Pomlad je in Jani je srečen, ker se bo njegov prijatelj severni medved Albert kmalu prebudil iz zimskega spanca. Zelo neučakan je in poskusi vse, da bi se to čim prej zgodilo …
Meda in Mišo med spanjem vse srbi, zjutraj ugotovita, da imata bolhe, a ju to ne zmoti, saj to pri medvedih ni nič nenavadnega. Za zajtrk si želita privoščiti puding, a se tako praskata, da ga ne moreta skuhati. Puding je na koncu neužiten in Miša se tako razjezi, da pade vanj. Medveda presenečena ugotovita, da puding odganja bolhe.
Bor igra namizni tenis. Igra je zelo naporna, če igraš proti sebi, in tudi žogice vse prevečkrat končajo v grmovju. Toda ko se Bor jezi, da je njegova košarica z žogicami prazna, Vida na drugi strani grmovja čaka presenečenje. Prelepo belo jajce, za katero je treba poskrbeti. Zvit in Zaja se hitro napotita iskat ptičkove starše. Ptic sicer ne najdeta, več sreče pa ima Bor, saj najde soigralca – Vida.
Rija bo nastopila v baletni predstavi, zato potrebuje nekaj veličastnega, da se bo okrasila. Tilka Riji posodi svojo posebno svetlečo zapestnico. Rija se počuti kot prava princeska. A med pripravami na nastop, Rija ugotovi, da je izgubila zapestnico. Ali je dovolj pogumna, da bo Tilki to priznala? Le kam je izginila njena zapestnica?
Gudrun in Frida neseta sporočilo kralju Sigurdu, ki tabori v gozdu. Med potjo naletita na kuni zlatici. Odločita se, da bosta kralja presenetili. Toda ali se je pametno pritihotapiti vikinškemu vojščaku za hrbet?
Ava organizira dobrodelni sejem. Vsi že vedo, kaj bodo ponudili na stojnicah, samo Ramona še vedno samo bulji v tablico in ne sodeluje. Ezra ji predlaga, naj bo vedeževalka, Ava pa je ogorčena. Vedežuje lahko samo tisti, ki ima dar za to. Ramona Avo že kmalu prepriča, da je prava za to nalogo. Pa ima res dar za vedeževanje ali za kaj drugega?
Holly uresničuje svoje sanje. Njen brat ima poškodovano nogo, njena mlajša sestrica pa bi rada osvojila svet z bejzbolom. Holly je s prijateljicami pripravljena, da bo spremenila svet. In zaljubljena je. S Tylerjem sta se držala za roke, zato je v sedmih nebesih. Toda kaj čuti Tyler? Holly napiše novo pesem.
Kenzi in Pietru ni jasno, zakaj jim je njihov genialni načrt spodletel, Basim pa ugotovi, kdo je kriv za to. Soufian se Pietru maščuje tako, da policijo opozori na Flo. Dorien sledi Flo in Basimu v bazo in ju zaloti med opremo Kapucarjeve ekipe.
Zabavne petkove večere vodita priljubljena televizijska voditelja Melani Mekicar in Blaž Švab.
Najbolj glasbena in razvedrilna oddaja V petek zvečer gosti duet bratov in glasbenih avtorjev zaradi katerih mnogo Slovencev božične praznike praznuje tradicionalno na koncertu – Magnifica in Schatz!a. Nadejamo se njunih izjemnih glasbenih stvaritev. Glasbeni oder zasedejo še vrhunski gostje Maraaya in Kvatropirci, pevec Avtomobilov Marko Vuksanović z Mojco Štoka - Moya, Veseli svatje, Ansambel Saša Avsenika, Renata Mohorič iz zasedbe I.C.E. ter ena in edina Nina. Vse to ob izjemnih Diamantih! Tokrat med Novimi talenti predstavljamo mlado pevko Nušo Mazi. Predstavila nam bo Življenje je vrtiljak mojstrov Jureta Robežnika in Gregorja Strniše.
Med oblikovalce vrtov z dolgoletno prakso gotovo spada Andrej Strgar iz znane ljubljanske vrtnarske družine Strgar. Vse bolj se uveljavlja tudi njegova sestra Bernarda Strgar Schulz, ki je sicer uveljavljena na področju vzgoje okrasnih trajnic.
Bernarda nas je popeljala na dva vrtova na Gorenjskem, ki ju je oblikovala pred leti. Oba vrtova sta obsežna in se ponašata tako z bogatimi zasaditvami kot z odprtostjo v pokrajino. Vrt, ki ga je zasnoval Andrej Strgar v Ljubljani, pa je manjši atrijski vrt, na katerem je moral upoštevati tako danosti prostora kot želje naročnika.
V zadnji oddaji o oblikovanju vrtov predstavljamo delo zakonskega para krajinskih arhitektov Gregorja in Tine Vreš. Njuni vrtovi se precej razlikujejo od vseh, ki smo jih obiskali v prejšnjih oddajah. Značilno za te vrtove je modernejši pristop, pri katerem rastline nimajo več vodilne vloge, temveč so enakovredno drugim elementom vrta. Prav tako so to vrtovi, v katerih lastniki uresničujejo tudi svoje želje po aktivni sprostitvi, zato je v marsikaterem vrtu tudi plavalni bazen. Nekateri vrtovi so obogateni tudi z umetniškimi skulpturami.
Na žalost je skupno tem vrtovom tudi to, da lastniki niso bili pripravljeni stopiti pred kamero, tako da bomo o vrtovih izvedeli vse samo od njihovih avtorjev.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Kaj neko ozdravitev določa za čudežno? Kakšna je pot do uradne potrditve čudeža v Rimskokatoliški cerkvi? Lahko čudeže razjasni znanost? Odgovore na ta vprašanja poskuša ponuditi francoska dokumentarna oddaja, ki se osredotoča na izjemne ozdravitve v Lurdu, v enem izmed najbolj obiskanih romarskih središč na svetu.
THE MYSTERIES OF LOURDES MIRACLES / Francija / 2019 / Režija: François Barré
V Umetnem raju smo se pogovarjali z gosti 33. Ljubljanskega mednarodnega festivala LIFFE, tudi s hrvaškim režiserjem Jurajem Lerotićem, ki je za film Varno mesto prejel nagrado vodomec. Med retrospektivo Rajka Grlića in praške šole, ki je pomembno zaznamovala jugoslovansko kinematografijo 70-ih let, smo z Grlićem ob prevodu njegove avtobiografije Še ne povedane zgodbe spregovorili o njegovi režiserski karieri v kontekstu razpada nekdaj skupnega kulturnega prostora in države.
Male sive celice so tokrat praznično odete in dobrodelne, saj znanje tekmovalcev Eme, Luke in Brina iz OŠ Dušana Muniha Most na Soči (rumeni) ter Pie, Vida in Jakoba iz OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava (vijolični) prinaša tudi božična darila za Zvezo prijateljev mladine Slovenije. Žive jaslice, lučke, poezija, Sveta noč v originalu, sneg in božične začimbe zaznamujejo vprašanja, skozi labirint pa drvijo sanke in naletijo na jarek. Komu se nasmehne sreča v Hitrih lončkih, OŠ Gornji Petrovci (Aneja, Iva, Kiara) ali III. OŠ Celje (Filip, Nejc in Črt) ter kakšno darilo je namenjeno Jušu, pa v oddaji.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Na Unescovem seznamu svetovne dediščine je tudi dediščina živega srebra v Idriji, ki so jo skupno s španskim rudnikom v Almadenu na Unescov seznam uvrstili leta 2012. Rudnik živega srebra danes več ne deluje, pet stoletij pa je pomenil temelj za bogat gospodarski, socialni in kulturni razvoj mesta ter svetovno prepoznavnost Idrije. Dediščina živega srebra bo rdeča nit oddaje, po Mestnem muzeju nas bo vodila kustosinja Ivana Leskovec, v Antonijevem rovu vodnik Davor Vodopija, o idrijski čipki pa bo spregovorila Mateja Čuk.
Pozdravljena, antilopa! Prosim, ustavi se, da si te lažje ogledam! Spadaš med najhitrejše živali na svetu. Imaš lepe rogove in dolge noge. Zelo si elegantna, še tvoje ime pomeni čudovita žival.
Pak knjižnim miškam naredi gugalnico, vendar se ta pod njihovo težo zlomi. V pravljici nato srečata trola, ki straži prav tako polomljeni most, da se čezenj ne bi zapodili lačni kozlički. Skupaj ga popravijo in vsi so zadovoljni.
Cmokci se znajdejo sredi velikega nereda! Pospravijo ga in vse predmete postavijo na pravo mesto, pri tem pa se celo zabavajo. Kasneje uživajo v zelo pomembnem prigrizku.
Maša Trubačev in Petra Trofenik, mladi ljubiteljski kuharici, sta nova obraza druge sezone popoldanske kuharske oddaje Šef doma. Širši javnosti sta poznani kot finalistki priljubljenega kuharskega šova, sodelovali pa sta tudi pri drugih odmevnejših kulinaričnih dogodkih v Sloveniji.
Maša in Petra si bosta med tednom predajali kuharsko štafeto, ob petkih pa bosta v prenovljenem kuharskem studiu združili moči, druga drugo učili novih kuharskih trikov in skupaj opogumljali kuharske navdušence ter tiste, ki radi dobro jedo, da tudi sami postanejo kuharski šefi v svojih domačih kuhinjah.
Zadnjič je padla trdnjava sušija, danes pa bomo opravili še s predsodki! Ste za vampe? Ti so res stvar okusa, so pa tudi stvar dobre priprave. Vampi slovijo kot gostilniška hrana. Lahko so nam všeč ali ne, vendar je njihovo uživanje na neki način etično, saj gre za t. i. prehrano od rilca do repa. Vampi pridobivajo veljavo tudi v sodobni kuhinji, kot specialiteta, v tradicionalni prehrani pa so doma že od nekdaj. Danes jih bomo pripravili na žlico, po nekakšni mešanici receptov za vampe po tržaško, le da jim ne bomo dodali slanine, po beneško in po rimsko. Goveji vampi imajo pogosto ime po kraju, kjer jih pripravljajo, povsod pa dodajajo nekaj svojih značilnih sestavin. Medtem ko se bodo kuhali, pa vampe še ocvremo in tako pripravimo hiter prigrizek, ki je lahko tudi inovativna predjed. Bo današnja kuharija spreobrnila kakšnega jedca?
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v čisto novi križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča in finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
V Ljubljani te dni poteka festival kratkega filma FeKK, ki ga bo obiskala tudi Borjana Gaković, strokovnjakinja za film in medije, predavateljica in avtorica besedil o filmu in filmski kulturi. Kurirala je sekcijo z naslovom Podnebna (s)eksploracija in predstavlja izbor zgodnjih queer feminističnih eksperimentalnih filmov iz (Zahodne) Nemčije, Avstrije in Švice od 60-ih do 90-ih let 20. stoletja. Ogledali smo si razstavo Tris v Galeriji Društva likovnih umetnikov, na kateri sodelujejo trije ljubljanski slikarji, Tine Drčar, Alenka Koderman in Klemen Kavčič. Več pa tudi o monografiji Od imena do spomina, v kateri Ambrož Kvartič predstavlja obeleževanje življenjskih dogodkov slovenskega etničnega prostora: mest, podeželja in pokrajin, pa tudi zamejstva.
Komična in fantazijska drama. Alain in Marie se preselita v sanjsko hišo v predmestju. Toda nepremičninski agent ju posvari: v kleti se skriva nekaj, kar jima lahko za vedno spremeni življenje … Tam se namreč nepojasnjeno spreminja čas in predvsem Marie se kmalu lahko poigrava z njim, kar pravzaprav pomeni, da čas vrti naprej in nazaj. Skrivnost je tako neverjetna, da Alain in Marie povabita na obisk Gérarda in Jeanne, prijateljski par, in jima zaupata to izjemno skrivnost. Toda kaj, ko ima tudi Gerard v rokavu novico, ki spodnese Alaina in Marie, da ostaneta brez besed …
S tretjim delom letošnje serije bomo 15. februarja zaokrožili zabaven trojček interesnih govoric. Lani smo ob glasbi in nogometnem navijaštvu spoznali argo in sleng, letos nas čaka še žargon – govorica obrtnikov, strokovnjakov s specifičnih področij.
Ob glasbi bomo spoznali gradbeni žargon, ki ga obvladuje naš najbolj znani keramičar – raper 6PACK ČUKUR, rudarski oz. knapovski žargon se najlepše zrcali v glasbi ORLEKOV, skupni imenovalec mizarskega žargona in žargona glasbene produkcije pa smo odkrili pri priljubljenih rokerjih, članih skupine MRFY.
Tudi tokrat nam je s strokovnim znanjem slikovito in življenjsko priskočil na pomoč etnolog in kulturni antropolog dr. RAJKO MURŠIČ, vizualno podobo filma pa bodo znova obogatile animacije karikiranih golobov, ki jih je mlada ilustratorka MINA PAVLIN NARDIN oblekla v delavca, rudarja, rokerja, metalca in raperja.
Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
V prvem delu trilogije "Literarno-vertikalno" spremljamo alpinista in gorska vodnika Marijo in Andreja Štremflja, ki se po več kot štiridesetih letih podata v Dolgi hrbet, v smer, ki sta jo Nejc Zaplotnik in Andrej takrat splezala prvenstveno in jo po Nejcu poimenovala Jernejev steber.
Zgodbo, ki se spleta okoli Zaplotnikove legendarne knjige Pot, in sveže izdane Objem na vrhu sveta zakoncev Štremfelj, lepo dopolnijo sogovorniki: Mojca Zaplotnik, žena v Himalaji preminulega Nejca Zaplotnika in njegov nekdanji prijatelj Tomaž Jamnik-Mišo. Knjižna dela komentira literarni zgodovinar in alpinist Aleksander Bjelčevič.
Priporoči:
Zgodbo, ki se spleta okoli Zaplotnikove legendarne knjige Pot, in sveže izdane Objem na vrhu sveta zakoncev Štremfelj, lepo dopolnijo sogovorniki: Mojca Zaplotnik, žena v Himalaji preminulega Nejca Zaplotnika in njegov nekdanji prijatelj Tomaž Jamnik-Mišo. Knjižna dela komentira literarni zgodovinar in alpinist Aleksander Bjelčevič.','https://www.rtvslo.si/tv/spored/tvs1/2023-08-16/11235670')">Deli
Tridelna nemška dokumentarna serija razišče, kako je v stotih letih obstoja ruska tajna obveščevalna služba, zloglasni KGB, vplivala na razvoj svetovnih družbenopolitičnih dogodkov in oblikovala današnjo Rusijo. Režiser Jamie Doran, štirikratni dobitnik emmyja, pojasni zgodovino KGB-ja z bogatimi arhivskimi posnetki ter pričevanji njegovih nekdanjih pripadnikov in žrtev.
1.del:
Lenin je tajno policijo ustanovil "le začasno", vendar so njeni pripadniki med zatiranjem notranjega nezadovoljstva – pravega in namišljenega – pobili na milijone državljanov Sovjetske zveze. Pripadniki varnostnih služb ZSSR-ja so se v tujini vtihotapljali v nemško poveljstvo, britansko obveščevalno službo in projekt Manhattan, kot so Američani imenovali razvoj atomske bombe. Moskva je kmalu imela vse potrebno za izdelavo svojega jedrskega orožja. Začela se je hladna vojna.
KGB: THE SWORD AND THE SHIELD / Nemčija, Velika Britanija / 2019 / režija: Jamie Doran
Priporoči:
KGB: THE SWORD AND THE SHIELD / Nemčija, Velika Britanija / 2019 / režija: Jamie Doran','https://www.rtvslo.si/tv/spored/tvs1/2023-08-16/11235671')">Deli
Na Unescovem seznamu svetovne dediščine je tudi dediščina živega srebra v Idriji, ki so jo skupno s španskim rudnikom v Almadenu na Unescov seznam uvrstili leta 2012. Rudnik živega srebra danes več ne deluje, pet stoletij pa je pomenil temelj za bogat gospodarski, socialni in kulturni razvoj mesta ter svetovno prepoznavnost Idrije. Dediščina živega srebra bo rdeča nit oddaje, po Mestnem muzeju nas bo vodila kustosinja Ivana Leskovec, v Antonijevem rovu vodnik Davor Vodopija, o idrijski čipki pa bo spregovorila Mateja Čuk.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.
Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
V Ljubljani te dni poteka festival kratkega filma FeKK, ki ga bo obiskala tudi Borjana Gaković, strokovnjakinja za film in medije, predavateljica in avtorica besedil o filmu in filmski kulturi. Kurirala je sekcijo z naslovom Podnebna (s)eksploracija in predstavlja izbor zgodnjih queer feminističnih eksperimentalnih filmov iz (Zahodne) Nemčije, Avstrije in Švice od 60-ih do 90-ih let 20. stoletja. Ogledali smo si razstavo Tris v Galeriji Društva likovnih umetnikov, na kateri sodelujejo trije ljubljanski slikarji, Tine Drčar, Alenka Koderman in Klemen Kavčič. Več pa tudi o monografiji Od imena do spomina, v kateri Ambrož Kvartič predstavlja obeleževanje življenjskih dogodkov slovenskega etničnega prostora: mest, podeželja in pokrajin, pa tudi zamejstva.