Foto:
Foto:

Hekerji so eksperimentalnemu skladu Decentralized Autonomous Organization (DAO), ki je sredstva zbiral v digitalni valuti ether, ukradli 50 milijonov dolarjev, poročanje časnika New York Times povzema francoska tiskovna agencija AFP. Ukradena je tretjina digitalnega denarja omenjenega projekta, zaradi česar se s strani različnih vlagateljev podprtemu projektu ne obeta dobra usoda. Kraja sredstev projektu, ki je uporabljal digitalno valuto ether, je posledično v petek povzročila padec vrednosti te digitalne valute. Vrednost enega ethra se je sicer v zadnji polovici leta povzpela z manj kot enega dolarja na skoraj 20 dolarjev.

Ether se vse bolj uveljavlja

Najbolj poznana in tudi v Sloveniji prisotna digitalna valuta je bitcoin, vendar pa ta še zdaleč ni edina. V zadnjem letu se hitro uveljavlja omenjena digitalna valuta ether. Digitalna valuta ether je del sistema Ethereum, katerega oče je danes 22-letni ruski programer Vitalik Buterin, ki danes živi v Švici. Sistem Ethereum podobno kot bitcoin temelji na tehnologiji verige podatkovnih blokov, v angleškem jeziku imenovano blockchain. Omenjena tehnologija blockchain omogoča šifriran digitalni zapis vseh kadarkoli opravljenih transakcij z izbrano digitalno valuto. Posebnost takšnega digitalnega zapisa je v tem, da ni shranjen na enem, ampak v decentraliziranem omrežju računalnikov.

Primeren za samodejna mikro plačila med napravami

Vsaka nova transakcija z digitalno valuto se tako pred potrditvijo in vpisom v digitalni zapis preveri skozi to omrežje, kar naj bi dodatno povečevalo stopnjo varnosti pred zlorabami. Zasnova sistema Ethereum naj bi omogočala hitrejše in varnejše transakcije kot sistem Bitcoin, zaradi česar Ethereum beleži tudi sorazmerno veliko podporo v finančnem svetu. Zanimiv naj bi bil zlasti za samodejna mikro plačila med napravami, na primer med električnim avtomobilom in polnilnico za e-vozila.

Foto: Reuters