Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Na vrtu • prispevki

Na vrtu GPomlad v gozdu

28.03.2025

Na sprehod in klepet o divjem spomladanskem cvetju smo povabili Sebastjana Liparja. Pljučnik s spreminjajočo barvo cvetov se uporablja pri obolenjih dihal. Gozd je pobelila strupena podlesna vetrnica, manj strupen je čvrsti petelinček, ki z petelinjemu grebenu podobnimi grozdastimi socvetju poskrbi za pridih vijoličaste v gozdu.

Na vrtu Klub Gaia - sadimo v visoko gredo

28.03.2025

Lucija Kinkel, strokovnjakinja kluba Gaia, in članica Tanja Mele sta po zimi našli posedeno visoko gredo. Dodati sta morali približno 60 litrov zemlje na m2, ki sta jo pred sajenjem in setvijo pognojili. Posadili sta solate, por, sejali korenček, grah... Stročnice lahko dan pred setvijo razkužimo v kamiličnem čaju.

Na vrtu Dekoracija iz mini vrtnic

28.03.2025

Ljubke mini vrtnice lahko negujemo kar v sadilnih lončkih. Da poudari cvetove, je dr. Sabina Šegula iz Akademije cvetja lončke oblekla. Iz odpadne embalaže, tekstila, volne ipd. je ustvarila unikatne okrasne lončke. Vas zanima, s katerim naravnim materialom je dekoracijo še nadgradila?

Na vrtu Setveni koledar (29.3. - 4.4.)

28.03.2025

S Fanči Perdih tudi v tem tednu 'tolmačimo' ugodne dni za setev, presajanje, nego in spravilo rastlin ter delo s čebelami. Setveni nasveti po Mariji Thun so pripravljeni na podlagi konstelacijskih raziskav.

Na vrtu Spomladanska oskrba vrtnic

28.03.2025

Tokrat z Matjažem Mastnakom rozarij Arboretuma Volčji Potok pripravljamo na pomlad. Z rezjo starejših vej grmičaste vrtnice ohranjamo mlade. Pri vzpenjavkah odstranimo le posušene šipke. Plezavim vrtnicam, ki cvetijo le enkrat na leto, poganjke prikrajšamo po cvetenju.

Na vrtu Rez grmičastih vrtnic

21.03.2025

Ko zacvetijo forsitije, je čas obrezovanja vrtnic. Slovenski grmičasti sorti Prešeren in Trubar krasita grede pred neorenesančno vilo Bianca v Velenju. Na triletnih grmičkih je Simon Ogrizek opravil spomladansko rez.

Na vrtu Setveni koledar (22.3. – 28.3.) in nakaljevanje krompirja

21.03.2025

Tudi za zadnji teden v marcu smo pripravili pregled opravil, ki se jih spomladi lotevamo ob rastlinam primernih dnevih. Krompir npr. sadimo ob dnevih za plod ali cvet, s sajenjem na grede pa počakamo, da se prst ogreje do 10 st. Celzija. Da bi takrat hitreje naredil zeleni del in nove krompirčke, ga nakalimo.

Na vrtu Pikiranje paprike

21.03.2025

Po štirih tedni so krhke sadike paprike primerne za pikiranje. Vsako sadiko posadimo v svoj lonček oz. enoto setvenega zabojčka in postavimo na svetlo in toplo mesto. Lastne sadike paprike vzgajamo s pomočjo dr. Kristine Ugrinović s Kmetijskega inštituta Slovenije.

Na vrtu Spomladanski nasad

21.03.2025

Ste vedeli, da so mačehe nepogrešljive tudi v spomladanskih nasadih, ne le jesenskih? Da bi cvetele do junija, jih redno dognojujemo. V Orešju nad Sevnico so mačehe posadili v spomladanske nasade, kjer se družijo z okrasnimi marjetkami, ranunkulami, primulami, perikalisi, …

Na vrtu Flamingovec in samolist

14.03.2025

Tako flamingovec kot samolist sta pogosti sobni rastlini. Spadata med kačnikovke, njuni veliki ovršni listi, pogosto jih zamenjujemo za cvetne, se pozimi obarvajo v rdeče, belo, vijoličasto…

Na vrtu Opravila po setvenem koledarju (15.3. – 21.3.)

14.03.2025

Marca nadaljujemo s prvimi vrtnimi opravili. Še obrezujemo sadno drevje in grmovnice, na prosto pa sadimo grah, bob, čebulo, česen, por, sejemo blitvo, špinačo, presajamo peteršilj. Fanči Perdih pravi, da je ponedeljek, 17.3., posebej ugoden dan za delo z rastlinami iz skupine cvet in plod, priporoča, da takrat sadimo tudi rastline, ki jih vzgajamo kot semenice. Na prosto je presadila prezimljeno zelje, ki ga je hranila za pridobivanje semena.

Na vrtu Uporabno lubje

14.03.2025

Pri nas imamo bogato dediščino nabiranja zdravilnih rastlin, najprej spomni dr. Katja Rebolj. Uporabljamo tudi lubje. Čeprav zdaj še ni najbolj optimalen čas za nabiranje, sta z Ana-Marijo Berk na sprehodu po gozdu spoznavali nekatera drevesa in predstavljali možnosti uporabe njegovega lubja.

Stran 1 od 49
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov