Zlata kolesarska doba Slovencev še kar traja. Iz sezone v sezono se spiše novo sanjsko poglavje. Zdaj so Slovenci pobrali vse tri tritedenske dirke v sezoni. Nor dosežek za športno zgodovino, pod katerega sta se podpisala Tadej Pogačar (Giro in Tour) in Primož Roglič (Vuelta).
Prvi kolesar sveta kuje tekmovalno vrnitev in nov vrhunec na svetovnem prvenstvu čez tri tedne. 34-letnik je ravnokar postal (so)rekorder po številu osvojenih Dirk po Španiji, potem ko so preštevilni v tujini znova naredili križ čez njega.
Še dve leti bo v igri za zmago tudi na Dirki po Franciji
"Prava 'mašina'. Zato mu je treba, ker je že postal ikona kolesarstva, še posebej čestitati. Kot sam pravi: izračunal je pri sebi, da lahko letos in še dve leti brez težav tekmuje. Pomeni, da ima načrt tudi še za naprej," je Bogdan Fink kot gost 160. podkasta SOS-odmev poudaril, da Zasavec po 88 profesionalnih zmagah kljub skoraj 35 letom še ni rekel zadnje.
"Vedno ga odpišejo, on pa se vrne še močnejši. Prepričan sem, da bo Primož v igri za zmago na Touru tudi v naslednjih dveh letih. Ne pravim, da bo zmagal, temveč bo naredil vse, da bo v igri za zmago," njegov prvi ekipni šef dodaja, da bo Roglič še naprej skušal mešati štrene na dirki vseh dirk, ki mu zadnja leta ni usojena.
Osvojil brutalno težek grand tour
Nasprotno je Rogliču očitno usojena Dirka po Španiji. Štiri skupne zmage, lani skupno tretje mesto in predlani odstop zaradi posledic padca, potem ko je bil drugi. Na poti do osvojitve četrte rdeče majice je pobral 13., 14. in 15. etapno zmago na španskem krogu.
"Že pred začetkom smo vedeli, da bo Vuelta brutalno težka, najtežja do zdaj, po višinskih metrih še dosti težja od Toura in Gira. Tako so pri RB Bori tudi sestavili ekipe, pri čemer so vedeli, da bo odločal zadnji teden, kot se vedno odločajo tritedenske dirke," je Fink priznal nemški ekipi, da se je kljub negotovosti glede Rogličevega nastopa držala širše slike. S 60 tisoč višinskimi metri je 79. Dirka po Španiji postala po tem ključnem merilu najzahtevnejši grand tour moderne dobe.
Rdeči biki prihranili moči za odločilni napad
Bile so napake, a manjše kot pri tekmecih, vseeno pa je razplet šeste etape pošteno zapletel stvari. Ben O'Connor se je znašel v vodstvu s petimi minutami prednosti. Korak za korakom so rdeči biki talili Avstralčevo prednost, pri čemer je Roglič vseskozi ohranjal primat med preostalimi kapetani. Zmagovito potezo so potegnili v 19. etapi, v kateri so s pravcatim gorskim ekipnim kronometrom izstrelili kapetana proti vrhu Moncalvilla za etapno in končno zmago.
"Red Bull je imel na koncu v zadnjem tednu vse pod nadzorom, v svojih rokah. 23 dni prej so pripravili te fante, vmes jih tudi nekako spočili, nekateri so prišli prej tudi v ozadju, da so lahko izvedli ta napad. Po moje so izračunali, da je Primož v tisti minuti ali dveh, kolikor je trajal napad, lahko naredil 200 metrov razlike in je bil sposoben to prednost obdržati vse do cilja, Mas in preostali fantje pa niso zmogli dovolj pospešiti," je prelomno točko La Vuelte 24 opisal direktor Dirke po Sloveniji in vodja novomeške ekipe Adria Mobil.
Že deset zmaguje in kroji vrh
Nenadna zastrupitev oziroma obolenje v soboto in nedeljo je poskrbelo za dodatno dramo, ki vedno spremlja Rogliča. Od prve zmage v dresu Adrie Mobil pa vse do zadnjih uspehov v Španiji, s čimer je svoj števec zmag obrnil že na številko 88.
"Niti on, niti mi, niti nihče v Sloveniji ali po svetu si ni predstavljal, da lahko naredi takšno kariero. Roglič že deseto leto, če upoštevamo, da je leta 2015 osvojil Dirko po Sloveniji, recimo temu še kot polprofesionalec, v samem vrhu. Odkar je na Giru 2016 dobil kronometer – do danes zmaguje. Fantov, s katerimi se je takrat boril, ni več, zdaj se bori proti čisto novim fantom. Da ostaneš na tej ravni ob poškodbah, padcih in ob vsem, kar je dal čez, moraš biti res, kot smo rekli prej – prava mašina," se je Fink priklonil kolesarju, ki je poosebljenje vztrajnosti in prednosti.
Motor razvoja in zgodovinski mejniki
Lani je bil Roglič vezni člen pri zgodovinski trojni zmagi nizozemske ekipe na vseh treh tritedenskih dirkah, zdaj je postavil piko na i slovenskemu trojčku. Predvsem pa je dokazal, kako zasavski orel zmagovito vpliva na svoje ekipe, ki z njim rastejo, se razvijajo in segajo proti vrhu.
Slovenski statistični sladkorčki na tritedenskih dirkah:
- 9 zmag na 18 grand tourih v zadnjih šestih letih,
- 12 stopničk od 2019 (ob 9 zmagah, tri druga in tri tretja mesta),
- 49 etapnih zmag v obdobju 2019–2024, več zmag imajo samo Belgijci (50),
- letos 15 etapnih zmag (12-krat Pogačar, 3-krat Roglič),
- 16. zmaga Rogliča na etapnih dirkah svetovne serije,
- s 5 grand touri je Rogla ujel tri italijanske legende: Bindo, Bartalija in Gimondija,
- Roglič je tretji najstarejši zmagovalec ene izmed treh največjih dirk.
Vabljeni k poslušanju celotne epizode, v kateri je govora še o naslednjih temah:
− Od Bonče/Gira 1994 prek Božiča/Vuelte 2009 do Rogliča/Toura 2017 in plaza uspehov, ki je sledil.
− Pogled na ključne zaključne etape letošnje Dirke po Španiji.
− 6. etapa in O'Connorjeva ogromna prednost ter malce posipanja s pepelom.
− Pogled na preostale akterje dirke: O'Connor, Mas, Castrillo in Kern Pharma, UAE Emirates, Ineos, Bahrain ...
− Zakaj zvezdica ob četrti zmagi Roberta Herasa?
− Formo s Toura prenesel na Vuelto, preobrodil bolečine v križu.
− Roglič v karavani slovi kot kolesar, ki vedno jamra. Bolj se pritožuje, boljše jih nato premaga.
− Govorice o prihodu Evenepoela v Rogličevo ekipo.
− Kakšno je stanje s ponesrečenim mladim Omrzelom?
− Naslednji veliki izziv: SP s Pogačarjem kot prvim favoritom.
− Zanimivost o številki 160.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje