Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Podrobneje vas bomo seznanili s podelitvijo nagrad zlati globus in projektom MoonArk, ki je na Luno ponesel tudi slovensko nanoumetnost. V Cankarjevem domu smo obiskali razstavo knjižnih naslovnic Društva za teoretsko psihoanalizo: zbirke Analecta, revije Problemi in glasila Freudovskega polja Razpol, avtorja Alena Ožbolta.
Deset žensk iz Šentjakoba in okolice se je povezalo v novem društvu z narečnim imenom Spunij se/Denk(a) Mal. S to pobudo želijo poskrbeti za novo kulturo spominjanja v občini.
Lutkovna skupina Mladi Celovčani s pevsko revijo Showtime navdušuje gledalce. Predstava je pravo pevsko tekmovanje, pri katerem sodelujejo živali iz različnih držav.
Na pevskem natečaju deželnega studia ORF Zbor leta so se tudi tokrat zelo uspešno predstavili slovenski zbori in skupine. Zbor Dečle Danice in Mešani pevski zbor Podjuna sta v svojih kategorijah celo zmagala.
http://slovenci.orf.at
Novo leto bomo začeli s pogovorom z Brankom Robinšakom, Mariborčanom, ki si je že za svoj prvi operni nastop prislužil Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani, pozneje bil nagrajen tudi z nagrado Prešernovega sklada, pred in potem pa se je uveljavil in zablestel na številnih evropskih opernih odrih in na uglednih svetovnih glasbenih festivalih.
Ob torkih se z vami prebuja Mojca Mavec. Prva ura druženja prinaša pregled črne kronike z dr. Damijano Žišt, rubriko V središču z Moniko Tavčar in športne minute z Anžetom Bašljem. V jezikovnem kotičku se lotevamo slovničnih vprašanj in dilem, s tujci, ki živijo v Sloveniji, spoznavamo svet, s Špelo Močnik na terenu pa Slovenijo. Rubrika Moj RTV prinaša zanimive vsebine iz naše hiše, Kuharski ABC pa hitro in enostavno pripravo hrane. Oddajo ob torkih zaključujemo v družbi z znanimi družinami. Z nami so jutra lepša!
- Divatsarok: csillogás a divatban;
- a Lendvai Kétnyelvű Középiskola nyílt napja;
- a Direct zenekar;
- klipek: Vad Fruttik, Beton.Hofi & Anubiis, Leopold I., Úrfi.
Vsebina oddaje:
- Modni kotiček: blišč v modi;
- Dan odprtih vrat Dvojezične srednje šole Lendava;
- glasbena skupina Direct;
- videospoti: Vad Fruttik, Beton.Hofi & Anubiis, Leopold I., Úrfi.
Tročlanska zasedba nas Iz Studia 22 pelje po poteh Etna. Če njihovo starost primerjamo z literaturo, po kateri posegajo, so še pravi otroci, ki z otroško zagnanostjo, ljubeznijo in vdanostjo delijo svoj pogled na glasbo. Pravijo, da ta v sebi nosi samo to, kar glasbenik vanjo vloži. Staro v novem, novo v starem. (P)osebna preobleka ljudskih pesmi.
Arhitekturni slog na prehodu iz 19. v 20. stoletja, ki ga imenujemo secesija, je Ljubljani prinesel kar nekaj zanimivih stavb. Mnoge secesijske arhitekturne stvaritve, ki so navdih iskale v folklornih motivih in geometrijskih oblikah ter se je z njimi meščanstvo želelo približati plemstvu, danes žal neslavno propadajo, so pa tudi takšne, ki so jih obnovili ali rekonstruirali. V eni od rekonstruiranih vil smo obiskali stanovanje, ki združuje tehnologije sedanjosti in utrip preteklosti.
Pred nami je začetek študijskega leta. Stanovanje, ki ga bomo spoznali, je dober primer dobljene bitke za vsak centimeter – na svojih pičlih 20ih kvadratnih metrih ponuja namreč kopico rešitev, ki nudijo kvalitetno bivanje kar dvema študentoma.
Kako v naravnem okolju zgraditi prostorno in izvirno hišo in hkrati ohraniti zemljišče čim bolj nedotaknjeno? Rešitev smo poiskali pri zakonskemu paru, ki je zasnoval imeniten objekt v zelenem objemu Štajerske.
Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
Borček in Klemen sta se zapletla. V pogovor in v nit, saj pleteta … Kaj sploh pleteta? Predvsem toplo prijateljstvo … In če ob tem prebereta še Čebelico, je dan popoln. V svojo družbo sta povabila deklico Marino in dobre može, ki nas obiskujejo meseca decembra. Morda kdo ve, kje so doma?
Poznate zgodbo o Martini, ki stanuje v loncu in njenem prijatelju Dečku, ptičjem strašilu, ki prihaja k njej na obisk s svojega polja? Začelo se je zelo preprosto.
Najprej je bila Martina sama. V svojem svetu nekje sredi oblakov je zjutraj prilezla iz pisanega lonca in zvečer vanj odšla spat. Vmes pa je počela marsikaj zanimivega. Lepega dne pa v njen svet vstopi ... ptičje strašilo! Strašilo je sprva precej nerodno, počasi pa postane odličen tovariš pri Martininih domislicah.
Ta se zelo veseli: končno ima nekoga, ki mu lahko reče lepo besedo, ki ga lahko nauči kaj novega in mu včasih tudi ponagaja. Tako sta Martina in strašilo z vsakim dnem bolj nerazdružljiva prijatelja, ki skupaj odkrivata svet okoli sebe in se zabavata.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Najprej bomo šli na Sinji vrh nad Ajdovščino, kjer dva prijatelja pišeta uspešno sirarsko zgodbo. Obiskali smo kmetijeo Jurčetovih v Skadanščini, kjer imajo pravi mali živalski vrt. Tudi pozimi je pri njih zelo zenimivo. Na bistriškem, kjer imajo dolgo zgodovino čebelarjenja in od koder prihaja tudi Anton Žnideršič, želijo postaviti največji AŽ panj na svetu. Mestna občina Koper se je pridružila kulturnim potem oljčnega drevesa oziroma mreži sredozemskih oljčnih mest RECOMED. S tem želijo združiti oljkarsko dejavnost s turizmom. Bil ismo na jubilejnem 10-tem Festivalu penin v Portorožu, kamor so prijavili rekordno število vzorcev. Pa še o eni temi v zvezi s prestižnimi vini bo govora. Švicarski znanstveniki so razvili umetno inteligenco, ki bo, so prepričani, poenostavila boj proti vinskim ponaredkom na evropskem trgu, obenem pa pomagala pri pridelavi še boljšega vina. Za konec pa vas boomo popeljali še v Zanigrad, od časa pozabljeno vasico v zaledju Istre, ki oživi en dan v letu, na Štefanovo.
VRT JANUARJA POČIVA
Četudi zaradi ugodnega vremena kakšnega vrtičkarja že srbijo prsti, z opravili na prostem tudi v rastlinjaku še počakajmo. Razmislimo o vrtninah, ki jih bomo gojili, in preverimo semena. Z zimsko rezjo sadnega drevja naj se nam ne mudi, še svetuje Miša Pušenjak.
Z GAIO NA OBIKSU: OSKRBA LIMONOVCEV
Gospod Matjaž limonovce prezimuje na senčni strani hiše. Redno pregleduje liste in preveč posvetljene škropi z železovim pripravkom. Zaliva jih z deževnico sobne temperature. Da preveri, ali so limonovci dovolj zaliti, ima posebni indikator...
HIŠA METULJEV Z IRSKE
S sliko za minuto in pol odpotujemo na Irsko. Ob srednjeveškem gradu Malahide, kjer je ohranjeno veliko starega pohištva, oblačil in drugih predmetov, je tudi ogromen tropski steklenjak. Zaraščajo ga tujerodne rastline, obletava pa jih več kot 20 vrst tropskih metuljev. V hiši metuljev obiskovalci opazujejo njihov celoten življenjski cikel.
navrtu@rtvslo.si
Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
- Divatsarok: csillogás a divatban;
- a Lendvai Kétnyelvű Középiskola nyílt napja;
- a Direct zenekar;
- klipek: Vad Fruttik, Beton.Hofi & Anubiis, Leopold I., Úrfi.
Vsebina oddaje:
- Modni kotiček: blišč v modi;
- Dan odprtih vrat Dvojezične srednje šole Lendava;
- glasbena skupina Direct;
- videospoti: Vad Fruttik, Beton.Hofi & Anubiis, Leopold I., Úrfi.
Naš nekdanji novinar in urednik Marjan Šrimpf bo v letu 2024 zaznamoval 30. obletnico snemanja in objave prvega dokumentarnega filma Preganjani na svoji zemlji, ki sta ga s snemalcem Zoranom Špesom posnela v Paragvaju in Braziliji. Leto 1994 je bilo odskočna deska za filmska potovanja na šestih celinah, kjer je novinar Marjan Šrimpf z različnimi snemalci Televizije Maribor posnel 59 dokumentarnih filmov, portretov in potopisov od Evrope do Antarktike. Vsi filmi so bili objavljeni na Televiziji Maribor in Televiziji Slovenija na 1. in 2. programu. Letos pa boste lahko še enkrat videli te filme na naši televiziji. Prvi bo že omenjeni film Preganjani na svoji zemlji.
Dokumentarni film Preganjani na svoji zemlji sta snemalec Zoran Špes in novinar Marjan Šrimpf posnela večinoma v Paragvaju. Obiskala sta avtohtone Indijance globoko v paragvajski džungli, snemala sta tudi pretirano izsekavanje gozdov. Poskušala sta priti v stik s slovensko antropologinjo Mihaelo Sušnik, ki je dobila veliko priznanje tamkajšnje univerze za raziskovalno delo med staroselci. Vendar je bila nedosegljiva, saj je v tistem času obiskala Indijance na območju, kamor z ekipo nista mogla priti. Pač pa sta prišla čez paragvajsko-brazilsko mejo celo brez vizumov, ki so bili za Slovence takrat obvezni. To jima je uspelo s pomočjo voznika paragvajskega ministrstva za kmetijstvo, ki ju je spremljal na snemanjih. Želela sta namreč posneti slapove Iguasu, največje na svetu, kakšnih 40 kilometrov od paragvajsko-brazilske meje. Voznik je s službenim vozilom peljal kar skozi območje hidroelektrarne Itaipu, kjer sicer ni bilo uradnega mejnega prehoda. Vožnja je bila uspešna in snemalec Zoran Špes je iz turističnega helikopterja naredil vrsto izjemnih posnetkov, vrednih 300 dolarjev, kolikor je bilo treba plačati za pol ure letenja nad slapovi. V 50-minutnem dokumentarcu boste lahko videli še vrsto drugih zanimivosti.
V letu 2017 obeležujemo 15 letnico programa TV Maribor, čeprav so številne oddaje seveda veliko starejše, prvi prispevki pa so začeli nastajati že davnega leta 1968, ko je v Mariboru začelo delovati TV dopisništvo. V 80-tih je nato zaživel TV studio, 2002 pa program Tele M. Po vseh teh letih naš arhiv razumljivo že skoraj poka po šivih in zakaj ne bi obudili spominov, preverili zgodovine in podoživeli vrhunce? Pri obujanju spominov nam bodo v oddaji Naš arhiv je živ priskočili na pomoč številni soustvarjalci tistega in sedanjega časa. Vabljeni, da v naši družbi preživite nedeljske večere, in da 60 minut damo nostalgiji prosto pot.
V tej oddaji gostimo Marjana Matjašiča, mag. Irmo Ferlinc-Guzelj, Bojana Stajnka in Stojana Auerja. Voditeljica: Veronika Žajdela. Vabljeni k ogledu!