Lansko leto je bilo razmeroma ugodno za rastlinsko pridelavo, neugodno pa za živinorejo, je na novinarski konferenci pojasnil direktor KGZS-ja Branko Ravnik in dodal, da je bilo v "plusu" le sadjarstvo. K zelo velikemu padcu odkupnih cen sta sicer prispevala embargo Rusije na uvoz hrane iz EU-ja in ukinitev mlečnih kvot. V zadnjem času se je odkupna cena mleka sicer nekoliko stabilizirala, pri 27 centih za liter, je povedal predsednik KGZS-ja Cvetko Zupančič. V več evropskih državah so zaradi težkih razmer lani potekali protesti kmetov, tudi v Sloveniji. Pri nas so želeli poudariti, da slovenski kmetje zaradi različnih omejitvenih dejavnikov ne morejo biti tako konkurenčni kot denimo v Nemčiji ali Franciji, javnost pa so poskušali opozorili tudi na to, da je kmetijstvo v težavah in da kmetje ne morejo poravnavati svojih obveznosti. Aktivnosti zdaj nadaljujejo prek razgovorov z različnimi deležniki, denimo trgovci in državo, je povedal Zupančič.
KGZS lani dejaven tudi na drugih področjih
Obvezno vodenje knjigovodstva se je izkazalo za veliko težavo, zato so s pomočjo podpisov volivcev vložili predlog novele zakona o dohodnini. Ker je svoj predlog pripravila tudi vlada, je na koncu nastal nekakšen hibridni zakon, ki je vključeval bistveno zahtevo KGZS-ja, to je ukinitev obveznega računovodstva. "To je bil velik uspeh zbornice in pri kmetih zelo dobro sprejet," je pojasnil Zupančič. Jim je pa spodletelo pri predlogu sprememb zakona o Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS. Predlagali so, da bi bili v svetu sklada trije predstavniki uporabnikov, ki bi jih vlada imenovala na predlog KGZS-ja, vendar predlog ni dobil zelene luči matičnega odbora DZ-ja. Kljub temu še niso vrgli puške v koruzo, saj pripravljajo pobudo za oceno ustavnosti poslovnika DZ-ja. Moti jih, da DZ ne odloča o predlogu zakona, če ga prej zavrne odbor DZ-ja. Menijo, da je to v nasprotju z ustavo, je dejala vodja sektorja za pravne zadeve na KGZS-ju Polona Sladič.
Ozaveščanje potrošnikov o slovenski hrani
Letos si bodo na zbornici med drugim prizadevali za ozaveščanje potrošnikov o slovenski hrani, poenostavitev administrativnih postopkov, potrebno bo projektno organiziranje s ciljem reševanja težav kmetov, denimo pri spremljanju odkupnih cen, pozorni bodo na dogajanje na svetovnih trgih, pričakovati pa je tudi "odprtje" precejšnjega dela sistemske zakonodaje, npr. zakonov o kmetijstvu, o gozdovih in o živinoreji, je naštel Ravnik. Vodja sektorja za kmetijstvo in gozdarstvo na KGZS-ju in vodja javne službe kmetijskega svetovanja Anton Jagodic pa je povedal, da jih letos čaka večja menjava generacij. Med njihovimi strankami je vedno več mladih gospodarjev, zato jim bodo posvetili posebno pozornost. Zanje pripravljajo tudi posebne programe.
Foto: Reuters
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje