Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ali poskrbite za požarno varnost pri kajenju? Ali veste, s katerimi priročnimi sredstvi lahko pogasite začetni požar? Imate morda doma gasilni aparat? Letošnji oktober – tudi mesec požarne varnosti – so gasilci posvetili prav preprečevanju požarov v gospodinjstvu. Ključno sporočilo pa je: Bodi pripravljen, bodi varen. Gost bo Jure Bosnar, v. d. predsednika Komisije za preventivo pri Gasilski zvezi Ljubljana.
4265 epizod
Svetovalni servis je osrednja kontaktna oddaja jutranjega programa na Prvem. Namenjena je poslušalkam in poslušalcem, ki lahko iz prve roke dobijo odgovor na vprašanje glede različnih tematik. V oddaji od torka do petka med 9.05 in 9.30 gostimo strokovnjake s področja zdravstva, prava, hortikulture, gradbeništva, energetike, financ, potrošniških pravic, sociologije, psihologije, športa, kulinarike … Sodelujte na 01 475 22 22, prvi@rtvslo.si ali prek spletne strani Prvega programa.
Ali poskrbite za požarno varnost pri kajenju? Ali veste, s katerimi priročnimi sredstvi lahko pogasite začetni požar? Imate morda doma gasilni aparat? Letošnji oktober – tudi mesec požarne varnosti – so gasilci posvetili prav preprečevanju požarov v gospodinjstvu. Ključno sporočilo pa je: Bodi pripravljen, bodi varen. Gost bo Jure Bosnar, v. d. predsednika Komisije za preventivo pri Gasilski zvezi Ljubljana.
Konec tega leta se izteče rok, do katerega je na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje še možno vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine. Kdo so upravičenci? Gost v studiu Prvega je Marijan Papež, generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.
Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je potekal pod geslom Čas je, da damo prednost duševnemu zdravju v delovnem okolju. Zaposleni preživimo na delovnem mestu kar 60 odstotkov svojega časa, zato si moramo prizadevati za bolj zdrava delovna mesta, varno in zdravo delovno okolje namreč lahko deluje kot zaščitnik duševnega zdravja. V petkovem svetovalnem servisu bo naša gostja dr. Ditka Vidmar, vodja skupine za duševno zdravje aktivnih na trgu dela v okviru programa za duševno zdravje MIRA na NIJZ. Pokličite ali nam pišite.
Teden dni pred svetovnim dnevom varčevanja bomo preverili, kaj že tretje zaporedno znižanje obrestnih mer Evropske centralne banke pomeni za varčevalno naložbene produkte. Ali bodo na delniških trgih še naprej najbolj donosna tehnološka podjetja? Ali zlato in bitcoin res predstavljata najboljši ščit pred inflacijo? Ali obveznice po evforiji v začetku letošnjega leta še zanimajo male vlagatelje? Gost četrtkovega svetovalnega servisa bo upravljalec osebnega premoženja magister Mitja Vezovišek.
Človek je ustvarjen za gibanje. In ko obsedimo, sedečih je vse več poklicev in dejavnosti, izgubljamo mišično moč, težko se držimo naravno vzravnano, tudi dihanje ni najbolj ustrezno. Kako si povrnemo gibalne vzorce, ki jih telo potrebuje kot kisik, in katera je najbolj idealna oziroma telesu prijazna oblika gibanja? Za odgovore v sredinem Svetovalnem servisu gostimo Mladena Dakića, gibalnega učitelja in terapevta, predsednika Društva za kitajske veščine gibanja Taiji-voda.
Osteoporoza v veliki meri prizadene ženske ob prehodu v menopavzo, glavni vzrok pri tem je neravnovesno delovanje hormonov, bolezen pa prizadene tudi moške. Skoraj vsaka druga 50-letna ženska in vsak peti enako star moški bosta do konca življenja utrpela vsaj en osteoporozni zlom. Imenujemo jo tudi tiha bolezen, saj do pojava prvega zloma nima znakov. O osteoporozi bomo govorili v torkovem Svetovalnem servisu, naša gostja bo Duša Hlade Zore, dr. med., predsednica Društva bolnikov z osteoporozo Ljubljana. Pokličite ali nam pišite.
