako lahko proizvajala omenjene molekule," je dejala.
Nicolas Wogan iz Nasinega raziskovalnega središča pa se bolj nagiba k domnevi, da je planet K2-18b plinski velikan brez trdnih tal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje