Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Ponedeljek, 11. nov. 2024

TV Slovenija 1 • Pon, 11. nov.

Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.

UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.

Avtor besedila: Dušan Velkaverh
Avtorja glasbe: Dečo Žgur, Frank Booth

Pisalo se je leto 1976. Kam vse so odpluli tedanji otroci cvetja, ki so ostali brez besed in so izbirali "med resnicami sveta"? O hipijskih poteh, ki so v tistih letih vodile iz Slovenije proti soncu spregovorimo s predstavnikom generacije, ki je šla za soncem in skušali analizirati besedilo pesmi. Ti si rekla sonce je sicer alternacija pesmi On je rekel sonce, ki jo je še prej zapela Neca Falk.

Zunaj dežuje in Tjaša napiše seznam vseh stvari, ki jih želi početi v stanovanju. Vendar imata mama in očka veliko dela, zato prosita Tjašo, naj popazi na Robija. Tjaša se sprva upira, nato pa ji Maša pokaže, kako lahko zoprno nalogo spremeni v prijetno.

Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!

Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.

Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.

Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.

TISTA O RIŽU

Škrat Bobek si hitro najde hudomušne zabave. Recimo štetje riževih zrn. Pri igri se mu pridruži deklica Tara in nastane matematična zabava. Cmok skuha riž za kosilo ob tem pa natrosi še marsikatero o veličini riža.

Ob zaključku triletne sinode papež poziva k spreobrnjenju tudi slovenske katoličane.

Triletna sinoda o skupni hoji vseh krščenih je z oktobrskim zasedanjem v Vatikanu končana. Bila je posebna po dolžini, vrsti udeležencev in načinu dela. Poleg škofov so z volilnim glasom odločali tudi laiki, med njimi ženske. Ob koncu pa je na presenečenje vseh papež Frančišek sklepni dokument razglasil za apostolsko spodbudo vsem Cerkvam po svetu. H kakšnemu spreobrnjenju poziva tudi slovenske katoličane? V Cerkvi, tudi pri nas, se začenja novo obdobje reform različnih služb in struktur, da bodo služili človeku in Bogu.
Nikodemovi večeri pa so letos v Ljubljani potekali na različnih lokacijah na temo molitev. Pred 25. leti sta Svetovna luteranska zveza in Katoliška cerkev podpisali Skupno izjavo glede nauka o opravičenju. Ob dnevu reformacije sta na pomemben korak sprave spomnila škofa Leon Novak in Peter Štumpf. Papež pa v novembru vabi k sočutju do staršev, ki so izgubili otroka. Ta družba naj živi, prepevajo ob godu svetega Martina Fantje z Viča.

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.

Gost nedeljske oddaje Intervju je dr. Bogomil Ferfila, ugledni univerzitetni profesor, ekonomist in obramboslovec, ki je prepotoval že več kot 150 držav, posebej pa se je posvetil ameriškim študijam. Pogovor z njim se v veliki meri dotika alternativnega pogleda na ameriške volitve, njihovega zakulisja in vpliva, ki ga bo imela izbira Donalda Trumpa ne le na ameriško, ampak tudi na svetovno politiko. Dr. Ferfila ugotavlja, da je Trump dobil bitko ne le proti Kamali Harris, ampak tudi proti pravosodju in ameriškim medijem, ki so devetdesetodstotno nagnjeni na demokratsko stran, kar primerja z razmerami v Sloveniji. Ocenjuje, da je bila podlaga za republikansko zmago neustrezna politika do priseljencev, pa tudi dejstvo, da Američani v obdobju vladavine predsednika Bidna živijo nekoliko slabše kot med prvim mandatom Donalda Trumpa. Z voditeljem Jožetom Možino se dotakneta fenomena Melanie Trump, ki je stala skupaj z očetom Viktorjem in sinom Baronom ob novoizvoljenem predsedniku na odru, ko je ta nagovoril Američane in ves svet. Dr. Ferfila ne more razumeti, da se slovenski mediji tako mačehovsko obnašajo do Melanie, in se ob tem pošali, da očitno ni poročena »s pravim«, kar pomeni, da se na ameriške razmere in prvo damo tudi pri nas vse preveč gleda z ideološkimi očmi. V nadaljevanju se z voditeljem dotakneta vpliva izvolitve Donalda Trumpa na vojno med Izraelom ter Hamasom in Hezbolahom, pri čemer dr. Ferfila ne pričakuje večjih sprememb v ameriški politiki. Drugačen pa bo lahko Trumpov odnos do ruskega nasilja v Ukrajini.

Voditelj: Jože Možina

12:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.

13:15
Šport

V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.

Prepričljiva predstavitev in potrditev Marte Kos za komisarko iz Slovenije. Kakšen vpliv bo imela zmaga Donalda Trumpa na Evropsko unijo? Komentar z evropskima poslancema, Milanom Zverom (SDS/ELS) in Matjažem Nemcem (SD/S&D).

Dokumentarna serija Planet Zemlja (III.) nas popelje na neverjetno popotovanje po različnih življenjskih okoljih, ki jih najdemo na Zemlji. Čeprav so se ta tudi v preteklosti vedno spreminjala, se je zaradi segrevanja planeta, ki ga povzroča človek, ter širjenja površin za kmetijsko, gospodarsko in poselitveno rabo zdaj ta proces tako pospešil, da nekatere živali komaj še lovijo korak z njim.

5. del: Gozdovi
Gozdovi na Zemlji, ki se na prvi pogled zdijo tako mirni, so polni nepričakovanih povezav, odnosov in celo skrivnih sporočil. Čeprav šele začenjamo razumeti, kako nenavadno in zapleteno okolje je gozd in kako zelo je življenje v njem prepleteno med seboj, pa se že zavedamo, da množično sekanje dreves močno ogroža te povezave.

PLANET EARTH III. / Velika Britanija / 2023 / Režija: Sarah Whalley

Čipke veljajo za najbolj prepoznavni element slovenske kulturne dediščine, tržaška skupina Ribice se ukvarja s to umetniško obrtjo že 24 let.
O tem v oddaji Sprehodi, gostje v studiu pa Karel Ražem, Ivjana Štrajn in Grozdana Gasperut.

V avstrijski Radgoni so vabili na redno avstrijsko-slovensko konferenco županov obmejnih občin v regiji ob reki Muri.
Odbojkarski klub SK Zadruga Aich/Dob bolj kot prvi prvenstveni poraz proti Tirolu zaposluje in skrbi negotovost glede domače arene JUFA.
Po štirih zaporednih porazih v koroški ligi je Slovenski atletski klub le še pet točk oddaljen od zadnjega mesta. Bo doma proti Velikovcu končno uspel preobrat?
Ob 35-letnici je New Times Bigband Šmihel v kulturnem domu v Pliberku pripravil jubilejni koncert, na katerem je pod vodstvom Maria Vavtija predstavil repertoar mednarodnih uspešnic.
http://slovenci.orf.at

Lucy hoče Joellu skrušena priznati, da si je legendo o ihteči Sofii le izmislila, a jo zadnji hip reši Rosalie, ki pove, da je neki gost tega duha res srečal. Joell je navdušen in želi poskusiti srečo tudi sam. Se bosta Lucy in Rosalie lahko rešili iz vse bolj zapletene mreže laži?
Tim in Franzi uživata v skupni sreči, dokler ne opazita, da je Tim med ježo izgubil obesek, ki mu prinaša srečo. Odpravita se na jaso, da bi ga poiskala, vendar je njun trud zaman.
Alfons in Hildegard kar ostrmita, ko prideta domov in je vse lepo pospravljeno in pomito. Za čiščenje je bila namreč na vrsti Vanessa, ki je pri tem vse prej kot vestna, a ji je tokrat pri tem pomagala Cornelia. Ta zatrdi, da je Vanessa vse opravila sama, toda Hildegard ji pozneje na samem pove, naj se ne pusti izkoriščati.


STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt

16:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Poročilih ob petih se lahko hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta.

17:10
Šport

Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.

Nona Mici, Egonu in Ajdi pove zgodbo o čudesnem, a zelo plahem gozdnem bitju Krilorogu. Mici je očarana in si ga močno želi videti. Egon in Ajda skleneta, da ji bosta pomagala uresničiti željo, toda ustvariti pernato bitje ni mačji kašelj.

Egon in Ajda se sprašujeta, kako čebele delajo med. Očka jima opiše, kako nabirajo medičino, in razloži, zakaj so nepogrešljive.

V 4. oddaji sive celice kodrajo Ula, Tian in Jaka iz OŠ Žiri (rumeni) ter David, Rok in Mihael iz OŠ Milojke Štrukelj Nova Gorica (vijolični). Hitro se podajo po nakupih in državah na isti geografski širini kot Slovenija, vmes obiščejo najstarejšo neprekinjeno republiko in spoznajo 44. predsednika ZDA. Slana in poplave jim odnesejo nekaj točk, v labirintu pa vijugajo, da ujamejo razstavo. Kdo ima bolj spretne prste v zlaganju lončkov, OŠ Dob (Maks, Lovro, Sead) ali OŠ Tabor 1 Maribor (Leja, Miha, Nik), pa v Malih sivih celicah.

Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.

18:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

18:57
Dnevnik

Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

19:45
Šport

Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.

19:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

Ali bo po novem letu razen redkih izjem res prepovedana vgradnja večine električnih bojlerjev in električnih radiatorjev? Si bodo ljudje, ki se jim bo pokvaril bojler in ne bodo imeli denarja za nov, mnogo dražji sistem, vodo za umivanje greli kar na štedilniku?

Spremljali smo napet volilni dan v Združenih državah Amerike. Kaj bo prinesla zgodovinska vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo? Volivcem je obljubil zlato dobo ZDA in konec vojn po svetu. Kako bo njegova zmaga vplivala na svetovni red?

Spoznali pa boste tudi osemčlansko družino Fortuna, ki je poleti živela in delala v misijonu na Madagaskarju. Starša, kirurga, sta zagotavljala zdravstveno oskrbo domačinom, po svojih močeh so jima pomagali tudi otroci, stari od šest do štirinajst let.

Vsak ponedeljek zvečer vas na prvem programu Televizije Slovenija znova vabimo v družbo dolgoletnega voditelja Studia City, Marcela Štefančiča. Vrača se na prepoznavni voditeljski stol, z novo polurno oddajo Marcel, ki bo brezkompromisno in z ostrim pridihom z enim ali več sogovorniki poglobljeno, udarno in analitično načenjala najbolj aktualne in tudi provokativne teme. Gledalci oddaje lahko pričakujejo nepopustljive pogovore, v katerih bodo na drugačen način postavljena vprašanja, ki so nujna za razumevanje zakulisnega dogajanja in analizo družbenih procesov.

V Galeriji Jakopič smo si ogledali razstavo Naša last, ki je posvečena protestni fotografiji. Dela so nastajala kar dve leti, od aprila 2020 do aprila 2022, v obdobju krize ob pandemiji, ko so se v Sloveniji vrstili protesti proti vladi in njenim ukrepom. Kljub zaostrenim razmeram so dogajanje na ulicah dokumentirali fotoreporterji, z nekaterimi izmed njih smo se pogovarjali o izkušnji ustvarjanja v tem času. V studiu bomo gostili Simona Popka, programskega direktorja Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala. Med drugim bomo izvedeli, zakaj je vredno obiskati že 35. Liffe. V mariborski drami smo bili na uprizoritvi Brechtove Malomeščanske svatbe v režiji Mateje Koležnik. Ostro kritiko malomeščanske družbe je režiserka postavila na oder že pred petnajstimi leti, z njo smo med drugim govorili o tem, kako je potekala obnovitev predstave. Na Dunaju pa smo si ogledali obsežno razstavo kiparja Medarda Rossa. Ta je bil izmed pionirjev modernizma, kljuboval je konvencijam tradicionalnega kiparstva ter vplival na številne ustvarjalce.

22:05
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

22:10
Odmevi

Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

V kinodvorani AGRFT-ja so nocoj predvajali dokumentarni film Nebo nad Zenico, ki je na letošnjem Sarajevskem filmskem festivalu prejel posebno nagrado za okoljsko ozaveščenost. Forum nove glasbe, Društvo slovenskih skladateljev in Cankarjev dom so koncert Slavljenci posvetili 90-letnici Lojzeta Lebiča in Vinka Globokarja ter Boru Turelu in Urošu Rojku, ki sta praznovala 70 let. Predstavili pa vam bomo še projekt Pravljični dan, s katerim v Mariborski knjižnici že 24 let spodbujajo zanimanje odraslih za ljudsko izročilo, pripovedovanje in kakovostno literaturo.

22:50
Šport

Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.

Zgodovinarka Lucy Worsley razkriva, kako so zgodnje izkušnje Arthurja Conana Doyla prispevale k temu, da si je izmislil Sherlocka Holmesa, in zakaj je to "pošast" šest let pozneje ubil. Toda izmišljeni detektiv je ostal neverjetno priljubljen in Doyle ga je bil prisiljen oživiti. Stvaritelj in njegova stvaritev sta zamenjala vlogi – glavno besedo je dobil Holmes. Doyle je tudi zaradi njega razvozlaval zločine in raziskoval nenavadne nadnaravne skrivnosti. Dokumentarna nadaljevanka v treh delih je vzporedna biografija pisatelja in lika, ki si ga je izmislil. Prikazuje, kako sta se Doylovo življenje in fikcija, ki jo je ustvaril, prepletla, in kako se Doyle na koncu ni mogel kosati s svojo stvaritvijo.

2. del: Dejstva in fikcija
Arthurju Conanu Doylu je končno uspelo. Znebil se je Sherlocka Holmesa. Toda kdo je bil brez njega? Je lahko postal junak svoje zgodbe? V 2. delu dokumentarne nadaljevanke Ubij Sherlocka spremljamo Doylovo življenje brez slavnega izmišljenega detektiva.

KILLING SHERLOCK / Velika Britanija / 2023 / Režija: Laura Blount

Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov