Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
1670 epizod
1670 epizod
Dopoldan in pol je magazinsko zasnovana oddaja, ki jo pripravljamo skupaj s sodelavci v uredništvu razvedrilnih oddaj. Oddaja vsebuje raznolike vsebine, ki zajemajo tako svetovalne rubrike, športne reportaže, glasbena glasovanja, kulinarične kotičke, nagradne igre, kulturne napovednike in oglašanja v živo.
Pred kratkim je izšel nov veslaški vodnik »Soča – od izvira do morja«. Napisal ga je kajakaš, ribič in biolog Rok Rozman, sicer gonilna sila Inštituta za promocijo in varovanje vodnih ekosistemov Leeway Collective ter gibanja Balkan River Defence. Fotografije za več kot 200 strani dolg vodnik je prispeval Rožle Bregar. Na popotovanju od izvira do morja jih je nastalo več kot 16.000, v knjigo so jih uvrstili kakšnih 200. Sočo so na 138 kilometrih razdelili v eno pohodniško in štirinajst veslaških etap. Z avtorjem Rokom Rozmanom se je Mariša Bizjak pogovarjala o vodniku, doživljanju veslanja po celotni Soči, kobariškem odloku o plovbi, Kataraktu, jezovih – tistih, ki stojijo, in tistih, ki so bili načrtovani v zgornjem delu Soče, pa so jih »junaki Soče« preprečili … o tem namreč nastaja tudi istoimenski film, ki naj bi ga dokončali prihodnje poletje.
Deset let je minilo od smrti Pavleta Merkúja, skladatelja, etnomuzikologa, jezikoslovca, pa tudi dolgoletnega sodelavca Radia Trst A. Predvsem njegove skladbe, še posebej priredbe ljudskih pesmi, so postale stalnice železnih repertoarjev zborovskih koncertov v Sloveniji, Italiji in tudi drugod po svetu. Minuli petek so se mu v okviru cikla Simfonic Voices poklonili mladi pevke in pevci v Protokolarno prireditveni dvorani sv. Frančiška Asiškega v Kopru. S premišljeno izbiro Merkujevih skladb so koncert ustvarili: Mešani mladinski pevski zbor Gimnazije Koper z dirigentko Melani Popit, Akademski pevski zbor Univerze na Primorskem z dirigentkama Majo Cilenšek in Barbaro Barač, Dekliški pevski zbor Glasbene šole Koper z dirigentko Majo Cilenšek in Mešani pevski zbor Obala Koper z dirigentom Andrejem Makorjem. Koncert je z besedo prepletla Rossana Paliaga. Zamisel za ta lep spominski večer pa se je prebudila v skladatelju in dirigentu, Ambrožu Čopiju.
Skupina Plateau leto 2025 začenja s polno paro. 1. januarja so »Platojevci« objavili svoj drugi singel, skladbo, ki raziskuje minevanje mladosti in soočanje s spremembami, ki jih prinaša čas. Pesem s svojo iskrenostjo in melodiko nagovarja krog poslušalcev, ki iščejo globlje sporočilo v glasbi. Skladbo je predstavil Andrej Kaferle, ki je priložnost izkoristil tudi za napoved aprilskega koncerta in izdajo novega albuma.
Ali ste vedeli, da so morski prašički že več kot 2000 let del človeške zgodovine? V starodavni Južni Ameriki so jih cenili ne le kot hišne ljubljenčke, ampak tudi kot simbol sreče. Tudi njihovo ime je zelo nenavadno, saj ne izvirajo iz morja niti niso prašički. Tako so jih poimenovali zaradi njihove prisrčne 'cvileče' komunikacije, ki morda spominja na pujse, ki so jih mornarji nekoč prevažali na ladjah kot del prehranskih zalog. Zaradi svoje družabnosti in nežnosti ter ljubkih pogovorov, ki jih uporabljajo za komunikacijo, so prirasli k srcu tudi Jerneju Mikužu iz naselja Žagolič blizu Cola. Jernej je pri nas eden redkih vzrediteljev teh ljubkih živalic. Prisluhnite, če želite izvedeti več o čudovitem svetu morskih prašičkov. Verjemite, s svojim prepoznavnim cviljenjem, sploh ko se bliža čas hranjenja, bodo hitro pritegnili vašo pozornost.
Območna enota Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Novi Gorici je z novim letom dobila novega predstojnika. Doktorja Marka Vudraga, ki se je upokojil, je na predstojniškem mestu novogoriškega NIJZ-ja nasledil dr. Mario Fafangel, epidemiolog, ki je bil med najhujšo epidemijo koronavirusa vodja posvetovalne skupine za njegovo obvladovanje. Covid je zdaj stabilen, zadnja dva tedna pa prevladuje in je v porastu virus gripe, zato stroka med ostalimi ukrepi priporoča tudi cepljenje. O tem in o temah, ki se nanašajo na zagotavljanje javnega in zdravja vsakega posameznika, pa je epidemiolog Mario Fafangel več povedal v pogovoru z novinarjem Valterjem Pregljem.
V naslednjih minutah bomo spoznali Metko Sušec Praček. Razlog za povabilo na klepet je njena knjiga z naslovom Ni me več strah. Avtorica Sušec Praček je osnovno in srednjo izobrazbo pridobila v Murski Soboti. Nato je izbrala študij prava v Ljubljani, kjer je spoznala bodočega moža in se z njim preselila v Koper. Kot pravnica je bila zaposlena v Luki Koper. Na preskok iz aktivnega obdobja v pokoj se je dobro pripravila: da dnevi ne bi bili namenjeni le zabavi in brezdelju, je poiskala aktivnost, s katero bi lahko izrazila svojo ustvarjalnost. Prepričal jo je tečaj kreativnega pisanja. Lani je pri založbi Hirondelle izdala knjižni prvenec, ki opisuje pravnico Saro na uspešni življenjski poti. Kot je povzela avtorica spremnega zapisa, Mateja Polona Wallas: »Bralec pred seboj ugleda današnjo Saro, pred katero so izzivi vdovstva ter zaključevanja aktivnega dela svojega življenja, ter Saro, ki spremlja svojega moža skozi zdravljenje bolezni.« V pogovoru bo avtorica prebrala tudi svoj najljubši odstavek iz knjige. Zakaj je klepet sklenila z zahvalami Jasni Čebron in Nevi Zajc? Prisluhnite!
Še vse do decembra je v Tolminskem muzeju na ogled nova razstava “Na dvorišču železnodobnih prednikov”, na kateri so predstavljene najdbe z arheološkega najdišča Berjač pri Podbeli v Breginjskem kotu. Te pričajo o posebnem mestu, kjer so pred več kot dvema tisočletjema pokopavali posameznike s pomembnim družbenim statusom. Z avtorjem razstave Mihom Mlinarjem se je pogovarjala Mariša Bizjak.
'Padava' je pesem, s katero Lara raziskuje kompleksnost čustvenih odnosov in izraža dinamiko medsebojnega 'padanja en v drugega'. Predstavila jo je kot Pesem in pol in obenem napovedala svoj skorajšnji koncert v Kinu Šiška.
Minuli konec tedna se je poslovil velikan primorske in slovenske narodno zabavne glasbe Ottavio Brajko. Star je bil 82 let. Ustvaril je premnoge vesele melodije, s svojim ansamblom je zabaval množice doma in po svetu ter pustil skrinjo glasbenih zakladov, iz katere so črpali in še vedno črpajo mnogi, ki so prišli za njim.
V Ajdovščini deluje kitarska skupina Akordi. Da starost ni ovira za uživanje v življenju, dokazuje 14 upokojencev, članov skupine, ki bo 11. rojstni dan praznovala 14. januarja. Njihov glasbeni repertoar obsega 40 glasbenih priredb. Nastopajo predvsem v domačem okolju, najbolj pa so ponosni na lanskoletni koncert v Beneški laguni. Enkrat na teden se dobijo na vajah v Ajdovščini. Na prvi letošnji vaji jih je obiskala Mateja Grebenjak. Izpolnili so ji tudi glasbeno željo.
10. januarja smo v studiu gostili glasbenega urednika Armanda Šturmana, ki nam je predstavil življenjsko in glasbeno pot Roda Stewarta ob njegovi 80-letnici. V pogovoru smo osvetlili ključne mejnike njegove kariere, slišali smo tudi nekaj zanimivih dejstev, ki jih mnogi morda še niso poznali. Armando Šturman je izpostavil Stewartov prepoznavni glas, vpliv na glasbeno industrijo in zanimive življenjske anekdote, ki so zaznamovale njegovo osebnost in delo.Z navdihujočo zgodbo smo obeležili jubilej tega glasbenega velikana. Z glasbenim urednikom Radia Koper se je pogovarjala Nataša Benčič.
Osrednja knjižnica Srečka Vilharja v Kopru hrani ostalino nekdanjih tukajšnjih samostanov. V oči pade rokopisno gradivo, ki je pisano v črni kvadratni notaciji, tako kot so bili zapisani liturgični spevi gregorijanskega korala v srednjem veku. To je notni zapis, ki se precej razlikuje od današnjega, trajanje označujejo note longa in brevis in ne četrtinke, osminke in druge note sodobnih notnih zapisov. Pa vendar, če malo pobliže pogledamo ta rokopis, vidimo, da zapis ni na štirih črtah, ko je bil srednjeveški koral, temveč na petih črtah notnega črtovja, kot jih ima sodobna notacija. Torej gre za nekaj posebnega. Nedavne muzikološke raziskave v sklopu ARIS projekta »Stare tradicije v novih oblačilih« in raziskovalnega programa na Muzikološkem inštitutu ZRC SAZU v Ljubljani so odkrile bogato glasbeno dediščino Kopra, ki med drugim priča o posebnih praksah izvajanja koralnega petja v frančiškanskih samostanih v Kopru in v Piranu. Credo Justinopolitano je na primer čitljivo, z rdečo barvo zapisan čelni naslov arhivskega dokumenta, notnega rokopisa, ki se skupaj z drugim gradivom iz nekdanje samostanske knjižnice zdaj nahaja v Osrednji knjižnici Srečka Vilharja v Kopru. Avgusta lani, ga je javnosti pokazala muzikologinja, znanstvena sodelavka in predstojnica Muzikološkega inštituta ZRC SAZU, doc. dr. Katarina Šter, ki je privedla do lepih novih spoznanj in še več, do tega, da je po več kot tristo letih ta glasba ponovno zazvenela.
V tolminski knjižnici je še do 11. januarja na ogled razstava z naslovom Iz fotografske zakladnice Alojza Pavšiča. Predstavljena so dela, ki jih je Pavšič posnel v času poklicnega delovanja na Mostu na Soči med letoma 1933 in 1957. Po tem obdobju se je preselil v Solkan, kjer imajo njegovi potomci še danes fotografski studio. Fotografije za razstavo je zbrala grafična oblikovalka Ana Hawlina iz Zavoda Ad Pontem z Mosta na Soči. Z njo se je pogovarjala Mariša Bizjak.
Galerija Salsaverde je majhna, a izredno prikupna galerija v starem mestnem jedru Izole, nedaleč od ulice, v kateri najdemo izolsko legendo - Mefa. Ponaša se s pogledom na morje, od katerega je oddaljena zgolj 30 metrov, zadnjih nekaj let pa tudi z zelo raznolikim programom, ki presega likovne okvire. V njej prirejajo tudi koncerte, literarne večere, predavanja, delavnice, festivale, likovne kolonije, filmske večere in potopise. Program oblikujeta mož in žena, glasbenik in likovnik Miha Erič ter menedžerka v kulturi Natalija Šepul Erič.
Primorski reper Smaal Tokk je v predbožičnem času izdal novo samostojno skladbo 'Od zdej naprej bo wse drugači', ki je postala Pesem in pol.
Martin Čendak in Jakob Markežič prihajata iz Sv. Antona in se poznata vse življenje. Obiskovala sta isti vrtec, osnovno šolo in sanjala o dirkanju, o rally-ju in o tem, da si bosta enkrat sanje uresničila. Zdaj jih uresničujeta že nekaj časa. Uspešna sta doma in v tujini. Želje so, volja tudi, tako da po uspešni sezoni zreta še dlje. Minulo leto je bilo posebno še v tem, da sta z roko v roki sodelovala rally in fotografija. Z Borutom Kavrečičem so s skupno energijo tudi ponosni avtorji največjega fotografskega dela na to temo v zgodovini Slovenije.
"Kruh potrebuje svoj čas priprave" je v svoji pekarni v Padni, kjer ne diši le po toplem kruhu, temveč tudi piškotih, grisinih in pincah, povedal Martin Hreščak. S kruhom, ki nastaja v ranih jutranjih urah, potuje tudi v okoliške kraje istrskega podeželja. Med dostavo kruha smo ga tako sprva srečali v Novi vasi.
Studio Hendrix Radia Koper je obiskal član zasedbe Joker Out, Bojan Cvjetićanin, 25-letni glasbenik, tekstopisec, ljubiteljski igralec in diplomirani sociolog. V pogovoru je spregovoril o glasbi, o osvajalnem pohodu po Evropi, o življenju na in pod odrom, o vlogi generacije, ki ji pripada, ter o njenih izzivih in strahovih.
Blues soul rock zasedba Masharik je pomladi (končlno) predstavila dolgo pričakovan prvenec Otroci cvetja. Maša Bogataj (kitara, vokal), Bojan Marinko (bobni) in Luka Zemljič (klaviature, spremljevalni vokal), to so Masharik. Otroci cvetja smo vsi mi, ki smo po duši lepi in mladi in širimo vrednote, ki so v tem hitrem svetu malce pozabljene, pravi Maša. Ki je bila prvega mesta na lestvici najbolj predvajanih na Radu Koper res zelo vesela.
Aniko Horvat, zmagovalko številnih slovenskih glasbenih festivalov in ambasadorko naše Obale, je v svet petja ter glasbe kot devetletno deklico vpeljal pokojni oče, sicer glasbenik Feri Horvat. Prav njemu je posvetila pesem Zvezda, med snemanjem videa v domačem Portorožu in Piranu pa se je Anika vrnila tudi na mesto prvega nastopa, kjer je kot osnovnošolka sredi 80. letih zapela na stopnicah nove osnovne šole v Portorožu. In kaj je povedala, ko je izvedela, da je (spet) med najbolj predvajanimi na Radiu Koper?
Neveljaven email naslov