Za nami je evropsko prvenstvo v nogometu s Slovenijo, zmaga Tadeja Pogačarja na Dirki po Franciji in poletne olimpijske igre z zlatima odličjema za Andrejo Leški ter Janjo Garnbret. Vseeno slovenska navijaška srca začnejo biti hitreje in v posebnem ritmu, ko se Primož Roglič vrne na tekmovanja po vnovičnem padcu in odstopu.
Simbol trpeče slovenske športne duše in neuničljiv borec, ki se vedno vrne, četudi je na zunaj vedno znova prehitro odpisan. Osmoljenec velikega spektakularnega četveroboja na letošnjem Touru, kjer v drugi polovici ni mogel mešati štren. Tedni skrivalnic in bolj črnogledih napovedi, a Zasavec se že šestič zapored podaja na start Dirke po Španiji. Športno poletje se bo razpletlo z Rogličevim bojem za rekordno četrto rdečo majico skupnega zmagovalca na zadnji tritedenski kolesarski dirki sezone.
Roglič vedno pustil pečat na La Vuelti
"Težko je oceniti in reči, vse razen zmage na Vuelti bo razočaranje. Tudi ne moremo reči, mesto med prvimi tremi in tri etapne zmage, drugače bo neuspeh. Preprosto ne vemo, preveč zapleteno po okrnjenih pripravah, zagotovo pa gremo na dirko nekaj naredit, drugače ne bi osmerice zaokrožili s Primožem, Aleksom Vlasovom in Danijem Martinezom," je Rolf Aldag, športni vodja nemške ekipe, poudaril, da prava forma in stanje slovenskega šampiona ostaja uganka tudi za zasedbo Red Bull Bora Hansgrohe.
A kar so se naučili slovenski ljubitelji kolesarstva: Primož Roglič ni na startu dirk zgolj zaradi številke in obveze, temveč z željo, da zmaguje. Na Dirki po Španiji je vedno pustil pečat, ne glede na prejšnja razočaranja v sezoni. Med letoma 2019 in 2021 je zasavski orel nanizal tri skupne zmage. Leta 2022 je jurišal in zmanjševal razliko za vodilnim Remcom Evenepoelom, ko se je v predmestju Seville zapletel v usoden sprint, ki se je končal s padcem in odstopom. Lani je prišel v Španijo kot kapetan, a na koncu ni dobil zelene luči za pravi obračun moči znotraj nizozemske ekipe in je španski krog končal kot tretji, nakar se je hitro poslovil od čebel in prestopil k nemški ekipi.
Prvi favorit pred branilcem in nekdanjim superpomočnikom
Takoj ko je bil slovenski matador potrjen za nastop na letošnji Dirki po Španiji, je na stavnicah prevzel prvo mesto, saj na sobotnem startu v Lizboni ni ne Pogačarja, Vingegaarda ali Evenepoela.
- Primož Roglič 3
- Sepp Kuss 4,5
- Adam Yates 6
- Joao Almeida 6,5
Vlasov in Martinez drugi in tretji adut bikov
Trikratni zmagovalec lovi izenačenje z rekordnim izplenom Robertom Herrasa (2000, 2003, 2004 in 2005). Rogličev morebitni uspeh bi poskrbel za slovensko zmagoslavje na vseh treh grand tourih sezone, potem ko je Tadej Pogačar maja osvojil Dirko po Italiji, nato pa julija tretjič še Dirko po Franciji. V podporo ima Rogla močno nemško zasedbo, v kateri tudi Aleks Vlasov in na Giru drugouvrščeni Dani Martinez lahko odigrata vlogo sokapetana.
Kuss tokrat nesporni kapetan čebel
Na drugi strani je nekdanja Rogličeva ekipa na čelu z branilcem naslova. Sepp Kuss je po mučnem prvem delu in boju s covidom-19 našel formo in dobil pripravljalno etapno Dirko po Burgosu. Ob sebi ima čisto spodobno ekipo, kjer bo sicer Wout van Aert ciljal na čim več etap, a hkrati sta tu Dylan van Baarle in Steven Kruijswijk, ki sta zaradi poškodb kot Američan ostala brez predvidenega Toura.
Emirati odločno po tretji grand tour sezone
A ekipno je v zadnjem letu dni iz rok Visme primat popolnoma prevzela ekipa UAE Emirates. Z dvojcem Adam Yates-Joao Almeida ob lepo zaokroženi osmerici odkrito ciljajo na prvo rdečo majico, s čimer bi emirati ponovili lanski zgodovinski dosežek čebel, ko so kot prva ekipa v kolesarski zgodovini osvojili vse tri grand toure v eni sezoni.
Kjer se prepirajo superekipe ...
Kdo bo izzval tri superekipe? V prvi vrsti špansko govoreči kolesarji. Carlos Rodriguez kot kapetan Ineos Grenadiers popravlja vtis po razočaranju letošnjega julija, pred dvema letoma je bil pri 21. letih skupno šesti. Še večje breme nosi Enric Mas, saj je za Movistarjem katastrofalna sezona, kar mora popraviti v navezi z zmagovalcem La Vuelte 16 Nairom Quintano. Mas je bil v zadnjih letih na Dirki po Španiji trikrat drugi, peti in lani šesti.
Po letošnjih predstavah se lahko domače dirke veseli Mikel Landa, peti na Touru v vlogi Evenepoelovega superpomočnika. Po prestopu k belgijski ekipi Soudal QuickStep je pokazal zrelost in moč. Po osvojitvi pikčaste majice gre Richard Carapaz (EF Education EasyPost) na La Vuelto 24 s ciljem po visoki skupni uvrstitvi, ne nazadnje je bil leta 2020 že skupno drugi. Krog kandidatov za zmagovalni oder zaokrožuje dvojec iz ambicioznega Lidl Treka: Tao Geoghegan Hart in Mattias Skjelmose.
Petič začetek v tujini, drugič na Portugalskem
Na 79. izvedbi kolesarskega kroga po Španiji bo sicer hitro znano, kdo ima noge za najvišja mesta. Veliki začetek La Vuelte 24 se bo odvil na Portugalskem, ki je leta 1997 tudi gostila prvi start dirke v tujini. Zdaj se bo španska pentlja petič začela zunaj domačih meja, že naslednje leto sledi veliki začetek v Torinu v Italiji.
Četrt ure resnice že daje prve odgovore
Prvi dan v Lizboni prinaša kratko 12-km vožnjo na čas ob morju do Oiresa. Ducat minut boja bo že dalo prve razlike in razmerja med kapetani, tako znotraj ekip z več aduti kot v skupni razvrstitvi. Drugi test kapetanov prinaša 4. etapa s prvim ciljnim vzponom na klancu – Pico Vulluercas v Ekstramaduri. Takrat se bodo končale skrivalnice in začel se bo naporen boj za končno rdečo majico v Madridu.
Uradna opredelitev etap La Vuelte 24:
- Od 17. avgusta do 8. septembra;
- 1 sama ravninska etapa (5.);
- 5 razgibanih etap;
- 5 hribovitih etap;
- 8 gorskih etap;
- 2 posamična kronometra: v 1. etapi v Lizboni in v zadnji, 21., etapi v Madridu;
- 2 dneva počitka (Vigo 26. avgusta in Oviedo 2. septembra);
- brez etape čez 200 kilometrov in prek 2000 metrov;
- 2 vzpona ekstra kategorije, 20 klancev 1. kategorije in 15. vzponov 2. kategorije:
- devet etapnih ciljev na kategoriziranih vzponih;
- 61.522 višinskih metrov v 3265 km!
Rekordni seštevek višincev brez obiska Pirenejev
Zlati pripomoček kolesarjev in športnih direktorjev Veloviewer razkriva, da je letošnja trasa resnično edinstvena: zgolj za klančarje in hribolazce ter podjetne kolesarje, ki ljubijo razgibane klasike.
Za primerjavo: letošnja Dirka po Italiji je imela le 46.664 višinskih metrov, Dirka po Franciji pa 53.618 višinskih metrov. Od uveljavitev Veloviewerja nobena tritedenska dirka zadnjega desetletja ni presegla 60 tisoč višinskih metrov! Vse to je prireditelju Unipublic (ASO) uspelo, ne bi La Vuelta 24 zavila v Pireneje in preko dva tisoč metrov nadmorske višine.
Iz Portugalske v vročo Andaluzijo
Po uvodnih treh dneh na Portugalskem, kot rečeno, pride prvi od devetih etapnih ciljev na kategoriziranih vzponih. Peta etapa prinaša edino uradno ravninsko etapo za sprinterje, ki jih na startni listi tako rekoč ni. Šest in osma etapa se bo v vroči Andaluziji končala na klancih 3. kategorije, nakar se prvi dolgi teden zaključi z zahtevno etapo med Sierro Nevado in Granado.
Ancaras, Cuitu Negru, Covadonga, Picon Blanco
Sledi selitev v Galicijo, kjer ob prepotrebni ohladitvi ne bo manjkalo hribov. 12. in 13. etapa prinašata gorska dneva, pri čemer se drugi dan konča v Kantabriji na novincu Ancarasu, ki je proti vrhu vse strmejši (predzadnji km čez 14 %).
Drugi teden se s 15. etapo zaključi na Cuitu Negru (19,5 km s 5,2 %), ki s številkami in prvimi kilometri izjemno zavaja. Naklon zaključnih 2,5 km presega 12 odstotkov, tik pred ciljem pa je klančina s 24 odstotki naklona. Z nadmorsko višino 1847 metrov je asturijski vršac tudi najvišja točka letošnjega španskega kroga.
Sloviti Lagos de Covadonga prihajajo po drugem dnevu predaha, ki ga v zadnjem tednu ni več, saj Asturiji sledi Baskija in nato prečkanje iz severa proti španski prestolnici. Alto de Moncalvillo in Picon Blanco sta vršaca 19. in 20. etape, pri čemer bo v predzadnji etapi skupaj kar sedem kategoriziranih vzponov. Če po 61 tisoč višinskih metrih še ne bodo prevelike razlike, lahko 25-km kronometer še zadnjič premeša karte.
Kolesarska poslastica za konec sezone etapnih dirk, ki jo bomo vsak dan skrbno spremljali tudi na MMC-ju. Vabljeni!
Startna lista 79. kolesarske Dirke po Španiji
(Med 176 kolesarji iz 22 ekip je od Slovencev le Primož Roglič kot kapetan nemške ekipe Red Bull Bora Hansgrohe.)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje