Smučarski skakalci Cene Prevc, Timi Zajc in Lovro Kos. Foto: www.alesfevzer.com
Smučarski skakalci Cene Prevc, Timi Zajc in Lovro Kos. Foto: www.alesfevzer.com

Sprejem, ki ga je organiziral Olimpijski komite Slovenije, zaradi epidemičnih razmer ni bil odprt za javnost. So si ga pa lahko vsi ljubitelji športa, ki ste v preteklih dveh tednih srčno navijali za izjemno uspešne slovenske udeležence, ogledali na MMC TV.

Sprejem sta povezovala voditelja in novinarja Vala 202 Anja Hlača Ferjančič in Aleš Smrekar.

Najprej sta spomnila na sedem olimpijskih medalj, ki so jih priborili slovenski športniki.

Če ne bo kakšnega presenečenja, bo Slovenija v Pekingu ostala pri sedmih osvojenih medaljah, s čimer je zaostala le za Sočijem 2014, ko jih je bilo osem. Foto: www.alesfevzer.com
Če ne bo kakšnega presenečenja, bo Slovenija v Pekingu ostala pri sedmih osvojenih medaljah, s čimer je zaostala le za Sočijem 2014, ko jih je bilo osem. Foto: www.alesfevzer.com

Prvi dan sta medalji na srednji skakalnici osvojili smučarski skakalki – Urša Bogataj zlato, Nika Križnar pa bronasto. Na mešani tekmi so nas znova razveselili smučarski skakalci – Urša Bogataj, Timi Zajc, Nika Križnar in Peter Prevc so osvojili zlato medaljo. Sledili sta dve deskarski medalji – Gloria Kotnik je bila bronasta v paralelnem veleslalomu, Tim Mastnak pa srebrn. Srebrno medaljo je nato osvojil alpski smučar Žan Kranjec v veleslalomu. Zadnji, ki se jim je okoli vratu zasvetila srebrna olimpijska medalja, so bili smučarski skakalci Timi Zajc, Peter Prevc, Cene Prevc in Lovro Kos.

Na današnjem sprejemu so najprej spregovorili alpski smučarji Meta Hrovat, Boštjan Kline in Nejc Naraločnik. Sledili so smučarski tekači Miha Šimenc, Janez Lampič, Miha Ličef in Vili Črv ter Anamarija Lampič, ki je povedala, da "mogoče tekači nismo dosegli vrhunskih rezultatov, so jih pa zato vsi drugi, sedem medalj za majhno Slovenijo je zelo velik dosežek". Deskarja prostega sloga Urška Pribošič in Tit Štante sta prav tako nagovorila vse. Nato so na oder stopili smučarski skakalci Anže Lanišek, Lovro Kos, Timi Zajc, Cene Prevc in Peter Prevc. Starejši od bratov Prevc je povedal, da "komaj čaka kakšen prost dan, potem se je treba pripraviti in narediti, kar je treba do Planice". Njegov brat Cene pa je poudaril pomen trdega dela skakalcev in tudi drugih olimpijcev, da jim je uspelo to, kar so dosegli. Dodal je, da sezone še ni konec.

Tudi trener slovenske skakalne reprezentance Robert Hrgota in preostali člani strokovnega štaba so pozdravili spletno občinstvo, med njimi Gorazd Pogorelčnik, vodja panoge smučarski skoki pri Smučarski zvezi Slovenije, ki je povedal, "da so vse medalje tako pri dekletih kot fantih plod dolgotrajnega truda, motivacije in odrekanja".

Olimpijcem sta se na sprejemu zahvalila predsednik OKS-ja Bogdan Gabrovec in predsednik Smučarske zveze Slovenije Enzo Smrekar. Prejemnikom medalj in njihovim trenerskim štabom so olimpijski komite in pokrovitelji predali tudi čeke.

