Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Novo stanovanje v eni od ljubljanskih sosesk je bilo na začetku podaljšane tretje gradbene faze, ko se je arhitektka lotila načrtovanja končne ureditve in opreme. Imela je odprte možnosti, zato je lahko prisluhnila mnogim željam naročnikov ter celo uresničila zahtevno nalogo, kako v stanovanje umestiti kamin, kljub temu, da njegova vgradnja v osnovi ni bila predvidena. V jedru srednjeveškega mesta, kjer vsaka ulica diši po zgodovini, se skriva stanovanje, ki je postalo ne le dom, temveč zgodba o prenovi in spoštovanju preteklosti. Ko je arhitektka prvič vstopila vanj, so jo očarala velika polkrožna okna, skozi katera je pronicala svetloba, ter duh umetnikov, ki sta tu ustvarjala. Kljub temačnosti in starinskemu šarmu je takoj prepoznala potencial in v njem zasnovala svoj novi dom. Leto pa zaključimo na Štajerskem. Več kot 160 let stara hiša v občini Lovrenc na Pohorju govori v jeziku obokanih stropov, starinskega pohištva in toplih peči, ki prebujajo spomine na preteklost. Tu se čas upočasni, notranji mir pa dobi otipljivo obliko.
V hrvaški Istri, v mestu umetnikov, ki je zaradi umetnosti, glasbe, športa in posebne slikovitosti priljubljeno tudi med Slovenci, smo odkrili čudovito staro hišo. Njeni lastniki so med trdne kamnite stene vtkali sodobne ideje, v prostore pa vnesli izbrano pohištvo in detajle, ki s svojo prefinjenostjo ponujajo razkošje na majhni kvadraturi. Lahko rečemo, da vrta, kakršnega bomo predstavili tokrat, do zdaj še nismo imeli priložnosti pokazati. Vrt na Opčinah, kraju tik za mejo z Italijo, obdaja čudovito vilo, ki so jo postavili pred dobrimi 120 leti. Vendar vrt ni iz tistega obdobja, ampak so ga znova uredili nedavno, sočasno s prenovo vile. Odprli so nam še vrata enega od stanovanj te spoštljivo obnovljene stare vile. Stanovanje sta kupila Američana, navdušena tako nad okolico vile kot nad svojim novim domom.
Zgledna prenova le lučaj iz Ljubljane je dober dokaz, da je rušenje včasih preprosto nesmiselno. Arhitektka je namreč družinsko hišo, v kateri je odraščala, z odločnimi prijemi preobrazila v sodoben dom, ki zadostuje tudi vsem pogojem zelenega bivanja. Z novimi znanji in tehnologijami lahko tudi iz starejših zgradb ustvarimo prijetne nove ambiente, z vsemi prednostmi novogradnje. Hkrati pa bistveno zmanjšamo porabo energije in ogljični odtis gradnje. Pogosto predstavljamo vrtove, ki so strokovno načrtovani. Njihovi oblikovalci nam radi pojasnijo, zakaj ima vrt izbrano obliko, katere elemente vsebuje in katerim rastlinam so dali prednost. Vrt na Gorenjskem ima novo podobo po zaslugi lastnikov, ki so ga želeli osvežiti, še bolj pa po zaslugi oblikovalke vrtov in strokovnjakinje za trajnice. Ko šteje stanovanje 47 let, je gotovo zrelo za temeljito prenovo in prav te sta se lotila lastnika majhnega blokovskega stanovanja v Škofji loki. Ogledali smo si že štiri dele poteka prenove, v preteklem tednu je bila rdeča nit izbor barv in materialov. Tokrat pa postavimo samo še piko na i in razložimo, s kakšnim pohištvom in dodatki je arhitektka opremila 40 m2, da je videti, kot bi jih bilo precej več.
Prenova starih kraških domačij je velik zalogaj, saj so te hiše pogosto del kulturne dediščine in imajo značilen arhitekturni slog. Razumeti zgodovino in značilnosti vaškega objekta je pri tem ključno. Dobro pa se je tudi zavedati, da tak tip rekonstrukcije zahteva velik časovni vložek, ki pa je, kot bomo zdajle videli, lahko na koncu bogato poplačan. Odpravljamo se na Štajersko, k družini, kjer že tretja generacija nadaljuje plemenito dejavnost. Stavbo in okolico so nedavno temeljito prenovili, vendar v prostorih še vedno živi duša preteklih časov. Stari tramovi, pohištvo s patino in fotografije prednikov prevzamejo vlogo nosilcev spominov, ki te napolnijo s toplino. 40 m2 metrov se ne sliši veliko, a ko jih je treba temeljito prenoviti, velikost dobi povsem drugo dimenzijo. Kot bi prenavljali hišo, pravijo tisti, ki so že kdaj adaptirali majhno stanovanje. Danes pa je na vrsti nova dilema: kako izbrati materiale in barve, da bodo res tista prava začimba novega ambienta.
Mlada družina se je odločila za nakup atrijske hiše, zgrajene v poznih sedemdesetih letih. Gre za kakovostno gradnjo z opečnato fasado v duhu skandinavske arhitekture. Hišo je zgradil in nekoč tu s svojo družino tudi živel arhitekt Franc Kvaternik, ki je tloris hiše dobro premislil. Bivalne navade ter potrebe pa so se od takrat precej spremenile, zato je bil po slabega pol stoletja čas za temeljito prenovo. Na nekoč praznem podstrešju klasicistične stavbe ob Dravi je zaživela svetla in mladostna mansarda. Prenova ne predstavlja zgolj domiselne rešitve za izrabo prostora pod streho, temveč tudi poklon arhitekturni dediščini in mestnemu utripu. Takšni posegi mestu vračajo življenje, stanovalcem pa prinašajo višjo kakovost bivanja. Na vrsti je tretji del prenove blokovskega stanovanja, ki šteje skoraj 50 let. V prejšnji oddaji smo spremljali zamenjavo inštalacij, ki so v starih stavbah lahko velik izziv. Ker je stanovanje majhno, pa je bil izziv tudi to, kako ga prostorsko načrtovati, da bo nudilo čim boljšo kakovost življenja. Predstavimo, kako je arhitektki uspelo izkoristiti dobesedno vsak centimeter.
Številni tuji popotniki se že ob prvem stiku s slovensko naravo in pokrajino zaljubijo v našo prelepo državo. Nič drugače ni bilo z nemškim parom, ki je šel še korak dlje. Odločil se je za nakup parcele ob robu Vipavske doline, ki se ponaša s čudovitim razgledom, in na njej postavil sodoben počitniški dom. Med številnimi starimi objekti, potrebnimi prenove, je veliko hotelov. V Škofji Loki je hotel Transturist propadal skoraj 20 let in v tem času zamenjal nič koliko lastnikov, dokler v zgodbo ni vstopil naš vrhunski kolesar Luka Mezgec in s še tremi soinvestitorji spisal novo poglavje hotela. Bo že držalo, da ko so zraven slovenski športniki, se hitro vse spremeni v nekaj bolj žlahtnega. Hotel je temeljito prenovljen po načelih trajnosti in energetske učinkovitosti. Spremljamo temeljito prenovo 47 let starega blokovskega stanovanja, ki je bilo pred začetkom del v prvotnem, originalnem stanju. Tokrat se bomo posvetili strojnim in elektro inštalacijam. V starejših stanovanjih je po navadi treba zamenjati obstoječe vodovodne cevi, radiatorje in prezračevalne naprave, prav tako razvod električnih kablov, električno omarico in vstaviti nove doze. Zlasti velik izziv je v tem pogledu posodobitev kopalnice. Predstavimo, kako torej inštalacijske posege izvesti s čim manj zapleti.
Ko otroci enkrat odletijo iz gnezda, marsikatera družinska hiša postane prevelika. Številni pari se zato odločijo, da si oprtani z izkušnjami in jasnimi željami, ustvarijo dom za zrelo življenjsko obdobje. Pokukali smo v hišo, ki je odličen primer tega, pa ne le zaradi prekrasne lokacije, na kateri se nahaja, temveč tudi skrbno premišljene notranjosti, ki nagovarja potrebe uporabnikov in se z materialnostjo lepo navezuje na okoliško naravo. Blokovska naselja iz obdobja šestdesetih do devetdesetih let predstavljajo kar debelo tretjino našega stavbnega fonda. Stanovanja v takšnih blokih so bila zgrajena ekonomično in standardizirano, vendar so zaradi starosti danes že precej dotrajana, nekatera celo zapuščena. Da bi morda olajšali odločitev za prenovo, bomo v petih oddajah podrobno predstavili adaptacijo manjšega stanovanja v bloku iz leta 1977. Začenjamo s tem, kakšne so sploh omejitve in pogoji prenove v večstanovanjskih stavbah. V Dolenjih Lazih, nedaleč od Ribnice, sta si lastnika z marljivim delom ustvarila pravi raj. Njun vrt odseva predanost naravi, vsak kotiček pa pripoveduje zgodbo o družinskih vrednotah in ljubezni do vrtnarjenja.
V srednjeveškem mestecu Vodnjan v hrvaški Istri sta slovenska arhitekta med prenovo vrstne hiše za starimi opleski odkrivala očarljive kamnite zidove in številna zazidana vrata. Z radovednim in skrbnim pristopom sta iz stavbe odvzemala, kar je bilo odvečnega, ohranila glavne poteze in ji podarila dotik večnega. Kraljevski tretma za eno tistih prenov, ob katerih obnemimo. Kje si ustvariti dom, če te ves čas vleče v naravo in ti je pomemben zdrav način življenja v mirnem okolju? Mlad par si je izbral Bled in polovico hiše z velikim vrtom. Notranjost sta si uredila tako, da skoraj ni dela s pospravljanjem, poseben poudarek pa sta dala tudi dobri regeneraciji. Mlad fant, ki se je po nekaj letih vrnil iz tujine, je želel v domovini zaživeti samostojno življenje. Cene nepremičnin so medtem dodatno poskočile in edina smiselna rešitev je bila ureditev podstrehe družinske hiše, ki je bila do tedaj bolj ali manj ropotarnica, streha pa je že tako in tako klicala po obnovi. Sprehodili se bomo po tej prenovljeni podstrehi in kakšen korak bo tudi malce bol previden, ker bomo zakorakali tudi po nadvse zanimivem steklenem stropu.
Na Gorenjskem v vasi Kamnje smo naleteli na kozji paradiž. Koze so glavna atrakcija objekta, ki pa bo očaral s toplino in uporabo lesa v interierju. Hiša, ki so jo poimenovali »Krasna« je grajena z masivnim lesenimi sistemom, sicer skromna po svojih zunanjih dimenzijah, a bogata po vsebini v notranjosti. Številni gledalci bodo v predstavljeni prenovljeni hiši iz 60. let obudili spomin na svoje otroštvo. Vrstna hiša je obetala veliko, a je bilo potrebno kar veliko inovativnosti, potrpljenja s skritimi presenečenji in temeljitega dela, da zdaj s prenovljeno podobo navdušujoče nagovarja standarde sodobnega bivanja.
Izbira zemljišča je pogosto ena od najpomembnejših odločitev pri gradnji novega doma. Prav posebna lega zemljišča je narekovala razporeditev prostorov v hiši mlade družine. Pri izbiranju sodobne oblike stavbe sta se naročnika zgledovala po sosednjih objektih, vrsto gradnje pa sta izbrala v skladu s trajnostno in odgovorno rabo prostora. Tako je blizu Celja zrasla pasivna lesena hiša z minimalnim ogljičnim odtisom. Soseska Vintgar je dom kar 600 različnim rastlinskim vrstam, pa tudi številnim živalskim, in s svojo čudovito podobo že več kot 130 let privablja ljubitelje naravnih lepot z vsega sveta. Pred kratkim je v njenem vzhodnem delu na temeljih stare zrasla nova lesena zgradba, ki kljub izčiščeni obliki ostaja zvesta lokalnemu arhitekturnemu jeziku. V prejšnji oddaji smo vam razkrili nekaj utrinkov z obiska hribovskega vrta zakoncev Knavs, ki se je razvil v veličasten park s pravljičnimi zelenimi sobanami. Tokrat vas vabimo, da si ogledate še njun urejen zelenjavni vrt in mogočni skalnjak z večtonskimi apnenčastimi skalami, ki se ob zeleni okolici zdijo kot tihi stražarji vrta.
Nad mirnim rokavom Drave ob našem najstarejšem mestu leži izjemna hiša, ki v svojih zidovih skriva dragocen slovenski les. V sebi združuje elemente sodobnosti, prestiža in topline, hkrati pa ponuja glasbeno bogat in akustično domišljen prostor, kakršnega ne vidimo v običajnih domovih. Celostna prenova stanovanja je izziv za vsakega, tudi izkušenega arhitekta. Zato bo še toliko zanimiveje videti, kako se je s tem spopadla študentka arhitekture, sicer opažena tudi v strokovnih krogih. Letos je bila namreč ena izmed prejemnic Vurnikovega študentskega priznanja, ki ga podeljujejo obetavnim študentom arhitekture. Pred več kot 30 leti sta zakonca v vasici Hrib - Loški Potok, obdani z gozdovi in travniki, zgradila hišo, ki je hitro dobila svojo končno podobo. Vrt pa je živ organizem, ki se skupaj z naravo in letnimi časi ves čas spreminja. A za največje spremembe poskrbijo lastniki, zato smo jih ponovno obiskali po sedmih letih.
V gosto poraščenem kočevskem gozdu so dolga stoletja živeli Kočevarji, ki so dobro znali prisluhniti naravi in živeti v sožitju z njo. Njihovo izročilo in dediščino danes na najlepši način ohranja samooskrbna lepotica, ki je zrasla na ruševinah stare kočevarske hiše. 'Otroci so naše največje bogastvo' se glasi znan pregovor, ki še kako drži. Zato je prav, da odraščajo v okolju, obdanem s prijetnimi naravnimi materiali, v okolju, kakršnega ponuja novi Vrtec Bohinj. Slednji je med drugim zgleden primer, kako dediščino in naravne materiale umestiti v nadvse sodoben objekt. Glavno vodilo arhitektov, ki se ukvarjajo z načrtovanji individualnih domov, je ustvariti prijeten in prijazen dom, ki je kar se da najbližja različica sanjskega doma naročnika. Pokazali bomo dom, kjer je arhitektom v tesnem sodelovanju z lastniki uspelo prav to.
Neveljaven email naslov