"Ker nimamo nič, bomo naredili vse," je bilo geslo svetovnega prvenstva v Čilu, ki ga je dve leti pred prvenstvom prizadel najhujši potres v moderni zgodovini človeštva.
22. maja 1960 se je 900 km južno od glavnega mesta Santiago ob 14.11 odprl pekel - potres z magnitudo 9,5 je povsem porušil mesto Valdivio in načel več kot pol države. A Čilenci se kljub najmočnejšemu zaznanemu potresu niso predali in so z izjemnim naporom zgradili nove stadione in izpeljali sedmo svetovno prvenstvo v nogometu. Zanos Čila najbolje povzemajo besede predsednika organizacijskega odbora Carlosa Dittborna: "Ker nimamo nič, bomo naredili vse, kar je v naši moči." A prvi mož prvenstva se je preveč gnal in mesec dni pred začetkom turnirja ga je izdalo srce.
Kralja je nadomestil Mali princ
Prvi zvezdnik prvenstva bi moral biti Pele, ki je tako zablestel na prvenstvu na Švedskem, a je "Kralj" odigral le dve tekmi, saj se je na srečanju s Češkoslovaško (0:0) poškodoval, ko je namesto žoge silovito zadel travnato površino in si poškodoval gleženj. Njegovo mesto je zasedel Amarildo in že na prvi tekmi s Španijo prispeval dva gola, ki sta v izločilne boje popeljala svetovne prvake.
Nogometaš z drugega planeta
A "Mali princ", kot se je prijel vzdevek Amarilda, ni bil prva violina "selecaa" - to je bil Mane Garrincha. 169 cm visoki nogometaš iz Ria de Janeira je bil pravi posebnež, ker je imel eno nogo šest centimetrov krajšo kot drugo, je bil videti na in ob igrišču izredno nenavadno, a ravno ta telesna pomanjkljivost mu je omogočila nebeška preigravanja. Žogo je lahko držal v nedogled in tudi Pele mu je na treningih ni mogel odvzeti. Leto 1962 je bilo njegovo, pri 28 letih je bil na vrhuncu kariere.
Izključen, a nato pomiloščen
Pod njegovimi preigravanji je v izločilnih bojih najprej padla Anglija (3:1), nato še domačin Čile (4:2), Garrincha pa je obakrat zabil po dva gola. V polfinalu z gostitelji prvenstva je bil v 83. minuti izključen, ker se je z udarci znesel nad Eladiom Rojasom, ki ga je grobo kril od samega začetka tekme, a za čuda ni bil izključen niti po naletih z obema nogama.
Zaradi silnih protestov pa je Garrincha lahko kljub rdečemu kartonu zaigral v finalu s Češkoslovaško, dobro besedo zanj so pristavili tudi slednji. Z 39 stopinjami vročine se je proslavil kot podajalec in Brazilija je z zmago 3:1 ubranila naslov svetovnih prvakov. Garrincha oz. Angel s skrivljenimi nogami pa je postal v tistem trenutku najboljši nogometaš na svetu.
Ob koncu preigral tudi sebe
Slava pa je nato "Veselju ljudstva" prinesla več slabega kot dobrega. Že tako hude težave s pijačo so se še poslabšale, vrstile so se afere in buren zakon s pevko Elzo Soares. Do konca slave v 70. letih je Mane (ptiček) priznal, da je oče 14 otrok. Pijača ga je čedalje bolj razjedala in zadnja leta je preživel v osamljenosti in stran od luči javnosti. Umrl je 19. januarja 1983, star 49 let, njegova krsta je ležala na Maracani, pogrebnega sprevoda pa se je udeležilo četrt milijona Brazilcev. "Alegria do Povo" ostaja v deželi sambe in "lepe igre" ob boku Peleja vse do današnjih dni.
"Plavi" v tretje le ugnali Nemce
Jugoslavija, v kateri zopet ni bilo nobenega Slovenca, se je vnovič prebila prek skupinskega dela, v četrtfinalu pa jo je že tretjič zapored čakal obračun z Zahodno Nemčijo. V srditem obračunu ni bilo zadetka vse do 85. minute, ko se je na igrišče z obvezano glavo vrnil Petar Radaković. V polnem teku je iz voleja zadel podajo iz kota in "plavi" so končno premagali tudi Nemce in se uvrstili v polfinale. Tam so bili Čehi s sijajnim vratarjem Viliamom Schrojfom in organizatorjem igre Josefom Masopustom premočni (1:3). Na tekmi za 3. mesto pa je Rojas zadel in odločil srečanje ravno v zadnji minuti rednega dela.
Veliki di Stefano ostal brez nastopa
V Španiji še danes velja za najboljšega nogometaša vseh časov, a kljub temu niti pri 36 letih ni dočakal nastopa na svetovnem prvenstvu. Argentinec Alfredo di Stefano je kot legenda Real Madrida dobil špansko državljanstvo in je bil med potniki za Čile. Selektor je bil njegov rojak Helenio Herrera, ki je pri milanskem Interju zaslovel kot izumitelj "catenaccia".
Ker je imel 36-letni di Stefano poškodovan gleženj, ni želel tvegati z njim na odločilni tekmi z Brazilijo, kjer so poleg nekdanjega Madžara Ferenca Puškaša igrali le še mladci in tudi po sodniški zaslugi izgubili z bodočimi prvaki. Di Stefano je pozneje trdil, da je bil pripravljen na igro, a ker naj bi rušil taktiko selektorja, je ostal brez enega samega nastopa na svetovnih prvenstvih.
Iskrice 7. svetovnega prvenstva:
- Brazilija je na poti do drugega naslova uporabila samo 12 različnih igralcev, kar je najmanj v zgodovini prvenstev. Pomembna opomba, takrat na SP-ju še niso bile dovoljene menjave.
- Ko je Eladio Rojas v četrtfinalu zadel zmagoviti gol Čila proti Sovjetski zvezi, je od samega navdušenja objel kar samega sovjetskega vratarja Leva Jašina.
- V četrtfinalu je Anglež Jimmy Greaves po vseh štirih ulovil psa, ki je pritekel na igrišče in prekinil tekmo. V tistih okoliščinah kar pogumno dejanje, saj se psa niso hoteli lotiti niti policisti, je Greaves plačal s tem, da ga je pes polulal.
- Marcos Coll je pri izidu 1:4 za Sovjetsko zvezo zadel naravnost iz kota, s čimer se je začel uspešen lov Kolumbije, ki je v zadnjih 25 minutah izenačila na 4:4.