Zmagovit začetek v domovini in slab zaključek podaljšanega prvega tedna na severu Španije za ekipo Jumbo Visma. Potem ko so si prve štiri dni 77. kolesarske Dirke po Španiji podajali rdečo majico vodilnega znotraj ekipe in dobili dve etapi, je zdaj stanje pri čebelah skrb vzbujajoče.
V dežju in megli prvega gorskega etapnega cilja v 6. etapi je Primož Roglič izgubil minuto in pol, na zidu le četrt ure trajajočega zaključka 9. etape je zasavski orel k temu dodal skoraj še minuto izgube. Oboje v primerjavi z zdaj vse trdneje vodilnim belgijskim čudežnim dečkom.
Pošten klanec: najboljši se je odpeljal naprej
Na vrhu Les Praeresa v nedeljo je Roglič govoril le s klubskim osebjem in je zavrnil novinarje tako na vrhu kot pri avtobusu. Besedo sta prevzela športna direktorja Grischa Niermann in Addy Engels, prvak zadnjih treh Vuelt pa ni bil razpoložen niti za pogovor z ekipnimi kolegi, ki so povečini imeli še slabši dan.
"Upali smo, da bi Primož ostal pri Remcu, a v takšni formi, kot je Evenepoel ..." je Grischa Niermann začel povzetek dneva in nadaljeval: "Primož ni še na 100 odstotkih, je sicer blizu temu in ostaja v boju za skupno zmago. Remco je bil še enkrat razred zase. Zelo pošten klanec: najboljši se je odpeljal naprej."
Ob koncu Roglič dobro omejil škodo
Remco Evenepoel je svoj tempo navil na vso moč po slabem kilometru ciljnega zidu (3,9 km z 12,9 %), pri oznaki 3 km do cilja je slovenski šampion odklopil in zapadel v vidno krizo. V enem kilometru krize je Roglič proti Evenepoelu pridelal 40 sekund izgube, izgubil je stik s Juanom Ayusom, prehitel ga je drugi španski mladenič Carlos Rodriguez.
Španski trio Mas – Ayuso – Rodriguez je 1,8 km pred ciljem za Evenepoelom zaostajal 58 sekund, Roglič je bil še 10 do 15 sekund zadaj. Zatem je kapetan QuickStepa malce le popustil, tako da so njegovi štirje najbližji zasledovalci izgubili med 34 (Ayuso) in 52 sekund (Roglič).
Kdaj so pri Jumbo Vismi vedeli, da bo njihov kapetan izgubljal dragoceni čas v boju za skupno zmago? "V trenutku, ko je Remco napadel in Primož ni bil ob njem in Enricu Masu. Vseeno ni bilo presenečenje, nismo pričakovali, da bi se Primož odpeljal sam naprej. Drugače bi mi dirkali in lovili pobeg. Omejevali smo škodo. Moram priznati, da so razlike na koncu kar velike, a je Primož dobro omejil škodo. Še vedno sta pred nami dva tedna Dirke po Španiji," je Nemec opisal nedeljski razplet.
Vingegaarda in Pogačarja vidi še pred seboj
"Nisem pričakoval, da grem na kronometer s takšno prednostjo. Ekipa je spet opravila popolno delo. Preprosto nimam več besed za naše fante v ekipi, ki si res zasluži prosti dan. Dirke po Španiji še zdaleč ni konec, ostati morajo zbrani in previdni, a položaj je veliko boljši, kot je bil predtem," se je na novinarski konferenci vodilnega smejalo 22-letniku iz Aalsta, ki si je za prvo nalogo po uspešnem dolgem tednu zadal, da gre v rdeči majici na en dober sladoled.
Nekdanji nogometaš, o katerem je kolesarsko obsedena Flandrija govorila že, ko je postavil kopačke in žogo v kot in se popolnoma posvetil kolesu. Od 15. leta dalje živi in dela z mediji, zato zdaj pri 22 letih deluje kot prekaljeni maček, ki zna poglobljeno in na široko odgovarjati ter podajati raznolike odgovore na ista ali podobna vprašanja.
"Mislim, da morate to vzeti s ščepcem soli. Mogoče najmočnejših dveh hribolazcev ni tukaj: Jonasa Vingegaarda in Tadeja Pogačarja. A sam sem izredno vesel, kako se vzpenjam. Res sem zelo, zelo, zelo trdo delal, da sem prišel do te ravni, da imam takšne plezalne noge in sem pri idealni teži ter drugih podobnih stvareh. Za zdaj je vse popolno!" je Remco Evenepoel miril evforijo belgijskih novinarjev, da najbrž v svetu kolesarstva vseeno obstajata trenutno dva boljša klančarja, ki pa ju ni na 77. Dirki po Španiji.
Mas zdaj ve, da ne sme vedno slediti Belgijcu
"Preveč sem bil zaposlen s tem, da sem skušal slediti Remcu. Bolje bi bilo zame, da bi šel po svojem ritmu in bi končal bližje njemu," je skupno drugouvrščeni Enric Mas po izgubi 44 sekund proti Evenepoelu priznal, da se je preveč zagnal in verjel, da lahko še na tretjem etapnem ciljnem klancu sledi 22-letnemu Belgijcu. "Za naslednjič bom vedel," je z nasmeškom zaključil kapetan Movistarja, ki pred torkovim kronometrom zdaj za rdečo majico zaostaja za 1:12.
V vožnji na čas po prednost proti španskemu triu
Po dnevu premora in selitvi iz Asturije v Alicante na jugovzhodu Španije prinaša torek 30,9 km popolnoma ravninske vožnje na čas. Pričakovati je, da bi olimpijski prvak Roglič nadomestil 41 sekund razlike do drugega Masa, a ob takšni formi in pregovorni najboljši aerodinamiki belgijskega fenomena je težko pričakovati, da bi se zaostanek 1:53 do rdeče majice zmanjšal.
"Na kronometru med Evenepoelom in Rogličem ne pričakujem velike razlike. Vsaj ne pričakujem, da bi Primož pridobil kaj veliko časa proti Remcu. A tu so še drugi tekmeci za skupno razvrstitev, proti katerim želimo pridobiti čas. Kot sem rekel: ne obupujemo, borili se bomo naprej. Smo v dobrem položaju, četudi bi si želeli biti nekaj bližje," je športni direktor Jumba Visme poudaril, da se Rogličev boj nadaljuje, četudi najprej proti trem Špancem, ki so okoli njega na lestvici.
Španska mladca sanjata o odru v Madridu
21-letni Carlos Rodriguez (Ineos Grenadiers) zaostaja 40 sekund za Slovencem, še vedno 19-letni Juan Ayuso (UAE Emirates) pa 43 sekund. Krog trenutnih kandidatov za oder zaokroža šestouvrščeni Simon Yates (BikeExchange Jayco), zmagovalec La Vuelte 18, ki za Evenepoelom zaostaja 3:08.
"Ne vem, kako daleč lahko pridem v skupnem seštevku. Zmagovalni oder na Grand Touru bi bil uresničenje sanj," je odkrit o svojem tihem cilju zdaj nesporni vodja Ineosa Carlos Rodriguez. Pavel Sivakov je zapadel v krizo med sobotno 8. etapo, Tao Geoghegan Hart je v nedeljo padel na spustu proti ciljnemu klancu, oba imata zdaj že več kot 5 minut zaostanka. Taktika več kapetanov realno za grenadirje ne pride več v poštev.
"Moja prva Vuelta, tako da je nemogoče reči, grem po zmagovalni oder. A potem, ko sem se že počutil zelo slabo, mi gre zdaj dobro. Res so to moje sanje, vendar dirka je še dolga," se tudi Juan Ayuso, ki bo 18. septembra dopolnil 20 let, brani napovedi, ali lahko ponovi dosežek svojega ekipnega kolega in vzornika Tadeja Pogačarja, ki je bil na La Vuelti 19 skupno tretji.
UAE Emirates imajo na 7. mestu še Joaa Almeido (+4:32), ki bi se ob predvidoma dobrem kronometru približal boju za oder. Za zdaj Portugalec in Španec nista delovala kot usklajen tandem, zato delujejo emirati, da z napadi Marca Solerja in zelo konstantno vožnjo Jana Polanca gredo po zmago med ekipami, kjer imajo 1:44 prednosti pred Ineosom.
Vse manj zdravih in močnih pomočnikov pri čebelah
Ekipna moč je trenutno postala šibka točka Jumba Visme, ki sicer preživlja sanjsko leto 2022. A v Španiji je za njimi skorajda črna nedelja. Vročina je izločila ključnega in zvestega Rogličevega gorskega pomočnika Seppa Kussa, čigar bolezen tudi pojasnjuje, zakaj ni zmogel dlje vztrajati ob kapetanu, kot smo ga bili vajeni na preteklih treh Dirkah po Španiji.
Jumbo Visma je danes sporočila, da Vuelto končuje tudi Italijan Edoardo Affini, ki je zbolel.
Najbolje razpoloženi gorski pomočnik Chris Harper se je dodobra potolkel na spustu, kjer je padel tudi Tao Hart, kar je razbilo glavnino pred ciljnim klancem.
Športni šefi so ob koncu 9. etape trepetali, ali bo načeti Mike Teunissen prehitel metlo. Nizozemcu je nato uspelo, kot zadnji, 164. je prečkal ciljno črto na Les Praeres 33:20 za etapnim zmagovalcem Louisom Meintjesom. Sam Oomen zaradi težav z zapestjem po padcu na Poljskem in Rohan Dennis z obiskom bolnišnice med nedavnimi igrami Commonwealtha sta bila že tako vprašljiva za sam nastop na La Vuelti 22. "Če povzamemo, ni bil dober dan za nas."
Vročina letos v Švici že izločila Evenepoela
In kako se zdi medtem Dirka po Španiji vodilnemu Evenepoelu? "To bo zelo kratek odgovor, za kar se opravičujem. Obožujem jo. Za zdaj jo imam rad." Zgovorni in neposredni Belgijec se zaveda, da ga čakata še dva zahtevna tedna s po šestimi etapami, kar je zanj še neznano območje. Selitev na jug prinaša tudi novega tekmeca, s katerim se je letos že grdo opekel na Dirki po Švici.
"Vročina. V naslednjem tednu bo postalo zelo vroče. Sočasno se bosta drugi teden vse bolj poznala utrujenost in napor," je Evenepoel navedel napovedane visoke temperature kot grožnjo pri naskoku na svojo prvo zmago na tritedenskih dirkah po daljnem letu 1978, ko je Johan de Muynck osvojil Dirko po Italiji.
Da, najbolj kolesarski narod že 44 let čaka na zmagovalca Grand Toura, in to potem, ko so v obdobju Eddyja Merckxa in s petimi drugimi kolesarji med letoma 1968 in 1978 pobrali kar 16 zmag na Giru, Touru in Vuelti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje