Slovenski nogometaši so si prislužili velik aplavz več kot 6000 navijačev, ki so jih v ponedeljkovem večeru spodbujali na Waldstadionu v Frankfurtu. Doživeli so neverjetno dramatično tekmo, po kateri so si Portugalci rešili kožo, medtem ko se Slovenci poslavljajo brez poraza (štiri tekme na letošnjem EP-ju in štirje remiji). Foto: Reuters
Mojstrska poteza Jana Oblaka, ki pa ni dobila nadgradnje pri streljanju enajstmetrovk. Foto: Reuters

Saj ne more biti res! Kakšno kruto slovo Slovenije, kako brutalno ji je Portugalska razcefrala sanje o preboju v četrtfinale. Streljanje enajstmetrovk je bilo nočna mora, Diogo Costa je ustavil vse tri slovenske poskuse (Iličić, Balkovec, Verbič), medtem ko je bil Oblak nemočen pri strelih Ronalda, Bruna Fernandesa in Bernarda Silve. A prav Jan Oblak je bil nesporni junak rednega dela in podaljška, saj je v 105. minuti mojstrsko ubranil enajstmetrovko Cristianu Ronaldu. Poteza, po kateri je Ronaldo potočil nekaj solz, Slovenci pa so poleteli in si v 115. minuti priigrali izjemno priložnost, ki bo še desetletja preganjala slovenske navijače. Benjamin Šeško je bil sam pred Diogom Costo, njegov diagonalni strel z desnico po tleh pa je 24-letni vratar Porta ubranil.

Pritisk Portugalcev od prve minute
To je bil zgodovinski dan za slovenski šport, saj je Slovenija (namesto Erika Janže je zaigral Jure Balkovec) prvič zaigrala v izločilnih bojih velikega tekmovanja. Kot je bilo pričakovati, so Portugalci takoj pritisnili. V 4. minuti je z desne strani v petmetrski prostor priletela prva nevarna žoga, a je bil Rafael Leao malce prekratek. Zelo motiviran je bil Cristiano Ronaldo, ki pa mu v prvem polčasu resnejšega strela ni uspelo sprožiti. Vanja Drkušić je moral v 32. minuti prodor Leaa ustaviti s prekrškom za rumeni karton. Prosti strel je izvedel Ronaldo, žoga je zletela tik nad prečko. Po Drkušiću je rumeni karton prejel še Žan Karničnik.

Neizmerno razočaranje Slovencev. Kako so se borili, kako so bili disciplinirani in imeli kar nekaj lepih priložnosti, da presenetijo šesto reprezentanco sveta. Foto: Reuters

Slovenci začutili priložnost
V 39. minuti končno prvi izlet Slovencev v portugalski kazenski prostor. Lepa akcija po desni strani je bila to, začel jo je Žan Karničnik, v napad je potegnil Petar Stojanović, Andražu Šporarju pa po njegovi podaji ni uspelo streljati – Nuno Mendes je pravočasno razčistil. V 44. minuti je od daleč poskusil Benjamin Šeško. To je bil prvi slovenski strel v okvir vrat, toda žoga je šla preveč po sredini.

Palhinha zelo blizu, slalom Cancele
Zadnje sekunde dvominutnega dodatka so bile razburljive, Joao Palhinha je sprožil z razdalje, zadel je zunanji del vratnice. Drugi polčas se je začel z izjemnim preigravanjem Joaa Cancela, ki je vrtel slovensko obrambo in "prislalomiral" v kazenski prostor, kjer pa ni ogrozil Oblaka. Sledil je strel Silve, ki je zletel čez gol.

Osrednja branilca Jaka Bijol in Vanja Drkušić sta znova odlično opravila svoje delo. Niti Anglija niti Portugalska nista našli načina, da streta slovensko obrambo! Foto: Reuters

Ronaldo neuspešen pri treh prostih strelih
Po 50 minutah je zadišalo po slovenskem zadetku, akcija Šeško-Šporar je obetala veliko, vendar je bil Šporar v prepovedanem položaju. Hitro se je igra spet preselila na slovensko stran. Adam Gnezda Čerin je Cancela ustavil s prekrškom, prosti strel je v 55. minuti spet izvedel Ronaldo. To je bila prava bomba, toda Oblaka ni presenetila, slovenski kapetan je bil odlično postavljen.

Šeško, Šeškooo in ... mimo vrat
Po dobri uri igre se je Slovencem posrečil protinapad, v glavni vlogi je bil seveda hitri Benjamin Šeško. Šel je mimo Pepeja, toda strel ni bil najboljši, žoga je šla mimo vrat. V 74. minuti je Kek opravil dvojno menjavo: v igro sta šla Jon Gorenc Stanković in Žan Celar, na klop Mlakar in Šporar. V 77. minuti je bila slovenska obramba po akciji Mendesa znova na preizkušnji, pod poveljstvom Jake Bijola in Žana Karničnika je nevarnost minila, teatralnega padca Francisca Conceicaa pa Daniele Orsato seveda ni ocenil kot enajstmetrovko.

Grafiko zagotavlja sofascore.com
Ronaldo je še naprej brez doseženega gola na letošnjem EP-ju. Foto: Reuters

Ronaldo daleč od stare forme
V 89. minuti bi Ronaldo lahko odločil tekmo. Slovenska obramba je nekoliko zaspala, Ronaldu se je ob Bijolu ponudilo kar nekaj prostora za močan strel, ki pa na koncu ni bil takšen, da bi presenetil Oblaka, ki je znova vrhunsko posredoval. Tik pred koncem rednega dela je Žan Celar poskušal pred portugalskimi vrati, videti je bilo nevarno, toda strela na gol ni bilo. Po 94 minutah je tako ostalo 0:0, Slovenci pa so bili iz minute v minuto samozavestnejši.

Spektakel v Frankfurtu je na tribunah videlo več kot 6000 slovenskih navijačev. Foto: Reuters

Verbič sprožil proti vratom
Na začetku prvega dela podaljška so Slovenci tako pokazali, da jih zanima tudi zmaga, v 95. minuti je po napaki Cancela proti portugalskemu golu krenil Benjamin Verbič in sprožil v okvir vrat, toda Ruben Dias je strel ustavil.

Jan Oblak v žep pospravil Ronalda
Pred iztekom prvega dela podaljška so slovenska srca zastala. Sodnik Daniele Orsato je namreč dosodil zelo sporno 11-metrovko, potem ko naj bi danes odlični Drkušić nepravilno ustavil prodor Dioga Jote. Odgovornost je prevzel Cristiano Ronaldo, toda Jan Oblak je prebral njegovo namero in se izkazal s spektakularno obrambo! Ronaldo je bil v solzah, tolažili so ga soigralci. Matjaž Kek je zaradi ugovarjanja dobil rdeči karton, Jaka Bijol pa v 106. minuti rumenega, kar bi ga stalo nastop v četrtfinalu, če bi se Slovenija prebila med osem. Portugalci so bili vse bolj nervozni, v 112. minuti so s prekrškom ustavili slovenski napad in ponudila se je priložnost za Josipa Iličića, vendar je prosti strel končal v živem zidu.

V prvi postavi Slovenije je bil namesto Erika Janže Jure Balkovec. Foto: Reuters

Huda napaka Pepeja, Šeško je ni kaznoval
V 115. minuti je Pepe naredil hudo napako, podaril je žogo Šešku, ki je imel sijajno priložnost. Bil je sam pred Costo, v svojem slogu bi moral zaključiti, pa ni streljal najbolje. Preveč po tleh, premalo močno. Costa je z levico žogo odbil. 120 minut je minilo, Slovenja se je veličastno ubranila, sledile so enajstmetrovke, pred katerimi je imela Slovenija močnega aduta – Jana Oblaka. Toda izšlo se je drugače. Slovenija je streljala prva, Costa je ustavil poskus Josipa Iličića, nato pa še Balkovca in Verbiča. Neverjetne tri zaporedne obrambe, čeprav streli niso bili tako slabi.