Brest četrtič gosti veliki štart (Grand Depart) Dirke po Franciji, prvič po letu 2008. Namesto prologa, kronometra ali šprinterske etape, se začenja s pravo klasiko po gričih Bretanje, kjer se bodo odvile uvodne štiri etape letošnje velike pentlje.
Bretonska klasika za štart
3414,4 km v 21 etapah in 23 dneh. Osem šprinterskih, šest gorskih in pet razgibanih etap ter dve vožnji na čas. Skupno za 49 tisoč višinskih metrov (3 tisoč manj kot lani), skupno je 27 gorskih ciljev 2., 1. in visoke kategorije, tri etape s pravimi visokogorskimi zaključki. Od legendarnih vzponov sta tu dva: dvakratni vzpon na mitski Mont Ventoux in največkrat obiskano goro Toura Tourmalet.
A prvi dan že prinaša pravo bretonsko klasiko: Brest-Landerneau, 197,8 km.
Pika na i klanec Volčji brlog
Šest gorskih ciljev, štirje 4. kategorije in dva 3. kategorije, tudi ciljni Côte de la Fosse aux Loups oziroma v prevodu klanec Volčji brlog. Skupno 3158 višinskih metrov, razgiban teren, s kar nekaj ožjimi cestami. Vsaj vreme prvi dan ne bo oteževalo razmer: jasno, delno oblačno in 16 stopinj Celzija. Edini suhi dan v tednu z rahlo sapo za bretonske razmere ‒ do 10 km/h.
Favoritov krepko več kot deset
Prva rumena majica, za katero se poteguje vseh 184 kolesarjev, se bo delila na ciljnem klancu: 3 km s povprečnim naklonom 5,7 odstotka, kar pa ne pove prave zgodbe. Prva polovica vzpona ima povprečje 8 odstotkov, z maksimalnim naklonom 14 odstotkov, na koncu pa je lažna ravnina.
Puncheurji proti šprinterjem
Teren, ki ponuja priložnost za etapno zmago in najbolj čislano kolesarsko majico širokemu naboru kolesarjev. V prvi vrsti je favorizirana sveta trojica: Julian Alaphilippe, Mathieu van der Poel in Wout van Aert, iz druge vrste tako imenovanih puncheurjev (kolesarjev na poskok za kratke in strme klance, a dobrim pospeškom) Benoit Cosnefroy.
Ker pa je zid na začetku, na koncu pa skorajda ravno, je to tudi teren za šprinterje, ki zmorejo čez klančine ‒ torej borce za zeleno majico: Peter Sagan, Caleb Ewan, Sonny Colbrelli, Michael Matthews ... od Francozov Christopher Laporte.
Kapetani morajo biti v ospredju
Ker zaradi cilja na kategoriziranem klancu ne bo veljalo pravilo 3 km (isti čas kot skupina v primeru padca) in 3 sekund (razmik med prišleki čez cilj za ustvarjanje časovnih razlik), bodo morali v ospredju biti tudi kandidati za skupno zmago. Zagotovilo na nekaj sekundne razlike tudi med kapetani.
Primož Roglič in Tadej Pogačar blestita na takšnih zaključkih, podobno Richard Carapaz, spredaj bo moral biti tudi Geraint Thomas. Vsaj na glas ob štartu v Brestu o boju za skupno zmago pa več kot tri ekipe UAE Emirates, Jumbo Visma in Ineos Grenadiers preostale ekipe niti ne govorijo.
Obeta se živčen dan z bojem za položaje v pelotonu, zlasti v zaključku, kjer se po krožiščih in zožanju ceste lahko za zmago bori prvih 25 kolesarjev, ki bodo zagrizli v ciljni vzpon.
Prva favorita za uvodno rumeno majico. Nizozemec Mathieu van der Poel, ki z ekipo Alpecin Fenix debitira na Touru. Veliki cilj je obleči rumeno majico, ki je njegov legendarni dedek Raaymond Poulidor ni nikoli oblekel, četudi je bil kar osemkrat na končnem odru za zmagovalce Tour de Francea, nato pa bil desetletja ambasador rumene majice. Francoz Julien Alaphilippe želi še tretje leto zapored obleči majico vodilnega in nadaljevati evforijo pri rojakih, ki jo sproža njegov napadalni slog kolesarjenja, ki se mu noče in ne želi odpovedati.
V nedeljo sledi Bretonski zid
Sobotna zgodba se bo ponovila v nedeljo na najbolj znamenitem klancu samosvoje pokrajine Mûr-de-Bretagne oziroma Bretonskem zidu. Čez njega se bo šlo dvakrat, prvič se bodo delile odbitne sekunde, drugič pa bo tam cilj kot na Touru 2018, ko je tam slavil Dan Martin. V nasprotju s soboto pa so za nedeljo obljubljene plohe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje