Za Teddyja Rinerja je to že peta kolajna najžlahtnejšega leska. V kraljevski kategoriji je slavil v Londonu 2012, Riu de Janeiru 2016 in letos v Parizu, na mešanih ekipnih tekmah pa pred tremi leti v Tokiu in letos v Parizu. Foto: Reuters
Francoski judoisti, člani mešane ekipe, so napeto spremljali odločilni dvoboj Riner – Saito. Foto: Reuters

35-letni Francoz je v odločilnem dvoboju v kategoriji nad 90 kg z iponom premagal Tacura Saita. Po šestih borbah je bil v dvorani Champ de Mars v neposredni bližini glavne pariške znamenitosti Eifflovega stolpa izid izenačen 3:3.

V velikem finalu so točke za Francijo osvojili judoistka Clarisse Agbegnenou (do 70 kg) ter judoista Joan-Benjamin Gaba (do 73 kg) in Riner, za Japonsko pa judoistki Rika Takajama (do 70 kg) in Nacumi Cunoda (do 57 kg) ter judoist Sanširo Murao (do 90 kg).

Odličja bronastega leska so osvojili judoistke in judoisti iz Brazilije in Južne Koreje.

Južnoameriška reprezentanca je bila boljša od Italije s 4:3, z enakim izidom je azijska ugnala Nemčijo.

Nemška kraljica konjeništva do osmega olimpijskega zlata
55-letna Nemka Isabell Werth z osmim zlatom piše zgodovino v konjeništvu. Na tekmi dresurnega jahanja je slavila skupaj z rojakoma Jessico von Bredow-Werndl in Fredericom Wandresom.

Isabell Werth je kot del nemške ekipe na tekmi dresurnega jahanja na vrtu versajske palače osvojila zlato olimpijsko medaljo. To je njeno osmo zlato in skupaj 13. odličje. Je ena največjih olimpijk vseh časov. Foto: Reuters

To zmagoslavje je pomenilo tretjo zaporedno zmago Nemčije v tej disciplini in njihovo osmo zmago na zadnjih deveterih olimpijskih igrah, s čimer je še utrdila svojo prevlado v tej disciplini.

V središču tega zgodovinskega dosežka je sama kraljica konjeniškega športa Isabell Werth. Werth je osvojila 13. olimpijsko medaljo. Gre za dosežek brez primere, s katerim je postala tudi prva športnica, ki je osvojila medaljo na sedmerih različnih olimpijskih igrah.

Prav tako je osvojila zlato medaljo na vseh olimpijskih igrah, na katerih je sodelovala, od Barcelone 1992 do Pariza 2024. Skupaj ima torej osem zlatih olimpijskih medalj.

Na današnji tekmi dresurnega jahanja so Wanders na konju Bluetooth Old, Werth na Wendy in von Bredow-Werndl na TSF Dalera BB zbrali 235,790 točke in tesno premagali dansko ekipo, ki je dobila 235,669 točke. Britanci so zaostali za več kot tri točke.

Korejka Yang Jiin najboljša s pištolo na 25 metrov
Prva zlata medalja osmega dne iger gre v Južno Korejo. Yang Jiin je namreč zmagala v strelstvu s pištolo na 25 metrov.

V finalu je po petih dodatnih strelih premagala Camille Jedrzejewski, kar je prva medalja v strelstvu za Francijo na igrah v Parizu. Yang je bolje začela tekmovanje, vendar je po desetih finalnih strelih Jedrzejewski izenačila na 37:37. V dodatnih petih strelih je bila Korejka natančna štirikrat, Francozinja pa samo enkrat. Bronasto medaljo je dobila Madžarka Veronika Major.

"Kralj letečih tarč" iz ZDA
Moška posamična tekma v streljanju na leteče tarče (skeet) se je končala z zmago Američana Vincenta Hancocka, kar je njegova četrta najžlahtnejšega leska po Pekingu 2008, Londonu 2012 in Tokiu 2021.

Petintridesetletni Hancock je na olimpijskem strelišču v Chateaurouxu, ki je približno 260 km oddaljen od Pariza, zadel 58 od 60 mogočih letečih tarč.

"Kralju letečih tarč" iz ZDA se je najbolj približal njegov rojak Conner Lynn Prince, ki je imel zadetek manj.

Strelstvo, skeet (M)
1Vincent HancockZdružene države Amerike
2Conner Lynn PrinceZdružene države Amerike
3Lee Meng YuanTajvan
Veselje Meng Čen. Foto: Reuters

Meng Čen ubranila zlato v namiznem tenisu
Kitajska namiznoteniška igralka Meng Čen je osvojila zlato kolajno na olimpijskih igrah v Parizu, potem ko je v finalu premagala rojakinjo Jingša Sun s 4:2.

V finalu ženskega turnirja sta igrali prva in druga nosilka, 23-letna Sun in 30-letna Čen. To je bila ponovitev olimpijskega finala s prejšnjih OI v Tokiu. Takrat je slavila Čen.

Ta je tokrat izgubila prvi niz s 4:11, dobila pa drugega z 11:7, kar je bil sploh prvi izgubljeni niz Sun na teh OI. Ta je izgubila tudi naslednjega, Čen je bila zanesljivo boljša z 11:4, v četrtem nizu pa je Sun slavila z 11:9. Enak izid je bil tudi v petem nizu, le da takrat v korist Čen.

Namizni tenis (Ž)
1Meng ChenKitajska
2Yingsha SunKitajska
3Hina Hayata
Lim Si-hyeon prevladuje na OI 2024. Foto: Reuters

Tretje zlato na OI 2024 za južnokorejsko lokostrelko
Lokostrelka iz Južne Koreje Lim Si-hyeon je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila zlato kolajno v posamični konkurenci. V velikem finalu je ugnala rojakinjo Nam Su-hyeon s 7:3.

Popolno zmagoslavje južnokorejskih lokostrelk je preprečila Francozinja Lisa Barbelin, ki je bila v tekmi za tretje mesto boljša od Jeon Hunyoung s 6:4. Barbelin je za Francijo osvojila prvo posamično kolajno v lokostrelstvu v zgodovini olimpijskih iger.

Za 21-letno Lim Si-hyeon je to že tretje odličje najbolj žlahtnega leska na olimpijskem lokostrelskem stadionu v Versaillesu, zlata je bila tudi na ženski ekipni in mešani ekipni tekmi. V kvalifikacijskem delu je postavila tudi nov svetovni rekord, potem ko je zadela 694 od maksimalnih 720 krogov.

Lokostrelstvo, finale (Ž)
1Lim Si-hyeonJužna Koreja
2Nam Su-hyeonJužna Koreja
3Lisa BarbelinFrancija

Badminton: Kitajki najboljši med dvojicami
Kitajki Čen Čingčen in Džja Jifan sta novi olimpijski prvakinji v badmintonu, potem ko sta v današnjem finalu premagali rojakinji Lju Šengšu in Tan Ning z 2:0 v nizih.

Tesen prvi niz sta Čen in Džja, ki sta pred tremi leti v Tokiu osvojili srebrno odličje, v dvorani La Chapelle dobili z 22:20. V drugem sta nekoliko stopili na plin in po sedmih minutah vodili že z 9:2. Prednost se je sicer v naslednjih minutah stopila na 12:8, vendar sta nato znova prevzeli pobudo in gladko slavili z 21:15.

Badminton, ženske, dvojice:
1Chen Qingchen, Jia YifanKitajska
2Liu Shengshu, Tan NingKitajska
3Nami Matsuyama, Chiharu Shida

IQFoil: Maggetti osvojila zlato medaljo
Italijanka Marta Maggetti je na morju pred Marseillem osvojila zlato medaljo v jadranju na deski v razredu IQFoil. Srebrno medaljo si je zagotovila Izraelka Sharon Kantor, bronasto pa Britanka Emma Wilson. V tej disciplini je imela svojo predstavnico tudi Slovenija: Lina Eržen se ni prebila v odločilne regate, potem ko je zasedla končno 21. mesto med 24 tekmovalkami.

Jadranje na deski (Ž), iQFoil
1Marta MaggettiItalija
2Sharon KantorIzrael
3Emma WillsonVelika Britanija
21.Lina ErženSlovenija

Ukrajinke dobile ekipno tekmo v sabljanju
Ukrajinke so zmagovalke olimpijske ekipne tekme v sabljanju s sabljo. V današnjem finalu so bile s 45:42 boljše od reprezentantk Južne Koreje, ki jim tako ni uspelo ponoviti sredinega uspeha moških kolegov. Levji delež k zmagi Ukrajine je prispevala Olga Harlan, ki je dobila vse tri dvoboje. Bron so si predtem priborile Japonke.