Sprejem olimpijcev, neposredni prenos
Urša Bogataj in Nika Križnar ter Gloria Kotnik in Tim Mastnak na sobotnem sprejemu v Kranjski Gori. Foto: www.alesfevzer.com
Urša Bogataj in Nika Križnar ter Gloria Kotnik in Tim Mastnak na sobotnem sprejemu v Kranjski Gori. Foto: www.alesfevzer.com

Iz Kitajske, kjer se bodo olimpijske igre končale v nedeljo, se je tako vrnila že večina slovenske olimpijske odprave.

V soboto je OKS pripravil sprejem za prve prispele, med njimi so bili tudi prejemniki olimpijskih medalj, skakalki Urša Bogataj in Nika Križnar ter deskarja Gloria Kotnik in Tim Mastnak. V torek pa sledi sprejem še za Žana Kranjca in biatlonce.

V Pekingu ostaja še peterica alpskih smučarjev, ki bodo v soboto nastopili na paralelni ekipni tekmi. Smučarski tekačici Neža Žerjav in Anita Klemenčič pa bosta v nedeljo nastopili na preizkušnji na 30 kilometrov. Klemenčič bo nosila tudi slovensko zastavo na slovesnosti ob zaprtju iger.

Pomagajte nam poiskati jekleni trenutek na ZOI 2022

Začeli smo akcijo iskanja najbolj olimpijskega trenutka na igrah v Pekingu. V prihodnjih dveh tednih bomo izpostavil nekaj izstopajočih olimpijskih trenutkov, nekaj tistih športnikov, ki najbolj poosebljajo olimpijski duh.

Svoj glas lahko oddate tukaj.

"Imamo jo. Bravo, ljubčki moji."

Zlato-srebrni skakalci so bili gostje petkovega Olimpijskega dnevnika na Televiziji Slovenija. Ob tem se je zavrtela izjava Petra Prevca takoj po zadnjem skoku na ekipni tekmi skakalcev, ko je kot zadnji izmed slovenske četverice povprašal preostalo trojko ali so osvojili medaljo.

"Imamo jo. Bravo, ljubčki moji." Ne, to mislim, da je bilo edinokrat. Ne vem, to so spontani trenutki," je kapetan in najstarejši med dobitniki srebrne medalje pokomentiral svoj čustveni preblisk.

V zadnjih 12, 13 mesecih je slovenska skakalna vrsta doživela preporod in se iz rezultatske krize prebila med zbiralce medalj s svetovnih prvenstvev, tekem svetovnega pokala in zdaj tudi olimpijskih iger.

"To zdaj je mogoče 13 mesecev od prvih velikih uspehov, ampak je bilo pa prej zagotovo več kot 13 mesecev dela, zaupanja v en drugega, treniranja, tudi da se vse skupaj sestavi. Ni vedno nujno, da ko si enkrat na vrhu, da zmeraj boš, ker imajo tudi drugi željo biti dobri," je Peter Prevc izpostavil, da se skakalci in skakalke ne smejo uspavati: "To se skozi zgodovino ves čas
menja in če si takrat gor, ko je tvoja država dobra je super."

Kos: Tudi sami smo se videli z zlato medaljo

Po odličnih skokih tako skakalk kot skakalcev, se je po izidih posamične tekme na veliki skakalnici napovedovalo, da je Slovenija prva favoritinja za zlato odličje. Slovenska javnost je medaljo na ekipni tekmi že kar prištela, številni so bili tudi razočarani, ker niso postali kar olimpijski prvaki.

"Saj smo tudi sami sebe videli z zlato medaljo," je bil odkrit Lovro Kos, ki pa je pojasnil, da je bil to predpogoj za uspešen nastop. "Vedeli, da smo res pripravljeni in da bi jo lahko dobili. Malo smo imeli nesreče z vetrom, ampak smo bili tudi te srebrne res veseli."

Ob tem so sami skakalci pristavili tudi zgodbo Norvežanov, ki so se na začetku izmenjavali s Slovenci v vodstvu, na koncu pa so ostali brez medalje, z vsega 0,8 točke za Nemci.

Zlato-srebrni skakalci v olimpijskem dnevniku