Letošnji mednarodni dan ozaveščanja o jecljanju nas nagovarja z geslom Moč poslušanja. Ta govorno-jezikovna motnja se pojavi pri približno enem odstotku populacije, najpogosteje med drugim in petim letom starosti. Obstajajo številni dejavniki, ki lahko vplivajo na pojav jecljanja. V petkovem svetovalnem servisu bosta naša gosta profesorica defektologije in logopedinja Vlasta Podbrežnik, svojo zgodbo pa bo z nami delil Georgij Done. Pokličite nas ali nam pišite.
V Sloveniji se z diagnozo rak dojk vsako leto sooči okoli 1500 žensk. 65 odstotkov žensk je ob diagnozi še na trgu dela in jih po končanem zdravljenju oz. dolgotrajni bolniški čaka vrnitev na delovno mesto. Pomembna problematika, o kateri bo med drugim govor v četrtkovem Svetovalnem servisu, je torej povratek na delo. O tem kakšne so pravice bolnic in kakšne stiske, s katerimi se srečujejo, ob rožnatem oktobru Darja Molan, koordinatorica projektov in programov Europe Donne – Slovenskega Združenja za boj proti raku dojk.
Tema sredinega Svetovalnega servisa je najem in oddaja stanovanj. Odgovarja Thomas Krelj, član upravnega odbora Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS. Kdo je dolžan plačevati stroške rezervnega sklada, ali lahko najemnik prijavi stalno bivališče, kako pripraviti stanovanje za oddajo ter na kaj biti pozoren pri sestavi najemne pogodbe? Vprašanje lahko dodate tudi vi, pokličite po 9. uri ali pa vprašanje zapišite na prvi.rvslo.si.
Oktober je običajno mesec, ko se začnemo spraševati, ali je že čas, da rastline, ki niso prilagojene na mraz, prestavimo v notranje prostore. Kam, kdaj in kako? Na vprašanja o najpogostejših težavah s prezimovanjem rastlin pa tudi o skrbi za sobne rastline v hladnejših mesecih bo v torkovem Svetovalnem servisu odgovarjala doktorica biologije Blanka Ravnjak. Pišite na prvi@rtvslo.si, na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
Dihanje ni le temeljna funkcija, ki nas ohranja pri življenju, je tudi način za zdravljenje telesa, čustev in duha. Premalo se zavedamo, kako velik potencial izpuščamo, ko se o dihanju ne pogovarjamo in ga ne izpopolnjujemo. Zato v tokratni Svetovalni servis prihaja dr. Milan Hosta, ustanovitelj Dihalnice ter učitelj integralnega dihanja in Buteykove terapije dihanja. Svoja vprašanja o dihanju nam pošljite na elektronski naslov prvi@rtvslo.si, zapišite sporočilo na spletno stran Prvega ali nas pokličite med oddajo.
Ločitev je prav gotovo izjemno stresna situacija v življenju partnerjev in celotne družine. Nemalokrat pa se zgodi, da je eden od partnerjev po ločitvi še vedno navezan na nekdanjega partnerja, partnerico, išče stik, prosi za pomoč in podobno. Kako se vendarle po ločitvi osamosvojiti, pustiti, da gre življenje naprej? Koliko navezanosti je še običajno? V četrtkovem svetovalnem servisu bo o tej temi svetovala Milena Svetlin, zakonska in družinska terapevtka, ki raziskuje proces ločitve. Pokličite ali nam pišite!
Prenova sistema plačevanja omrežnine prinaša veliko vprašanj. Koliko bomo plačevali po novem, kakšne so razlike med tarifami, kdo in kako sploh lahko prihrani, kako naj se obnašajo tisti, ki imajo energetsko bolj potratne naprave in domače sončne elektrarne, kaj je dogovorjena obračunska moč … Na vprašanja po deveti uri odgovarjata direktorica Agencije za energijo Duška Godina in strokovni sodelavec agencije Mitja Žnidarič.
Cilj spletnih smishing prevar so številke kreditnih kartic in gesla za dostop do spletne ali mobilne banke. Te so nas lani stale kar 3,5 milijona evrov. O ključnih tehnikah, s katerimi nas napadalci prepričajo v razkritje podatkov, bomo govorili v torkovem Svetovalnem servisu na Prvem. Na vaša vprašanja bo odgovarjala Jasmina Mešić, koordinatorka nacionalnega programa Varni na internetu.
Zadnja desetletja je pojavnost atopijskega dermatitisa v razvitem svetu v porastu. Gre za imunsko pogojeno, kronično, ponavljajočo se bolezen, ki je pogostejša pri otrocih kot pri odraslih. Vzroki za atopijski dermatitis sicer niso povsem znani, je pa lahko prisoten tudi dedni faktor. Zakaj se razvije, kako negovati in zdraviti takšno kožo ter kako na pojavnost srbeža vpliva stres v Svetovalnem servisu med drugim pove doc. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., spec. dermatovenerologije, Dermatovenerološka klinika UKC Ljubljana in Medicinska fakulteta univerze v Ljubljani.
Razveza zakonske zveze je lahko sporazumna ali na podlagi tožbe. Kako poteka postopek za razvezo in v katerih primerih se zakonska zveza lahko razveljavi? Kaj storiti, če se zakonec noče razvezati? Kako skleniti sporazum o delitvi skupnega premoženja? Kaj je potrebno za deljeno oziroma skupno skrbništvo? Kdaj je bivši zakonec upravičen do preživnine? Gostja četrtkovega svetovalnega servisa po deveti na Prvem bo odvetnica Sonja Dolinar. Vprašanja lahko že zdaj zapišete na spletni strani prvi.rtvslo.si ali pošljete na prvi@rtvslo.si.
Rentgen, ultrazvok, CT, magnetna resonanca. Vse to so radiološke preiskave. Razlikujejo se glede namena uporabe in vira energije. Koliko bomo obsevani in ali lahko kakšna druga metoda nadomesti tisto, ki uporablja ionizirajoče sevanje? To sta najpogostejši vprašanji za radiologe. Gostja: prof. dr. Vladka Salapura, dr. med., specialistka radiologije.
Na mednarodni dan starejših se bomo posvetili starejšim in njihovi telesni dejavnosti. Zakaj je telesna vadba priporočljiva tudi po 65. letu starosti in kako jo prilagoditi glede na zdravstveno stanje? Kakšna vaje so koristne za boljše ravnotežje in zmanjšanje možnosti za padce? Gostja v studiu Prvega bo dr. Petra Zupet, dr. med., specialistka medicine športa in profesorica športne vzgoje.
Petkov Svetovalni servis namenjamo mednarodnemu dnevu ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, ki ga sicer zaznamujemo 29. septembra. Po podatkih Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo na svetu več kot 820 milijonov ljudi nima dovolj hrane, po drugi strani pa samo v EU letno zavržemo približno 88 milijonov ton hrane ali 173 kilogramov hrane na prebivalca (2012). To je približno 20 odstotkov vse proizvedene hrane. V studio Prvega smo zato povabili Katjo Sreš iz organizacije Ekologi brez meja, ki nam bo podala praktične nasvete, kako z enostavnimi koraki do manj zavržene hrane v gospodinjstvih.
Očiščene kurilne in dimovodne naprave zagotavljajo optimalno in varno delovanje ogrevalnega sistema, ki posledično prinaša tudi finančne prihranke. Kaj morajo pred začetkom ogrevanja narediti lastniki toplotnih črpalk? Kateri energenti in kateri sistemi ogrevanja so energetsko najučinkovitejši? Kateri imajo najmanj škodljivih izpustov? Kako preverimo delovanje obtočnih črpalk? Kakšen je optimalen tlak vode v ogrevalnem sistemu? Zakaj je dobro vzpostaviti energetsko knjigovodstvo? Gost četrtkovega svetovalnega servisa bo energetski svetovalec v mreži ENSVET Aleš Borut Ivanko.
Neveljaven email naslov