Armand Duplantis je že devetič popravil svetovni rekord. Legendarni Sergej Bubka se je ustavil pri 6,14 metra, Šved pa ima še veliko rezerve. Foto: Reuters
Duplantis je poskrbel za atletski vrhunec iger v Parizu. Foto: EPA

Dvakratni zaporedni svetovni prvak Duplantis se je odločil izpustiti več skokov, med drugim prvega na višini 5,50 metra, novo olimpijsko zlato pa si je zagotovil že, ko je edini preskočil šest metrov. 24-letnik se je nato odločil letvico postaviti na 6,10 metra, kar je prav tako brez težav preskočil in s tem za sedem centimetrov izboljšal najboljšo olimpijsko znamko, ki je bila od Ria 2016 v lasti Brazilca Thiaga Braza.

Letvico je nato na veliko veselje polnega Stade de Francea postavil na 6,25 metra. Že v prvih dveh poskusih je bil blizu, v tretjem pa je za en centimeter izboljšal svoj prejšnji svetovni rekord, ki ga je dosegel aprila letos v Šjamenu na Kitajskem.

Srebrno olimpijsko odličje je osvojil Američan Sam Kendricks (5,95 m), bronasto pa Grk Emanuil Karalis (5,90 m).

3Emanuil KaralisGrčija5,90
Valarie Allman je bila že lani na svetovnem prvenstvu v Budimpešti velika favoritinja v metu diska. Dolgo je vodila, nato pa je v peti seriji senzacionalno zlato medaljo osvojila rojakinja Laulauga Tausaga. Tokrat Allman ni dovolila presenečenja. Foto: EPA

Valarie Allman drugič zapored zlata v metu diska
V metu diska je zlato medaljo iz Tokia ubranila Valarie Allman. Američanka je doživela grenka poraza na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih v Eugenu leta 2022 in lani v Budimpešti. Tokrat je bila razred zase. V četrti seriji ji je z 69,50 metra uspel zlati met.

Za skoraj dva metra je ugnala Bin Feng iz Kitajske in Sandro Elkasević. Hrvatica je po Londonu 2012 in Riu 2016 osvojila svojo tretjo olimpijsko medaljo.

Feng in Elkasević sta disk vrgli 67,51 metra, a je srebro pripadlo Kitajki, ki je svoj najboljši izid postavila v drugem metu. Elkasević, poznana tudi po dekliškem priimku Perković, je disk najdlje vrgla v tretji seriji. Kitajka je imela precej boljši drugi najdaljši met (67,25 m).

Disk (Ž):
1Valarie AllmanZdružene države Amerike69,50
2Bin FengKitajska67,51
3Sandra ElkasevićHrvaška67,51

Kenijka Chebet do uspeha kariere
Kenijka Beatrice Chebet je nova olimpijska prvakinja v teku na 5000 metrov (14:28,56). Drugo mesto je osvojila olimpijska prvakinja iz Tokia Sifan Hassan (14:30,61). Tretje mesto si je z novim italijanskim državnim rekordom, ki zdaj znaša 14:31,64, pritekla Nadia Battocletti.

Za Chebet, ki je bila na lanskem svetovnem prvenstvu tretja, leta 2022 pa je na svetovnem prvenstvu osvojila srebrno kolajno, je to največji uspeh v karieri.

Faith Kipyegon diskvalificirana
Najprej je kazalo, da bo uspeh Kenije na drugem mestu dopolnila Faith Kipyegon, ki pa so jo naknadno zaradi oviranja diskvalificirali.

5000 m (Ž):
1Beatrice ChebetKenija14:28,56
2Sifan HassanNizozemska14:30,61
3Nadia BattoclettiItalija14:31,64

Večno druga Keely Hodgkinson postala olimpijska prvakinja
Keely Hodgkinson se je končno le otresla vzdevka večno druga. V finalu teka na 800 metrov je premagala vso konkurenco in s časom 1:56,72 osvojila zlato olimpijsko medaljo. Druga je bila dvoranska svetovna prvakinja in afriška prvakinja Tsige Duguma iz Etiopije (1:57,15), tretja pa svetovna prvakinja Kenijka Mary Moraa (1:57,42).

Keely Hodgkinson je bila sita drugih mest. Foto: EPA

22-letna Britanka je bila druga na prejšnjih igrah v Tokiu pred tremi leti, na svetovnem prvenstvu leta 2022 v Eugenu in svetovnem prvenstvu leta 2023 v Budimpešti. Pred igrami v Parizu je dejala, da je sita srebrnih medalj in da jo bo zadovoljilo le zlato odličje.

Vlogo favoritinje je upravičila v finalu, v katerem je vodila večji del teka. V ciljni ravnini je silovito pospešila in suvereno pritekla do zlata. Drugouvrščena Duguma je zaostala 43 stotink sekunde.

Branilka naslova iz Tokia Athing Mu se ni kvalificirala v ameriško ekipo (nesrečno je padla na državnem prvenstvu), edina slovenska predstavnica v tej disciplini Anita Horvat pa je zasedla 28. mesto.