Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Skladatelj tedna

6 epizod

Skladatelj tedna

6 epizod


Vsak teden je v znamenju svetovno znane ustvarjalke ali ustvarjalca.

23.01.2025

Georg Friedrich Händel, 4. del

Georg Friedrich Händel je bil velik kozmopolit in že od nekdaj ga med svoje največje skladatelje štejejo tako Nemci kot Angleži. Po njegovi zgodnji glasbeni izobrazbi bi sklepali, da bo postal cerkveni glasbenik, on pa se je že takoj odločil drugače. Pri sedemnajstih je na željo pokojnega očeta začel študirati pravo v rodnem Halleju. Hkrati je nastopil poskusno leto kot organist v reformirani stolnici, a si je kmalu premislil, opustil tako študij kot orglanje v cerkvi in odšel v Hamburg. Tja ga je verjetno zmamila opera in iz orkestrskega violinista je v manj kot dveh letih napredoval v uspešnega opernega skladatelja.


22.01.2025

Georg Friedrich Händel, 3. del

Ko biografi opisujejo otroštvo pomembnih osebnosti, svojega junaka radi predstavijo kot angela ali mučenika. V Händlovem primeru so se že v osemnajstem stoletju odločili za drugo možnost. Händel je že kot otrok pokazal veliko zanimanje za glasbo, a njegov oče nad tem menda ni bil pretirano navdušen in je zanj načrtoval pravniško kariero.


21.01.2025

Georg Friedrich Händel, 2. del

Georg Friedrich Händel je eden redkih ali morda celo edini baročni skladatelj, ki so ga po smrti častili nepretrgoma vse do današnjih dni. Že na koncu tridesetih let 18. stoletja so mu Angleži postavili spomenik v Vauxhallskih vrtovih, ob kipu največjega angleškega pesnika Johna Miltona. Vse do 20. stoletja je potem veljal za največjega skladatelja vseh časov. "Ne moremo vseskozi hvaliti Homerja!" je nekoč izjavil Franz Liszt, ko je slišal njegovo ime.


20.01.2025

Georg Friedrich Händel, 1. del

Georg Friedrich Händel se je rodil na Saškem, a je večino življenja deloval v Angliji. Tam je leta 1711 doživel izjemen uspeh z opero Rinaldo. Naslednja tri desetletja je za londonsko občinstvo komponiral predvsem italijanske opere, konec tridesetih let pa se je zaradi ostre konkurence in finančnih težav povsem odpovedal operi ter se posvetil oratorijem. To zvrst je leta 1718 v Angliji uvedel sam z Estero, ki velja za prvi angleški oratorij v zgodovini.


17.01.2025

George Gershwin, 5. del

George Gershwin je svoje spretno skladateljsko pero za ustvarjanje izrabljal v zgodnjih jutranjih urah, ko je mesto še spalo. Čeprav je melodije snoval hitro, k delu vseeno ni vedno rad sedel. To naj bi mu pomenilo napor. Ko pa se je enkrat lotil skladanja, je melodije in ritme dolgo pilil ter obdeloval z največjo skrbnostjo. Ustvarjal je lahko tudi v sobi, polni gostov. Nekoč je celo dejal, da je mrzlično, burno mesto New York najprimernejši prostor na svetu za delo.


16.01.2025

George Gershwin, 4. del

Gershwin je bil, kot smo omenili že v eni izmed prejšnjih oddaj, ne glede na slavo in denar, vedno isti. Skromen in nezahteven. Priljubljen je bil pri vseh opaznih umetnikih: od jazzovskih dirigentov, svetovno znanih teoretikov, skladateljev resne glasbe, glasbenikov s Tin Pan Alleyja do filmskih in gledaliških zvezdnikov.


Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov