Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 5. okt. 2023

TV Slovenija 2 • Čet, 5. okt.

Ob Svetovnem dnevu učiteljev bomo v oddaji Dobro jutro gostili Naj učitelja dr. Uroša Ocepka, ki se poteguje za laskavi naziv Naj učitelja na svetu. Preizkusili bomo novo plezalno steno v Slovenski Bistrici in najdaljšo dirkalno stezo za go-karte v Sloveniji, spoznali nekaj zanimivih jesenskih zasaditev za balkone in terase, preverili najnovejše zanimivosti iz vesolja ter vas povabili na dogodivščine v Mežiški rudnik.

Kakšen bo slovenski nastop na Frankfurtskem knjižnem sejmu čez nekaj dni? Kateri so aduti častnega gostovanja? Kakšen je pomen mednarodnega trženja avtorjev in pridobivanja licenc za prevode v tuje jezike? Kaj ima Slovenija po mnenju Slavoja Žižka povedati mednarodnemu občinstvu ključnega knjižnega sejma na svetu?
Objavljen bo tudi pogovor s kuratorjem Matthiasom Göritzem.

Gostje: Katja Stergar, dr. Miha Kovač, Amalija Maček in Senja Požar.
Urednica oddaje Nina Jerman

Risom v Sloveniji in Hrvaški grozi ponovno izumrtje. Njihova največja grožnja je parjenje v sorodstvu, zato so v okviru projekta LIFE Lynx pripeljali 18 risov, ki bodo osvežili kri in populaciji pomagali preživeti. Projekt je združil strokovnjake, raziskovalce, naravovarstvenike in lovce iz petih evropskih držav, z enotnim ciljem - rešiti rise pred ponovnim izumrtjem. Poleg doselitev se mednarodna ekipa, ukvarja tudi s spremljanjem risov, preprečevanjem nezakonitega lova in sprejemanjem te velike zveri med lokalnimi prebivalci. V številne aktivnosti so vključeni tudi lovci iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Romunije in Slovaške. Podobno kot leta 1973, ko so lovci in gozdarji rise ponovno pripeljali v slovenske gozdove, imajo tudi v tem projektu ključno, aktivno vlogo. Skupaj bomo ohranili risa, največjo mačko, ki živi v evropskih gozdovih.

Po koncu druge svetovne vojne je kraje ob naši zahodni meji za dve leti zasedla zavezniška vojska. Mejni pas je postal znan kot Cona A.

Američani, Angleži, Novozelandci, celo Indijci so od Trsta čez Kras do Predela upravljali tako imenovano cono A Morganove linije, preden je mirovna konferenca v Londonu februarja 1947 določila pravo mejo med Italijo in Jugoslavijo. O srečanjih z razsipništvom in demokracijo, o kokakoli in žvečilcih, ki so skupaj z džezom zasedli soško dolino, pripoveduje dokumentarec Nočemo belega kruha! Govori o času prešernega rajanja pa tudi ostrih demonstracij za priključitev k Jugoslaviji in skozi pripovedovanja živih prič ter mladih zgodovinarjev obnovi tisti čas ob izteku druge svetovne vojne, ko so dekleta zvečer plesala swing, ponoči pa pisala po stenah hiš: TUJEGA NOČEMO, SVOJEGA NE DAMO! Dokumentarec Nočemo belega kruha v produkciji Televizije Slovenija in VPK so snemali leta 2009 v zgornji Soški dolini, poleg scenarista Zdravka Duše in režiserke Jasne Hribernik so mu vsebino dali mladi zgodovinarji in starejši pričevalci, ki se še spominjajo časa, ko je bil desni breg Soče pod angloameriško upravo. Razmeroma malo znana dejstva so zanimiva tako z narodnozgodovinskega kot s kulturnega vidika.

Glasbeno humoristična ekipa v tempu voditeljev Melani Mekicar in Blaža Švaba, ob spremljavi odličnega benda Diamanti ter ekipe humoristov, se vrača na televizijski program TV SLO1 vsak petek ob 20ih!

V prvi jesenski oddaji gostujejo Challe Salle, Stil, Kikifly - Kristijan Crnica in Saša Lešnjek, premiero nove pesmi predstavljajo Flirrt, veselimo se mladih fantov Vzrock in Aktual, v romantični baladi poslušamo Marka Pezdirca, Vesele Dolenjce, Brate Kavkler in godalni kvartet C'est la vie. Nastopata Uroš in Tjaša, Čudežna polja in v prav posebni rubriki, kjer predstavljamo pesmi aranžirane Na glavo prisluhnemo Slakovi skladbi v izvedbi Žana Serčiča.

Tudi v aktualni sezoni se povezujemo z mladimi. Za dober namen v zabavnem kvizu tekmujeta Challe Salle in Saša Lešnjek s pomočnikoma Filipom in Nacetom Maležičem, tekmovalcema prejšnje sezone Malih sivih celic. Kviz ima dobrodelni namen: mladim in talentiranim glasbenikom iz socialno šibkejših okolij želimo zagotoviti redno šolanje v glasbeni šoli ali pomagati pri nakupu inštrumenta. Gledalci in podjetja lahko pomagamo pri zbiranju sredstev v sklad GLASBENIK SEM Zveze prijateljev mladine Slovenija, ki bdi nad projektom. Verjamemo, da lahko glasbeno izobraževanje bistveno pripomore pri razvoju mladostnika in je gotova smer proti kvalitetnejšem življenju.

Vozili smo avto, ki samodejno prehiteva: pogleda naokrog, vključi smerokaz, prehiti in se vrne nazaj na vozni pas. Spoznali smo tudi električni avtomobil z dosegom 700 kilometrov, a tudi dokazali, da se klasični bencinski oziroma bencinsko - električni hibridni avtomobili zlepa ne bodo umaknili električnim.

3. primer
Pravna pisarna brezkompromisne nekdanje odvetnice Šoko Takanaši tokrat pomaga pri zbiranju dokazov v prid obtožencu za umor svoje žene, ki krivde ne prizna. Obtoženec vztraja, da je v času zločina v Tokiu srečal svojega srednješolskega razrednika, vendar ta trdi, da v mestu ni bil že deset let. Kateri govori resnico? In s kakšnimi zvijačami se bo Šoko tokrat prikopala do nje?


scenarij: Hiroshi Hashimoto
režija: Hidetomo Matsuda, Naoki Tamura
v glavnih vlogah: Ryoko Yonekura, Osamu Mukai, Kento Hayashi, Nanao, Yosi Yosi Arakawa, Risa Naito
Mayu Miyamoto, Yumi Adachi, Shohei Miura, Masanobu Katsumura

Glasbeno-dokumentarna oddaja nas popelje na zgodovinsko popotovanje po poteh uspešnega sodelovanja med big bandi nekdanje Jugoslavije. V sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja so se na Glasbeni paradi v Radencih srečevali in nastopali big bandi vseh jugoslovanskih republik. Kot posledica teh srečanj je leta 1989 nastal Jumbo big band, veliki jazzovski orkester, sestavljen iz treh zasedb: Big banda RTV Ljubljana, Plesnega orkestra RTV Zagreb in Jazzovskega orkestra Radio-televizije Beograd. Po skoraj treh desetletjih so se ti trije orkestri leta 2018 znova združili in nastopili kot en orkester na Novosadskem jazz festivalu. Dokumentarna oddaja v reportažnem slogu spremlja potovanje Big banda RTV Slovenija od Ljubljane in Zagreba do Novega Sada, od vaj in srečanj glasbenikov do sklepnega dogodka, nastopa Jumbo Big Banda v veliki dvorani Srbskega narodnega gledališča v Novem Sadu. Oddajo bogati televizijski arhiv, iskrive misli glasbenikov vseh treh orkestrov ter misli Vojislava Bubiše Simića, legendarnega dirigenta Big banda Radio-televizije Srbija. Scenarist in urednik oddaje Daniel Celarec, direktor fotografije in snemalec Bernard Perme, montažer Andrej Modic, režija Aleksander Šmuc.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov