Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Dopoldan in pol

1711 epizod

Dopoldan in pol

1711 epizod


Dopoldan in pol je magazinsko zasnovana oddaja, ki jo pripravljamo skupaj s sodelavci v uredništvu razvedrilnih oddaj. Oddaja vsebuje raznolike vsebine, ki zajemajo tako svetovalne rubrike, športne reportaže, glasbena glasovanja, kulinarične kotičke, nagradne igre, kulturne napovednike in oglašanja v živo.

19.02.2025

Slovenci so na zgodovinski tramvaj še posebej navezani

Prvega februarja se je po več kot osmih letih na progo vrnil openski tramvaj. Razveselili so se ga številni domačini, pa tudi obiskovalci, saj je vožnja s tramvajem bila dolga leta ena izmed osrednjih turističnih zanimivosti Trsta. Slovenci so nanj še posebej navezani: svoj čas so namreč predstavljali več kot polovico zaposlenih na in ob progi, mnogi pa so se z njim redno vozili v mesto na delo ali po nakupih.


20.02.2025

Ari iz bolečine v glasbo: " NE VRAČAJ SE je moja zgodba"

Arijana Lucas – Ari, ki s svojim razkošnim glasbenim talentom postaja vse bolj prepoznavno ime na sceni, predstavlja skladbo, ki je nastala v enem, kot sama pravi, najtemnejšem obdobju njenega življenja.


21.02.2025

Naj živi in mi z njim - dr. Marko Stabej ob mednarodnem dnevu maternega jezika

21. februar je mednarodni dan maternega jezika. Tako so ga poimenovali Združeni narodi kot praznik raznolikosti in pestrosti jezikov v svetu in v spomin na ubite študente, ki so na ta dan leta 1952 v Bangladešu protestno zahtevali uradno rabo njihovega maternega jezika, benegalšćine. Jezikoslovci niso enotni o tem koliko jezikov govorimo na svetu, nekje med 4 in 10 tisoč se giblje ta številka. Nekateri jeziki so materinščina za 50 in več milijonov ljudi, nekateri, kot slovenščina pa precej manj ljudem.V Sloveniji pa imamo tudi druge materne jezike – italijanščino, madžarščino in mnoge druge. Materni jezik je prvi jezik, ki se ga človek nauči v svojem življenju. In danes se je na radijski obisk iz Ljubljane v Koper pripeljal dr. Marko Stabej, redni profesor za slovenski jezik na Oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in predstojnik Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik. Še veliko drugih delovnih izkušenj ima – predavateljskih v tujini in doma, raziskovalnih, medijskih in glasbenih, saj gre zadnjih 44 let vsak petek zvečer na vajo s skupino Melanholiki, v kateri poje,igra klaviature in zanje piše pesmi. "Naj živi in mi z njim !", je odgovoril Nataši Benčič na vprašanje, kako bi podčrtal ta mednaordni dan maternega jezika.


20.02.2025

Vozi me čezmejni vlak

V Novi Gorici si je marsikdo že ogledal prenovljeno železniško postajo. Ta je zaživela leta 1906, ko je bila zgrajena Bohinjska železnica Trst-Sežana-Gorica-Jesenice, in je po drugi svetovni vojni ostala na slovenski strani meje. Po dolgih letih pa je med Gorico in Novo Gorico znova zaživela direktna vlakovna povezava. Na relaciji Benetke- Gorica- Nova Gorica in nazaj bo vlak vozil ob sobotah, nedeljah in praznikih dvakrat dnevno. Prvič je vlak v Novo Gorico pripeljal prav na dan slavnostnega odprtja Evropske prestolnice kulture. In na njem je bila tudi Eva Furlan.


20.02.2025

"Če si slikar, še ni nujno, da znaš svojo sliko tudi dobro prodati!"

Poni. Lahko gre za konja ali - če ga zapišemo z ipsilonom - legendarno kolo. Obstaja pa tudi Poni, model podjetniškega usposabljanja, v katerega se lahko vključijo osebe s poslovno idejo, ne glede na starost, spol ali raven izobrazbe. Pogoj je, da imajo kandidati prijavljeno bivališče v regiji, v kateri se prijavijo v program, in da lahko pred začetkom podpišejo pogodbo o zaposlitvi za določen čas štirih mesecev. Obiskali smo skupino, ki trenutno obiskuje ta program pod okriljem Regionalnega razvojnega centra Koper, kjer je na voljo že nov razpis, prijave pa zbirajo do 7. marca 2025.


18.02.2025

Animatorka Veronika Hozjan: Ko slike oživijo

Veronika Hozjan iz Tolmina je 30-letna slikarka, ki je magistrirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Ukvarja se s filmsko animacijo in kot samozaposlena v kulturi sodeluje s studii po vsem svetu. Trenutno pod okriljem zavoda Dagiba dokončuje svoj prvenec Plavutarji. Kako nastane animirani film, je pokazala Mariši Bizjak.


18.02.2025

Fabrizio Polojaz: Kava bo vedno dobra, cene pa bolj grenke

Obiskal nas je slovenski podjetnik in soustanovitelj pražarne Primo Aroma Fabrizio Polojaz, tržaški trgovec s kavo in podpredsednik tržaškega stanovskega združenja za kavo. Na tovrstnem trgu vladajo izjemne razmere. Cena kave arabike je v zadnjem mesecu poskočila in dosegla zgodovinski maksimum. Burnemu dogajanju na mednarodnih trgih botrujejo predvsem vremenski vplivi, geopolitične razmere in borzne špekulacije. Kavna industrija se sooča z izzivi pri zagotavljanju surovin in stabilizaciji stroškov, kar bo imelo širše posledice za celoten trg in potrošnike.


15.02.2025

Nace Breitenberger, sinonim TOM telefona že več kot 30 let

Tom telefon deluje pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije kot nacionalna mreža in zdaj iščejo nove prostovoljce za to izjemno, anonimno telefonsko linijo, ki pomaga otrokom in mladostnikom v stiski že 35 let. Najlažje razumemo za kakšno prostovoljno delo gre, če se pogovorimo z nekom, ki ga opravlja že dolga leta. Nace Breitenberger je dolgoletni pedagog, prostovoljec, sodelavec na TOM telefonu v Idriji, že več kot 50 let tudi mentor mladim planincem, za kar mu je Planinska zveza Slovenija leta 2018 podelila najvišje nacionalno priznanje za delo z mladimi, prejel je tudi že državno priznanje za prostovoljno delo. Kot prostovoljec Tom telefona zdaj dela že več kot 30 let in rad nam je predstavil svoje delo in pomen prostovoljstva. Na klepet ga je povabila Nataša Benčič. TOM TELEFON je dosegljiv vsak dan od 12 do 20 ŠTEVILKA : 116 111


17.02.2025

Luigi po enem letu z novo pesmijo

Lean Kozlar Luigi je pevec, avtor in multiinštrumentalist iz Kopra. Njegova glasbena pot se je začela v osnovni šoli, kjer je obiskoval glasbeno šolo kot trobentač, kasneje pa se je učil tudi kitaro pri profesorju Robertu Vatovcu. V srednji šoli je bil pevec in kitarist v dijaškem bendu, ki je nastopal na različnih prireditvah. Sodeloval je v več glasbenih skupinah, med drugim v duetu Q2, skupini Gedore ter spremljevalni zasedbi Rudija Bučarja na Emi 2015. Leta 2017 je izdal svoj prvenec "Kralj noči", dve leti kasneje pa album "Barve". Lean po slabem letu predstavlja novo pesem 'Rad Bi', ki se osredotoča na čustva ljubezni in želje po povezanosti. Preverili smo, kaj nam s to skladbo sporoča.


17.02.2025

S plesom do boljšega počutja oseb s Parkinsonovo boleznijo

Znanstveno-raziskovalno središče Koper je vodilni partner novega projekta Neurodance, ki združuje sedem organizacij iz štirih držav. Projekt je usmerjen v izboljšanje kakovosti življenja oseb z nevrodegenerativnimi obolenji, kot je Parkinsonova bolezen. Osnovna dejavnost pa bo ples. Ta ugodno vpliva na psiho-fizično kondicijo in tudi kognitivne sposobnosti. Več pa v nadaljevanju Mateja Brežan z vodjo projekta mag. Manco Peskar.


15.02.2025

150 let Pihalnega orkestra Izola

Pihalni orkester Izola je vstopil v leto obeležij svoje 150. obletnice delovanja. Ob Dnevu kulture so odprli razstavo plakatov s pregledom delovanja zadnjih 10 let, na spletni strani orkestra je Zbornik, ki ga je oblikovala Vanja Gregorič. Praznovanje bodo nadaljevali s koncerti čez vse leto, manjkalo ne bo niti dobrodelnosti. Eden od članov pa je prejel listino Vinka Štrucla, posebno priznanje za področje inštrumentalne dejavnosti. Z nekaterimi člani orkestra se je pogovarjala Mateja Brežan.


14.02.2025

Knjiga Depra Aleksandra Stankovića - Pišem, da pomagam sebi

V Domu knjige v Kopru so nedavno predstavili knjigo DEPRA. Njen avtor je priznani novinar Hrvaške radio televizije, Aeksandar Stanković. Za depresijo je zbolel kmalu po rojstvu hčerke, v avtobiografski knjigi pripoveduje kako se je soočal z boleznijo na začetku in kako živi z njo zdaj, ko je že njegova dolgoletna znanka. Stankovića - izjemnega novinarja, ki je po izobrazbi pravnik, tudi Slovenci dobro poznamo po njegovi dolgoletni oddaji "Nedjeljom u 2 " v kateri je bila dolgo ena glavnih tem tudi politika. Te zdaj ni več, v njegovo dobro in dobro gledalcev, duhovito pove izjemni sogovornik, ki se kljub temu, da je zaradi narave dela znan prav vsem, ni bal spregovoriti o bolezni, ki jo je treba zdraviti in se z njo na tak način da tudi dobro sobivati. V najhujši fazi bolezni je tri mesece čakal, da mu bo morda 15 minut bolje, zdaj je že dolgo drugače in tako hudo kot na začetku ni bilo nikoli več. Aleksandar Stanković se je s svojo zgodbo izpostavil in poiskal pomoč za depresijo. Za oboje je potreben pogum. Doslej je izdal že tri pesniške zbirke, knjigo Sto faca i Aca, posnel mnoge epizode potopisa z motorjem Vjetar u kosi, svojo oddajo Nedjeljom u 2 pa vodi že 24 let. Pisanje knjige, ki povezuje v eno poezijo in prozo, je bilo tudi zanj svojevrstna terapija, v pomoč pa je tudi mnogim ljudem, ki se jih je depresija dotaknila. Z avtorjem knjige se pogovarja Nataša Benčič.


13.02.2025

Irena Rosa, Bloudkova nagrajenka: "Kdaj sem vse to naredila!?"

Irena Rosa, prejemnica Bloudkove nagrade, najvišjega državnega priznanja za šport, že 40 let deluje v slovenskem lokostrelstvu. Bila je dolgoletna predsednica Lokostrelskega kluba Ankaran, 15 let reprezentantka, mednarodna sodnica na treh olimpijskih igrah in direktorica streljanja na številnih prvenstvih. Še vedno aktivno spodbuja razvoj mladih in paralokostrelstvo, s katerim je Slovenija osvojila dve paralimpijski medalji.


13.02.2025

Brezmejno igrišče Gogija in Gigija

Gogi in Gigi, tako se bo imenovalo košarkarsko igrišče, ki ga bodo začeli graditi na tako imenovanem EPK distriktu med Gorico in Novo Gorico. Na otvoritvi bosta prisotna tudi košarkarski legendi iz Slovenije in Italije – Goran Dragić in Luigi Datome. Poleg tega, da je bila njune več kot uspešne kariere si delita tudi podobne vrednote. Med njimi najbolj izstopata občutek za skupnost in spodbujanje mladih k igranju košarke. Igrišče so zato še pred uradnih odprtjem poimenovali GOGI in GIGI. Kako bo izgledalo, zakaj se imenuje pametno, kakšna vlogo imata Fundacija Gorana Dragića in evropska prestolnica kulture, pa v reportaži, ki jo je pripravila Nataša Uršič.


12.02.2025

Ne me jugat: »Neć ne pride žvelto, vse pride pomalen."

"Fadiga", "pomalen", "stare cajte", "en bot", "šentiment", "palenta"... so nekatere besede okoli katere se je sukal pogovor s člani priljubljene istrske glasbene skupine Ne me jugat. Je ni buže, kjer Mitja Kodarin, Andrej Krmac, Teo in Luka Parovel niso igrali in še vedno je tako. Jasno, igrajo muziko, ki jo radi slišijo ljudje po šagrah, a v zadnjih letih še bolj vstopajo v svet avtorske glasbe. Nedavno so pri Krmacu predstavili najnovejšo skladbo z naslovom En bot, z videospotom vred.


12.02.2025

Andrea F: "Letošnji Sanremo? Pozitivno sem presenečen nad mladimi!"

Začenja se festival Sanremo! Ob tej priložnosti smo gostili priznanega glasbenega urednika Andrea F, s katerim smo se pogovarjali o otvoritvenem večeru festivala in o sporočilu, ki ga ta dogodek želi deliti z vsemi nami. Andrea nam je razkril svoje strokovna razmišljanja, ocenil je glasbene trende ter presenečenja, ki so zaznamovala ta prestižni glasbeni dogodek.


12.02.2025

Pssst! Sredi noči vstopamo v univerzitetno knjižnico

Knjižnica Univerze na Primorskem, ki je študentom dostopna 24 ur na dan, vse dni v tednu, je v času izpitnega obdobja še posebej priljubljen kraj za učenje. Kako študentje doživljajo učenje v knjižnici in kakšne izkušnje imajo s študijem ponoči


10.02.2025

Kavč: Ameriko ste prepoznali samo na Radiu Koper

Zasedba Kavč je trio iz Kopra, ki v svoji izrazito slovenski avtorski glasbi združuje različne podzvrsti rocka na udobnem kavču. Fantje vabijo k poslušanju nove zgodbe z aktualnega albuma, zgodbe, ki se skriva za vsakim kavčem; zgodbe udobja, domačnosti in neštetih skrivnosti. Amerika. Naš sogovorec je bil Matej Mitendorfer.


08.02.2025

Andrea Bellavite: Vsak je svoj, a naprej gremo skupaj!

Andrea Bellavite, teolog, publicist, popotnik, direktor Fundacije Socoba, ki upravlja baziliko v Ogleju, je avtor netipičnega vodnika po Gorici in Novi Gorici. Kam bi nas najprej peljal v mestih? To ga je med drugim v dvojezičnem intervjuju vprašal Andrej Šavko.


08.02.2025

Trgovski dom v središču čezmejnega dogajanja

Mimo Trgovskega doma v Gorici se vije čezmejna parada, iz izložb pozdravljajo tudi narodne noše. Nataša Uršič se je o tem pogovarjala z Luiso Gergolet.


Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov