Sydney McLaughlin-Levrone je absolutna kraljica teka na 400 m z ovirami. Foto: EPA
Sydney McLaughlin-Levrone je več kot za sekundo in pol ugnala tekmice v finalu. Foto: EPA

25-letna Američanka je pred dvema letoma postala svetovna prvakinja v Eugenu s svetovnim rekordom 50,68. Na lanskem svetovnem prvenstvu v Budimpešti ni nastopila zaradi poškodbe kolena. 30. junija letos je na državnem prvenstvu v Eugenu še za tri stotinke izboljšala svetovni rekord. Znamka 50,65 je zdržala le mesec in pol.

Zmaga je utrdila njen status najboljše ženske v teku na 400 m z ovirami vseh časov, še podaljšala je petletni niz neporaženosti.

McLaughlin-Levrone je postala prva ženska v zgodovini, ki je osvojila dve zaporedni zlati olimpijski medalji v tej disciplini. Olimpijsko zlato je osvojila tudi v Tokiu pred tremi leti. Druga je bila Američanka Anna Cockrell (51,87), tretja pa Nizozemka Femke Bol (52,15).

Sydney McLaughlin-Levrone postavila izjemen svetovni rekord na 400 m z ovirami
Femke Bol je bila zelo razočarana. Foto: EPA

Utrujena Femke Bol točila solze
Napovedani dvoboj med McLaughlin-Levrone in aktualno svetovno prvakinjo Bol se ni uresničil, saj je 24-letna Nizozemka vseskozi zaostajala. Na koncu se je morala zadovoljiti z bronom, na cilju pa je bila vidno utrujena in v solzah. Bol je sicer v Parizu že osvojila zlato v mešani štafeti 4 x 400 m, ko je z neverjetnim finišem prehitela Američane. V Tokiu je v teku na 400 m z ovirami osvojila bronasto medaljo.

400 m ovire (Ž):
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Sydney McLaughlin LevroneZdružene države Amerike50,37
2Anna CockrellZdružene države Amerike51,97
3Femke BolNizozemska52,15

Tebogo ugnal vse tri Američane na 200 metrov
Letsile Tebogo iz Bocvane je z novim afriškim rekordom 19,46 zanesljivo ugnal Američane v finalu teka na 200 metrov. Noah Lyles je ostal brez sprinterskega dvojčka, trikratni svetovni prvak je osvojil bron (19,70).

Na lanskem svetovnem prvenstvu je Tebogo v teku na 100 metrov osvojil srebro, v teku na 200 m pa bron. Tokrat je postavil nov afriški rekord in osvojil sploh prvo zlato olimpijsko medaljo za Bocvano. Foto: EPA

Lyles kljub covidu do brona
Lyles, ki je v nedeljo dobil tek na 100 metrov po fotofinišu, je neuspešno lovil še drugo zlato medaljo v sprintu v Parizu. V teku na 200 metrov je bil najboljši na zadnjih treh svetovnih prvenstvih (Doha 2019, Eugene 2022 in Budimpešta 2023). Tokrat ga je prehitel rojak Kenneth Bednarek (19,62). Tudi četrto mesto je pripadlo Američanu, Erriyonu Knightonu se je uspelo spustiti pod 20 sekund (19,99).

Lyles je povedal, da je olimpijski finale tekel dva dni po tem, ko je bil pozitiven na koronavirus.
V pripravljalni sobi pred nastopom na stadionu je nosil zaščitno masko, kar je spodbudilo špekulacije, pozneje pa je sam povedal: "Res imam covid. V torek zjutraj sem bil pozitiven okoli 5. ure zjutraj. Sredi noči sem se zbudil z mrzlico, bolečino in vnetim grlom," je dejal po finalnem teku.

Finale moškega teka na 200 metrov

"Testirali so me, rezultat je bil pozitiven in hitro smo šli v karanteno v hotel blizu olimpijske vasi. Skušal sem zaužiti čim več zakonitih zdravil, da je telo ostalo v pogonu. Hotel sem teči na vsak način. Držal sem se stran od vseh in v finalu dal vse od sebe," je pojasnil sprinter in dodal, da je bolezen zagotovo vplivala na njegovo predstavo.

Tebogo ugnal vse tri Američane v finalu na 200 metrov
200 m (M):
1Letsile TebogoBocvana19,46
2Kenneth BednarekZdružene države Amerike19,62
3Noah LylesZdružene države Amerike19,70
Grant Holloway je bil favorit že v Tokiu pred tremi leti, a ga je v olimpijskem finalu za pet stotink prehitel Hansle Parchment. Tokrat Američan ni dovolil presenečenja. Foto: EPA

Trikratni svetovni prvak Holloway postal še olimpijski zmagovalec
Američan Grant Holloway je upravičil vlogo izrazitega favorita v teku na 110 metrov z ovirami. Z 12,99 je zanesljivo prehitel rojaka Daniela Robertsa ter Jamajčana Rasheda Broadbella, ki sta imela čas 13,09.

26-letni Holloway, znan tudi pod vzdevkom flamingo, je trikratni svetovni prvak, na zadnjih igrah v Tokiu pa je bil drugi. Drugo mesto je po ogledu fotofiniša pripadlo Robertsu, ki je skozi cilj prišel tri tisočinke sekunde pred Broadellom.

110 m ovire (M):
1Grant HollowayZdružene države Amerike12,99
2Daniel RobertsZdružene države Amerike13,09
3Rasheed BroadbellJamajka13,09

Nadim zagotovil Pakistanu prvo posamično zlato na poletnih igrah
Aršad Nadim je malce presenetljivo postal olimpijski prvak v metu kopja. Osebni rekord je izboljšal skoraj za tri metre. Pakistanu je zagotovil prvo posamično zlato medaljo na poletnih olimpijskih igrah. V drugi seriji je z 92,97 m postavil olimpijski rekord. Srebro je osvojil Indijec Niraj Čopra (89,45 m), bron pa Anderson Peters iz Grenade (88,54 m).

Aršad Nadim se je veselil zgodovinskega zlata za Pakistan. Foto: EPA

Lanski svetovni podprvak Nadim je premagal olimpijskega prvaka iz Tokia in lanskega svetovnega prvaka Čopro.

Pakistan je na poletnih igrah osvojil tri zlate medalje v hokeju na travi v letih 1960, 1968 in 1984. Pred današnjim dnem sta le dva Pakistanca osvojila posamični bronasti medalji, Muhamad Bašiir leta 1960 v rokoborbi in Sjed Husain Šah leta 1988 v boksu. Od iger v Barceloni leta 1992 Pakistan ni osvojil olimpijske medalje.

Kopje (M):
1Aršad NadimPakistan92,97
2Niraj ČopraIndija89,45
3Anderson PetersGrenada88,54
Tara Davis-Woodhall se je po koncu finala vrgla v peskovnik. Foto: EPA

Tara Davis-Woodhall edina prek sedem metrov
Gledalci so lahko na polnem Stade de Franceu uživali tudi v imenitni predstavi skakalk v daljino. Američanka Tara Davis-Woodhall je osvojila zlato medaljo s 7,10 metra. Druga je bila Nemka Malaika Mihambo s 6,98 m, tretja pa Američanka Jasmine Moore s 6,96 m.

25-letna Davis-Woodhall je vodstvo prevzela v drugi seriji, ko je skočila 7,05 m. Najdaljši skok večera je dosegla v četrti seriji. Osvojila je svojo prvo olimpijsko medaljo, potem ko je bila na lanskem svetovnem prvenstvu v Budimpešti druga.

30-letni Nemki Mihambo ni uspelo ubraniti naslova. Za tekmico je zaostala za 12 centimetrov.
Za bronasto Moore je to prva olimpijska medalja in največji uspeh v karieri.

Daljina (Ž):
1Tara Davis WoodhallZdružene države Amerike7,10
2Malaika MihamboNemčija6,98
3Jasmine MooreZdružene države Amerike6,96

Jamajška štafeta se je zapletla in ostala brez finala
Svetovni in olimpijski rekorderji Jamajčani so na kvalifikacijah olimpijskih iger v Parizu doživeli velik šok, saj se jim ni uspelo prebiti v finale moške atletske štafete 4 x 100 metrov.

Jamajčani so bili po koncu teka razočarani. Foto: Reuters

Prvaki iz Londona 2012 in Ria 2016 so bili četrti v drugi skupini, ki je bila precej počasnejša od prve, tako da se niti po izidu niso uvrstili naprej.

Jamajška ekipa, v kateri je tudi olimpijski podprvak iz Pariza Kishane Thompson, se je zapletla med drugo in tretjo predajo štafetne palice in izgubila ritem.

Lyles ni tekel v kvalifikacijah
Medtem pa je štafeta ZDA gladko napredovala z najhitrejšim časom 37,47 sekunde. Olimpijski prvak na 100 metrov iz Pariza Noah Lyles je počival v kvalifikacijah pred večernim finalom na 200 metrov, a bo skoraj zagotovo nastopil tudi v petkovem finalu štafete.