Plavanje je šport, v katerem vlada še posebej huda konkurenca, olimpijske igre pa so nesporen vrhunec za vsakega plavalca. Priboriti si finale je prestiž in izjemen uspeh, zato je bil finale za Nežo Klančar seveda največji dan v karieri. Foto: www.alesfevzer.com

Zmagala je prva favoritinja, 30-letna Švedinja Sarah Sjöström (23,71), ki je v polfinalu plavala olimpijski rekord (23,66), zlata pa je bila že v sredo na 100 m prosto. Srebro je pripadlo Avstralki Meg Harris (23,97), bron Kitajki Jufej Žang (24,20). Za kolajno je torej Slovenka zaostala 15 stotink sekunde.

"Ne morem verjeti, da mi je uspelo iti še hitreje. Včeraj se mi je zdelo, da sem šla tako dobro, da ne vem, ali lahko še kaj dodam. Ampak finale je finale. Rada tekmujem na velikih tekmah, kot so evropska in svetovna prvenstva, toda to tukaj je še nekaj več. Res sem uživala na tekmi. Seveda sem si potihem želela tudi stopničke, saj je to 50-metrski sprint, toda zadovoljna sem s tem. Šesta na olimpijskih igrah, 'ful fajn'," je za Val 202 povedala Klančar, ki je državni rekord izboljšala v vseh treh nastopih.

Nastop Neže Klančar v finalu na 50 m prosto

Pred olimpijskimi igrami je imela nekaj zdravstvenih težav, saj je prebolela covid in si poškodovala prst: "Moraš verjeti vase, v svoje delo. Včasih so tudi zvezde na tvoji strani, danes se mi je to končno zgodilo in sem res vesela. 50 m prosto je res kraljeva disciplina, konkurenca je tu najbolj zgoščena. Sarah je kraljica sprinta, razred zase, vsaka ji čast. Želim pa si, da se ji bom lahko kdaj čim bolj približala."

Neža Klančar, 24-letna članica Olimpije, je slovenskemu plavanju v soboto priborila prvi finale po Pekingu 2008, ko je Sara Isaković osvojila srebrno medaljo na 200 m prosto. Slovenska finalista olimpijskih iger sta bila po osamosvojitvi samo še dva: Igor Majcen (6. mesto na 1500 m prosto v Barceloni 1992) in Blaž Medvešek (8. mesto na 200 m hrbtno v Atenah 2004).

Klančar se je v Parizu izkazala že v svoji paradni disciplini 100 m prosto, ko je zasedla 14. mesto. Po uspešnih nastopih jo zdaj čaka nekaj oddiha na morju.

Neža Klančar s šestim mestom poskrbela za slovenski plavalni vrhunec desetletja
Pogovor z Nežo Klančar po finalu na 50 m prosto

1500 m prosto: Svetovni rekord Finkeja

Američan Bobby Finke je postavil nov svetovni rekord na 1500 metrov prosto in s časom 14:30,67 ubranil naslov izpred treh let v Tokiu. Srebro si je priplaval Italijan Gregorio Paltrinieri (14:34,55), bron Irec Daniel Wiffen (14:39,63).

Prejšnji rekord v tej disciplini je imel Kitajec Jang Sun, ki je na OI v Londonu 2012 plaval 14:31,02.

Finke ima v svoji zbirki zdaj štiri olimpijske medalje – iz Tokia še zlato na 800 m prosto, v Parizu pa je bil pred dnevi na tej razdalji drugi za Wiffnom.

1500 metrov prosto (M)
1Bobby FinkeZdružene države Amerike14:30,67
2Gregorio PaltrinieriItalija14:34,55
3Daniel WiffenIrska14:39,63

4 x 100 m mešano (Ž): Še en svetovni rekord ZDA

Svetovni rekord so dosegle tudi Američanke v ženski štafeti 4 x 100 metrov mešano. Regan Smith, Lilly King, Gretchen Walsh in Torri Huske so zmagale s časom 3:49,63. Prejšnjo rekordno znamko so prav tako imele plavalke ZDA, ki so na SP-ju v Južni Koreji leta 2019 plavale 3:50,40. Srebro so dobile Avstralke (3:53,11), bron pa Kitajke (3:53,23).

Za Smith je to četrta medalja na teh igrah, a prva zlata po treh srebrnih. Walsh je prav tako končala s četrto medaljo, drugo štafetno zlato.

Američani so v plavanju pobrali osem zlatih, skupno pa 28 kolajn. Avstralija ima sedem zlatih in skupno 18 medalj.

4 x 100 metrov mešano (Ž)
1Združene države AmerikeZdružene države Amerike3:49,63
2AvstralijaAvstralija3:53,11
3KitajskaKitajska3:53,23

4 x 100 m mešano (M): Peta medalja Marchanda

V moški štafeti 4 x 100 m mešano so zmagali Kitajci Džjaju Šu, Haijang Čin, Džjajun Sun in Džanle Pan (3:27,46). Srebrni so bili Američani Ryan Murphy, Nic Fink, Caleb Dressel in Hunter Armstrong (3:28,01), bronasti pa Francozi Leon Marchand, Yohann Ndoye-Brouard, Maxime Grousset in Florent Manaudou (3:28,38).

Marchand je osvojil peto medaljo v Parizu, a prvo, ki ni zlata. Pan iz Pariza odhaja s tretjo medaljo po zlatu na 100 m prosto in srebru na mešani štafetni tekmi.

4 x 100 metrov mešano (M)