Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Pred mesecem smo v Arboretumu Volčji Potok še občudovali cvetoče dalije. Ko odcvetijo, steblo in listi pa počrnijo, izkopljemo gomolje. Kako jih ustrezno shranimo, svetuje Primožem Prešernom.
Gospo Tatjano z Ekološke kmetije Potočnik-Poprask smo poprosili, da pripravi iz zelja tradicionalno slovensko jed. Odločila se je za zeljne krpice, v katere doda različne začimbe. Poskusite!
Ko jeseni sadno drevje, jagodičje in olesenele okrasne rastline odvržejo vsaj tretjino listja, s prvim škropljenjem z bakrom poskrbimo za zaščito teh rastlin proti boleznim. Z bakrovim pripravkom škropimo v dneh brez vetra in premočnega sonca, temperature pa so enake ali višje od 5 °C. Več o jesenski higieni v sadovnjaku pojasni strokovnjak Vanes Husić.
Na vrtu Zelena sreča v Stogovcih rastejo številne zanimive, manj poznane rastline. Med njimi tudi japonski poprovec, ki ga jeseni krasijo pisani listi in črni plodovi, ujeti v rdečo ovojnico. Po imenu rastline smo spraševali v nagradni igri oddaje Na vrtu, tokrat jo predstavljamo in odkrivamo izžrebance.
Dokler tla še niso pomrznila na grede, ki so obsijane vsaj 8 ur dnevno sadimo vrtnice. Pri Vrtnicah Drešar iz Ljubljane že več generacij vzgajajo te običajno dišeče, vedno pa čudovite kraljice vrtov. Gospod Peter nam pokaže, kako jih pravilno posaditi.
Še je čas, da v lonce ali na gredice potaknemo čebulice spomladi cvetočih čebulnic. Kako naj bodo videti čebulice, iz katerih bodo zrasli tulipani, narcise, …
Jernej Stipanič je uporabnost čilijev spoznaval, ko sta s soprogo potovala po južni Ameriki in Aziji. Nato sta nekaj grmičkov posadila na svojem vrtu, iz njih je nastal nasad. Oktobra so z gred v rastlinjaku pobrali še zadnje pekoče plodove, ob tem nas seznanili s številnimi zanimivostmi iz gojenja in predelave čilijev.
Večino pridelanih čilijev pri družini Stipanič predelajo v omake. Poslužujejo se postopka fermentacije, omake zorijo več let. Voditeljica in novinarka oddaje se je opogumila in pokusila vse njihove omake, od blagih do najbolj pekočih…
Ko prva jutranja slana prekrije vrtove in travnike, je zadnji čas, da posodovke prestavimo v notranje prostore. Posodovke so tiste rastline, ki z izjemo obalnega pasu pri nas ne prezimijo na prostem. Tako je storila tudi gospa Mojca iz Ljubljane. Obiskala jo je strokovnjakinja kluba Gaia.
Krizanteme s poznimi, dolgo cvetočimi raznolikimi cvetovi lepo obarvajo jesen. Pri nas jih ob 1. novembru izbiramo kot del nagrobnega okrasja. V vzhodni Aziji, od koder izvirajo, simbolizirajo veselje in dolgo, srečno življenje. Kako vzgojiti velik kroglast cvet ali pa desetine drobnih, pokaže Sebastjan Lipar. Iz le nekaj cvetov krizantem Sebastjan sestavi ikebano. Precej drugačno, kot smo je vajeni pri nas. Na Japonskem tovrstno aranžiranje cvetja velja za visoko umetnost. Pri ikebani, drugo ime zanjo je Kado oz. pot cvetja, gre pogosto za minimalistične aranžmaje, z minimalnim številom cvetov, stebel in listov, ki se med samo naj ne bi dotikali, poustvarjajo prizore iz narave.
Na turistični kmetiji v okolici Rogaške Slatine večino hrane, predvsem pa sadja, pridelajo sami. Posestvo se imenuje Pomona, po boginji, ki so ji Rimljani namenili vlogo zavetnice sadja. Na posestvu so uredili učno pot, sprehod po njej nas okrepi z znanji o redkejšem načinu gojenja zelenjave, užitnem nazobčancu, pa tudi, kako iz kutin narediti nekaj sladkega.
Pred nočjo čarovnic, praznikom Keltov, ki so ga Američani potrošniško oblekli, s Sabino Šegula izdelujemo vilinski venček. Zanj je najprej naredila bučke iz vrvi. Poglejte, kako preprosto jih lahko izdelate tudi sami. V drugem delu dr. Sabina Šegula izdeluje kačice, kroglice in snopke. Prve sestojijo iz delno posušenih listov okrasnih trav in vrtnarske žice, kroglice so iz mahu, snopki pa iz delov vej. Prej naštete elemente, pri katerih lahko preverite vaše ročne spretnosti, je Sabina Šegula vstavila v venček za noč čarovnic. Dodala je še nekaj posušenega cvetja in nastal je vilinski venček.
Neveljaven email naslov