Neža Klančar je po Sari Isaković druga slovenska plavalka, ki bo plavala v finalu olimpijskih iger. Foto: www.alesfevzer.com

Klančar je plavala v prvi skupini polfinala. S časom 24,40 je močno izboljšala svoj osebni in državni rekord, ki ga je dosegla dopoldne v predtekmovanju (24,64), to pa je bilo dovolj za delitev četrtega mesta v skupini s Kitajko Čingfeng Vu. Pred njima so končale Poljakinja Katarzyna Wasick (24,23), Kitajka Jufej Džang (24,24) in Avstralka Shayna Jack (24,29).

Finalistke v disciplini 50 m prosto, med njimi je tudi Neža Klančar. Foto: TV SLO, zajem zaslona

V drugi skupini so bile nato hitrejše le tri. Poleg Švedinje Sarah Sjöström, ki je s časom 23,66 postavila nov olimpijski rekord, še Američanka Gretchen Walsh (24,17) in Avstralka Meg Harris s 24,33.

Klančar je tako skupno dosegla sedmi izid, kar je pomenilo uvrstitev v finale. Gre šele za drugo slovensko uvrstitev slovenskih plavalk v veliki olimpijski finale. Pred njo je to leta 2008 v Pekingu uspelo le na koncu srebrni Sari Isaković.

Pogovor z Nežo Klančar po uvrstitvi v finale na 50 m prosto

"Res so bile solze sreče, še zdaj so malo, kar ne morem verjeti. To je tako dobro, da sem druga Slovenka v finalu plavanja. Jutri bo to samo nagrada, to je potrditev trdega dela in odlične priprave, tako da nimam sploh kaj reči. Težje je bilo čakanje kot tistih 24 sekund v bazenu, tam je minilo, kot da bi tlesknil, to je 50-metrska razdalja, kjer se vse lahko zgodi. Najbolj zgoščena disciplina, tako da sem res ponosna sama nase," je v prvi izjavi po uvrstitvi v finale povedala Klančar.

"Do dopoldneva nisem verjel v finale. Ko pa so bile zjutraj vse skupaj, sem vedel, da je dosegljiv. Seveda me je skrbelo v polfinalu, ko sta imeli isti čas s Kitajko. A kot si je Neža želela, so bile stotinke danes na njeni strani. Jutri bo vse na novo, verjamem, da lahko glede na videno rekord popravi še enkrat," je bil prvi odziv njenega trenerja Tomaža Torkarja.

V paradni disciplini 100 m prosto je Neža Klančar v torek zasedla 14. mesto.

Solze sreče Neže Klančar po uspehu kariere
Nastop Neže Klančar v polfinalu na 50 m prosto
Katie Ledecky piše zgodovino. Foto: Reuters

Skok Ledecky na tretje mesto najboljših olimpijcev vseh časov
Američanka Katie Ledecky se je z zmago na 800 metrov prosto vpisala v olimpijsko zgodovino, saj je z deveto zlato olimpijsko medaljo skočila na tretje mesto najboljših olimpijcev vseh časov.

Z razmerjem medalj 9-4-1 je zdaj na tretjem mestu večne lestvice po številu medalj na OI; pred njo sta le še ameriški plavalec Michael Phelps s skupno 28 medaljami (23-3-2) in nekdanja sovjetska telovadka Larisa Latinina z 18 (9-5-4).

Ledecky je danes za drugo zlato po 1500 m prosto in skupno četrto na igrah v Parizu (še srebro na 4 x 200 m prosto in bron na 400 m prosto) slavila z 8:11,04, srebrna je bila Avstralka Ariarne Titmus z 8:12,29, bronasta pa Američanka Paige Madden z 8:13,00.

800 m prosto, finale (Ž)
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Katie LedeckyZdružene države Amerike8:11,04
2Ariarne TitmusAvstralija8:12,29
3Paige MaddenZdružene države Amerike8:13,00

Padel tudi svetovni rekord
Ameriška mešana plavalna štafeta v postavi Ryan Murphy, Nic Fink, Gretchen Walsh in Torri Huske je na olimpijskih igrah v Parizu dosegla nov svetovni rekord v štafetni preizkušnji 4 x 100 metrov mešano. Nov rekordni čas je 3:37,43.

S tem so Američani na finalu te preizkušnje v Parizu premagali Kitajce, ki so sicer s časom 3:37,55 tudi presegli staro rekordno znamko Velike Britanije s prejšnjih iger v Tokiu pred tremi leti (3:37,58).

Bron so si v Parizu danes priplavali Avstralci s 3:38,76.

4 x 100 m mešana štafeta
1ZDAZdružene države Amerike3:37,43
2KitajskaKitajska3:37,55
3AvstralijaAvstralija3:38,76
Ryan Murphy, Nic Fink, Gretchen Walsh in Torri Huske so dosegli nov svetovni rekord na 4 x 100 m mešano. Foto: Reuters

Madžar pred Kanadčanoma
Madžar Kristof Milak je olimpijski prvak na 100 metrov delfin. Milak, ki je v Parizu na 200-metrski razdalji v tej disciplini osvojil srebrno medaljo za domačim junakom Leonom Marchandem, je tokrat slavil po slabšem začetku, saj je bil na obratu šele četrti. A je nato pospešil in na koncu slavil s časom 49,90. Za njim sta se zvrstila kanadska plavalca Josh Liendo in Ilya Kharun.

100 m delfin, finale (M)
1Kristof MilakMadžarska49,90
2Josh LiendoKanada49,99
3Ilya KharunKanada50,45
Za Summer McIntosh je današnja zlata medalja že tretja na igrah v Parizu. Slavila je že na 400 metrov mešano in 200 metrov delfin, dodala pa je še srebro na 400 metrov prosto. Foto: Reuters

Kanadčanka Summer McIntosh je olimpijska plavalna prvakinja na 200 metrov mešano. V finalu je plavala 2:06,56, kar je nov olimpijski rekord. Srebrno medaljo je osvojila Američanka Kate Douglass (2:06,92), bron pa Avstralka Kaylee McKeown (2:08,08).

Na cilju je bila sicer tretja Američanka Alex Walsh, ki pa so jo zaradi napačnega obrata po koncu finala diskvalificirali.