Rija bi rada imela hišnega ljubljenčka. V babičinem vrtu domuje ježek. Rija in Krokodil morata bedeti pozno v noč, da bi ga ujela. Zanj pripravita skledico mleka za muce in se menjavata na nočni straži. Rijo premaga spanec. Ko se prebudi, mleka ni več. Odločena je, da bo ujela ježka, zato se lova loti drugače, in kmalu se ježek ujame v past. Krokodil ga skuša objeti, a ježek je preveč bodičast. Prijatelja spoznata, da mora ježek živeti v naravi.
Gosenica Petja in njene sestrice so zelo lačne in se mastijo s koprivami, toda Petja si želi še nekaj drugega. Rada bi letela. Sestrice skrbi, ko vedno znova poskuša in pada po tleh, Petja pa ne izgubi poguma. Na koncu ji pomaga modra sova Tetka. Včasih je pametno, da si pred velikim podvigom malce odpočiješ. Nikoli ne veš, morda boš po krepčilnem spancu postal metulj.
Timi je navihana mala ovčka. Pravkar je dopolnil tri (ovčja) leta in zdaj gre v vrtec. To pa sploh ni preprosto: v skupini se bo moral veliko naučiti. Predvsem to, da je treba stvari deliti in paziti na čustva drugih. Ni dovolj, da nadarjeni mali nogometaš odlično brca žogo – naučiti se jo mora tudi dobro podati. Vsak nov dan je s pomočjo prijaznih vzgojiteljev nova zabavna učna ura.
Huhu in Tonka sta žalostna, ker je napočila jesen in se ne moreta več kopati. V Gornji Grad se pripelje slepi glasbenik, ki igra bluz. To je glasba, s katero izrazimo žalost. Huhu se nauči, da z žalostjo ni nič narobe in da vsi občutki pridejo in minejo, tako kot letni časi.
Cofek je naveličan, da je majhen. Nikoli ne sme ničesar narediti! »Ko boš velik,« mu vedno reče očka. Da bi že končno odrasel in bi ga jemali resno, si medvedek natakne hodulje in goste brke.
Zafrk hoče smučati in zahteva, da ga robotki odpeljejo na prvo goro, ki bo pri roki. Robotki ubogajo in ga odpeljejo na Mizasto goro. Toda ta je ravna in brez snega! Zafrk zahteva, naj naredijo tako, da bo na njej lahko smučal.
O, ne! Modri cmokec spi na enem od korenčkov, ki so namenjeni živalim na kmetiji. Ali Rumeni in Oranžni cmokec lahko vzameta korenček, ne da bi ga zbudila?
Boti se znajde sredi pisane džungle. Razigrani Žonglerko navdušeno žonglira z vsem, kar mu pride pod roke. Tudi Botija si privošči. Razstavi ga na drobne delce in z njimi žonglira. Boti se mora spet sestaviti, da bo lahko zbral vse podatke o njem.
Mali Timotej in želvica plavata v urejeni spirali ribic, ki krožijo okrog njiju, ko pride velika želva, ki jih splaši in se vse zmeša. Soncu se to zdi zelo zabavno, zato pove zgodbo o tem, kako je, ko so bili planeti v našem sončnem sistemu še zelo mladi, prišel Jupiter in ravno tako vse zmešal.
Ko sta bila Jupiter in Saturn mlada, sta se postavila bližje k soncu. To je med manjšimi planeti povzročilo zmedo, ampak Saturn jo je uredil tako, da se je pomagal Jupitru postaviti na pravo mesto, kjer stoji še danes.
Pak po nesreči razbije Pokovo najljubšo skodelico, zato si zaželi, da bi čas lahko zavrtel nazaj. Ko se jima skupaj s Pokom to res posreči, spozna, da si s tem nakoplje samo še več preglavic.
V Meglenih gorah vlada mir. Celo naši hrabri zajčki lepo počivajo. Bob in Bu se odpravita iskat svojega prijatelja, pando Pio. Pia ravno zlaga origami. Bob in Bu jo prosita, naj ju tega nauči.
Družina je na sprehodu v naravi, ko očka opazi most s steklenim dnom, ki jih lahko popelje na lepo razgledno točko. Z mamo in Robijem se odpravijo čez, Tjaša pa neodločna zaostane. Prehod jo skrbi, vendar jo Maša pomiri. Postaneta vrvohodki v cirkusu in skupaj zaplešeta čez most.
Zbiralec se odpravi na plažo, kjer je vse polno novih zvokov. Ko najde morskega polža, zaigra nanj s svojega peščenega gradu. Tako lepa melodija bo gotovo priklicala tudi Krtico, ko se bo vrnil domov.
Ovijalka se ovije okoli nog Rdečke in brokolizavra ter ju poveže! Po nekaj poskusih in napakah se dvojica navadi gibati kot eno, tako zelo, da noče več narazen.
Pip in Poka po slikanicah uprizarjata pravljici. Zak je navdušen, ko pa pride na vrsto, si izmišlja na kupe hecnih izgovorov, zakaj on tega ne more: zmrznil naj bi mu prst in preveč mu miga rep. Naposled izjavi, da je žejen, in se izmuzne na igrišče. Pip in Poka ga iščeta in najdeta v peskovniku. Prizna, da ni hotel igrati, ker mu slikanica ne vzbuja tako bujne domišljije kot njima. Opravičita se, ker mu nista bolj prisluhnila. Pridružita se jim še Francka in Jasmina. Pip in Poka pripovedujeta vse o pravljicah in opogumljata Zaka, naj pove, kako se ga drži smola. Zak se sprosti in njegova živahna pripoved o zmrznjenem prstu in migajočem repu do solz nasmeje zbrano druščino. Imeniten pripovedovalec je Zak.
Binka in Brina bi radi, da se mami in oči poljubčkata, zato si omislita fino restavracijo, kjer jima pripravita romantični večer. Vse teče kot po maslu, dokler se ne pojavi glavna kuharica Binka in postreže s specialiteto kuhinje.
Ajda in Egon se sprašujeta, kdo je najstarejši prebivalec gozda. Gotovo je nona. Pa je to res? Nona se samo nasmeji. Najstarejša bitja v gozdu so mnogo starejša od nje. Radovednima otrokoma pripravi nekaj namigov, da sama odkrijeta častitljiva očaka.
Egon in Ajda se sprašujeta, kako zraste korenje. Ajdi se zdi preprosto, saj potrebuješ le seme in vodo, toda očka ji pojasni, da vrt potrebuje veliko nege, preden na njem zraste pridelek.
Zdravnica Mica in Tinko pojasnita, kaj je to steklina. Dobimo jo, če nas ugrizne ali opraska okužena žival, zato nikoli ne hranimo in ne božajmo živali, ki jih ne poznamo.
Vse zaloge čaja in medu v mestu nenadoma izginejo. Celestinca odkrije zaroto: brat Zelene miši hoče izrabiti naravno nagnjenost medvedov k zimskemu spanju. Razdeli jim superuspavalni čaj, da bi lažje vdiral v hiše. Celestinca in njeni prijatelji pa ga s pomočjo Zelene miši poskušajo ustaviti ...
V nekaterih državah komarji prenašajo virus denge. Okužijo nas s pikom, zato je najbolje, da se na takih območjih izogibamo komarjem zjutraj in zvečer, ko so najbolj živahni.
Francozinja Sandrine je stara trinajst let in živi v vasi, kjer skrivaj sprejemajo Jude. Njen oče je duhovnik, ne ozira se na politiko, ampak se ravna po človeških vrednotah. Ko ga policija zapre, je Sandrine pred težko odločitvijo, ali naj za begunce tvega življenje?
V oddaji spremljamo dogodke v velikih verstvih doma in po svetu. Posamezna oddaja prinaša: poročila o najnovejših dogodkih v Sloveniji in svetu; čim bolj celovito poskušamo osvetliti verske prireditve in ustanove ter različne verske dogodke. Spremljamo umetniško ustvarjanje z religiozno tematiko. Z različnimi prispevki spregovorimo o družbeni in socialni razsežnosti vernosti ter spremljamo dialog med religijami - pozorni smo na etična vprašanja in področje človekovih pravic.
Naša ekipa je obiskala Biotehniški center Ljubljana. Bili smo tudi na devetem srečanju mladih prevzemnikov kmetij. Predstavljamo projekt, ki so ga poimenovali Počutje na kmetiji. S projektom opozarjajo na težave v duševnem zdravju in na pomoč prilagojeno kmečkemu prebivalstvu. Na natečaju za Naj hlev je v kategoriji spletnega glasovanja slavila kmetija Rabič iz Slovenske Bistrice. Predstavljamo znanstveno raziskavo s katero so dokazali bioinsekticidno delovanje proteinov iz gob na koloradskega hrošča.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
Prvi pregled športnega dogajanja v dnevu je namenjen svežim športnim novicam: v oddajo strnemo najpomembnejše rezultate in dogodke prejšnjega večera, noči in jutra. Vsak dan v poglobljenem prispevku besedo dobijo za slovenski šport pomembne teme, še temeljiteje se lotevamo aktualnih dogodkov, tekmovanj in športnih izzivov.
Richard je brezposeln. Kot da to ne bi bilo dovolj, ga zapusti še žena Anke. Kot matematik dobi genialno idejo – svojo kariero bo obrnil v drugo smer in postal učitelj na šoli, kjer poučuje njegova žena. Anke nad novim sodelavcem ni niti najmanj navdušena. Enako zgrožena je njuna hči Isa, ki obiskuje isto šolo. A zdaj se mora Richard izkazati tako pred učitelji kot pred učenci.
Izvirni naslov: LEHRER KANN JEDER / Nemški film, 2022 / Režija: Ingo Rasper / Scenarij: Marc Terjung / Igrajo: Christoph Maria Herbst, Brigitte Zeh, Kai Lentrodt, Virginia Leithäuser, Ramona Kunze-Libnow
Mami in oči se odpravita na pohodniško potepanje. Otroci Brina, Binka, Mufka in Sami so njuni nahrbtniki. Zavzeto raziskujejo, ogledujejo si mestne znamenitosti, ki jih mami najde v turističnem vodniku, privoščijo si slastne rogljičke in se super zabavajo, dokler … Dogodivščina se močno zaplete, ko nikjer ne najdejo potnih listov. Jih bo rešil talisman?
Kraljice, princese, vile, konjički, vse te vloge preigravata Brina in Klara v zgodbici, v kateri rešujeta svoje kraljestvo, igrišče, pred lakomno kraljico. Jo bosta ugnali s čarovno palčko?
Drugi pregled športnega dogajanja v dnevu je strnjen povzetek najzanimivejših in najpomembnejših športnih novic - v ospredju so rezultati in izjave tekmovalcev ter tudi napovedi športnih dogodkov, ki sledijo.
Oddaja Okusi 2 generacij združuje bogato kulturno dediščino slovenske kuhinje s sodobnimi trendi prehranjevanja. Oče Primož Dolničar in sin Gaber v sproščenem vzdušju delita recepte, ki jih navdihujejo tradicionalne jedi naših babic, hkrati pa jih prilagodita sodobnemu okusu in načinom priprave. Oddaja tako predstavlja čudovito zlitje preteklosti in sedanjosti, kjer lokalne in sveže sestavine dobijo osrednjo vlogo.
Bernarda in Jože gostita našo najboljšo plavalko Nežo Klančar in njeno mami Alenko Škrjanc, obiskal nas je karizmatični in simpatični Boštjan Romih.
Novo pesem in novo pevko nam predstavlja skupina Tabu, tik pred odhodom v Basel pa nas glasbeni pozdravi tudi hrvaški predstavnik na festivalu za Pesem Evrovizije Marko Bošnjak.
Tjaša Platovšek nam poroča iz koncerta Žana Serčiča in osveži s pomladnimi modnimi trendi.
V rubriki Imamo to! spoznamo plesalke iz Studia Martine Plohl, ki so postale dvakratne svetovne prvakinje. Latin Ladies!
Za prijavo imetnikov različnih spretnosti, ki bi se želeli predstaviti v rubriki Imamo to!, za ogled snemanja oddaje, in sodelovanje v igri za Vrednostni bon Zavarovalnice Sava v Kvizu, nam pišite na naslov: nedelja@rtvslo.si.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.
Osrednji pregled športnega dogajanja v dnevu je najbolj celovit, poglobljen in aktualen izbor športnega dogajanja v Sloveniji in po svetu. Skrbimo za temeljito poročanje o slovenskem športu in se odzivamo na vse pomembne svetovne športne dogodke, z verodostojnimi informacijami in zaupanja vrednimi novinarji.
Politično na poglobljen in strnjen način z gosti odstira najpomembnejše politično dogajanje. Na sporedu vsako nedeljo zvečer, po osrednjem TV Dnevniku, ob 19.10.
Cromwell obuja spomine na zadnje dneve kardinala Wolseyja in se v mislih pogovarja z njim. Henrik svoji hčerki Mary še vedno ne pusti, da bi se za stalno vrnila na dvor, čeprav mu je prisegla zvestobo. Želi, da mu pokaže svojo pokornost, čim prej pa ji hoče tudi poiskati moža. Prav tako hoče omožiti nečakinjo Margaret, toda Cromwellovemu pomočniku Wriothesleyju pride na uho, da se je ta že skrivaj poročila s polbratom vojvode Norfolškega.
Zgodovinska drama, kritiško pohvaljena televizijska poslastica ter z bafto in zlatim globusom nagrajena serija, posneta po romanih dvakratne bookerjeve nagrajenke Hilary Mantel, je dobila nadaljevanje. Tudi tokrat jo je režiral Peter Kosminsky, priredbo pa napisal Peter Straughan (tudi avtor priredbe pri filmu Kotlar, krojač, vojak, vohun). Oskarjevec Mark Rylance blesti kot Thomas Cromwell, Damian Lewis je kralj Henrik VIII., Jonathan Pryce kardinal Wolsey, pridružili so se tudi Kate Phillips, Lilit Lesser, Thomas Brodie-Sangster, Timothy Spall, Harriet Walter, Claire Foy in drugi.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.
Celovečerni dokumentarec pripoveduje zgodbo o trpki in boleči usodi ukradenih slovenskih otrok med drugo svetovno vojno in po njej.
Prikazuje jo tako na kolektivni ravni, kot skozi konkretne primere posameznikov. Na pot spominov nas odpelje prof. dr. Janez Žmavc, predsednik Društva taboriščnikov ukradenih otrok. Z njim in še z nekaterimi ukradenimi otroci, ženskami in moškimi, obiskujemo postaje njihovega vojnega otroštva brez staršev. Od zbirnega in razločevalnega centra v slovenskem Celju, preko prehodnega taborišča Frohneleiten v Avstriji, do nemških taborišč Eisenstein (danes Železná Ruda na Češkem), Saldenburg , Neustift, Himmelberg, Seligenporten, Mainburg, Kastl na Bavarskem in Saškem. Zgodbe ukradenih otrok nas zapeljejo tudi v Neumarkt, Nürnberg in zloglasni Auschwitz, v katerem so umirale njihove matere. Ob Celju je še nekaj prizorov posnetih v Sloveniji, na domači zemlji, na katero so zaradi svoje in družinske tragedije še posebej navezani.
Na lokacijah nekdanjih otroških taborišč v Nemčiji se ukradeni otroci srečujejo z nemškimi župani, lokalnimi zgodovinarji in redkimi pričami. Po sedmih desetletjih pride do soočenja nekdanjih »banditenkinder« in »deutschekinder«, z ideologijo nacizma zaznamovanih slovenskih in nemških otrok, žrtev in pričevalcev druge svetovne vojne - danes ostarelih mož in žena sredi Evrope 21. stoletja. Kesanje in odpuščanje. Zamolčano in težko izgovorjeno. Pogled v oči in stisk roke. Za spomin in v opomin.
V filmu nastopajo ukradeni otroci - Janez Žmavc, Stanka Završnik, Iva Lamut, Lizika Lacko, Edi Petrič, Stanko Zagode, Marija Razputnik, Franc Remic, Janez Štiglic, Vili Vresk, Ivan Acman, Erika Matko-Ingrid von Olhafen, Franci Zagožen, Marija Kačičnik, Jožefa Dobrotinšek, Jože Homar in drugi ukradeni otroci.
Dokumentarec je nastal po scenariju in v režiji Maje Weiss, snemalne lokacije pa so bile izbrane v Sloveniji, Avstriji, Nemčiji, na Češkem in Poljskem.
S sopranistko Simono Raffanelli Krajnc smo televizijsko upodobili arijo Tatjane iz opere Evgenij Onjegin petra iljiča Čajkovskega.
Arijo smo tonsko posneli s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija pod taktirko Liorja Shambadala. Urednica Danica Dolinar, režiser Simon Obleščak.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.