Zgodbo je navdihnilo brskanje po zgodovini Maribora, a lahko bi se dogajala v kateremkoli mestu. Jakob je fantič kot vsak drug, v vseh časih. Podi se po mestnih ulicah leta 1532 ali danes. Otrok je vedno otrok. In golobi so prebivali v mestih nekoč in prebivajo danes. Razlika je le v tem, da so nekdaj na mesta prežale drugačne nevarnosti. Jakob iz leta 1532 je deček, ki s pomočjo prijatelja goloba reši mesto pred Turki. Ob zgodbi mesta pa spoznamo, kako lahko deček in golob postaneta zaveznika ter kako pomembna sta pogum in prijateljstvo.
Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Bili smo na podelitvi Jenkove nagrade, ki jo Društvo slovenskih pisateljev podeljuje za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let. Ogledali smo si razstavo o Viktorju Cotiču, organizatorju in začetniku likovnega življenja v Mariboru. Predstavili pa vam bomo tudi razstavo Svet Tima Burtona, ki je na ogled v Muzeju oblikovanja v Londonu.
V Šentprimožu in okolici je potekal literarni pohod, na katerega je v sodelovanju z Musilovim inštitutom vabil kulturni center Univerze v Celovcu Unikum.
Abstraktna geometrija sreča poetično lahkotnost: pod naslovom Čustveni svetovi so v galeriji Alpe-Jadran v Celovcu na ogled dela Rudija Benetika in pred desetimi leti umrlega Bogdana Borčiča.
SAK se želi po dveh zaporednih porazih doma proti Lendorfu vrniti na pot uspeha.
Kvartet Ave iz Bilčovsa je povabil male koroške pevske skupine na jubilejni koncert v dober namen. Peli so za žrtve poplav.
http://slovenci.orf.at
Špela Strašek prihaja iz Celja, po izobrazbi je sociologinja, ima rada zgodovino, zlasti zgodovino oblačilne kulture, po poklicu pa je – klobučarka. Klobučarstvo je obrt in umetnost, ki jo v Sloveniji pozna in v njej ustvarja zelo malo mojstrov, naša sogovornica pa je zaslužna, da je postalo del nesnovne kulturne dediščine Slovenije.
Vabimo vas, da si pogovor s Špelo Strašek o modi in pokrivalih v oddaji Dober večer ogledate v ponedeljek 28. oktobra ob 20. uri v sporedu Televizije Maribor!
Torkova oddaja Dobro jutro vam bo tudi tokrat postregla z zanimivimi vsebinami. Izvedeli boste, kdo so zmagovalci 27. festivala slovenskega filma, in spoznali del ekipe, ki stoji za organizacijo festivala. Ob 29. oktobru, ko v Združenih državah Amerike in Kanadi praznujejo Dan mačk, bomo raziskali, kako in kdaj so te postale naše zveste spremljevalke in družabnice ter kako odgovorno skrbeti zanje. O tem bo spregovoril predsednik Felinološkega društva Maribor. Poleg tega bomo govorili o sreči na delovnem mestu, terenski del oddaje pa bo v znamenju jeseni. Andrej Geržina se bo najprej podal v svet gobarjenja, nato pa se preizkusil še v peki kostanja. Oddajo bo vodila Katja Treer.
Novinarka, skladateljica in muzikologinja Luisa Antoni se predstavlja z novim glasbenim delom »Fruscii risuonanti/Zveneča šelestenja od Benetk do Balkana preko Čedada, Trsta, Istre«, potovanje sodobne glasbe v spoznanju domačega ozemlja in njegovih zgodb. O tem v naslednji oddaji z novinarko, glasbenico, muzikologinjo in skladateljico Luiso Antoni.
Istra z okolico je prava zakladnica, o čemer pričajo tudi tamkajšnji prebivalci in kultura. Njeno bogastvo se razkriva v izjemni umetniški, arhitekturni, zgodovinski, književni in kulinarični dediščini. Oddaja Istra z okolico je z gosti v studiu in reportažami pravi kalejdoskop, ki v gledalcih prebudi radovednost, da si zaželijo to pokrajino bolje spoznati, hkrati pa jih spodbuja k odkrivanju naravnih lepot in človekovih stvaritev, o katerih pričajo tisti, ki v obmejnih krajih živijo ali jih imajo preprosto radi.
Večstoletna tradicija ovčereje v Matarskem podolju, ko so se pastirji skupaj z ovcami selili od pašnika do pašnika, je tukajšnje rejce ovac izoblikovala v delovne in iznajdljive ljudi, ki so znali postoriti marsikaj, poskrbeti za živali in plemenitenje črede ter pridelati sir najboljše kakovosti.
Ljubezen do ovc je bila doma tudi v Rožicah pri Kulanovih in v Obrovu pri Tončakovih. Kljub temu, da se z ovčarstvom ne ukvarjajo več, so znanja o vzreji te prikupne pikaste pasme predali mlajšim rodovom – tistim, ki so dovolj vztrajni, da nadaljujejo s tradicijo ovčarstva.
Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
Sam Sebastian obišče glasbena virtuoza Vaska Atanasovskega in Simone Zanchinija ter ju navduši z zanimivim psihološkim eksperimentom.
Neverjetnemu Sharlatanusu Maximusu nagaja fizika. Natakarici Klavdiji pa se ob Dravi zgodi zanimiva čarovnija.
http://www.carodej.org
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
V tokratni oddaji se bomo najprej sprehodili po italijanski deželi Umbrija, nato pa še po naši lepi Primorski. V deželo sredi italijasnkega škornja so nas povabili italijanski kolegi iz Evropskega združenja agrarnih novinarjev, da bi spoznali njihovo kmetijstvo in izzive, s katerimi se soočajo. Primorsko pa smo obredli od Tolmina prek Slovenske Istre, goriške, do Benečije. Na tolminskem smo bili na sejmu živine, spoznali boste številne stare avtohtone primorske vinske sorte, čebelarskemu društvu Nova Gorica bomo voščili ob njihovi 110-ti obletnici. V Benečijo pa smo šli nabirat kostanj.
BUČKE IZ VRVI
Pred nočjo čarovnic, praznikom Keltov, ki so ga Američani potrošniško oblekli, s Sabino Šegula izdelujemo vilinski venček. Zanj je najprej naredila bučke iz vrvi. Poglejte, kako preprosto jih lahko izdelate tudi sami.
KAČIČE, KROGLICE IN SNOPKI
V drugem delu dr. Sabina Šegula izdeluje kačice, kroglice in snopke. Prve sestojijo iz delno posušenih listov okrasnih trav in vrtnarske žice, kroglice so iz mahu, snopki pa iz delov vej.
VILINSKI VENČEK
Prej naštete elemente, pri katerih lahko preverite vaše ročne spretnosti, je Sabina Šegula vstavila v venček za noč čarovnic. Dodala je še nekaj posušenega cvetja in nastal je vilinski venček.
ČEBULICE V LONCU
Jeseni poskrbimo za cvetenje spomladi. Konec oktobra in prva polovica novembra je čas, primeren za sajenje čebulic tulipanov in drugih spomladanskih čebulnic. Jerneja Jošar je čebulice položila v glineni lonec, dodajala jih je po sistemu lazanje.
BUČE IZ ODSLUŽENEGA LESA
Na vrtu Zelene sreče letos z bučami sreče niso imeli. Le nekaj jih je ostalo na vrtu, druge so večinoma zgnile. Tjaša Podgoršek, najmlajša članica družine, se je domislila, da jih naredi iz lesa. Poiskala je kose odsluženega pohištva in jih spremenila v buče.
Čarodej Sam Sebastian ustavlja mimoidoče na mariborskih ulicah in preverja ali imajo tudi oni šesti čut. Rezultati so sila zanimivi! Poleg tega na posebno partijo bilijarda povabi bivšega slovenskega smučarskega reprezentanta Mitjo Dragšiča. Mitja je nad videnim dejal: "Mislil sem, da čudeži ne obstajajo! Sedaj vidim, da obstajajo!"
Poleg osupljivih čarovnij si tudi tokrat lahko ogledate, kaj bo ušpičil Neverjetni Sharlatanus Maximus!
http://www.carodej.org
Priporoči:
Poleg osupljivih čarovnij si tudi tokrat lahko ogledate, kaj bo ušpičil Neverjetni Sharlatanus Maximus!
http://www.carodej.org','https://www.rtvslo.si/tv/spored/tvmb/2024-10-29/14351781')">Deli
Tele M je osrednja dnevna aktualno-informativna oddaja regionalnega programa Televizije Maribor, v kateri poročajo, v pogovorih z gosti, z živimi vklopi s terena, in v povezavi z dopisništvi obravnavajo aktualne teme, ki še posebej zanimajo gledalce v severovzhodni Sloveniji. Vabljeni k ogledu.
Novinar Marjan Šrimpf in snemalec Ropbert Kranvogel sta se v juniju letos mudila v kraljevini Tonga v Polineziji. V 30- minutnem filmskem potopisu boste videli veliko zanimivosti z glavnega otoka Tongatapu, kjer je prestolnica in kraljeva palača tega otočja, ki ga sestavlja 176 otokov, od katerih je 40 naseljenih. Zanimivo je, da Tonga v vsej svoji zgodovini od leta 1550 naprej ni bila nikoli kolonija ali protektorat katerekoli evropske pomorske države, ki so osvajale otoke v južnem Pacifiku. V filmu boste videli tudi obredne plese domačinov, pa krajevne zanimivosti od izjemnega naravnega pojava visokih morskih curkov, ki jih povzročajo valovi- do podzemske jame Hina cave kamor prihajajo turisti iz štirih največjih otokov Tonge. Beseda bo tekla tudi o življenju domačinov- teh je 110 000, medtem ko jih je 200 000 odšlo delat na Novo Zelandijo, v Avstralijo in v ZDA, saj doma ni bilo zaposlitve za vse. Pa še nekaj je treba reči: na Tongi so izjemno prijazni ljudje- zato je tudi naslov filma: Tonga- otočje prijaznih ljudi!
Operna noč je že več kot pol desetletja tradicionalni koncert Simfoničnega orkestra Slovenskega narodnega gledališča Maribor, na katerem pod taktirko umetniškega direktorja Simona Krečiča nastopajo priznani solisti mariborske operne hiše in operni zbor. Koncert, ki prinaša najlepše melodije iz zakladnice operne umetnosti, si vselej ogleda večtisočglava množica obiskovalcev vseh generacij.
V letu 2017 obeležujemo 15 letnico programa TV Maribor, čeprav so številne oddaje seveda veliko starejše, prvi prispevki pa so začeli nastajati že davnega leta 1968, ko je v Mariboru začelo delovati TV dopisništvo. V 80-tih je nato zaživel TV studio, 2002 pa program Tele M. Po vseh teh letih naš arhiv razumljivo že skoraj poka po šivih in zakaj ne bi obudili spominov, preverili zgodovine in podoživeli vrhunce? Pri obujanju spominov nam bodo v oddaji Naš arhiv je živ priskočili na pomoč številni soustvarjalci tistega in sedanjega časa. Vabljeni, da v naši družbi preživite večere, in da 60 minut damo nostalgiji prosto pot. Vabljeni k ogledu!