Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Sreda, 13. nov. 2024

Prvi • Sre, 13. nov.

00:00
Poročila

Radio Ga Ga – Nova generacija vsak petek dopoldan razkriva aktualno družbenopolitično dogajanje pri nas in v svetu ter vam postreže s pestrim naborom unikatnih imitacij. S svojo duhovitostjo in ostrim pogledom prinaša zabavo, smeh in razmislek o dogodkih poslušalcem vseh generacij.

01:00
Poročila

Težav in poti do rešitev je toliko kot ljudi. Svoje zgodbe in izkušnje pripovedujejo invalidi, odvisniki, starši otrok s posebnimi potrebami in tisti, ki so se morali spoprijeti s hudo boleznijo. V oddaji se pogovarjamo tudi o težavah v partnerski zvezi, pri vzgoji otrok in komunikaciji med ljudmi.

02:00
Poročila

Radijska oddaja že več kot pet desetletij predstavlja ljudsko kulturo slovenskega etničnega ozemlja. Poslušalce povezuje z živim izročilom ter duhovno kulturo Slovencev nekoč in danes. Opazuje, prepoznava in predstavlja tista kulturna dogajanja, ki izražajo slovensko glasbenonarodopisno dediščino, terenski posnetki pa bogatijo arhiv slovenske ljudske glasbe in prispevajo k trajnemu ohranjanju samobitnega izročila. Avtorica in urednica oddaje je mag. Simona Moličnik.

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodnozabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodnozabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Rada prebiram pravljice. Prepričana sem, da niso namenjene samo otrokom, ampak tudi nam odraslim. Ko sem na obisku pri kakšni družini, kjer imajo otroke, izvem od otrok kakšno novo pravljico in sem tega prav vesela. V pravljici o medvedki z modrimi očmi je neka znanka spregovorila o svojih osebnih izkušnjah.
Nekoč je živela medvedka Olivija, ki je bila zelo žalostna, ker je bila veliko manjša od drugih medvedk in je imela modre oči in ne rjavih tako kot vsi drugi medvedje. Vsak dan je hodila k jezeru in tam žalostno sedela. Imela je občutek, da je drugi ne marajo. Počutila se je strahotno samo.
Ko je bila nekega dne spet na smrt nesrečna in je sedela na svojem stalnem mestu ob jezeru, se je pred njo nenadoma pojavila velika zelena žaba. Imela je tako mil pogled, da ji je medvedka takoj zaupala. Žaba jo je vprašala, zakaj je žalostna, in medvedka ji je vse povedala. Žaba je rekla: »Poznam zdravilo za tvojo žalost. Ali vidiš roso na velikem cvetu? Vsak dan vzemi eno kapljico, potem ti bo kmalu bolje.« »Ali bom potem tudi hitreje rasla in dobila rjave oči?« je vprašala medvedka. »Ne,« je rekla žaba, »zrasla ne boš sama od sebe. Tudi oči bodo ostale modre. Sicer pa so tvoje modre oči nekaj najlepšega na tebi. Ampak preprosto ne boš več žalostna.« Bilo je tako, kot je rekla žaba. Olivija je vsak dan popila kapljico rose z velikega cveta. Postala je vesela in noben medved se ji ni več posmehoval. Vsi so jo začeli občudovati. Ali so to storile zares kapljice rose ali preprosto prijateljstvo s skrivnostno žabo? Kdo ve?
Pravljica se mi zdi naravnost ganljiva. Res ni pomembno, ali so čudežno učinkovale kapljice rose ali je bilo prijateljstvo žabe vzrok sprememb. Dejstvo je, da je morala priti žaba z milim pogledom, da se je lahko kaj spremenilo. Tako vsak od nas v svojem življenju potrebuje ljudi, ki se v določenem trenutku pojavijo na njegovi poti in mu pomagajo, da lahko naredi korak naprej.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar

06:15
Vreme z meteorologom

Kratek povzetek reportažne rubrike naPOTki, ki je sicer na sporedu ob nedeljah ob 6.45

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Koliščarji, ki so pred približno šestimi tisočletji in pol naselili območje današnjega Ljubljanskega barja, imajo s svojimi lesenimi hišicami na kolih in znamenito literarno upodobitvijo v romanu Janeza Jalna Bobri verjetno prav posebno mesto v našem zgodovinskem spominu. Če bi si zlahka mislili, da podrobnosti o njihovem življenju, kakšna je, s čim so se ti daljni prebivalci našega prostora prehranjevali, ostajajo prepuščene naši domišljiji, pa nikakor ni tako. V tokratni rubriki Pod pokrovko o prehrani koliščarjev pripoveduje arheobotaničarka dr. Tjaša Tolar z Inštituta za arheologijo na Znanstvenoraziskovalnem centru SAZU.

Nemčija, dolgo časa simbol politične stabilnosti, je ostala brez večinske vlade. Koalicijski trojček se ni mogel zediniti o proračunu in ukrepih za pomoč gospodarstvu. Sledile bodo predčasne volitve, predvidoma marca. Odvisno od tega, kako hitro bodo v Bundestagu glasovali o zaupnici vladi. Opozicija zahteva pospešitev postopkov in volitve že pred novim letom. Nemčije pa ne pesti samo politična, ampak tudi gospodarska kriza. V težavah je zlasti avtomobilska industrija. O vsem tem se bomo v oddaji Ob osmih pogovarjali z našo dopisnico iz Nemčije Majo Derčar.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.

Kako sta se Ljubljansko barje in njegova okolica spreminjala? Kako dolgo so obronke nekdanjega jezera poseljevali koliščarji in zakaj so se odselili? Kakšna je časovna razdalja med jezerom, močvirjem in obdobjem intenzivnega izsuševanja? Kako razkošni sta barjanski flora in favna? V Radiosferi bomo obiskali Ljubljansko barje in se v Hiši Morostig ter na tematski poti do kolišč potopili v njegovo zgodovino.

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Le še nekaj dni nas loči od obvezne, z zakonom predpisane zimske opreme na vozilih, tudi nizke temperature v teh dneh pa so opomnik, da so za vožnjo bolj primerne zimske kot letne pnevmatike. Pred menjavo je treba preveriti kakovost starih pnevmatik, predvsem globino profila, če pa ugotovimo, da so pnevmatike že preveč obrabljene, moramo kupiti nove, kar je lahko velik finančni zalogaj. Na kaj je treba biti pri nakupu pozoren, kako zimske pnevmatike ustrezno skladiščiti in kaj poleg menjave pnevmatik še sodi v pripravo vozila na zimo? Gost sredinega Svetovalnega servisa po deveti bo Blaž Poženel, odgovorni urednik AMZS Motorevije. Svoje vprašanje lahko zapišete v obrazec na spletni strani Prvega ali na elektronski naslov prvi@rtvslo.si, lahko pa nas tudi pokličete.

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

Članice slovenske ženske alpinistične odprave Lalung 2024 so v začetku septembra v indijski Himalaji v odmaknjenih gorah nad dolino Lalúng preplezale štiri prvenstvene smeri. Glavni cilj odprave je bila 6243 metrov visoka še neosvojena gora Lalung I, na katero sta Patricija Verdev iz Alpinističnega odseka Planinskega društva Celje Matica in Anja Petek iz Zgornjesavskega alpinističnega kluba Rinka uspešno potegnili prvenstveno 2 tisoč metrov dolgo smer, ki sta jo poimenovali Here comes the sun. Drugi članici odprave Ana Baumgartner iz Alpinističnega odseka Planinskega društva Ljubljana Matica in Urša Kešar iz Alpinističnega odseka Planinskega društva Kranj sta plezali v bližini baznega tabora in kljub neugodnim vremenskim razmeram preplezali dve daljši prvenstveni smeri. Kako je potekala odprava Lalung 2024, ki je slovenski ženski alpinizem po času zatišja znova postavila na svetovni zemljevid, bodo dekleta predstavila v oddaji Intervju.

11:00
Poročila

Slovenija bo v petek dobila prvi muzej čokolade, kjer obiskovalce čaka sladko interaktivno doživetje. Chocolarium v središču Ljubljane bo čokoljubce vseh starosti popeljal v svet kakavovcev, kakava in različnih vrst čokolade, svojo čokolado boste lahko izdelali tudi sami ali primerjali okuse te slastne razvade z različnih koncev sveta.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodnozabavnima vižama.

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Med poudarki oddaje:
- V Energetiki Maribor z vgradnjo kotla na lesno biomaso povečujejo delež obnovljivih virov za proizvodnjo toplote.
- V Občini Ruše imajo znova težave pri potrjevanju občinskih financ, kje vse se bo to poznalo?
- Družba Hit v Novi Gorici - o prihodnosti igralništva gostila evropsko igralniško smetano.
- Visok jubilej v Triglavskem narodnem parku zaznamovali tudi s simpozijem.
-V ptujski knjižnici v predavanjih opozarjajo, da je raba pametnih telefonov in drugih elektronskih naprav ušla iz zdravih meja.

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

17:00
Poročila

Ministrstvo za kulturo je pripravilo spremembe krovnega zakona v kulturi. To je Zakon o uresničevanju javnega interesa v kulturi, s katerim želi prenoviti in modernizirati kulturni sektor. Zakon je bil sprejet pred 22 leti, odtlej je doživel številne popravke, tokratna sprememba pa je najobširnejša doslej, saj zajema približno tretjino zakona. Med glavnimi načrtovanimi spremembami sta prehod na dvoletno financiranje javnih zavodov v skladu z dvoletnimi proračuni in uvedba karierne dinamike za samozaposlene v kulturi. Predlog sprememb zakona je bil v javni obravnavi do 3. novembra. V tokratnem Studiu ob 17.00 preverjamo, kako so spremembe sprejete med delavci v kulturi.

Gostje:

Asta Vrečko, ministrica za kulturo;
Jurij Krpan, predsednika Nacionalnega sveta za kulturo;
Uroš Veber, predsednik društva Asociacija.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Vse najboljše, medvedek Binko!
Pripoveduje: Saša Tabaković.
Napisala: Mateja Reba.
Posneto v studiih Radia Slovenija 2012.

V oddaji Gymnasium predstavljamo srednješolce, ki ob rednih šolskih obveznostih presenečajo z ustvarjalnostjo in izvirnostjo ter sodelujejo pri različnih projektih. V oddaji, ki velja za "obvezno smer za mlade," lahko slišite tudi komentarje aktualne dijaške problematike. Vsako sredo ob 20.00 na Prvem.

21:00
Poročila

Nocoj vam bomo v oddaji Sami naši na Prvem predstavili dokumentarni film Nebo nad Zenico, ki izjemno neposredno razkriva kruto realnost življenja v enem najbolj onesnaženih mest Evrope. Posvetili se bomo tudi klasiku dramske literature Maksimu Gorkemu in njegovi drami Otroci sonca, v zadnjem prispevku pa se bomo vrnili v leto 1947 in vam predstavili dokumentarni film o glasbenih povezavah med Slovenijo in Albanijo.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

23:00
Poročila

Pisateljica Manka Kremenšek Križman piše že dve desetletji. V svojih zgodbah v ospredje postavlja psihologijo človeških odnosov, snov pa zajema iz opazovanja življenja. Napisala je več zbirk kratke proze za odrasle in zbirko pravljic. Preizkusila se je tudi v pisanju romana in doslej izdala dva. Je tudi največkrat nagrajena avtorica na natečaju, ki ga vsako leto organizira program Ars. Tudi zgodba Bela vrata, ki opisuje stisko posameznice ob ugotovitvi bolezni, je ena izmed nagrajenih zgodb.

Interpretka: Maja Gal Štromar,
režiser: Alen Jelen,
glasbena opremljevalka: Nataša Kocjančič,
tonski mojster: Nejc Zupančič,
urednica oddaje: Ana Rozman,
leto nastanka: 2016.

Odličen kanadski pevec, avtor, kitarist, družbeni aktivist in priznani fotograf Brian Adams je 5. novembra praznoval 65. rojstni dan. Svojo glasbeno pot je začel tlakovati sredi sedemdesetih let in dejstvo, da je pri svojih 14 letih delal kot pomivalec posode, da bi zaslužil za nakup kitare, je dokaz, da je strast do glasbe imel že v mladosti. Prva albuma je izdal na začetku osemdesetih let, vendar je mednarodni uspeh dosegel šele s tretjim albumom leta 1983 Cuts like a knife in ga samo še utrdil z naslednjim Reckless. Vsega skupaj je izdal 18 studijskih albumov, šest kompilacijskih, sedem albumov, ki so posneti živo, na koncertih, in pa dva albuma s filmsko glasbo. Zdi se, da je Bryan Adams eden tistih rokerjev, ki se nikoli ne postarajo. Še vedno osvaja s svojim značilnim raskavim vokalom, z rokovskimi skladbami in baladami. V svoji dolgi karieri je prodal več kot sto milijonov albumov, dobil cel kup nagrad in priznanj in je najuspešnejši kanadski rokovski glasbenik. V Godbah z zgodbo poslušamo nekaj njegovih uspešnic.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov