Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Leto 2025 se nezadržno približuje. Do konca prihodnjega leta bi morala naša država zagotoviti popolno dostopnost vseh javnih objektov za invalide. Vendar je ta cilj očitno še daleč od dosegljivega. Ob mednarodnem dnevu invalidov in dnevu človekovih pravic, ki ju praznujemo v začetku decembra, so ljudje z različnimi oviranostmi predstavili stanje dostopnosti v praksi. Menijo, da je država v 15 letih naredila bore malo. Ne zamudite tokratne oddaje Prisluhnimo tišini.
Deset let praznujemo dan slovenskega znakovnega jezika. Ob 10-letnici praznika jezika, ki povezuje svetove tišine in zvoka, so se novembra po Sloveniji zvrstili dogodki, ki so osvetlili bogato kulturo in identiteto gluhe skupnosti – od prve mednarodne konference o znakovnem jeziku v Ljubljani, na kateri so strokovnjaki in udeleženci iz različnih držav razpravljali o prihodnosti in razvoju jezika rok, do čarobne razstave umetniških del v Izoli. Posebno doživetje pa je ponudil tudi gledališki dogodek v SiTi Teatru, v katerem so gluhi ustvarjalci obiskovalcem z umetnostjo odprli nova obzorja razumevanja. Več izveste v tokratni oddaji Prisluhnimo tišini.
Genska terapija prinaša upanje otrokom po vsem svetu, ki trpijo zaradi genskih okvar, vključno z gluhoto. Pred kratkim je v Veliki Britaniji deklica Opal Sandy po uspešni genski terapiji slišala svoj prvi zvok, medtem ko so kitajski znanstveniki s podobnim postopkom povrnili sluh petim otrokom. V Sloveniji pa delo dr. Špele Miroševič vliva novo upanje za Urbana in druge otroke z redkimi genskimi boleznimi, saj se načrtuje odprtje novega Centra za tehnologije genske in celične terapije. Več izveste v tokratni oddaji Prisluhnimo tišini.
V rožnatem oktobru so gluhe ženske naredile nekaj prav posebnega zase: udeležile so se tabora pod geslom Skrb zase, ki je bil posvečen ozaveščanju o raku dojk in duševnem zdravju. Pomembnost skrbi zase dobro poznajo tudi v zavodu Nazaj na konja, kjer s terapijami s konji pomagajo otrokom, osebam s posebnimi potrebami in vsem, ki potrebujejo podporo na področju duševnega zdravja. Več o tem v tokratni oddaji Prisluhnimo tišini.
Ustvarjalci oddaje Prisluhnimo tišini smo po dobrem letu, odkar so našo državo 4. avgusta lani prizadele katastrofalne poplave, obiskali gluhe in naglušne v Savinjski dolini, kjer je bilo najhuje. Reke so prestopile bregove in uničile številne domove, nekateri domačini so bili za nekaj časa popolnoma odrezani od sveta. Ob obisku so povedali, da brez pomoči sami ne bi zmogli in kako pomembna je hitra podpora bližnjih in organizacij. Kako so se znašli in kaj še pričakujejo od države, boste izvedeli v tokratni oddaji Prisluhnimo tišini.
Kako dostopne so v Sloveniji avdiovizualne medijske storitve za gluhe in naglušne? S kakšnimi izzivi se spoprijemajo te osebe, ko spremljajo televizijske programe brez podnapisov ali tolmačev slovenskega znakovnega jezika? Kljub napredku na tem področju ostajajo številne slovenske oddaje nedostopne, vendar bodo morale zaradi zahtev evropske direktive tudi pri nas avdiovizualne storitve postati dostopnejše. Ostaja pa vprašanje, kdo bo dostopnost financiral. Ne zamudite oddaje Prisluhnimo tišini.
September je bil napolnjen z dogajanjem, ki predstavlja tihe vezi in bližino, posebno za tiste pogosto preslišane. Zaposlovanje in rehabilitacijo invalidov smo spremljali na Reha dnevih v Portorožu, od tam smo se odpravili na sprehod po ljubljanskih ulicah z aplikacijo Slavic Soundwalking, vmes pa smo skočili tudi na Festival za tretje življenjsko obdobje. Pozabili nismo niti na mednarodna dneva znakovnega jezika in tolmačenja.
Medobčinsko društvo gluhih in naglušnih Slovenske Konjice, Vitanje in Zreče je 21. septembra s ponosom gostilo praznovanje ob mednarodnem dnevu gluhih. V kulturnem domu v Slovenskih Konjicah so na slavnostni prireditvi pod geslom Želimo biti del vključujoče družbe poudarili pomen enakopravnosti, pravice do znakovnega jezika in dostopa do informacij za osebe z izgubo sluha.
Ne nasedajte zavajajočim oglasom. Spet se je pojavila poplava zavajajočih oglasov, ki ljudi napeljujejo h kupovanju različnih izdelkov in terapij, ki naj bi čudežno učinkovali na zdravje. Med drugimi se pojavljajo oglasi za slušne ojačevalnike, terapije, kapljice in podobno, ki naj bi čez noč odpravili težave s sluhom. Uporaba takih, tako imenovanih »univerzalnih« slušnih pripomočkov lahko še poslabša zdravstveno stanje človeka. Zato zdravniška stroka opozarja, da je ob vsaki težavi s sluhom najprej treba obiskati zdravnika, nikakor pa ne gre zaupati neetičnim oglasom, ki izkoriščajo stisko ljudi.
V tokratni oddaji se bomo posvetili izjemnim psom pomočnikom, ki s svojo predanostjo in sposobnostmi spreminjajo življenje oseb s posebnimi potrebami. Spoznali boste, kako psi pomočniki za gibalno ovirane osebe in psi vodniki za slepe pomagajo svojim lastnikom pri vsakodnevnih opravilih ter kako slovenska zakonodaja podpira to pomembno področje. Raziskali bomo tudi, kako bi lahko psi pomočniki gluhim osebam omogočili še večjo neodvisnost in varnost. Ne zamudite oddaje Prisluhnimo tišini 28. 9. ob predvidoma 15.25 na prvem programu Televizije Slovenija.
Goran Dragić se je s solzami v očeh poslovil od poklicne košarke in ob tem mlademu košarkarskemu talentu, gluhemu Maksu Podgoršku, zaželel veliko uspehov. Kaj natančno mu je sporočil, boste lahko videli v tokratni oddaji, v kateri vas bo navdušil tudi Bruno Glas, mladinski svetovni prvak v hitropoteznem šahu gluhih. Ob mednarodnem dnevu gluhih, ki ga praznujemo tretjo soboto v septembru in je največji praznik za gluho skupnost v slovenskem prostoru, ob dnevu športa, ki ga praznujemo 23. septembra, in ob evropskem tednu športa spoznajte navdihujoče zgodbe gluhih športnikov. Ne zamudite oddaje Prisluhnimo tišini to soboto, 21. septembra, ob predvidoma 15.25 na prvem programu Televizije Slovenija.
Slovenski znakovni jezik bo končno dobil svoje mesto v šolskem sistemu. V noveli Zakona o osnovnih šolah, ki je bila sprejeta v začetku letošnjega leta, so zapisane tudi pravice gluhih in naglušnih otrok. Učenje slovenskega znakovnega jezika je po novem umeščeno v program osnovnošolskega izobraževanja. Novela zakona pa prinaša tudi druge novosti, med drugim uvedbo prvega tujega jezika v prvi razred, prenovo razširjenega programa, spremembe na področju izobraževanja na domu in nacionalnega preverjanja znanja. Več o uvajanju in prenovi šolskega sistema boste izvedeli v tokratni oddaji.
Neveljaven email naslov