Mladi potrebujejo nove izzive in izkušnje si nabirajo tudi s potovanji, saj potovanja odpirajo vrata v svet.. Na potovanjih spoznavajo nove ljudi, raziskujejo destinacije in se družijo. Kakšne so potovalne navade mladih? Sodelavka Zavoda mladinske mreže MaMa, Alenka Drobnjak:
»Mladi so, kar se tiče potovanj, veliko bolj fleksibilni in spontani. Posebej tisti, ki še študirajo. Ti se pogosteje odločijo za spontane in krajše izlete v tujino brez večjega predhodnega načrtovanja. Večino potovanj opravijo v lastni režiji, ne s potovalnimi agencijami, saj vse potrebne informacije dobijo preko spleta. Ta jim omogoča organizacijo celotnega potovanja, rezervacijo vseh kart in hotelov. Pogosto je prav splet tudi navdih pri izbiri destinacije, preko influenserjev, blogov, ki jih spremljajo, tudi prijateljev, ki objavljajo fotografije na instagramu. Raziskava Mladine pred dvema letoma pokazala, da so mladi v letu 2019 pogosto potovali.. 40% jih je v tujino potovalo do dvakrat letno, 23% pa kar od tri do petkrat. Gre za izlete, v katere ni vključeno poletno dopustovanje na Hrvaškem.«
Alenka Drobnjak pravi, da so destinacije, kamor potujejo mladi, pogojene predvsem s ceno ugodnih letalskih kart. »Še posebej, če gre za spontane izlete, saj je bolj kot sama destinacija pomembna izkušnja s potovanja in spoznavanje različnih kultur. Od oddaljenih krajev je priljubljena vzhodna Azija, ker je nekoliko cenejša in tako študentom bolj dostopna. V zadnjih letih sta popularni tudi Grčija in Italija, sploh poleti. Privabijo pa seveda tudi različni glasbeni festivali po Evropi, še posebej Sziget na Madžarskem in InMusic na Hrvaškem. Obisk koncerta lahko združimo tudi s turističnimi obiski mesta.«
Mladi so vedno bolj ozaveščeni tudi glede izbire načina potovanja t.i. trajnostnih potovanj.
»Za bližnje destinacije, kot so sosednje države, se odločajo za potovanje z vlakom oz. avtobusom, če gredo s prijatelji, je prevoz avto. Za »road trip« se odločijo, če gredo v Španijo ali na Portugalsko. Tudi letalske karte niso več tako ugodne, kot so bile, veliko negotovosti je tudi zaradi covida 19. Med mlajšimi je še posebej popularen Interrail, na prve izlete se po navadi odpravijo z vlaki.«
Mladi na potovanju za nastanitev najraje izberejo hostel, saj je to najbolj cenovno dostopna možnost in lahko tam spoznavajo nove ljudi ter se ob večerih družijo. Če potujejo v večjih skupinah izberejo tudi Air B'B, šotorjenje pa je vezano na road trip ali na hrvaško obalo. »Zelo redko pa v hotelih, saj so ti mladim cenovno nedostopni. Pred koronavirusom je bil popularen tudi »kavč surfing«, dodaja Alenka Drobnjak.
In če pride na potovanjih do kakšnih zapletov, mladi vedo, kam oz. na koga se lahko obrnejo?
»Ne vem, če mladi poznajo vse te pravice, ki jih ponuja EU.. npr. nadomestnih letov in zagotavljanja prenočitve, če je let odpovedan. Verjamem pa, da se do teh informacij lahko pride tudi na spletu.«
Mladi na potovanjih dokumentirajo svoje poti, fotografije pa ponavadi objavljajo na Instagramu. »Instagram je še vedno najbolj popularen za fotografije s potovanj, na facebooku večinoma objavljajo samo še starejši«, pravi Alenka Drobnjak, ki bi, če bi počitnikovala v Sloveniji, izbrala gore.. recimo Bovec, tudi Bohinj in Bled, pa tudi slovensko obalo.
Nataša Godec, Radio Slovenia International; projekt Euranet Plus - Boljše razumevanje Evrope