Leon Marchand ima že tri zlate medalje v Parizu, na 200 m mešano pa bo lovil še četrto. Foto: EPA

Za drugo zlato odličje na domačih igrah je 22-letni Marchand z olimpijskim rekordom 1:51,21 slavil pred dozdajšnjim lastnikom rekorda Madžarom Milakom (1:51,75), tretji je bil Kanadčan Ilya Kharun (1:52,80).

Francoska plavalna senzacija Marchand je bil pred tem najboljši na 400 m mešano, tudi na tej razdalji je postavil olimpijski rekord.

Drugouvrščeni Milak ostaja lastnik svetovnega rekorda, ki ga je postavil junija 2022 v Budimpešti, tokrat pa se je moral olimpijski prvak iz Tokia 2021 na tej razdalji zadovoljiti s srebrom, čeprav je dobro polovico razdalje vodil. Nastopil bo tudi na 100 m delfin, v tej disciplini je bil v Tokiu drugi.

Dosežek kariere je z bronom uspel 19-letnemu Kanadčanu Kharunu, na svojih prvih igrah se je veselil medalje. Njegova najboljša uvrstitev kariere je bilo četrto mesto na tej razdalji z lanskega svetovnega prvenstva v Fukuoki.

Plavanje, 200 m delfin, moški
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Leon MarchandFrancija1:51,21
2Kristof MilakMadžarska1:51,75
3Ilya KharunKanada1:52,80

Precej lažja zmaga na 200 m prsno
Tudi na 200 metrov prsno je Marchand blestel. Avstralca Zaca Stubblety-Cooka je prehitel za slabo sekundo, bron je pripadel Nizozemcu Casparju Corbeauju (+ 2,05).

Ob vseh rekordih in zlatih medaljah se je Marchand v zgodovino plavanja zapisal tudi kot prvi plavalec, ki je na enih olimpijskih igrah osvojil medaljo tako v disciplini delfin kot prsno. Francoza na igrah čaka še nastop na 200 m mešano.

Dozdajšnji lastnik olimpijskega rekorda in dobitnik zlatega odličja iz Tokia 2021 Stubblety-Cook se je moral tokrat v edini disciplini, v kateri nastopa v Parizu, zadovoljiti s srebrom.

Krepko je svojo najboljšo olimpijsko uvrstitev popravil tretjeuvrščeni Corbeau. Pred tem je bil v Parizu na 100 m prsno sicer osmi, na njegovih prvih igrah v Tokiu pa je bil njegov najboljši izid 21. mesto.

Plavanje, 200 m prsno, moški
1Leon MarchandFrancija2:05,85
2Zac Stubblety-CookAvstralija2:06,79
3Caspar CorbeauNizozemska2:07,90

Pan postavil svetovni rekord na 100 m prosto
Džanle Pan je bil najboljši na 100 metrov prosto. 19-letni Kitajec je s 46,40 postavil svetovni in olimpijski rekord. Oba rekordna dosežka sta bila pred današnjim nastopom v njegovi lasti.
Srebrno kolajno je osvojil Avstralec Kyle Chalmers (47,48), bronasto pa Romun David Popovici (47,49).

Kitajec Džanle Pan je za več kot sekundo ugnal tekmece na 100 metrov prosto. Foto: EPA

Kitajski plavalec, ki bo v nedeljo praznoval 20. rojstni dan, je izboljšal svoj svetovni rekord, ki ga je 11. februarja letos postavil na svetovnem prvenstvu v Dohi. Pred dnevi je na štafetni preizkušnji na 4 x 100 metrov prosto dosegel tudi olimpijski rekord (46,92).

V finalu je bil od začetka do konca razred zase. Uvodnih 50 metrov je končal na prvem mestu s časom 22,28, v drugi polovici tekme pa le stopnjeval svoj ritem in za več kot sekundo premagal svoje najbližje tekmece.

Drugouvrščeni Chalmers, sicer nosilec zlatega odličja iz Ria de Janeira 2016 in srebrnega pet let pozneje v Tokiu na 100 metrov prosto, je zaostal 1,08, tretjuvrščeni Popovici, najboljši na 200 metrov prosto na igrah v Parizu, pa je imel še stotinko slabši čas.

Plavanje, 100 m prosto, moški
1Džanle PanKitajska46,40
2Kyle ChalmersAvstralija47,48
3David PopoviciRomunija47,49

Sarah Sjöström zagotovila Švedski prvo zlato v Parizu
Sarah Sjöström je osvojila zlato medaljo na 100 m prosto (52,16). Na drugem mestu je z zaostankom 13 stotink sekunde končala Američanka Torri Huske, bron si je priplavala Hongkonžanka Siobhan Bernadette Haughey.

Sarah Sjöström se je veselila pete olimpijske medalje. Foto: EPA

Svetovna rekorderka v tej disciplini iz leta 2017 je Švedski priborila prvo zlato medaljo na letošnjih igrah. To je njena peta medalja na olimpijskih igrah, druga najžlahtnejšega leska. Leta 2016 v Riu je bila najboljša na 100 m delfin. Z današnjim nastopom je dosegla najboljšo uvrstitev na 100 m prosto, pred tem je bila v Braziliji bronasta.

Američanka Huske je osvojila že tretjo medaljo na teh igrah, drugo srebrno. Prvo je pred tem osvojila na štafeti 4 x 100 m prosto, zlato pa si je priplavala še na 100 m delfin. Drugi bron pa si je z zaostankom 17 stotink priplavala Hongkonžanka Haughey, potem ko je bila tretja tudi na 200 m prosto. Na prejšnjih igrah v Tokiu je bila na teh dveh razdaljah srebrna.

Na 100 m prosto je v torkovem polfinalu plavala tudi Neža Klančar, ki je z izenačenim lastnim državnim rekordom 53,96 končala na 14. mestu.

Plavanje, 100 m prosto, ženske
1Sarah SjöströmŠvedska52,16
2Torri HuskeZdružene države Amerike52,29
3Siobhan Bernadette HaugheyHongkong52,33

Ledecky z olimpijskim rekordom ubranila zlato na 1500 m prosto
Ameriška zvezdnica Katie Ledecky je z olimpijskim rekordom 15:30,02 na 1500 metrov prosto ubranila zlato medaljo iz Tokia. Srebrno medaljo je osvojila Francozinja Anastasiia Kirpichnikova z zaostankom dobrih desetih sekund, bronasta je bila Nemka Isabel Gose.

Ledecky je na svojih četrtih igrah osvojila že 12. medaljo, od tega osmo najžlahtnejšega leska. V Tokiu je na 1500 m postala prva ženska olimpijska prvakinja na tej razdalji, tokrat pa je popravila še lastni olimpijski rekord iz Japonske. Ni pa se približala svojemu svetovnemu rekordu iz Indianapolisa 2018.

Za 27-letno Američanko je to drugo odličje na teh igrah, pred tem je bila bronasta na 400 m prosto. Nastopila bo tudi na 800 m prosto, tudi tam pa bo branila olimpijsko zlato iz Tokia, pa tudi Ria 2016 in Londona 2012.

Domače navijače je z drugim mestom razveselila Kirpichnikova, ki si je priplavala prvo olimpijsko medaljo. Na tej razdalji je bila v Tokiu sedma, kar je bila doslej njena najboljša olimpijska uvrstitev. Na svojih drugih igrah je prvo kolajno osvojila tudi tretja Gose.