Kot navajajo v Združenju Frank, ki je nastalo po podražitvi posojil v švicarskih frankih zaradi sprostitve tečaja v začetku leta 2015, bi po ugotovitvah sodišča morala banka vedeti, da v daljšem časovnem obdobju obstaja precej velika verjetnost, da bo prišlo do večjih sprememb v gospodarstvu ali na trgih, kar se bo lahko odražalo tudi v večjih spremembah vrednosti valut ali referenčne obrestne mere. To bi morala tožniku tudi pojasniti, je zapisalo sodišče in dodalo, da možnost takšnega porasta švicarskega franka naproti evru in posledice tožniku niso bili nikoli predstavljeni.
Unicredit se bo na odločitev pritožil
Kot so sporočili iz Unicredit banke, sodba temelji na nepopolnih ugotovitvah dejanskega stanja in pomanjkljivih ter posledično napačnih pravnih zaključkih. Za Slovensko tiskovno agencijo so zapisali, da "gre za osamljen primer odločitve prvostopenjskega sodišča, zato pričakujemo odločitev višjega sodišča, ki bo sledila prepričljivi argumentaciji ostalih sodišč ter sodni praksi Sodišča EU o veljavnosti kreditnih pogodb v tuji valuti". Po podatkih Združenja Frank je bilo v Sloveniji sicer sklenjenih okoli 20.000 takšnih kreditov. Večinoma so jih posojilojemalci najemali v letih od 2005 do 2008, največkrat za 20 let in za potrebe reševanja stanovanjskega problema.
Tudi mariborsko Višje sodišče sledilo posojilojemalcu
Po prvi pozitivni odločbi Višjega sodišča v zadevi kreditojemalca v CHF v Sloveniji v začetku julija, je prejšnji mesec v drugi zadevi Višje sodišče v Mariboru sledilo pritožbi kreditojemalca in sodbo razveljavilo, saj je pri sodbi prvostopenjskega sodišča sodeloval sodnik, ki bi moral biti izločen. Obenem je Višje sodišče prvostopenjsko sodišče izrecno opozorilo, da mora v ponovljenem sojenju posebej tehtno presojati o enakopravnosti strank oziroma pogodbenega ravnotežja (sorazmernosti).
V Združenju Frank napovedujejo nove tožbe
Da bo odločitev ljubljanskega prvostopenjskega sodišča povzročila še večje število tožb njihovih članov, so v odzivu zapisali v Združenju Frank in obenem opozorili, da je potrebno čim prej sprejeti tudi zakon o razmerjih med dajalci kreditov in kreditojemalci glede kreditov v švicarskih frankih. V parlamentarno proceduro naj bi ga vložili že to jesen, napovedujejo pravniki Ciril Ribičič, Boštjan M. Zupančič in Franc Grad, avtorji predloga zakona o konverziji posojil v švicarskih frankih v evrska posojila. Zupančič meni, da mora DZ o zakonu odločiti po hitrem postopku, pri tem pa računa tudi na medijsko in politično podporo. Če se to ne bo uredilo v Sloveniji in bo prišlo na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu, je prepričan, bo odgovornost padla na državo, plačali pa bodo davkoplačevalci.
Kaj prinaša predlog zakona o konverziji posojil v švicarskih frankih v evrska?
Predlog zakona poskuša izenačiti položaj tistih s posojili v švicarskih frankih s tistimi, ki so kredite najeli v evrih in se nanaša na vsa posojila v frankih, sklenjena v obdobju med letoma 2000 in 2010, kar bi pomenilo, da velja konverzija za vse kredite, tako neodplačane kot odplačane. Kot je za Odmeve TV Slovenija povedal Ciril Ribičič, ki priznava, da je ta ureditev širša od ureditve na Hrvaškem, ki je večji del posojil v frankih že konvertirala, bi zadnje lahko, z dopolnilom v DZ tudi spremenili. Konverzija bi veljala tudi za posojila, ki so jih banke s prodajo slabih terjatev prenesle na druge pravne osebe, izvedla pa bi se tako, da bi bila banka zavezana, da pripravi izračun, kot bi ga določil zakon, prizadeti posojilojemalec pa bi se nato odločil, ali ta izračun sprejme ali ne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje